חרדת בחינות-יש דבר כזה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/10/2021 22:18 ● ערב ערב 3037
הילד שלכם מגיב קשה למבחנים? הוא מתעורר ביום של המבחן חולה, עם סחרחורות, בחילות ומעדיף להישאר בבית? ● ואולי כשהמבחן מונח מולו הוא פתאום נכנס לבלק אאוט ושוכח את כל החומר שידע מצוין? ● ומה עם אי הרצון שלו ללכת לבית הספר בכלל, רק כי יש באותו יום מבחן? ● הוא לא עובד עליכם - יש לו חרדת בחינות
חרדת בחינות-יש דבר כזה
אין משהו יותר נורא מאשר לדעת שאתה יכול הרבה יותר, אבל החרדות הורסות לך הכל

אולי הכרתם את זה על עצמכם כשהייתם צעירים, ואולי לא, אבל אצל הילד או הילדה שלכם זה לגמרי קורה- בבוקר של מבחן הם לא רוצים ללכת לבית הספר, מתעוררים חולים, מתקשים לישון, מתלוננים על בחילות, הרגשה כללית רעה, וכן, לעיתים יש להם דופק גבוה וכמעט קוצר נשימה. אז אם חשבתם עד היום שהם עובדים עליכם- אז זהו שלגמרי לא. קוראים לזה- חרדת בחינות וכן, זה לגמרי נפשי, אבל קיים.

לא פעם יספרו לכם המורים על תלמידים מבריקים שלהם שלא מצליחים להביא את עצמם לידי ביטוי במבחנים, רק משום שהם חרדים כל כך. אז מה בכל זאת עושים?


שיחות ועוד שיחות


הכי חשוב שאם גיליתם את המצב הזה אצל הילד שלכם, הביאו את הדבר לידיעת המחנכת. בבית הספר כבר ידעו איך לטפל בסוגיה הזו בדרך הטובה ביותר. אתם מצדכם, אל תנסו לשכנע את הילד שמה שהוא מרגיש לא אמתי, או שהוא סתם מנסה לעבוד עליכם. מדובר בתופעה פסיכולוגית מוכרת ממנה סובלים רבע מכלל התלמידים בדרך זו או אחרת. דברו אתו על מה שהוא מרגיש, הביעו הבנה ואמפתיה ונסו לעזור לו בשיחת הרגעה ומוטיבציה.


מוסיקה עוזרת 


במקרים של חרדת מבחנים כבר הוכח שאם מתעוררים בבוקר המבחן אל מוסיקה רגועה זה יכול להועיל. מה אכפת לכם לנסות, הרי יותר רע זה כבר לא יעשה.


ספורט


ידוע שספורט משחרר מתחים ולכן, נסו לגרום לילד שלכם לצאת לאימון ריצה או לעשות כל פעילות גופנית אחרת בערב שלפני המבחן או בבוקר לפני המבחן. זה לגמרי יכול להועיל.

 

מסטיק 


תופתעו, אבל לעיסת מסטיק או מציצת סוכריה תוך כדי מבחן יכולים לעזור. תאמו עם המורה בכתה שבזמן מבחן הילד או הילדה שלכם יוכלו ללעוס מסטיק. זה עשוי להקל על המתחים.


להיבחן בנפרד 


לעיתים, הישיבה בכתה היא זו שעלולה להגביר אצל הילד את חרדת המבחנים. לכן, נסו יחד עם המורה לאפשר לילד לעשות את המבחן בכתה נפרדת או בחדר מבודד, מבלי שיהיה לו על הראש את הלחץ של החברים, שהוא לא באמת קיים אבל לכו תשכנעו אותו בזה.


עזרה מגורם מקצועי


אם ניסיתם כל דרך אפשרית ושום דבר עדיין לא עובד, וברור לכם שהילד שלכם לא מגיע למיצוי היכולת שלו במבחנים רק כי הוא חרד, אל תמשיכו לעשות לו רע, אלא עזרו לו והפגישו אותו עם איש מקצוע שיוכל לחזק אצל ואת הנקודות הספציפיות שיעזרו לו להתמודד עם חרדת המבחנים. אין משהו יותר נורא מאשר לדעת שאתה יכול הרבה יותר, אבל החרדות הורסות לך הכל. ואתם כהורים לא צריכים ילד מתוסכל. הבינו את המצב ועזרו לו.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש