תודו שלא ידעתם

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/10/2021 22:43 ● ערב ערב 3037
לברזל השפעה משמעותית לא רק על יכולת התפקוד הגופנית אלא גם ובעיקר על יכולת התפקוד של המוח ● פעילות גופנית תשפר לכם את היכולות הלימודיות וזו לא קלישאה ● תזונה בריאה תסייע לכם לישון טוב יותר ושינה טובה יותר תסייע לכם ללמידה אפקטיבית יותר ● וגם - נמצא הסוד להצלחה בלימודים - שינה ● מחקרים שלא בטוח שאתם מכירים
תודו שלא ידעתם
שנת צהריים טובה של חצי שעה עד שעה משפרת את היכולת והביצועים במבחנים

 

תזונה בריאה תשפר לכם את הציונים


גם אתם יודעים ששינה טובה מסייעת ללמידה טובה אבל לא מצליחים להירדם? כדאי שתעשו רשימה של איזה דברים אתם אוכלים, שכן מחקר של ד"ר מרי פייר סיינט שפורסם בגיליון איכות השינה, מעיד על כך שצריכת סיבים תזונתיים והפחתת שומן רווי וסוכר מהתפריט היומי שלכם יגרמו לכם לישון טוב יותר בלילה ואגב כך גם ישפרו לכם את הציונים, שכן הוכח כי שינה טובה מסייעת לשיפור הביצועיים הלימודיים. הנבדקים במחקר העידו כי השינה שלהם היתה לא רק מהירה יותר אלא גם טובה יותר כשהתזונה שלהם הייתה דלה בשומן רווי ועתירה בחלבונים.

 

הטחול, לא פחות חשוב


ולא רק על מנגנון השינה משפיעה תזונה טובה, אלא גם על פעילות הטחול שמייצר את הדם לגוף. תזונה לקויה מספקת לטחול 'דלק' לקוי וייצור הדם נפגע. הגוף כולו סובל מייצור דם מופחת ואגב כך גם היכולת האינטלקטואלית נפגעת. 

 

אז מה חשוב שיהיה בתזונה הטובה?


אצל ילדים בעיקר התזונה חייבת להכיל שומן, פחות מרגרינה, יותר חמאה, שמן זית, אגוזי מלך, פקאנים ושמן דגים אותו רצוי להתחיל לצרוך כבר משלב ההיריון. איך שלא יהיה, אל תנסו להתאים את אותה תזונה לכל הילדים, אלא לכל ילד בנפרד בהתאם להעדפותיו.
 


מי אמר למידה מקוונת?


אם תהיתם עד כמה אוהבים סטודנטים וגם המרצים את רעיון הלמידה מרחוק, כדאי שתדעו שלא רק תלמידי בתי הספר לא מתים על הרעיון אלא גם הסטודנטים. במחקר שנערך בקרב 5,292 סטודנטים וסטודנטיות מפקולטות שונות בארץ באוניברסיטת בן גוריון, עולה כי 87% מהסטודנטים ו- 95% מהמרצים אמנם הסכימו על כך שעדיף היה ללמוד בצורה מקוונת ולא להפסיק את הלימודים בעקבות הקורונה, ועדיין, רוב הסטודנטים וגם המורים מסכימים עם הטענה שעדיפים לימודים פנים מול פנים ולא לימודים מקוונים, כך לפחות קבעו 64% מהסטודנטים ו– 81% מהמרצים. עוד נמצא במחקר כי סטודנטים בשנת הלימודים הראשונה שלהם וסטודנטים שהגיעו מאוכלוסיות מוחלשות ומגזרים שהם במיעוט, התקשו עוד יותר עם רעיון הלימודים המקוונים.

 

תשחקו לכם לימודים


חשבתם שלימודים תוך כדי משחק לא ממש יעילים? כדאי שתחשבו פעם נוספת. מחקר חדש בתחום המוח שנערך על ידי פרופ' דני לוי, חוקר מוח וזיכרון ופורסם במגזין 'מוח, שכל וחינוך' מצביע על כך כי למידה שיש מאחוריה תגמול חיובי או מהנה כמו זה שיש במשחק, מפעיל במוח מנגנון שיש בו זיכרון משמעותי. לעומת זאת למידה מתוך פחד של ציונים וחוסר רצון להיכשל במבחן, מפעילה במוח מנגנון לימודי אחר לגמרי. 
מהמחקר עולה כי יש הבדלה משמעותי באיכות הלמידה בין זה שקורה אגב משחק לבין זה שקורה כדי ללמוד למבחן ולהוציא ציונים טובים, שכן בעוד שכשאתה משחק, אתה לגמרי לומד, בקצב שלך אבל החומר נשאר לך במנגנוני הזיכרון של הראש, הלמידה מתוך פחד להיכשל היא קצרת טווח ולכן גם תלמידים רבים טוענים כי שיננו את החומר למבחן אבל שכחו אותו שתי דקות אחרי המבחן. נתונים אלו מצביעים על שיטת הלימוד החכמה- לימוד תוך כדי משחק. מסתבר שבצורה כזו הילדים לא רק יצליחו יותר אלא בעיקר ילמדו ויזכרו יותר את החומר וזה לכשעצמו לא פחות חשוב.

 

אין ברזל- אין שכל


זוכרים את פופאי שאכל תרד והפך לחזק ביותר? מסתבר שהברזל הרב שיש בתרד, לא רק הפך את פופאי לחזק יותר אלא גם לחכם יותר. מחקר שבוצע באוניברסיטת פנסילבניה ופורסם במגזין המדעי למדעי המוח, קובע כי ריכוז הברזל בגוף קשור ליכולת השכלית. ככל שרמת הברזל במוח עלתה, כך עלו גם היכולות הקוגנטיביות בעיקר בגיל הבגרות של הילד. עוד נמצא במחקר כי מחסור בברזל עלול לגרום, בין השאר, לאינטיליגנציה נמוכה אצל צעירים בריאים.
המוח מתפתח בצורה מואצת עד אמצע שנות ה-20 ומאז יש האטה בהתפתחותו עד לגיל הזיקנה, זו הסיבה בגללה מומלץ להוסיף ברזל לתזונת הילדים עד אמצע גיל ה– 20 לחייהם.

 

אומגה 3 לשיפור יכולות


כמה פעמים שמעתם עד כמה תוספת של אומגה 3 לתזונה יכולה לעשות בילדים שלכם פלאים? אלו לא סיפורי סבתא רבותיי אלא נתונים מוכחים מדעית. חומצת האומגה 3 תופסת כ- 27% מהמוח שלנו. אך מאחר ואין לגוף שלנו את האפשרות לייצר לבד את החומצות החשובות האלו, אנחנו זקוקים לאספקה סדירה שלהן. מחקרים מצביעים על כך שמחסור באומגה 3 עלול לגרום למגוון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, דיסלקציה ובעיות מוטוריות. עוד קובע המחקר כי תוספת אומגה 3 לתזונת הילדים, במיוחד כזו שעשירה בחומצת cpa עשויה, לא רק לשפר את מיומנויות הלמידה של הילד, אלא לשפר את הקשב והריכוז. אמא ואבא קחו את זה לתשומת ליבכם.

 

נמצאה השיטה להצלחה במבחנים


מי לא היה רוצה שנגלה לו את הסוד להצלחה בלימודים. ובכן, מחקר חדש חקר וגם מצא שאם אתם רוצים לשפר את הציונים שלכם, כל שאתם צריכים לעשות זה לישון. כן, ממש ככה. אז נכון שכבר הבנו ששנת לילה טובה עוזרת לריכוז וגם הבנו עד כמה שינה טובה למוח, אבל קבלו את הנתון הבא שהוכח מחקרית- אם אתם חושבים על לילה לבן לטובת לימודים, כדאי שתוותרו ופשוט תלכו לישון כי זה יעשה לכם יותר טוב. אז נכון שבכל זאת צריך ללמוד, אבל חוקרים מאוניברסיטת ליון בצרפת מצאו כי מי שלומד למבחן, הולך לישון עם החומר בראש, מתעורר ועובר בריפרוף על החומר, מצילח יותר ממי שמעדיף ללמוד על חשבון השינה או מי שלא לומד לפני השינה. אולי זו המנוחה בין הלימודים שמיטיבה עם הזיכרון, אולי אלו התהליכים של השינה שמשפיעים על היכולת המוחית, כך או כך, מומלץ לכם כן לנסות בבית.

 

נסו לישון בצהריים


הנה לכם עוד נתון שיגרום לכם להאריך את השהות היומית במיטה, במיוחד אם אתם סטודנטים. מחקר שנעשה בספרד וקיבל חיזוק במחלקת השינה בבית החולים אסותא בארץ מוכיח כי שנת צהריים טובה של חצי שעה עד שעה משפרת את היכולת והביצועים במבחנים וזה מתווסף לכל שאר היתרונות של השינה: מסייעת לגדילה, משפרת את הזיכרון, הקשב, המצב הריגשי ועוד. אז נכון שמרוב נקודות חיוביות לטובת השינה, נדמה כאילו אנחנו מעודדים אתכם לא לצאת מהמיטה, אבל היי, זה לא אנחנו, אלה החוקרים ואיתם לא כדאי להתווכח.

 

פעילות גופנית טובה ללימודים


כמה פעמים שמעתם את הסברה שאומרת שפעילות גופנית משפרת את תאי המוח? אז זהו רבותיי, שזו לגמרי לא קלישאה. במחקר שבוצע מטעם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית, נמצא קשר ישיר בין עצימות הפעילות הגופנית וכמות הפעילות הגופנית שאתם מבצעים, לבין יכולת הלימודים שלכם וההצלחה בה. כך למשל, המחקר בדק ומצא כי מהירות הריצה שלכם וכוח השריר מותאמים לציונים בחשבון. אצל הבנות נמצא קשר ישיר כזה גם במבחני הקריאה. איך מסבירים את זה?מחקרים שנעשו אצל ילדים מדגימים הפעלה של אזור המוח הקדמי אגב ביצוע פעילות גופנית עם אזורים הקשורים להבנת הנקרא, זיכרון וחישוב. מה שאומר שאם אתה מצטיין בספורט יש סיכוי גבוה שגם תצטיין בלימודים. מצד שני, אם אתה מצטיין בלימודים זה לגמרי לא אומר שגם תצטיינו בספורט, אל תבנו על זה.

אגב, המחקרים הצביעו על יכולת לימודית גבוהה יותר אצל תלמידים שעסקו בפעילות גופנית בהפסקות לעומת הילדים שהעדיפו לקרוא או לעסוק בסמארטפון שלהם. מה שמעלה את השאלה- אם כך, מדוע ולמה מצומצמים בכל הזדמנות דווקא שיעורי הספורט החשובים כל כך בבתי הספר ולמה בתי הספר לא מעודדים עוד יותר פעילויות ספורטיביות בהפסקות?


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש