הרי את מקודשת לי כדג משה וישראל

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/10/2021 21:35 ● ערב ערב 3037
מה עושים שני חובבי צלילה בלב ובנפש, בני 73 (והיד עוד נטויה), כשמגיעה חתונת הזהב שלהם לאחר 50 שנות נישואים מאושרות? ● במקרה של דפנה ומיקי אושרת, די ברור היה שזה יקרה מתחת למים ● בחודש שעבר בתפאורה תת ימית מרהיבה, זה קרה ● החתן בחליפת צלילה ועניבה, הכלה בחליפת צלילה והינומה, והכל עבד שם לפי כללי הטקס, או לפחות כמעט ● ''זה היה ענק, פשוט ענק'', הם מסכמים השבוע את סגירת המעגל ● אפילו הדגים יצאו המומים
הרי את מקודשת לי כדג משה וישראל
תגיות:

צילומים: שקד ברזילאי

זה קרה ביום חמישי האחרון בחוף 'אקווה ספורט', כשההכנות לקראת חידוש הנדרים התת מימי של מיקי ודפנה אושרת העלה הילוך. מצד אחד הכלה דפנה, בהיערכות לקראת האירוע, תסרוקת והינומה, מצד שני מיקי, עם עניבה, דואג שכל השלטים לביצוע הטקס יהיו מוכנים. המשפחה הקרובה כמובן הגיעה מכל רחבי הארץ ולא ויתרה, וצוות הצוללים של 'אקווה ספורט' שמצאו את עצמם לא בעוד יום עבודה רגיל, אלא כמצלילים בצלילת היכרות ארבעה מבני המשפחה שאין להם רישיון (כולל הנכד בין ה – 10), לא יכלו להישאר אדישים.

 

 

החתן בעבע משמחה


עם הינתן האות ירדה הגברדיה למים. שם, בעומק של כ-6 מטרים, בנוף עוצר נשימה, בינות לדגים שלא הבינו על מה ולמה המהומה, התקיים טקס חידוש הנדרים כמעט על פי מכל הסממנים הנדרשים. חופה הייתה, מנהל טקס היה (אחיו של מיקי), בני המשפחה שימשו כעדים, צוות הצוללים וכמה עשרות דגים, כתובה הייתה, ואפילו טקס שבירת הכוס התקיים כדת וכדין, לא לפני שדג צבעוני ענק היה חייב לבדוק מקרוב מה יש שם בתוך נייר הכסף על הרצפה. ושלא נשכח את הטבעות.
הטקס התנהל בדרך מקורית של הנפת שלטים שהוכנו על ידי מיקי מבעוד מועד ונויילנו כדי שיישרדו את הרטיבות. "אצל מי הטבעות?" נכתב בפתק אחד שנשלף על פי המתכונן, ומיד לאחריו הורם הפתק שאמר 'אצלי'. בני הזוג שאת החיוך הגדול שלהם קשה היה לראות מבעד למסיכות הצלילה, החליפו את הטבעות, העבירו את הכתובה (שוב) והחתן שבר את הכוס, לא 

לפני שהניף את השלטים עם הברכה המקובלת "אם אשכחך ירושלים" ועל הדרך סילק בעדינות דג גדול וטורדן שהתעקש להתעסק לפניו עם הכוס. רגע לפני שהאוויר במיכלים הסתיים, הכלה אמרה כן, החתן בעבע משמחה, וכולם יצאו החוצה כדי להמשיך על החוף את הרמת כוסיות שמפניית הזהב והקינוח החגיגי של האירוע הרטוב במסעדת 'שוק דגים' (איך לא דגים), שם דאג להם מנהל המסעדה אלעד לכל הפינוקים. 
ככה בדיוק חלמו מיקי ודפנה לציין את חתונת הזהב שלהם- 50 שנות חיים משותפים, ילדים, נכדים ואהבה גדולה משותפת- הצלילה. "זה היה ענק, פשוט ענק", סיכם מיקי את האירוע בהתרגשות רבה. "אין לך מושג איזה תגובות אנחנו מקבלים בפייסבוק מאז העלינו את התמונות ואת הסרטונים של הצלם האילתי התת ימי הנפלא שקד ברזילאי שהפליא בצילומים המרהיבים. הכל פשוט היה מושלם".

 

''הבת הגדולה שלנו הגיעה לאירוע במיוחד מסופיה שבבולגריה שם היא חיה, היא לקחה בחשבון שבוע בידוד''.

 

אהבה בינות לדגים


סיפורם של מיקי ודפנה התחיל אי אז בתחילת שנות ה- 70 כשהוא הציע והיא אמרה לו 'אי דו', לא לפני שלשניהם היה ברור שעם כל האהבה שלהם זו לזה יש להם אהבה אחת גדולה ומשותפת- האהבה לצלילה. מיקי עבר ראשון את קורס הצלילה באילת, לאחריו עשתה זאת דפנה, שניהם אגב עברו את הקורס אצל וילי אלפרט מחלוצי הצלילה באילת ובארץ בכלל, מי שהקים את מועדון הצלילה 'אקווה ספורט'. 
מאז במשך 50 שנה הם לא רק אוהבים אחד את השנייה אלא גם צוללים יחד בכל מקום ובכל הזדמנות ולא ממש מתרגשים מהמספרים שגדלים להם בלוח השנה ועומדים עכשיו על המספר 73. 
"צללנו במרוצת השנים אין ספור פעמים באילת, בסיני חרשנו כל מפרצון אפשרי בין אילת לשארם א-שייח, עשינו גיחות לזנזיבר ולמלדיבים שם חגגנו למיקי יום הולדת 70 ואפילו צללנו בגרייט בריאר (מחסום השונית) באוסטרליה, שם הייתה הגיחה האחרונה לפני שהקורונה השתלטה על העולם", מעדכת דפנה. ואם תהיתם, אז כן, הצלילה השתלטה גם על מרבית מבני המשפחה הקרובים. אפילו הנכד, רק בן 10 כבר הספיק לחתום על כמה וכמה צלילות היכרות, כי אצל משפחת אושרת הצלילה בדם.

 

 

נמשיך לצלול כל זמן שאנחנו נושמים


לאחר שאת החתונה הראשונה שלהם הם עשו על היבשה, "כי מי היה אז ערוך לפרוייקטים של חתונה תת מיימית", אומר מיקי, הפעם היה לו ברור שחידוש הנדרים זה כבר יהיה משהו אחר ורטוב יותר. "לפני כשנה הוא שוב כרע ברך, נתן  לי את הטבעת והודיע לי שבעוד שנה אנחנו עושים את חידוש הנדרים שלנו, הפעם מתחת למים, אז בגדול זה פרויקט שאנחנו עובדים עליו שנה מראש".
ארבעה ימים לפני האירוע הגדול הם כבר הגיעו מחיפה לאילת ככוח החלוץ, בהמשך הצטרפו אליהם שאר בני המשפחה שנשארו איתם לסוף שבוע צוהל של חגיגות בוילה ששכרו בעיר.

לא חששתם מהקורונה?
"החשש היחיד שלנו היה שיסגרו את המדינה", מבהיר מיקי. "לא חששנו מהמחלה, אנחנו דואגים לשמור על עצמנו.  הבת הגדולה שלנו הגיעה לאירוע במיוחד מסופיה שבבולגריה שם היא חיה, היא לקחה בחשבון שבוע בידוד".

עם כל הכבוד בגיל 73 צלילות?
דפנה צוחקת: "במהלך שבוע צלילות במלדיבים לרגל חגיגות יום ההולדת ה – 70 של מיקי, עשינו 19 צלילות. לפני הקורונה היינו חודשיים וחצי בקראוון באוסטרליה, שם במשך שלושה ימי צלילות עשינו לפחות 10 צלילות ואם הקורונה לא תפגע לנון בתכניות, באוקטובר אנחנו אמורים לצלול באיי הגלפקוס. יש לנו מפת עולם בבית שקיבלנו מהבנות ואנחנו מגרדים עליה את המקומות בהם היינו. מאז יצאנו לפנסיה לפני עשור, הספקנו לגרד הרבה מקומות על המפה".
מיקי: "צלילה היא ספורט שמתאים לכל הגילאים. כעיקרון המאמץ היחיד שנדרש בו הוא סחיבת הציוד על הגב מהמועדון אל המים ובחזרה".
דפנה: "היום לא הצלחתי לקום מהמים, אבל מיקי והמדריך עזרו לי. אני זוכרת איך לפני 50 שנה, ראיתי במים בן אדם מבוגר עם שיער לבן, מסדר את ציוד הצלילה שלו ותהיתי איך הוא עושה את זה. אני לא אשכח את זה. היום אני לגמרי לא רואה לזה סוף, לפחות כל עוד אני נושמת".

 

 

ומה על כושר?
מיקי: "אנחנו משתדלים לשמור על כושר כדי להמשיך לצלול. האמת, יש לנו בעיה עם הקשר בין הגיל לראש ולמחשבה".

אילת?
דפנה: "תמיד הייתה חלק מהחיים שלנו, גם כזוג צעיר וגם כצוללים".
מיקי: "התחתנו במועדון הקצינים בחיפה. מי חשב אז על הפקות של חתונה תת ימית. אבל רגע אחרי שכולם עזבו, בחצות, ירדנו לאילת. התיישבנו ברכב מסוג סברה ספורט והגענו לאילת עם הזריחה מעל הרי אדום. קלאסי. יש דבר יותר רומנטי מזה? אז רק טבעי היה ש-50 שנים אחרי חזרנו לחדש את הנדרים באילת, באקווה ספורט ומתחת למים. מי צריך יותר?".

מה נאחל לכם?
“עוד 50 שנים כאלו. שרק יימשך".


 

החתונה התת ימית הראשונה 

 

צילומים: באדיבות שמוליק תגר

 

משמאל ''הרב'' רפי נלסון מימין לוחץ יד החתן קוקי,  קיצוני ימני עם החליל רפי פיפסון (אוג' 65).


חידוש הנדרים מתחת למים של מיקי ודפנה הוא ללא ספק אירוע לא שכיח ועדיין, אין זו הפעם הראשונה בה נערך טקס כזה מתחת לפני המים. הראשון לקיים חתונה כהלכתה (כמעט) מתחת לפני המים באוגוסט 1965, היה לא אחר מאשר רפי נלסון ז"ל, האיש והאגדה, שסיפורים על כפרו שבטאבה שזורים בתולדותיה של העיר אילת ומלווים אותה כחלק מהפולקלור המקומי. 
מספר שמוליק תגר, מוותיקי העיר: "זו היתה חתונתם של נורית ואלפונסו נוסבאומר, מוותיקי העיר, שעדיין גרים באילת, היא נערכה מתחת למיל בחוף אלמוג, כשבתפקיד הרב שימש רפי נלסון, היא היתה דיילת בארקיע ואלפונסו היה מנהל עבודה ראשי בחברת לוזינגר שהקימה את הנמל החדש, הם נפגשו והתאהבו ומאחר והוא נוצרי והיא יהודייה הם לא יכלו להינשא ברבנות ולכן רפי התנדב להשיא אותם אזרחית מתחת למים. המנופאי מהנמל התנדב להיות המחלל עם המוסיקה מתחת למים מעם חליל, קוקיי הקריא את הברכות וצילמנו אותם עם הדגים, זו היתה חתונה של ממש". 

 

ה"רב" רפי נלסון עם המגבעת המפורסמת מתחת למים
הכלה נורית רגע לפני כניסתה למים

רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש