משקפיים ודי

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 6/10/2021 22:28 ● ערב ערב 3037
שמתם לב לאחרונה שמשהו עובר על הילד שלכם? הוא משפשף את העיניים, מתלונן על כאבי ראש אחרי בית הספר או אחרי קריאה, מתקרב לטלוויזיה או למסך המחשב?●כדאי שלא תחכו ותקחו אותו לבדיקת ראיה אצל רופא עיניים ●אל תשכחו שאם אתם מבינים ויודעים להסביר מה מפריע לכם, הילד שלכם ממש לא יודע להגדיר מה מפריע לו ● ואם הילד צריך משקפיים- אין מתאים יותר מהחופש הגדול להתארגנות ולהסתגלות
משקפיים ודי
הפכו את יום רכישת המשקפיים לחווייתי. הילד חייב להיות נוכח וגם לבחור את הזוג שהוא הכי אוהב

נתחיל עם העובדות: ילד שלא רואה טוב מגיל צעיר, לא ממש מבין שיש לו בעיה. הוא לגמרי יכול לטעות ולחשוב שככה זה אמור להיות וגם אם הוא חושב שמשהו אולי לא בסדר עם הראיה שלו, בגיל צעיר מאוד הוא לבטח לא יוכל להסביר לכם את זה.
עובדה נוספת היא שליקויי ראייה שלא מטופלים כבר מגיל צעיר, אמורים להחמיר עם השנים ולכן כדאי מאוד להצליח לאתר את הבעיה כבר בגיל צעיר ולטפל בה בזמן אצל רופא ילדים.

 

לאתר את הבעיה בזמן


אז איך בעצם אפשר לזהות בעיה אצל הילד אם הוא לא מדבר או אם הוא בעצמו לא מודע לבעיה?
הכי חשוב זה לקיים בדיקות שיגרתיות אחת לכמה זמן אצל רופא עיניים. אז ברור שלא נקבע תור אצל רופא עיניים לילדים בכל חודש, אבל לבקר אצל רופאה עיניים בגיל שנה, גיל 3 וגיל 6, לפני העלייה לכתה א', הם המועדים המתאימים ביותר. אם בכל ביקור כזה הכל נמצא תקין, אין מה להילחץ, אבל גם אל תהיו שאננים, כי זה יכול לקרות וחשוב שתדעו על זה בזמן.
דרך נוספת שתוכלו לעלות על הבעיה בזמן היא לעקוב אחר תופעות יוצאות דופן אצל הילד שאמורים להעיר אצלכם את הנורות האדומות שכדאי וצריך להיבדק:
אם הילד שלכם לא מזהה חברים מרחוק ברחוב, אם הוא קלמזי ונתקל לעיתים בכל מיני חפצים, אם הוא מתלונן על כאבי ראש, מנסה לקרוא אבל מדלג על שורות או קופץ על מילים, אם העיניים שלו אדומות, בעיקר אחרי קריאה, אם העיניים שלו אדומות אחרי כל פעילות שמצריכה ריכוז בעיניים, אם הוא משפשף לאחורנה את העיניים יותר מדי, אם שמתם לב לעייפות יתר מצדו, בעיקר לאחר הסתכלות ממושכת על מסכים או קריאה, אם הוא צובע מחוץ לקווים גם אם הוא ממש מתאמץ. 
אם נתקלתם בכמה מכל האפשרויות האלו, כדאי לכם לקבוע פגישה אצל רופא עיניים לילדים. וכן, תתעקשו על רופא עיניים לילדים כי הוא יצליח לגשת אל הילד שלכם הרבה יותר טוב ובקלות מכל רופא עיניים אחר. סמכו עליו שיש לו את הטכניקות שיגרמו לילד שלכם לשתף אתו פעולה. ככל שהילד קטן יותר, כך יהיה קשה יותר לגרום לו לשתף פעולה, אבל היי, לכן יש רופאי ילדים שיודעים יך לעשות את זה טוב ונכון.

 

אז ממה בעצם הילד שלכם יכול לסבול כבר בגיל צעיר?


קוצר ראייה- הקושי לראות מרחוק.
רוחק ראייה- הקושי לראות דווקא במקרוב.
עין עצלה- כשעין אחת רואה פחות טוב והמוח באופן אוטומטי משאיר את כל העבודה לעין אחת.
אנאיזומטרופיה- כשקיים הבדל משמעותי באיכות הראיה או בחדות הראיה בין שתי העיניים.
צילינדר- כשקיים טשטוש ראייה מרחוק וגם מקרוב.

 

איך הילד יתרגל? בקלות


אחד הדברים שמדאיגים את ההורים זה איך הילד יקבל את הבשורה שמהיום הוא צריך להיות 'תקוע' עם משקפיים ואיך החברה תקבל את זה?
אז בואו נתחיל מהעובדה הפשוטה, שאם בעבר הלא ממש רחוק ילד עם משקפיים נחשב לחנון או ל'משקפופר' והיה לא פעם מוקד ללעג אצל החברים, היום המשקפיים הם טרנד עיצובי לכל דבר, ותראו רק כמה סלבס מרכיבים משקפיים עם עדשת אפס, קרי ללא מספר, רק כי הם רוצים להיראות טרנדיים עם שלל המשקפיים המדהימים שקיימים היום בשוק. אז קחו נשימה עמוקה, וזכרו שהיום זה לא מה שהיה בעבר והיום כבר יש המון זוגות משקפיים לילדים שהם לא רק צבעוניים אלא גם יפים. תופתעו לגלות שלא זו בלבד שהילד שלכם לא יהיה מוקצה, אלא שהמשקפיים החדשים יגרמו לרבים לקנא בו.

ואף על פי כן, רגע לפני שאתם מנחיתים עליו את המשקפיים, מומלץ לעשות לו הכנה. שבו יחד ואתרו בטלוויזיה כמה מהכוכבים שלו שמרכיבים משקפיים ואל תשכחו לציין כמה זה יפה. עכשיו אתם לגמרי יכולים לציין בפניו כי הבדיקות שעשה העלו את הנתון שהוא צריך משקפיים והנה גם הוא הולך להיות 'איני' ויפה כמו כל הכוכבים שלו.

 

רכישת משקפיים - חוויה


הפכו את יום רכישת המשקפיים לחווייתי. הילד חייב להיות נוכח וגם לבחור את הזוג שהוא הכי אוהב. גם אם הוא אהב מסגרת מסויימת שאתם לא ממש אהבתם, תזרמו איתו, אחרי הכל הוא אמור להרכיב את המשקפיים ולא אתם. חשוב שהמשקפיים יהיו קלים ולא יכבידו לו על האף. כשהמשקפיים קלים, הילד כמעט ולא ירגיש בקיומם. מסיבה בטיחותית, חשוב שהמסגרת תהייה גמישה והעדשות יהיו עשויות פלסטיק כי בגיל הזה בו הכל יכול לקרות לא נרצה לסכן את הילד עם עדשות זכוכית או עם מסגרת נוקשה שתישבר בכל רגע. אם הילד פעיל ואקטיבי ועוסק בספורט, כדאי שתבקשו מהאופטימטריסט למקם לו מאחורי המשקפיים 'ברקסים'- קפיץ קטן שיגרום לכך שהמשקפיים לא יחליקו לו מהפנים בזמן ספורט או פעילות כזו או אחרת.
ומה עוד נשאר? שתהיו מבסוטים מהשינוי, צלמו את הילד, החמיאו לו, ובעיקר, אל תעשו מזה עניין גדול בשיגרה. תראו שככל שאתם תתייחסו לזה בקלילות ככה גם הילד יעשה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש