שיניים ישרות לי

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/10/2021 22:36 ● ערב ערב 3037
ממש כמו שניתוחים אסטטים הם טרנד חזק אצל צעירות לפני הגיוס או לפני החזרה לספסל הלימודים לשנת הלימודים האחרונה, כך התקנת הגשר על שיני הילדים הפך לטרנד פופולרי בימי החופש הגדול ● או אז הילד יכול להתרגל ללוק החדש שלו ● מתי צריכים להיבדק?כמה זמן צריך להישאר עם הגשר ואיך זה שגשר שנחשב בעבר הלא ממש רחוק לשם גנאי לחנון הפך לכה פופולרי?
שיניים ישרות לי
לא ברור איך אבל הגשר המתכתי הפך ללוק 'איני' בקרב הצעירים

תרצו או לא, אם בעבר הלא ממש רחוק, גשר על השיניים היה גורם לילד מבוכה וקושי לחזור אל ספסל הלימודים, הרי שכיום גשר הוא חלומו של כל ילד. "זה מראה קולי וגברי ביותר", הסביר לי הפרטי שלי כבר כשהיה בגיל 10 וחלם על הרגע בו יאמר לו האורתודנט שהגיע הזמן לעטות לו את הברזלים על השיניים. וזה קרה כמובן אלא שבמקרה שלו רק לאחר גיל 13. 

 

כיצד מאבחנים את הצורך


אם תהיתם איך יודעים שהילד צריך טיפול אורתודנטי- זה פשוט: אם נדמה לכם שהשיניים של הילד צומחות עקום או אם לאחר נפילת חלק משיני החלב אתם מגלים שהשיניים החדשות צמחו מחוץ לקשת השיניים ונדמה כי אין מקום לשיניים חדשות שעוד אמורות לצמוח, זה בדיוק הזמן והמקום לקבוע תור לאורתודנט ולא לחכות. יתכן מאוד שהוא יסביר לכם שהילד עדיין צעיר ואין צורך להתחיל כבר בטיפול, אבל היי, תמיד עדיף להישאר בפיקוח ובמעקב של איש מקצוע ולא לגלות שהתעוררתם מאוחר מידי וכבר יש צורך לעקור שיניים כדי לפנות מקום לשיניים חדשות.
שימו לב- גם אם נדמה לכם שהמצב מורכב מדי ואין שום סיכוי שימישהו יצליח למצוא בפה של הילד מקום לשיניים חדשות ואין בכלל סיכוי שמישהו יצליח להחזיר לתלם את השיניים הסוררות, תופתעו לגלות שזוהי בדיוק המומחיות של האורתודנט. ולא בכדי בתקופה הזו כשהמראה החיצוני מאוד נחשב כבר מגיל צעיר, תגלו תורים ארוכים של צעירים ממתינים לתורם מחוץ למרפאה. ומומלץ לזכור כי טיפול ומעקב כבר בגיל צעיר, יחסכו בגיל מבוגר יותר הרבה כאבי ראש וטיפולים הרבה יותר מורכבים.

מה בעצם עושה האורתודנט?
אחרי שבדק את הילד וקיבל את תצלומי השיניים שלו מכל זוית אפשרית, כולל צילומי חלל הפה ועצמות השיניים, הוא יקבע את טיב הטיפול. בחלק מהמקרים די בהרכבת פלטה על השיניים, בעיקר כדי לרווח כשאין מספיק מקום לשיניים החדשות ולעיתים אין בכך די, בעיקר כשהניבים העליונים לא יצאו במקומות הנכונים. או אז, יקבע האורתודנט התקנת רסן וזהו בדיוק הגשר אותו אנחנו מכירים, אותו מתקן המולבש על השיניים וכולל לא רק חיבורי מתכת דקים אלא גם קוביות מתכת המודבקות על השיניים. האורתודנט יכול לקבוע כמה לחץ להפעיל על כל שן על מנת להזיז אותה או ליישר ולתחום אותה במקום הנכון.
אמנם בשנים האחרונות הפך גשר המתכת ללוק 'איני' ביותר אצל הצעירים, לא ממש ברור איך זה קרה, אבל עם טרנדים אי אפשר להתווכח, ועדיין, אם יש מי שהמראה המתכתי הזה ממש לא עושה לו טוב, היום כבר ישנה אפשרות ללכת על גשר שקוף, עשוי פלסטיק, שאינו בולט. ישנה גם אפשרות יקרה יותר, של התקנת פלטות מיישרות שקופות על השיניים, כאלו שאפשר להוריד בזמן האוכל וגם בכשרוצים לצחצח שיניים, אבל במקרה הזה יש מחיר ליופי, אם כי יופי היום, זוכרים? פירושו מתכת על השיניים.
הורים רבים בוחרים בימי החופש הגדול על מנת לעשות כל מיני שינויים אצל הילדים, כדי שיהיו להם את ימי החופש לטובת הסתגלות למראה החדש. בדיוק מהסיבה הזו התורים הארוכים בלאו הכי אצל האורתודנטים צומחים עוד יותלר בימי החופש הגדול.


עד כמה זה מצליח?
הנתונים מצביעים על אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד של הטיפולים, אבל חשוב לזכור שההצלחה נמדדת בשני מישורים- במקצועיות של האורתודנט שידע בדיוק איך, מה וכמה ויבצע את הטיפול הנכון, אבל זה גם תלוי בנכונות של הילד לשתף פעולה, לשמור על השיניים, לא להרוס את הגשר ובעיקר- הרצון שלו להמשיך וללכת עם הקיבוע שיכול להפוך לחלק ממנו לשנתיים וגם שלוש שנים.

כואב?
לא ממש. בהתחלה ישנם קצת כאבים שנובעים בעיקר מלחץ ההתקן על השיניים (מיישרים, זוכרים?), אבל אין משהו שכדור קטן נגד כאבים לא עוזר. וזה עובר מהר מאוד.
אבל גם המחיר וגם אי הנעימות המסויימת, כל אלו מתגמדים ביחס ליום בו הילד מסיר את הגשר מהשיניים ומחייך את חיוך מיליון הדולר.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש