לצד אוהל הנוער, בעירייה פועלים להחזיר את סיירת ההורים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/11/2023 04:49 ● ערב ערב 3146
דווקא בימים אלו כשאלפי בני נוער מישובי הדרום נמצאים באילת במצב של מתח ובני הנוער האילתים בעצמם לא חווים שיגרה, סיירת ההורים של אילת אינה פעילה ● בחודש אוגוסט האחרון נאלצה רכזת הסיירת לפרוש מתפקידה ומאז טרם נמצא לה מחליף ● בימים אלו הנושא אמנם עלה הילוך ורכזת חדשה נמצאת בשלבי קליטה, אבל יקח עוד זמן עד לגיבוש קבוצת הורים פעילה ● מגי טובל, האחראית העירונית על הפעלת סיירת ההורים מזכירה: ''אוהל הנוער באילת נפתח בין השאר כדי לתת בינתיים מענה חליפי”
לצד אוהל הנוער, בעירייה פועלים  להחזיר את סיירת ההורים
ממש לאחרונה נמצאה רכזת לסיירת ההורים העירונית שאמורה להיקלט בקרוב. סיירת ההורים מ-2021

בפרסומים שהופיעו לאחרונה בתקשורת הארצית תואר מצבם של בני הנוער מאזור הדרום שנמצאים כיום באילת בכי רע. בכתבה תוארה עלייה משמעותית של שימוש בסמים ואלכוהול אצל בני הנוער השוהים בעיר, לא מעט בגלל הסטרס בו הם נמצאים. השבוע יצאו בתוקף גורמי חינוך המצויים בעיר נגד מה שהם מגדירים "כתבה צהובה ורחוקה מהמציאות". רונית, אשת חינוך שנמצאת כיום באילת ועוסקת בעבודה עם בני הנוער מישובי הדרום בעיר הבהירה מפורשות: "הכתבה אינה נכונה בעליל. דווקא במציאות הקיימת כיום באילת בני הנוער מחפשים את החיבוק, את הביחד, את התעסוקה ולא בורחים למקומות האלו. חבל מאוד שאיזה תחקירן מצא אולי שניים שלושה בני נוער שהמצב הזה נכון לגביהם ופגע בציבור שלם של צעירים שאמנם איבדו את הקרקע היציבה תחת רגליהם, אבל לגמרי לא בורחים למקומות האלו". 

גם בקרב צעירים אילתים המצב בעיר אינו כתמול שלשום. הן מעצם הפיכת אילת לעיר מקלט והן מעצם העובדה שגם באילת נרשמו רגעי מתח בטחוניים שהפכו את שיגרת הלימודים של הצעירים באילת ליותר לימודים בזום ופחות לימודים בבתי הספר, לפחות עבור תלמידי התיכונים. "צעירים בגילאי הטיפש עשרה חייבים סביבם את חיי החברה שלהם", מסבירה רונית, "ובאין חיי חברה רגילים בבית הספר הם מוצאים להם עיסוקים לאורך שעות היום והלילה", היא אומרת ומבהירה כי אחת הסיבות הברורות להחזרתו של אוהל הנוער לאילת נעוצה במתן מענים רגשיים ותעסוקתיים לבני הנוער של ישובי הדרום ובני הנוער באילת שבימים אלו מחפשים מסגרת ותעסוקה.  

 

אוהל הנוער מחבר בין האילתים למפונים


"גם בני נוער אילתים מתחילים להגיע לאוהל", אומרת השבוע מגי טובל, שפועלת באוהל הנוער תחת הטייטל מנהלת ישובית של הרשות לביטחון לאומי ומעידה כי בכל יום שעובר יותר ויותר בני נוער ממלאים את האוהל על שלל הפעילויות המוצעות להם. "אצל הנוער מישובי העוטף רק עכשיו מתחילים ליפול האסימונים. בשבועות הראשונים כולם עוד היו בהלם ולא ידעו איך להכיל את הדברים. עכשיו המציאות מתחילה לשקוע, המראות, העובדה שכבר מעל חודש הם לא בבתים שלהם ואף אחד לא באמת יודע עוד כמה זמן זה יימשך. אנחנו מנסים לסייע להם בעיבוד הנתונים, אבל כל כמה שננסה לא פשוט להבין את מה שהם עוברים. קשה להבין צעיר שישב 17 שעות בממ"ד וכשהוא יוצא החוצה הוא מוצא את אבא שלו הרוג, או צעירים שצריכים להתמודד עם זה שמתוך השכבה שלהם בבית הספר 10 חברים נהרגו. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות עבורם זה לחבק, להיות עבורם חזקים וליצור עבורם שיגרה. כשאת רואה ערבים בהם מגיעים לאוהל מעל 900 צעירים ואת רואה את ילדי שדרות, רעים וישובי הדרום רוקדים בהופעות, נהנים ושוכחים אפילו לזמן קצר את המציאות המטורפת, את מבינה שזה בדיוק מה שהם צריכים".
ולא רק בני הנוער מישובי הדרום מגיעים לאוהל אלא בהדרגה גם הצעירים האילתים מוצאים את דרכם לכאן. "אוהל הנוער נותן מענה גם לבני הנוער האילתים שמחפשים מסגרת בשעות הערב ומפגיש אותם עם בני הנוער המפונים", אומרת טובל.

 

צעירים בגילאי הטיפש עשרה חייבים סביבם את חיי החברה שלהם. אוהל הנוער 

 

לאן נעלמה סיירת הורים?


דווקא בימים מורגשת בשטח העדרה של סיירת ההורים שלמעשה אינה פעילה כבר מחודש אוגוסט, אז נאלצה עדי ידגר מי ששימשה כרכזת הסיירת לפרוש מסיבות אישיות. מאז ועד היום לא נמצא לה מחליף ואגב כך, נכון להיום, הסיירת אינה פעילה כלל. "זה קרה באמצע החופש הגדול בתקופה בה נוכחות סיירת ההורים קריטית בדרך כלל", ידעה לספר השבוע אחת האמהות שהיו פעילות בעבר בסיירת ההורים והדגישה את החשיבות בהעלאת הילוך, במיוחד בתקופה כזו, כדי לחזור ולהקים כמה שיותר מהר את סיירת ההורים. אמנם אף אחד לא חשב שתפרוץ מלחמה על כל המשתמע מכך, אבל באיזה שהוא מקום, ממש כמו בהיבטים אחרים של החיים סביבנו, גם במקרה הזה נדמה כי עיקר הדגש מושם כיום במציאת פתרונות לבני הנוער מהדרום השוהים באילת ופחות מושם דגש על החשיבות הקריטית בהקמה מהירה ככל האפשר של סיירת ההורים בראש ובראשונה לטובת ילדינו באילת". אמנם גם מגי טובל וכל גורמי החינוך בעיר מצביעים על אוהל הנוער כעל פיתרון זמני חליפי שממלא את מקום סיירת ההורים ואולם לטענת הורים שפנו השבוע לערב ערב אין בכל אלו להחליף את נוכחות ההורים בשטח בלילות, במקומות בהם ידוע שצעירים אילתים נמצאים. "זכורים לא מעט מקרים שסיירת ההורים הצילה פשוטו כמשמעו בני נוער אבודים", מזכירים האם שהיתה שותפה בעצמה לכמה וכמה מקרים בהם נתפסו צעירים שתויים ברמה שהיה צורך להעבירם לקבלת טיפול בבית החולים יוספטל. 

בהקשר לטענות אלו בישרה השבוע מגי טובל, האחראית על פעילות סיירת ההורים מתוקף תפקידה כמנהלת תוכניות חינוכיות, בקרה ומניעה במנהל שח"ק: "ממש לאחרונה נמצאה רכזת לסיירת ההורים העירונית שאמורה להיקלט בקרוב. לצערי המלחמה שיבשה את כל התוכניות. נפעל לגיוס מחודש של הורים לסיירת בתקווה שלקראת חודש דצמבר סיירת ההורים תוכל לחזור לפעול".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש