רופא צעיר, צפר או מהנדס?

מאת: רותם ג'קסון ● 6/10/2021 22:34 ● ערב ערב 3037
כדורסל, כדורגל, טניס, שחמט ● רוצים לרשום את הילדים לחוגים אבל מבולבלים משפע האפשרויות?● הילד לא יודע להתמיד ואתם מפחדים ששוב יפרוש אחרי שיעור הניסיון? ● לכמה חוגים הילדה באמת זקוקה, ואיזה חוג יהיה הבחירה הנכונה ביותר עבור ילדכם ולא ברירת מחדל חברתית? ● רגע לפני שאתם רצים לרשום את הילדים, כמה עצות שיעשו לכם את שנת החוגים קלה יותר.
רופא צעיר, צפר או מהנדס?

בימים אלו כשאנו וילדינו מעלעלים בחוברות החוגים המציגות שלל אפשרויות רבגוניות ורב –חושיות לא ברור מי מבולבל יותר ההורים או ילדיהם.
בעידן בו מערכת החוגים העירונית מלאה יותר ממערכת השידורים בערוצי הילדים, אין פלא שבחירת חוג עבור הילדים הפכה משימה מורכבת, המציבה סימני שאלה רבים הכוללים כמה פרמטרים חשובים כמו: גיל הילד, רצונותיו ותכונותיו, לוח הזמנים שלו ושלכם, וכמובן - עלויות. 

 

חוויות מכל וכל 


שנת הלימודים בפתח ואיתה יוצאים לדרך חוגי אחר הצהריים. אם בעבר כל שיכולנו לבחור היה בין לימודי מוסיקה, לכדורגל או לכל היותר לימודי שייט, הרי שבהווה, בכל שנה שעוברת נפתחים עוד ועוד חוגים שמציעים אין ספור אפשרויות פעילות לילדים. 
אם תשאלו את אנשי המקצוע, הרי שרוב אנשי החינוך והפסיכולוגיה ממליצים שבחירת החוג תהיה החלטה משותפת של ההורה והילד, זאת אחרי שההורים ערכו את הסינון הראשוני וצמצמו עבורו ארבע אפשרויות מתאימות שנבחרו מתוך עשרות החוגים הקיימים.  כמובן שרצוי שלפני שהצגנו את אפשרויות הבחירה לילד נתבונן לרגע פנימה כדי שנדע בוודאות לעשות את ההפרדה בין השאיפות הלא ממומשות שלנו, לבין מה שמתאים לילד. ככה לא "נלביש" עליו את החלום שלנו בשעה שלו אין כל קשר לזה. 
 תנו לו לבחור
יש חשיבות לא קטנה לבחירת החוג על ידי הילד עצמו. החלטה זו מעצימה אותו, ומאפשרת לו להרגיש כי הוא גדול ומסוגל לבחור ולקבל החלטה ובכך להתאמן כבר מגיל צעיר בקבלת החלטות ולקיחת אחריות עליהן. בשיחה מקדימה עימו תוכלו לגשש מהם תחומי העניין שלו ובאיזה תחום הוא היה רוצה להעשיר כאשר רצוי לקחת בחשבון את נטיותיו הטבעיות והכישורים הטבועים בו. למשל, ילד שמתחבר לפעילות מוטורית במרחב, קרוב לוודאי שיעדיף חוג ספורטיבי לעומת חוג יצירה הדורש ריכוז וישיבה במקום אחד לאורך זמן. כמו כן חשוב שתהיה התאמה בין דרגת הקושי והגיל למסוגלות הילד. יש לשמור על איזון בין חוג "קל מדי" שיוביל לשעמום ורצון לפרוש, לבין חוג בדרגת קושי גבוהה מדי שעלול להוביל לתסכול וחווית כשלון שעלולה ללוות את הילד בעתיד. חשוב לוודא שהחוג שיבחר יעצים אותו כדי שיתמיד בו ויחווה תחושת הצלחה מתמשכת. שכן בזכות חוויות ההצלחה בחוג הוא יכול לפתח את האמונה ביכולותיו ולחזק את הערך העצמי שלו. יתרה מזאת, אם הילד חווה תסכול בתחום הלימודים בבית הספר, כדאי לכוון את החוג לכך שיהווה מקור עידוד ותחושת הצלחה אלטרנטיבית ללימודים. במידה דומה אם הילד נתקל בקשיים  חברתיים בכיתה, יש לו הזדמנות באמצעות החוג לרכוש חברים חדשים ולהיות מקובל ואהוד בזכות הצלחותיו.

 

איך נבחר את החוג הנכון?


● חשוב לעשות בדק בית למה בכלל רושמים את הילד לחוג. אם  בגלל החברים שהולכים לאותו חוג, בגלל שהוא זקוק לחיזוק בתחום מסוים, או כי יש לו זיקה חזקה לתחום כלשהו. חשוב מאוד להקשיב לילד וללכת איתו כאשר הוא מעוניין להתפתח ולהעמיק בכיוון מסוים.
אם אתם רואים שיש תחום שילדיכם אוהב והוא חסר במסגרת בית הספר, חוגים הם הזדמנות מצוינת לעשות השלמה.
● אם אין לילד קשיים או צרכים מיוחדים, ההמלצה הגורפת היא שאין טעם להתחיל בחוגים לפני גיל בית ספר. לדברי המומחים, זה עומס מיותר. לילדי הגן, משחק בחצר הבית אחרי הצהריים היא פעילות חשובה ומספקת. כאשר מתחילים את מסגרות החוגים בגיל שש, רצוי שזה לא יהיה במקביל לתקופת ההסתגלות למסגרות חינוך חדשות, כמו תחילת שנת הלימודים בכיתה א'. 
● בגיל זה ההעדפה היא לחוגים הנערכים בקבוצות קטנות, כדי שילדכם יקבלו את מירב תשומת הלב. 
● רצוי לבחור בשני חוגים לכל היותר, שאינם מתקיימים יותר משלוש פעמים בשבוע בסך הכל, כדי להשאיר לילד זמן לשיעורי בית, חברים, משחק חופשי ובעיקר לזמן יקר עם בני המשפחה. 
● אחרי שהילד בחר את התחומים המעניינים אותו, כדאי ללכת איתו לשיעורי ניסיון, ואחריהם לבחור ביחד בחוג המתאים ביותר. כמובן שכדאי להתאים את זמינות החוג לשעות נוחות עבורכם, ולמיקום נוח וקרוב לבית כדי שלא יהווה מעמסה בהמשך. 
● אם עולה השאלה האם לבחור בחוג ספורטיבי, כדאי להתחשב ביכולותיו של ילדכם להתמודד עם תחרותיות. תחרות כמו תחרות, יכולה להיות כלי לעידוד והעצמה, ולחילופין גם מקום לתסכול ותחושת כשלון. בחוגים רבים, בעיקר חוגי ספורט, ישנו אלמנט של תחרותיות שמביא להתמודדויות עם קשיים ומשברים. חוגים אלו מדגישים תוצאה על חשבון תהליך, ותפקידנו כהורים הוא להעביר מסר שמטרת ההשתתפות בחוג היא הנאה והזדמנות לפגוש חברים חדשים, לרכוש ידע חדש ולהתנסות בחוויות מגוונות. חשוב להעביר לו את המסר שאף אחד מאיתנו לא מושלם, וכי גם אנחנו טובים יותר בתחומים מסוימים ופחות בתחומים אחרים. 
יחד עם זאת, אנו לא רוצים ליצור יותר מדי תסכולים בחיי הילד, וחשוב גם ליצור הצלחות. לכן, במידה ואנו מרגישים כי התסכול קשה מדי עבורו, נעדיף להימנע מחוגים תחרותיים המדגישים תוצאות, ולבחור חוגים אשר ידגישו את החוזקות שלו.

 

לכו תחזקו אותו


כשם שחוגים הם דבר נהדר עבור ילדים באופן כללי, עוד יותר נכון הדבר לגבי ילדים בעלי הפרעות וקשיים התפתחותיים. אצל המון ילדים נתקלים בקשיים בתחום פיזי, תנועתי וחושי בגילאים המוקדמים, לעיתים אנו מגלים זאת בזכות הפניה של המורה או הגננת, וחשוב להתייחס אליהם ולעבוד עליהם בגיל צעיר כדי שלא יהוו קושי בהמשך חייהם כבוגרים. חוגים יכולים לספק לילדים אלה, מלבד תרגול בנושא כזה או אחר, סיטואציה חברתית שאינה קיימת בטיפול רגיל. בייחוד אם בחוג יש מדריך שפועל בגישה חינוכית- מסייעת, שיכול לזהות במהרה את הנקודות בהן הילד חזק ואיפה הוא מתקשה.
"חוג ג'ודו בגילאים הצעירים למשל, יכול לחזק ילד גופנית, ללמד אותו על התארגנות במרחב שסביב גופו, דברים שבהמשך יעזרו לו מאוד ויתנו לו ביטחון חברתי", כך נכתב על אמנות הלחימה-ג'ודו. "מעבר לזה יש גם את עניין הסמכות. המורה הסמכותי לג'ודו, מלמד להעניק כבוד למורה, לעצור ולהקשיב להוראות, כפי שיצטרך הילד לעשות בבית הספר". 
חוג של בישול, קרמיקה ויצירה, מצד שני, יתן לילד עיסוק תחושתי חשוב ויעזור לו לפתח את חוש המישוש. חוג תופים יאפשר לילד לפרוק מתחים, רגשות וכדומה. בחוגים, באופן כללי, ניתן לקבל הרבה אינפורמציה על הילד, לראות ממה הילד נרתע, למה הוא מתחבר ואת מה כדאי לחזק אצלו.

 

 לך תתמיד 


כולנו מכירים את אפקט ההתמדה הבעייתי אצל ילדים, במיוחד בשנים הראשונות של החוגים, כאשר הם עדיין מגששים ובודקים מה באמת מתאים להם. לעיתים, לאחר תקופת הגעה לחוג, מביע הילד רצון להפסיק את השתתפותו. חשוב לברר עם הילד האם הוא רוצה לעזוב עקב חוסר תקשורת עם המדריך, בעיה עם אחד מהילדים המשתתפים, שעמום, או שפשוט מיצה את ההשתתפות, ולהעלות אפשרויות שונות שיעזרו לו להתמודד עם המצב. אם בשיחה עולה כי הילד פשוט אינו נהנה עוד בחוג ומבקש להפסיקו, מומלץ להסביר לו את חשיבות ההתמדה – לעיתים ישנן תקופות בהן אנו פחות נהנים ממשהו, אך ממשיכים בו כדי להשתפר וליהנות מיתרונותיו. חשוב להבהיר לילד, ולעיתים גם לעצמנו, כי איננו כועסים אם יבחר שלא להמשיך להשתתף בחוג ואנו מכבדים כל החלטה שלו.
לעומת זאת, אם הילד מתחיל בחוג ולא מעוניין להמשיך, ולא מצאתם שום סיבה ממשית, חשוב שתבהירו לו שזו החלטה שלכם אם יפסיק ולא שלו. אם ההתנגדות ממש נחרצת קבעו תאריך בו הוא יוכל לסיים את החוג.
למרות שרצוי לבחור את החוג לפי תחומי העניין של הילד ולא על פי טרנד חברתי כדאי בכל זאת לרשום את הילד לחוג ביחד עם חבר אחד או שניים מה שאמור לשפר את הסיכוי שביחד הם יתמידו בהשתתפות לאורך כל השנה. 

 

 רק טוב ייצא לכם מזה


השתתפות פעילה בחוגים טומנת בחובה יתרונות רבים אשר נותנים מענה על כל האספקטים המתאימים לחינוך ילדים. החל מתנאי התפתחות פיסית ונפשית, פיתוח כישורים חברתיים, יכולות יצירתיות, העשרה וידע, חינוך לערכים והקניית הרגלים נכונים יותר לחיים, כמו ההרגל לעסוק בפעילות גופנית למשל. חוגי ספורט מגוונים של משחקי כדור, ריקוד, אמנויות לחימה, שייט ואחרים, מעצימים את הילד במישורים רבים אישיים וקבוצתיים כאחד ו"מכריחים" אותו להתנתק משלל המסכים אליהם מחוברים הילדים בימינו. לא זו בלבד שהילדים לומדים להעריך את חשיבות הפעילות הגופנית, הם גם נמנעים מלהיכנס לאחוזוני ההשמנה בקרב ילדים, שכל כך עלו בשנים האחרונות. 
פעמים רבות, בזכות החוג של הילד גם אנו ההורים מגלים עולמות חדשים שמוציאים אותנו מהשגרה המתישה של היומיום ומחזקים לנו את הקשר עם ילדינו. הנסיעות המשותפות למשחקים ותחרויות, האימונים עם הילד בכדורסל או בכדורגל, אנו לומדים באמצעותם טכניקות של אומנויות לחימה, מחליטים ללמוד לגלוש, מוציאים מהמחסן את מחבט הטניס הישן, יוצאים לרוץ או אפילו חוזרים בעצמנו לפסל, לצייר, לרקוד או לשחק במה שאהבנו בצעירותנו...


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש