ההנחה הסודית בארנונה שאתם לא מכירים

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 5/8/2022 09:41 ● ערב ערב 3080
אם אתם גרים בפנטהאוז או דירת דופלקס באילת ויש לכם מרפסת גג פתוחה, סביר להניח שאינכם יודעים כי מגיעה לכם הנחה בגובה 50% משטחה בחשבון ארנונה ● מכיוון שרוב הסיכויים שבעירייה לא יתנדבו לחשב לכם אותה ביוזמתם, תדרשו להרים טלפון בעצמכם למחלקת ההכנסות בעירייה ● אלא שגם אז, הדרך לקבלת ההנחה לא תהיה קצרה
ההנחה הסודית בארנונה  שאתם לא מכירים
יש לכם מרפסת גג? אל תוותרו על ההנחה שמגיעה לכם בארנונה

בתחילת החודש נערכה ישיבת מועצת עירייה לאישור צו הארנונה לשנת 2023. במהלכה, סיפר לנוכחים גזבר העירייה, אסי בן חמו, על הנחה ייחודית בארנונה באילת והנוגעת לשטחי מרפסות באילת. דבריו עוררו את סקרנותנו, ולפיכך, ביקשנו לברר בעירייה במה דברים אמורים. מהבירור עלה כי ההנחה אמנם קיימת, אבל היא אינה מיועדת לכל בעל מרפסת באשר היא, שכן מרפסות ככלל מחושבות באילת כחלק משטח הדירה אלא רק לבעלי מרפסות גג, שמן הסתם קיימות רק בדירות גג או בדופלקסים. מרפסות כאלו, נהנות, כך על פי דוברת העירייה, מהנחה של 50% משטחן בחישוב הארנונה.

וכך הסבירה ל'ערב ערב באילת' דוברת העירייה את תנאי ההנחה: "בצו הארנונה של עיריית אילת מוגדר שטח לחיוב בארנונה ככולל גם מרפסות. אולם לפני שנים הוחרג מהשטח לחיוב 50% ממרפסת גג. מכאן, שמרפסת תלויה מחויבת בארנונה בגין מלוא שטחה (בין אם היא מקורה ובין אם לא), ומרפסת גג מחויבת בגין מחצית שטחה בלבד. הפחתת חצי משטח מרפסת גג מתייחס רק לחלק לא מקורה במרפסת הגג שאינו נחשב בפני עצמו לשטח בנוי (קירוי אטום הנשען על שני קירות או יותר ופתוח מצד אחד או שני צדדים בלבד, נחשב שטח סככה ומחויב בארנונה). לעניין זה – דין פרגולה פתוחה (ללא קירוי אטום) כדין שטח לא מקורה. בעקבות תיקון חקיקה שנכנס לתוקף ב-1.1.2019, שטח פרגולה שהוסיפו מעליו קירוי אטום מפלסטיק שקוף ייחשב גם הוא לשטח לא מקורה, בתנאי שהוא מקיים את כל התנאים הבאים: הוא בחצר או בגג של בית מגורים, אינו משמש לחניה או לאחסנה או לשימוש שאסור לעשותו בחצר או בגג של בית מגורים, נשען על עמודים או לכל היותר על שני קירות ועמודים (לא יותר משני קירות), והמרווחים של משטח ההצללה מחולקים באופן שווה ומהווים לפחות 40% ממנו.


 
בעירייה דורשים מדידה חדשה של הנכס


מצוידים במידע השימושי הזה, יצאנו לבדוק האם הוא אכן מיושם הלכה למעשה בחשבון הארנונה של בעליה של מרפסת גג בבניין בשכונת מערב 7 בעיר. צלצלנו למחלקת הכנסות בעירייה וביקשנו ראשית לברר כיצד מחושבת הארנונה בדירת הגג המסוימת, שכן בחשבון הארנונה מסתפקת העירייה בציון מטראז' כולל מבלי לציין את החלוקה הפנימית (שטח בנוי, מרפסת, שטחים משותפים וכו'). להפתעתנו המשימה לא היתה פשוטה, ובעירייה הבהירו כי מאחר ומדובר בבניין שנבנה בשנות ה-90, כלל לא בטוח שנערכה בו מדידה, וודאי שלא עדכנית, ולפיכך, כלל לא בטוח שישנה חלוקה פנימית של שטחי החיוב. לאחר שלושה שבועות של טלפונים חוזרים ונשנים, הצליחו במחלקת ההכנסות לאתר את תרשים הבניין שכלל את חישוב השטחים השונים בדירה, מהם נגזר שטח החיוב הכולל בארנונה ואולם גם אז לא הצלחנו לקבל התחייבות להחלת ההנחה המיוחלת על שטח המרפסת, שכן בעירייה הסבירו כי מאחר והמדובר במדידה ישנה, תידרש מדידה חדשה של הנכס, אלא שמדידה כזו, הבהירו, לא צפויה להיערך בקרוב, ולמעשה, לא ברור מתי יעמדו לרשות העירייה מודדים, שמגיעים בתיאום מחוץ לעיר, וכי זמן ההמתנה למדידה החוזרת של הנכס, עלול לקחת גם חצי שנה ואולי אף שנה, ולכשתגיע לעיר, היא תערך לכל הבניין ולא רק לדירה בודדת. מסיבה זו, הסבירו בעירייה, תאלץ גם החלת ההנחה להמתין עד למדידה החדשה. 
עם זאת, בעירייה הבטיחו כי רשמו במערכת את פנייתנו וכי ברגע שהמדידה החוזרת תבוצע, תחושב ההנחה ממועד הפניה, כלומר רטרואקטיבית. ואנחנו שואלים, אם ההנחה קיימת כבר שנים ארוכות והעירייה אינה מחילה אותה ביוזמתה וגם מתעכבת בביצוע המדידות העדכניות, מדוע שלא תחשב את ההנחה המגיעה לבעלי הנכסים הזכאים שכבר טרחו ופנו אליה,  מיום החלת ההנחה, שלפחות מבדיקה שערכנו אנחנו בצווי המסים של עיריית אילת, קיימת עוד מלפני שנת 2014.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש