שלום כתה א’

מאת: גלית בנעים פרידמן  ● 6/10/2021 22:41 ● ערב ערב 3037
תודו שבכל פעם שאתם חושבים על כך, הלב שלכם מחסיר נשימה● איך הילד הקטן שלכם, שרק נפרד מגן החובה, יעלה פתאום לכתה א' ● כיצד הוא יסתדר עם החברים●האם יצליח לשבת כל כך הרבה שעות על הטוסיק וללמוד ● איך הוא ישתלב עם הלימודים● רגע לפני שהשערות שלכם ילבינו לגמרי, גלית פרידמן תצליח להכניס אתכם לפרופורציות הנכונות
שלום כתה א’
אמא, אבא, גדלתי. סמכו עלי. וגם אם קצת קשה, אני אתמודד

מאת: גלית פרידמן, מנהלת בית ספר להורים ברשת המתנ"סים באילת ומנחת הורים מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך 

 אני שומעת את הגלגלים שמסתובבים לכם בראש, אני שומעת את המחשבות, החששות, השאלות, במיוחד אחרי השנה המוזרה שעברנו בקורונה. "איך הקטנה שלי תיכנס לבית הספר, היא בקושי הייתה בגן חובה", "איך זה שהזמן עבר כל כך מהר", "הוא ביישן, איך הוא ימצא את השירותים ביום הראשון?", "איך הוא יידע לחזור לכתה מההפסקה?", "הבת שלי לא מצליחה לשבת על כסא 10 דקות, איך היא תצילח לשבת שעה?", "אם לא יושיבו את הבן שלי ליד החבר הכי טוב שלו, איך סיכוי שהוא יכנס לכתה", "אתמול הייתי בגן השעשועים, החברות סיפרו לי שהילדים שלהן כבר מכירים את כל האותיות. אמאל'ה...הבת שלי עדיין משחקת עם בובות"...ועוד כהנה וכנה משפטי לחץ.

הורים יקרים, תנשמו
התרווחו על הכסא ואנסה להפיג מעט מהחששות של ילדכם לקראת המעבר לכתה א', אם בכלל ישנן כאלו, כי עם כל הכבוד, עיקר החששות קיימים אצלכם. כן, אלו החששות שלנו ולא של הילדים.
זכרו- הכינו את הילדים למעבר כבר בגן. שוחחו איתם. בחלק מהגנים גם קיימו סיורים ומפגשים בבית הספר ואם להודות על האמת, מרבית הילדים בעיקר שמחים ומתרגשים ולא באמת חוששים.
אתם זוכרים שגם אנחנו עלינו לכתה א'? כהורים חשוב שנזכור שאנחנו המנהיגים של המשפחה שלנו, תפקידנו להכין את הילדים לחיים ולהיות עוגן עבורם. כשאנחנו נירגע, גם הם יהיו רגועים. נלווה אותם, נסמוך עליהם וכן, גם ניתן להם להתמודד, נלמד אותם להכיל תסכול ולהתאפק. תמיד בחיבוק, מתוך אמפתיה, בסבלנות ועם הרבה אהבה.

 איך בכל זאת נצליח?
שימו לב למה שאתם אומרים.
"מתוקה, אל תדאגי את תכירי חברה חדשה"... "מתוקי אל תדאג, המורה שלך מקסימה".... מרוב שאנחנו אומרים להם לא לדאוג, הם מתחילים לחשוב שבאמת יש להם סיבה לדאגה. שדרו להם שאתם סומכים על המסגרת החדשה ושולחים אותם למסגרת טובה.

הקשיבו להם
כשהילדים שלכם משתפים אתכם ברגשות שלהם, הקשיבו. אל תמהרו לתת עצות ופתרונות, שאלו מה הם מציעים לעשות, תזכרו שהמטרה שלנו היא לגדל ילד עצמאי ואחראי. 
שתפו אותם גם אתם בזכרונות שלכם מהיום הראשון בכתה א'. אפשרו להם לבטא כל רגש ואל תבטלו בשום מקרה.

סדר יום
בכתה א' הילדים עדיין צריכים תיווך ועזרה. זה זמן מצוין להנחיל להם סדר יום מובנה. מה קורה כשחוזרים מבית הספר או מהצהרון. מתי מארגנים תיק ליום למחרת, מתי מכינים שיעורים, מתי יש לנו זמן לחברים או לחוגים וכדומה. כשיש לילד מסגרת ברורה ולוח זמנים, הוא מרגיש שהוא יודע יותר לקראת מה הוא הולך.

תאמו פגישה עם חבר
מן הסתם, אתם כבר יודעים על ילד אחד או כמה שיהיו עם הילד שלכם בכתה החדשה. נסו ליזום בינו לבין החבר, או החברים, מפגשים חברתיים. לא יזיק גם שתמצאו ילד חדש שיהיה אתו בכתה החדשה. ככל שהוא יכיר יותר פנים בכתה, יהיה לו נוח ונעים יותר.

שלא ירגיש בודד
אם בכל זאת הילד מגלה קושי, אתם לגמרי יכולים להציע לו לקחת אתו לכתה החדשה משהו קטן בתיק, שיחבר אותו לבית ויאפשר לו להרגיש בטוח ומוגן: תמונה משפחתית, בובה שהיא מחוברת אליה, או מה שיבחרו. אל דאגה, זה לא יישאר איתם בתיק עד לצבא.

שירגיש שותף
שתפו את הילד בכל ההכנות לקראת ההליכה לכתה החדשה. קנו ביחד את הציוד לבית הספר. אפשרו לו לבחור את התיק, הקלמר, את המחברות ואת כל הציודים, כך שירגיש לגמרי מחובר ולא מנותק. בימים שלפני תחילת שנת הלימודים, שבו יחד והכינו את התיק לקראת השנה החדשה. מה שמים והיכן.

מה שטוב בספר
קראו יחד סיפורים שעוסקים בעליה לכתה א'. בכל ספרייה עירונית ישמחו לחלוק אתכם איזה ספרים מתאימים למטרה וישנו השיר המקסים של שלומית כהן אסיף- נשיקה בכיס.

אל תשכחו להעצים אותם
הסיטואציה הזו היא זמן מציין עבורכם להעצים את הילד. חזקו אותו, תנו לו לשמוע מכם עד כמה אתם סומכים עליו, עד כמה אתם מאמינים בו שיצליח, יסתגל ויסתדר. תהיו בטוחים שכל הדברים האלו שתאמרו לו ולא פעם אחת ודי, יהפכו להיות הקול הפנימי שלהם. אז רצוי שישמעו דברים טובים מכם וכמה שיותר.

ומשהו קטן מהילד שלכם
אמא, אבא, גדלתי. אני כבר לא פעוט. סמכו עלי. וגם אם קצת קשה ולא הכל יהיה כמו שחשבתי, אני אתמודד. זו הכנה לחיי הבוגרים ובחיים זה הרי לא תמיד מה שרוצים. כשתהיו רגועים זה יעזור לי להבין שהכל בסדר. אוהב אתכם הילד שלכם.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש