בעלי עסקים לאורך הטיילת: ''אנחנו משלמים אלפי שקלים בעבור ארנונה ומרגישים בעזה''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 27/8/2021 09:25 ● ערב ערב 3032
זמן קצר לאחר התבטאויותיו החריפות של מנכ''ל רשת מלונות רשת ישרוטל, ליאור רביב, על מצבה העגום של טיילת התיירות באילת, ירדנו לבדוק מקרוב הכצעקתה ● בפועל, בשיא תקופת התיירות, בשעת בוקר מוקדמת, מצאנו טיילת אפרורית, עם צמחיה דהוייה (את הפרחים הצבעוניים תמצאו רק באדניות של בתי המלון), לא מעט רצפות שבורות, חרכים בין המרצפות שיכולים להרוס נעל עקב ממוצעת, ריחות מיצי אשפה בפחים שלא נוקו כמה ימים וכתמים מכוערים ● ''אני מדבר על זה כבר שנים'', אומר רביב, ''הגיע הזמן לעשות שינוי רדיקאלי''
בעלי עסקים לאורך הטיילת:  ''אנחנו משלמים אלפי שקלים  בעבור ארנונה ומרגישים בעזה''

יום שני בבוקר. אלפי האורחים בבתי המלון שאוטוטו ייצאו לטיילת התיירות, עדיין בשלבי התעוררות וארוחת בוקר. זה הזמן הכי טוב לצאת אל הטיילת שבימים אלו נחשבת למוקד מספר 1 באילת, עוד לפני שהיא זוכה לכסות אנושית ולהבין על מה בדיוק דיבר מנכ"ל מלונות רשת ישרוטל ליאור רביב שיצא רק לפני מספר שבועות במתקפה חזיתית נגד מצבה של הטיילת. 

 

מה הועיל הסיור עם מנכ”ל העירייה?


עד כדי כך לא יכל עוד ליאור רביב לשתוק, שהפעם, הוא ביקש וגם קיבל סיור על הטיילת, בו נכחו בין השאר מנכ"ל העירייה פיליפ אזרד ורמי בן דוד, ראש אגף התיירות והאכיפה. בסיום הסיור תקף רביב חזיתית את מצבה של הטיילת ואמר ל'ערב ערב': "אני לא מבין אתכם תושבי אילת איך אתם שותקים? אזור התיירות ברמה מאוד נמוכה ויש הרבה עבודה לעשות שם. עיר תיירות לא צריכה להיראות ככה. סעו לכל עיר תיירות, אפילו בייון ותראו איך טיילת תיירות צריכה להיראות".


בראיון לתחנת הרדיו המקומית 'קול הים האדום' הוסיף רביב ותקף את מצבה של הטיילת: "אנחנו עולם שלישי פה וזה לא מגיע לא לנו התושבים ולא לתיירים שמשלמים הרבה כסף. אחר כך אנחנו מייללים. חייב להיות כאן שינוי תפיסה ראדיקלי, לא קוסמטיקה בלבד. כל אחד שם שלט איפה שהוא רוצה, כל אחד תוקיע שלטים, מה זה חוסר הפיקוח הזה וחוסר השליטה?".
לשאלת המראיין איפה בארץ ראה טיילות מסודרות יותר ענה רביב: "ברור הערים בארץ המצב הרבה יותר טוב".

 

הזנחה, לכלוך וריחות רעים, קטנועים מטיילים באין אכיפה. טיילת אילת

 

מיצי אשפה, טוסטוסים ללא פיקוח וערימות אשפה


בוקר. אני מתחילה את הסיבוב ברחבת אום רשרש. האתר ההיסטורי של אילת, מכאן הכל התחיל. לפני מספר שנים זכה המקום לשדרוג וחידוש, אלא שנדמה ששוב מישהו נרדם כאן בשמירה. לא ירוק, לא צמחיה, רק אפרוריות, בדלי סיגריות וכתמים על המרצפות שחלקן שבורות. ספסל עץ מעוצב שניצב אל מול הים, מפגין מצב עגום. מישהו דאג לחרוט עליו ללא רחמים וגם כתובת גרפיטי קטנה מקשטת את האזור. 
ממשיכה לטיילת קניון מול הים. על המקום הזה אמר רביב בראיון לרדיו קול הים האדום: "כל האזור נראה כמו פח אשפה אחד גדול. אז נכון, בפועל לא מצאנו אשפה, אבל מסביב לכל הפחים באזור סימני מיצי הזבל נראים היטב. מישהו כנראה בילה בלילה על החוף קצת יותר מדי והקיא, ואת השרידים של זה אף אחד לא טרח לנקות. מראה לא נעים. 


ממשיכה לטיילת בואכה מרכז פנינת אילת. המסלעה באזור ידעה ימים יפים יותר. הרוחות ככל הנראה מושכות לכאן פסולת שאף אחד, משום מה, לא טרח עדיין לנקות. בדלי סיגריות, ניירות, בקבוק ואפילו כסא, שמי יודע כמה זמן הוא כאן, בין הצמחייה. לגמרי לא יאה לטיילת שאמורה להיות מושכת. בימים אלו של חום יוקד, הצמחיה באזור נראית דלה, יבשה ועצובה. אם בהמשך על טיילת מלון דן נגלה שאפשר לטפח גם צמחיה רעננה, צבעונית ומושכת, כאן זה בדיוק הפוך. שנים עברו מאז הוצאו מכאן הבאסטות, היום אפשר לראות טייילת רחבת ידיים הפרושה אל מול המפרץ, אלא שלנוכח מצבה, לא בטוח שלא עדיף היה שיהיו כאן באסטות שיכסו את הריצוף המוזנח. שנים עברו מאז חודשה כאן המדרכה והאבן המשתלבת הייתה אז הבחירה הטובה בטענה שבכל פעם שאבן נשברת אפשר בקלות לשלוף ולהחליף. צריך להעיר כאן מישהו. חודשים ארוכים של קורונה לא הספיקו לאף אחד לקחת את העניינים ברצינות לידיים ולעשות עבודה. בפועל, תגלו לא מעט לבנים שבורות. באזור שליד מכלאת הבאסטות ישנה שקיעה לא ברורה של לבנים. תוסיפו לזה את החרכים בין האבנים המשתלבות שמישהו באמת חשב שהן עדיפות והיום כל בחורה עם עקב צריכה לחשוב פעמיים לפני שהיא הולכת כאן, שכן ברור שלא תוכל ללכת הרבה מבלי שהעקבים יתפסו לה בין המרווחים. 

 

"לא טורחים לשטוף את הפחים"


המדרגות בדמות האמפי שמובילות מהטיילת הצפונית לחוף הים נגוסות בקצוות, לאף אחד הלוק הזה כנראה לא מפריע. אבל זה לא הכל. לאורך כל הטיילת קשה שלא להבחין במיני כתמים על הריצוף, מסביב לכל פחי האשפה שרידים טריים ובעיקר ישנים של מיצי זבל. באזור חנויות החוף מתחת למלון נפטון רימונים קשה לפספס את ריחות האשפה. מיצי זבל שרק פונה ואף אחד לא ממש טורח להעלים. 
“גרניק, גרניק" (מכונת שטיפה בלחץ מים – מ.ל.ד), אומר לי מוכר באחת החנויות שפתח את מרכולתו לפני שעה קלה ועכשיו הוא מנקה את הסביבה. "נדמה שרק לנו אכפת ממה שקורה על הטיילת. אנחנו מנסים לנקות קצת מסביב, אבל יש דברים שלא אנחנו אמורים לנקות". הוא מראה לי את הפח בקרבת העסק שלו ואומר: "את רואה, הם מנקים כאן את האשפה אבל מה עם מיצי הזבל? אף אחד לא טורח אחת לשבוע לשטוף את הפחים". בכל בוקר אני מגיע לריחות לא נעימים כאלו. ועזבי אותי, מה על התיירים? לפעמים אני פשוט מתבייש".

 

"אז היו שולחים אלי מישהו עם מטאטא רחוב. נו באמת, תסתכלי מסביב, מטאטא רחוב יעזור לג'יפה הזו?". טיילת מלוכלכת

 

"מישהו נרדם בשמירה"


בעלת עסק שכן שמבינה על מה אנחנו מדברים מצטרפת לשיחה. "אני כבעלת עסק כאן משלמת אלפים עבור ארנונה ומה אני מקבלת? ניקיון ידני אחת ליום במקרה הטוב. את הטיילת הזו צריך בכל לילה, בשעת בוקר מוקדמת לצחצח. צריכים לעלות עליה בכל לילה עם מכונות ניקוי מאסיביות ולשפשף את כל הג'יפה. לא פעם ב-20 שנה אלא בכל לילה מחדש. לא מטאטא רחוב בשעת בוקר כשכבר יש אנשים על הטיילת, זה לא שווה כלום. תראי בעצמך את כל הכתמים שיש על הטיילת. תעמדי ותסתכלי מרחוק, מה את רואה? גועל. אז נכון שבתקופת השיא הטיילת כל כל עמוסה שהתיירים לא ממש רואים מה יש מתחת, אבל עזבי את זה, זו לא צורה. אנחנו אמורים להיות עיר התיירות המובילה בישראל וזה מה שאנחנו מוכרים? מישהו ישן כאן בשמירה. שיפצו את הטיילת לפני שנים וזהו, אפשר לחזור לישון שנת דובים בשקט".

 

"הם נקמנים"


ואתם לא פונים למוקד העירוני, לסיירת התיירות, לפיקוח, למישהו? אני תוהה והם מחייכים אלי בעצב ואומרים: "ומה זה יעזור?".
בעלת העסק מספרת שבעבר הייתה פונה למוקד העירוני בלי סוף, כועסת ודורשת שיבואו לנקות. "אז היו שולחים אלי מישהו עם מטאטא רחוב. נו באמת, תסתכלי מסביב, מטאטא רחוב יעזור לג'יפה הזו? מישהו צריך לקבל אומץ, להרוס את כל הטיילת ולהקים מחדש או פעם אחת ולתמיד להביא לכאן כוחות ניקיון אמיתיים שיקרצפו כל פינה ואחר כך יתחזקו בכל לילה מחדש. כל מה שהוא פחות מזה, זה סתימת פיות בלבד. וזה בדיוק מה שהם עושים".
כשאני מבקשת לצטט את הדברים הנאמרים הם ממהרים לבקש שלא אציין שמות. "עזבי, הם נקמנים. מי רוצה לפתוח כאן חזית?".


ומה עם ריחות הביוב?


אני ממשיכה בצעידה מערבה על הטיילת, חוצה את הגשר. הכתמים על הריצוף והלכלוך נמשכים לאורך כל הדרך. בין לבין, חוצים ביעף טוסטוסים באין מפריע. על טיילת מלון דן ערוגות הצמחים הצבעוניות מחייכות, מוסיפות צבע ואווירה טובה. אז נכון שלא פעם דובר על התחזוקה היקרה של הצמחיה הזו, אבל היי, בעיר שנחשבת כיום ליקרה ביותר בארץ מבחינת מחירי חדרי האירוח, לא יאה להציע לוק כזה לאורחים? בחניה שבין מלונות רויאל ביץ' לדן, ממש כמו בחניה שבהמשך הטיילת בין מלונות דן להרודס, פחי האשפה המושקעים לא עושים טוב. ריח הזבל המחמיץ בחום הרותח של אילת מתערבב עם ריחות המטבחים. "תוסיפי לזה את ריחות הביוב שיש כאן חדשות לבקרים כי מישהו לא ממש חשב על תשתיות כשהקים את בתי המלון המפלצתיים האלו והבעיה עם תשתית הביוב באזור אף פעם לא זוכה למענה אמיתי והנה לך ריחות שלא היית רוצה להיתקל בהם בשום טיילת תיירות בעולם", אומר לי עובד באחד מדוכני המזון הסמוכים. 

“ריחות הביוב נמצאים כאן בכל שעות היום. לפעמים הרוחות קצת מטשטשות אותם, אבל כמי שעובד כאן כבר כמה שנים אני יכול להבטיח לך שלא פעם ולא פעמיים אני חוזר הביתה מיום עבודה עם תחושה רעה בגלל הריחות הנוראיים האלו. אני ידע שנעשות כאן הרבה עבודות ונעשים ניסיונות לפתור את הבעיה בלי סוף, אבל בפועל זה לא ממש עוזר. תשאלי את המבלים בפאב המאנקיס כמה פעמים הם הריחו כאן את ריחות הביוב אגב בילוי ליילי. נו, זו לא בושה?".


אני מסיימת את הסיור, רושמת מולי את הממצאים העגומים שמחזקים את טענותיו של מנכ"ל ישרוטל ושל בעלי העסקים שכבר הרימו ידיים מלבקש, רק כדי לגלות זמן קצר אחר כך שתושב אילת העלה תמונה מחרידה של ערימת אשפה לצד הטיילת שלא פונתה במוצאי שבת. אוגוסט 2021, טיילת אילת. אם הייתי צריכה לתת ציון על הניקיון, היופי והאיכות זה היה מתחת לציון נכשל. השאלה האם מישהו יתעורר, ירים את הכפפה או שגם במקרה הזה העובדה שהעיר מלאה לעייפה ככה או ככה, מספיקה לפרנסי העיר כדי להשאיר את המצב על מכונו.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש