ככה תיצרו לילדכם סביבה לימודית בריאה

מאת: רותם ג'קסון ● 6/10/2021 22:32 ● ערב ערב 3037
שנת הלימודים אוטוטו נפתחת וזה בדיוק הזמן לחשוב על סביבת הלימודים הנכונה לילדינו ● מהו המקום המתאים ביותר להכנת שיעורי הבית? האם כדאי להשקיע ולהתעקש על שולחן כתיבה, או להניח להם לעבוד על הרצפה, ואם כן עד איזה גיל? ● מהם הנזקים שבישיבה ממושכת ואיזה כיסא יהיה הנכון ביותר? ● קדימה מעצבים
ככה תיצרו לילדכם סביבה לימודית בריאה

זה אולי נראה לכם רחוק, אבל בקרוב מאוד הילדים יחזרו לספסל הלימודים ויידרשו להכין שיעורי בית וללמוד למבחנים. לשם כך צריך לדאוג שסביבת הלימוד שלהם תהיה נוחה ונעימה. אולם מהו המקום המתאים ביותר בבית להכנת שיעורי הבית? ליד שולחן הכתיבה של הילד בחדר או במקום בו ההורים נוכחים? לא לכל ילד מתאים לעבוד בחדר שקט. יש ילדים שיעדיפו ישיבה על המיטה, אחרים ירצו לעשות זאת בשכיבה על הרצפה, או דווקא ליד שולחן המטבח. המומחים ממליצים לא להתעקש עם הילד על הכנת שיעורי הבית דווקא בחדרו ליד שולחן הכתיבה החדש שקנינו לו במיטב כספנו, לכן לא כדאי למהר ולרכוש פינות עבודה יקרות, בטח לא לילדים בכיתות הצעירות. חשוב לדעת להתגמש עם הילד, כל עוד הוא מכין את שיעורי הבית היכן שבחר. מסתבר שאין מקום אחד או סביבה אחת שנכונים לכולם, כל אחד והמקום שבו הוא מצליח לייצר את האווירה הנדרשת. 

 

הכשירו להם פינה


"סביבת לימוד נכונה היא סביבת לימוד שיש בה אווירה לימודית שמעודדת ומאפשרת למידה, נותנת מקום לחשיבה ולהתמקדות, מסייעת לריכוז ומונעת הסחות הדעת", כותב באתר האינטרנט שלו רן שמשוני, איש חינוך ומומחה למיומנויות למידה, בעל תואר שני בחינוך ותואר ראשון בהנדסה, בעל נסיון של 15 שנה בהנחיה והקניה של מיומנויות למידה להורים, סגלי חינוך וילדים.
"אם יש לילד חדר משלו, זה כנראה המקום המועדף, כי מן הסתם קל יחסית לייצר בו אווירה שמנטרלת הסחות ורעשים. גם אם שני ילדים חולקים חדר אחד, עדיין ניתן לקיים למידה מקבילה באותו החדר, או לחלוק את שעות הלימוד ביניהם. אם למידה בחדר אינה אפשרית ועליה להתקיים בחלל אחר בבית, אזי תפקידנו כהורים 'להכשיר' חלל זה למשך זמן הלמידה, למשל על ידי כיבוי הטלוויזיה, הפניית אחים או אחיות למשחק במקום אחר בבית או בחוץ, הקצאת זמן לימוד לכל ילד ופתרונות נוספים בהתאם למצב בבית. אם יש לילד חדר משלו והוא כבר לומד בכיתות הגבוהות יותר חשוב ליצור בחדר אווירה לימודית שתאפשר לו לפתח הרגלי למידה נכונים. סיגול הרגלים נכונים כבר בגיל צעיר יבנה יסודות יציבים שקל הרבה יותר לשמור עליהם כשהלימודים הופכים למאתגרים יותר. לאחר שהילד יסגל לעצמו הרגלים נכונים של עבודה ולמידה ויתרגל אליהם, הם יקפיצו את יעילותו וביצועיו הלימודיים באופן משמעותי. כל זה לא יקרה ללא מעורבות הורית פעילה והכוונה שלנו את ילדינו.

 

 

 

 רעשי רקע והפרעות 'נרכשות’


"כדי להימנע מחוסר מנוחה בעת הכנת השיעורים , במיוחד לטווח הרחוק, בכל פעם שהילד מנסה להתיישב ניתן ומומלץ לייצר יחד איתו טקס קבוע שאותו הוא יבצע כאשר הוא מתיישב ללמוד. טקס שבמסגרתו הוא יוודא שיש לו כל מה שצריך ורק מה שצריך לטובת המקצוע שאותו הוא לומד באותו רגע. שהוא לא טרוד בשלל דברים שעלולים להקשות עליו להתרכז. ילדים בגיל בית ספר יסודי נוטים ללמוד בשקט, אולם ילדי חטיבת הביניים והחטיבה העליונה, עלולים לסגל לעצמם נטייה ללמוד כאשר ברקע יש מוזיקה. אם גיליתם שילדכם מעדיף ללמוד עם מוזיקה ברקע, כדאי שישמע מוזיקה מדיסקים או נגנים למיניהם ולא דרך הרדיו. כך הילד תמיד יודע מה השיר הבא שיגיע ויימנע משירים מפתיעים או מסיחים, מפרסומות, מתשדירי חסות, מדיווחי תנועה, וכמובן, ממבזקים וחדשות. מסיחים אלו עלולים לקטוע את רצף הלמידה ולעורר הרהורים ומחשבות לא רלוונטיות. מומלץ גם לשמוע מוזיקה מוכרת ולא חדשה ומלהיבה עם עדיפות למוזיקה אינסטרומנטלית ללא שירה, שוב מאותן הסיבות".

גישות שונות בריפוי בעיסוק ממליצות לא לחייב ילדים לשבת להכין שיעורים על שולחן כתיבה, כדי לאפשר להם לבחור את היציבה הנכונה עבורם תוך שיתוף האיברים שלהם בצורה הטבעית להם ולא באופן כפוי. הכנת השיעורים על הרצפה/ על המיטה או על שולחן נמוך אינה פסולה, ויש לאפשר להם לעשות זאת כל עוד הם בוחרים בכך. מה גם שעוד צפויות להם שנים רבות של ישיבה ממושכת מול מסכים וזאת בשעה שהעובדות כבר הראו שילדים מבלים את פרק הזמן הארוך ביותר מול מחשב. ללא הכוונה נכונה, הילדים שלנו, בדיוק כמונו, יושבים באופן לקוי, עובדים באופן לקוי ויושבים בעמדת מחשב לקויה, ובשל כך גורמים לכך שגם להם יש כאבי גב כמו של גדולים.  כל שינוי ביציבה שמוכתב על ידי ישיבה לקויה מול מחשב עלול בגלל המבנה המתפתח של הילד לגרום לשינויים שליליים שימשכו וישפיעו על בריאות הילד לכל חייו. רגישות מיוחדת נודעת לצוואר, הגב התחתון ומערכת הראייה. 

 

ארגנו פינה בריאה


ריכזנו עבורכם המלצות שיעזרו לכם לארגן את פינת הלימוד בצורה נכונה, בריאה וללא הוצאות מיותרות:

 

התאמת סביבת הלימוד לאופי הילד


על מנת ליצור סביבה שתניע את הילד ללמוד באווירה נעימה, כדאי להתחשב באופיו ובטעמו של הילד ולעצב לו אזור לימוד בהתאם לצרכיו. במידה ומדובר בילד שיש לו תחביב אהוב, כדאי לקחת אותו בחשבון ולשלבו בעיצוב החדר. במידה ויש צבעים מועדפים על הילד, אפשר ללכת לקראתו, אבל לכוון אותו לצבעים ניטרליים, כדי לא להעמיס גירויים צעקניים בחדר. מומחי הצבע ממליצים לרוב לצבוע שלושה קירות בגוון כדי ליצור בידול בין האזורים השונים בחדר באמצעות הצבע, כאשר בפינת הלמידה, כדאי לבחור בצבע קצת יותר כהה, אבל לא כהה מדי, כדי להמריץ ולא להרדים.

 

קיר עם נוכחות 


אפשר להשתעשע עם קיר אחד מארבעת קירות החדר שעשוי לשנות את אופיו מדי זמן מה. כמו לדוגמה שימוש בטפט או בתמונה גדולה שיכולים להיות בעלי ערך חינוכי בהקשר של פינת הלימודים, כמו איורים מעולם הביולוגיה, המתמטיקה, גיאוגרפיה ועוד, או לחילופין לצבוע את הקיר בפינת הלימודים בצבע מגנטי, שהוא גם לוח גיר שעליו יוכל הילד לעשות חישובים, לרשום לעצמו תזכורות של מועדי מבחנים, חוגים וכו. 

 

התאמת שולחן לימוד


כשרוכשים שולחן לילד, רצוי להקפיד שגובהו יהיה כגובה מרפקי הילד בזמן ישיבה – בדרך כלל בסביבות 75 ס"מ. כדי לאפשר לילד לשבת בנוחיות, כדאי לשים לב שלא יהיו בקדמת השולחן מגירות נמוכות מדי, קושרות קדמיות או יחידות אחסון שמפריעות לישיבה נוחה ולריכוז בלימודים. למרות שבשוק קיימים אינספור סוגי שולחנות, רצוי לעשות שימוש בשולחן מודולרי בעל רגליים מתכווננות, שאליו ניתן להוסיף חלקים ולכוון לפי גובה הילד עם צמיחתו. כמו כן, יש לשים לב שהמחשב יהיה מונח בזווית נוחה, הן במבט אל עבר מרכז המסך והן עבור ההקלדה. אם רוצים להגדיל את פינת הלימוד ניתן להצמיד שולחן לכוורת או ארון מדפים פתוח ולשלב ביניהם כדי לעשות שימוש בו זמנית במחשב ו/או במחברת. שולחן לימוד יכול כאמור גם להיות שולחן מודולרי עם גלגלים כך שניתן יהיה להשתמש בו בצורה פרקטית בהתאם למקור האור/המזגן במהלך שעות היום וכו. 
במידה ואין מספיק מקום בחדר לשולחן אבל יש לכם נישות שמיועדות לארונות קיר גדולים שאינם בשימוש אפשר לעשות בהן שימוש פרקטי ולייצר פינת לימוד זולה ואטרקטיבית באמצעות התקנה של מדף עץ רחב בגודל הנישה שישמש כשולחן לימוד ובאותה צורה לתלות מדפים צרים יותר מעליו. אפשר אפילו להשתעשע בעיצוב וליצור לה סגירה באמצעות וילון, פרגוד דקורטיבי, או דלתות קלילות.

 

התאמת כיסא


ראשית חשוב לדעת שאין 'ישיבה מושלמת'!!. כל ישיבה מזיקה. גוף האדם לא תוכנן לישיבה ובוודאי לא לישיבה ממושכת על כיסא. ישיבה על כיסא מרכזת את העומס של משקל הגוף על החוליות התחתונות וחושפת את עמוד השדרה לעומס סטאטי ולנזק מצטבר. הפתרון הכי טוב הוא להימנע מישיבה, אך לצערנו, בעולם המודרני פתרון זה אינו ישים. על כן ההמלצה היא על ישיבה שגורמת לפחות נזק. המחקרים מראים שישיבה ממושכת ושאינה נכונה משנה את ההתנהגות ההורמונאלית של גופנו, גורמת לבעיות במטבוליזם של הסוכרים והשומנים ומאפיינת את רוב פגיעות הגב וכאבי הגב. לכן לפני שאתם בוחרים כיסא כדאי שתזכרו את הפרטים האלה ותימנעו מילדכם לחרוש על השיעורים למשך שעות ארוכות ולקצר לו את זמן המחשב באותה נשימה. מכיוון שהכיסא הוא רהיט מרכזי שמשפיע על התפתחותו של הילד, הכיסא צריך להיות נוח ולהיות בנוי כך שתנוחת הישיבה בין פלג הגוף העליון והתחתון תהיה מעט גדולה מ-90 מעלות. כמו כן, רצוי שגובה המושב יהיה קרוב ככל הניתן לגובה הברכיים, כך שהילד יוכל להניח את כפות רגליו על הרצפה באופן מלא. בשל שעות הלימוד הרבות רצוי שמשענת הכיסא תהיה פתוחה או עשויה רשת למניעת הזעה. כדי שהילד לא ישב רחוק מהשולחן וכדי שניתן יהיה להכניס את הכיסא מתחת לשולחן ובכך להרוויח מקום בחדר – כדאי לשקול בחירת כיסא ללא ידיות.

 

עבודה נכונה מול מחשב


ככל שהילד גדול בשנים כך גדלות השעות בהן הוא מבלה מול המחשב, בין אם כאמצעי להכנת שיעורי בית ולמידה למבחנים ובין אם למשחקים. לכן יציבה נכונה ומנח הגוף הינם חשובים ביותר בעבודה מול מחשב. 
ראשית הישיבה בעת עבודה מול מחשב חייבת להיות זקופה. לכל צורך אחר ובמידת האפשר רצוי להטות את הכיסא ולהישען לאחור ובכך להפחית את הלחץ על החוליות. יש להיצמד קרוב כלכ הניתן למשענת הגב של הכיסא, לשמור על מנח ברכיים בגובה הירך או נמוכות מגובה הירך ולהקפיד על תמיכה לכפות הרגליים. יש לשמור על מנח נכון של הידיים - שינוי זווית המקלדת יאפשר מנח תקין של שורש כף היד (שיפוע כלפי מטה של המקלדת בישיבה ישרה ושיפוע כלפי מעלה בהישענות לאחור) , יש להימנע מהושטת יד למרחק, להקפיד לאחוז את העכבר קרוב לגוף, לקרב את הכיסא לשולחן ולהקפיד לפנות את השטח הנמצא לפני הרגליים. יש למקם את צג המחשב בגובה הפנים  - כך תתאפשר תנוחה סימטרית של הצוואר, על צג המחשב להיות במרחק של הושטת יד ממנו, והחלק העליון של הצג בגובה העיניים או מתחתיהן במעט.  יש למקם את מסמכי העבודה על מתקן מתאים -  רצוי להניח מסמכים רלוונטיים לעבודה בין המקלדת לבין המסך. במידה ואין מספיק מקום, ניתן להניח אותם לצד המסך בגובה העיניים. יש להשתמש בטכניקת הקלדה נכונה -  יש להניח את הידיים מעל המקלדת, לשמור על שורש כף יד ישרה ולהקלידו על המקשים במגע קל ולא בכוח (אנשים משתמשים בכוח רב בממוצע פי 4 מהרצוי). יש להימנע מתנועות שחוזרות על עצמן - ניתן להיעזר במקשי הקיצור על מנת להפחית בהקלדה (לדוגמא: Ctrl P לצורך הדפסה). יש להתאים את הגדרות המחשב לצרכיכם - גודל וצבעי התווים, ניגודיות האור, גודל הסמן, בהירות המסך והניגודיות שלו על פי מצב התאורה בחדר - בתנאי תאורה חזקים,  יש להגביר את בהירות וניגודיות המסך. חשוב לקחת הפסקות מנוחה לעיניים ולמקד את המבט בחפצים מרוחקים - ניתן ללחוץ עם כרית כפות הידיים על העיניים לצורך הפחתת העומס. תסמונת ראיית מחשב היא תסמונת שהתפתחה בשנים האחרונות עקב פגיעה נרחבת בעיניים שמייצרת תסמינים של עיניים יבשות, שורפות, עייפות, אדמומיות, ראייה מטושטשת, קושי בחידוד הראייה, הפרשת דמעות מוגברת, עפעוף יתר, כאבי ראש, כאבי צוואר וכאבי כתפיים. 
רצוי להרבות בהפסקות -  לדוגמה: הפסקות של 1-2 דקות כל  20 דקות והפסקה של 5 דקות כל שעה, לקום מהכיסא, להתהלך ולבצע תרגילי מתיחה.
חשוב לזכור שעבודה עם מחשב בשעות מאוחרות מעלה את הסיכון להפרעות שינה. האור הכחול והבוהק הנפלט ממסכי המחשבים וממסכים אלקטרוניים אחרים גורם לעוררות מוגברת ובכך פוגע בשינה. 

 

תאורה נכונה 


החדר צריך להיות מואר היטב ללא צללים וללא בוהק. בזמן עבודה על המחשב יש להימנע מהשתקפות של מקור אור על הצג. באם אין מספיק אור שמש או תאורת חדר מתאימה רצוי להציב מנורת שולחן כדי לא לאמץ את העיניים בזמן הלמידה. חשוב למקם את המנורה שתגיע מזווית שלא תיצור הצללה על השולחן – בזווית הפוכה ליד הכותבת של הילד. במקרה ומדובר בשימוש במחשב ובכל מקרה אחר, חשוב שגוף התאורה לא יצור סנוור על מסך המחשב או בעיני הילד. גוף תאורה שולחני מתכוונן עשוי לשמש כפתרון הטוב ביותר.

 

תליית מדפים


סביבת הלימוד תמיד מחייבת מידוף לאחסון ולהנחה של חומרי לימוד ופריטים נוספים, שיהיו קרובים לשולחן. ככלל, ניתן לעשות שימוש במדפים סטנדרטיים כגון כוורות, ארונות מדפים פתוחים וכדומה. אבל מכיוון שכאן לא מדובר ישירות בחשיבות התפתחותו הגופנית של הילד, כל עוד שומרים על בטיחותו, ניתן לעשות שימוש גם בדמיון. אפשר לעשות שימוש ברהיטים ישנים כמו ארוניות, שנצבעו מחדש, או ארגזים שניתן לתלות בזוויות שונות ליצירת עניין או לחילופין לנצל חלק ממידוף ומגירות הארונות לאחסון מסודר של ספרים ופריטי לימוד ובכך להפחית מהעומס הוויזואלי שנוצר כתוצאה משימוש במדפים פתוחים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש