שלושה ימים אחרי שהחלו הופסקו הבדיקות הסרולוגיות

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 27/8/2021 08:55 ● ערב ערב 3032
שלושה ימים אחרי שיצאו לדרך, הוחלט במשרד הבריאות להפסיק את הבדיקות הסרולוגיות בערים בהן לא נמצאו מעל 10% ילדים בעלי רמת נוגדנים גבוהה ● באילת הספיקו להיבדק רק 48% מהילדים, מהם אצל כ – 7% בממוצע נמצא כי היו חיוביים לקורונה מבלי שידעו ● ההורים שילדיהם לא הספיקו להיבדק זועמים: ''שמרנו על דרישות המערכת וחיכינו לימים שלנו כנדרש, למה אנחנו צריכים לשלם את המחיר ולא לדעת את מצבם של ילדינו?'' ● בהנהגת ההורים המקומית מנסים לדחוף להחרגת ילדי אילת ואילו בפיקוד העורף טוענים כי מדובר בבדיקה יקרה מדי עם תוצאות נמוכות מדי
שלושה ימים אחרי שהחלו הופסקו הבדיקות הסרולוגיות
הבדיקות הסרולוגיות באילת השבוע

 

הורים: ''משרד הבריאות היה חייב להחריג את  ילדי אילת ולהמשיך לקיים בעיר את הבדיקות''

 

אם למישהו לא ברור עדיין שיד ימין לא יודעת מה עוןשה יד שמאל וכל עניין החזרה ללימודים בעוד שבוע עדיין לגמרי לא ברור, הרי שביום שלישי בערב, שלושה ימים בלבד לאחר תחילת מבצע הבדיקות הסרולוגיות באילת ויומיים לפני סיומן המיועד, התקבלה במשרד הבריאות ובפיקוד העורף ההחלטה להפסיק את הבדיקות. 

 

270 ילדים חיוביים סרולוגית באילת


כמה שעות לפני סיום יום הבדיקות השלישי הוצאה הודעה שהורים רבים כלל לא ראו, כי הבדיקות יסתיימו מוקדם מהמתוכנן וכי הורים שמבקשים בכל זאת לבדוק את ילדיהם מוזמנים להביא אותם עד לסיום יום הפעילות לאחד ממתחמי הבדיקות בעיר. כך יצא שבימים רביעי וחמישי בהם נקראו להיבדק במתחמים באילת תלמידי כתות ה'- ו' כבר לא ניתן לבצע את הבדיקות. 
גורם בפיקוד העורף הסביר כי ההחלטה על הפסקת הבדיקות התקבלה לאחר שבימים הראשונים של הבדיקות במרבית הישובים בארץ התברר כי נמצא אחוז קטן מאוד של ילדים עם כמות נוגדנים חיוביים בגוף, קרי: ילדים שהיו נשאים של המחלה וכלל לא ידעו זאת. מאחר ומלכתחילה כוונת הבדיקות הייתה למצוא כמה שיותר ילדים שהיו נשאי המחלה ולא ידעו זאת, על מנת לאפשר להם תו ירוק ועל מנת להחריג אותם במקרה של צורך בבידוד בכתות כדי לאפשר את המשך הלימודים כרגיל, ומאחר ובלאו הכי התברר כי כמות הילדים האלו נמוכה מאוד ולא תשנה את המצב בכתות, ובמקביל, מאחר ועלות הבדיקות הייתה גבוהה מאוד, לא נמצאה הצדקה של עלות מול תועלת והוחלט להפסיק את הבדיקות לפחות בערים בהן לא עלתה כמות הילדים בעלי הנוגדנים החיוביים על 10%.
באילת הספיקו להיבדק בשלושת הימים 3,421 ילדים נתון שהוא 48% מכלל אוכלוסיית הילדים שהיו אמורים להיבדק במבצע. מהם נמצאו 270 ילדים חיוביים שהם 7.8% מכלל הילדים שנבדקו. אי לכך הוחלט שגם באילת יופסקו הבדיקות.
ראש העירייה, אלי לנקרי, שקיבל את ההודעה ממפקדת נפת אדום של פיקוד העורף, קרא להורים להקדים בדיקה לילדים ולהקפיד להתחסן מגיל 12 כדי שניתן יהיה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה ולקיים ככל שניתן שגרת לימודים רציפה. ראש העירייה הצטרף לקריאת מרכז השלטון המקומי מהמדינה, להמשיך ולאפשר בדיקות סרולוגיות ללא תשלום לילדים עד גיל 12 שיתבצעו דרך קופות החולים".

 

קןרא להורים להקדים בדיקה לילדים ולהקפיד להתחסן מגיל 12 . לנקרי

 

אין החלטות ברורות


ההחלטה שהתקבלה באופן מפתיע הכעיסה הורים רבים שהמתינו בסבלנות לתורם וגילו כי סבלנות זו מצידם גרמה לילדיהם שלא להיבדק. "אם הייתי יודעת שככה יהיה הייתי לוקחת את הילד להיבדק כבר ביום הראשון", אומרת חיה, אמא לתמיד שעולה לכתה ו' בעיר, שחיכתה לבדיקות בקוצר רוח. "יש חשיבות גדולה לדעת אם הילד שלך היה כבר חולה או לא. גם בגלל שהוא יכול לקבל תו ירוק וגם בגלל שבמצב כזה את מודאגת פחות. מצד אחד מבקשים ממך לשמור על הנהלים, מצד שני כשאת שומרת על הנהלים את יוצאת מופסדת, זה לגמרי לא בסדר", היא מחתה השבוע. 
אלי כהן, אב לתלמיד שעולה לכתה ה' באילת, הצטרף גם הוא למחאה: "לפני מספר שבועות היו לבן שלנו תופעות לוואי כמו לאחר מחלת הקורונה. הוא לא היה חולה וגם הבדיקה שעשינו לו העלתה שהכל בסדר אבל חשדנו שאולי היה נשא בעבר ללא סימפטומים ועכשיו הוא נאלץ להתמודד עם תופעות הלוואי שאחרי. עוד לפני שהתחיל המבצע ביקשנו לערוך לו בדיקה סרולוגית אבל בקופת החולים דחו אותנו ואמרו לנו שזה בלתי אפשרי. שמחנו שהמדינה החליטה לבדוק את הסוגיה, אלא שגם אנחנו חיכינו לתורנו ביום רביעי השבוע והתאכזבנו מאוד לגלות שזה כבר לא יקרה. למה האיפה ואיפה הזו? למה חלק עשו וחלק כבר לא יעשו? למה אף אחד לא מסוגל לקבל החלטות ברורות בבמדינה הזו שכולה נתונה היום בכאוס אחד גדול. זה מכעיס".

 

בפורום ההורים כועסים


גם בפורום ההורים העירוני קיבלו את ההחלטה להפסיק את הבדיקות בכעס, כשפעם נוספת הבהיר לנו יו"ר הפורום אייל סורגיט, שעם כל הכבוד לשאר הערים בארץ, עיר תיירות כמו אילת היא לא עוד עיר וחובה היה להחריג אותה ולהמשיך את בדיקות הילדים. "ההחלטה על הביטול הגיעה בהפתעה אבל זה המשך התנהלות לא ברורה של מקבלי ההחלטות", אמר סורגיט. "לצערנו, עקב רצון לעשות סדר חולקו הימים ותלמידי כתות ה'- ו' לא קיבלנו בסופו של דבר מענה. אף אחד לא ידע שההחלטה תתקבל מעכשיו לעכשיו".
לעניין הצורך בהחרגת ילדי אילת והמשך הבדיקות בעיר אמר סורגיט: "יש צורך בקיום צעדים משמעותיים לצמצום התחלואה בעיר. אני חוזר ואומר כי ילדי אילת החיים בעיר תיירות שונים והם שמשלמים את המחיר הגבוה פעם אחר פעם. אנחנו בהנהגת ההורים לוחצים ודורשים לקבל עדיפות בכל המשאבים לטובת ילדינו, אבל נכון לעכשיו תלמידים יושבים בבית בחוסר וודאות וחוסר ביטחון ועם עתיד לא ברור. נכון לעכשיו אני יכול להגיד שהמצב לא טוב בכלל".

 

חוסר וודאות לגבי תחילת שנת הלימודים


בשבוע הבא אמורה להפתח שנת הלימודים אלא שגם היום עדיין לא ברור להנהלות בתי הספר היסודיים והעל יסודיים האם הלימודים יפתחו וכיצד. האם בלמידה פרונטלית או בלמידה בזום וכיצד העובדה שאילת מוגדרת כיום כ'עיר אדומה', תשפיע על פתיחת השנה. "הכנו את עצמנו לגרוע ביותר", אומרת השבוע אשת צוות בכירה באחד מבתי הספר בעיר, "אמרנו שכבר לא יכולים להפתיע אותנו אבל יש גבול לכמה גמישים אנחנו יכולים להיות. לא יתכן ששבוע לפני תחילת השנה ואף אחד עדיין לא יודע עדיין כלום.

 

שני בתי ספר יתחילו את השנה ללא מנהלות


ואם לא די בכך, עוד בעניין חוסר הוודאות סביב תחילת שנת הלימודים, גם בעניין שני מנהלי בתי הספר החסרים בבית הסר עציון גבר ובבית הספר מצפי ים, טרם התקבלה החלטה רשמית של משרד החינוך. נכון להיום מי שיפתחו את שנת הלימודים הקרובה על תקן מנהלות, הן סיגל רחמים סגנית מנהלת בית הספר מצפה ים בשנה החולפת ואיריס נבו, סגנית מנהלת בית הספר עציון גבר בשנה שעברה. גורמים במערכת מסרו ל'ערב ערב' כי בפועל השתיים כבר מתפקדות כמנהלות לכל דבר ומובילות את תחילת שנת הלימודים ועדיין תמוה מדוע הדברים לא נעשים פורמאלית ובזמן. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש