הסודות של מפרץ אילת נחשפים

מאת: רותם נועם ● 5/8/2022 10:00 ● ערב ערב 3080
חוקרים ממיאמי גילו בצפון מפרץ עקבה אגמי עומק מלוחים השופעים חיים ● האגמים התת-ימיים הללו טומנים בחובם סודות על הדרך בה נוצרו האוקיינוסים על פני כדור הארץ, ואף מציעים רמזים לחיים על כוכבי לכת אחרים
הסודות של  מפרץ אילת  נחשפים
הרובוט התת ימי שצילם את האגמים הנעלמים ● צילום: פרינטסקרין מתוך הסרטון של OCEANX

מפרץ אילת, או כפי שהוא מכונה בעולם, מפרץ עקבה, התגלה במחקר שנערך לאחרונה כמשכנו של גן עדן נסתר. חוקרים מבית הספר למדעי הים במיאמי, גילו בו בריכות מי מלח הנמצאות בקרקעית הים האדום, שאף שדומות להן כבר נמצאו בעבר, הן מעולם לא אותרו בחלק כה צפוני של הגלובוס. לדברי החוקרים, המדובר בבריכות מלח שופעות חיים ובהן מערכות אקולוגיות נדירות, השופכות אור על האופן שבו התקיימו חיים על פני הכוכב שלנו לפני מיליוני שנים. 

 

שרימפסים השורדים בתנאי מלחיות קיצוניים ● צילום: פרינטסקרין מתוך הסרטון של OCEANX


המדובר  בגופי מים גדולים ומלוחים ביותר הסובלים ממחסור קיצוני בחמצן. הם נוצרים בקרקעית הים או האוקיינוסים, בעקבות פני השטח של קרקעית הים. סם פורקיס, פרופסור ומנהל המחלקה למדעי הים באוניברסיטת מיאמי, וצוותו גילו ארבע בריכות מים מלוחים, בשיתוף עם OceanX ובאמצעות ה-OceanXplorer, רכב תת-ימי המופעל מרחוק. לאחת מהבריכות הללו שטח פנים של 10,000 מ"ר, ושלושה מהקטנות יותר הן בגודל של פחות מ-10 מ"ר. כל הסודות המימיים הללו ממוקמים בעומק של 1,770 מ', כפי שדווח בכתב העת המדעי Nature Communications.

 


"היה לנו מזל גדול", אמר סם פורקיס. "הממצא נעשה בחמש הדקות האחרונות של צלילה של עשר שעות". זהו שפע של מידע עבור המדענים, שהצליחו לנתח את המשקעים שנאספו, ולזהות מהם עקבות של צונאמי, שיטפונות בזק ורעידות אדמה שהתרחשו במפרץ עקבה באלף השנים האחרונות. ממצאים אלו עוזרים להסביר את עיצוב קווי החוף של מצרים ואיחוד האמירויות הערביות. ככלל, הבריכות העמוקות הללו טומנות בחובן סודות על האופן שבו נוצרו האוקיינוסים של כדור הארץ לפני מיליוני שנים. הם יכולים גם לספק השערות לגבי חיים על כוכבי לכת אחרים.

 

האגמים המלוחים בעקבה ● צילום: פרינטסקרין מתוך הסרטון של OCEANX


כמות משמעותית של אורגניזמים חיים התגלתה כמאכלסים את המערכות האקולוגיות הללו. ואכן, הצוות של הפרופסור צפה במספר רב של מיקרוביוטות, המותאמות בצורה מושלמת למליחות הגבוהה של בריכות המלח הללו, בהן צלופחים, כרישים, דגים ושרימפס. מערך מפתיע של בעלי חיים ימיים שהצליח להסתגל ולנצל את הסביבה העוינת הזו. צלופחים ושרימפס, למשל, ניזונים מבעלי חיים ימיים שמתים מתכולת המלח הרעיל.
הממצאים הללו מאפשרים לחוקרים ללמוד יותר על התפתחות החיים בסביבות קשות באופן קיצוני. כפי שהתבטא פרופסור סם פורקיס בקומוניקט: "הגילוי של קהילה עשירה של חיידקים ששורדים בסביבות קיצוניות יכול לעזור לקבוע את גבולות החיים על פני כדור הארץ, וניתן ליישם אותו בחיפוש אחר חיים מחוץ לכדור הארץ במקומות אחרים, במערכת השמש שלנו ובמערכת השמש שלנו. מעבר."
פורקיס, אמר ל-Live Science: "כל מי שנקלע לאחת כזאת נהרג מיד, אבל טורפים שאורבים בקרבת מקום ניזונים מחסרי המזל הללו. בעומק הרב הזה, בדרך כלל אין הרבה חיים על קרקעית הים". עם זאת, חיידקים בשקעים הצפופים והמלוחים הללו משגשגים בתנאים קיצוניים. הוא הוסיף: "בריכות המלח הן נווה מדבר עשיר של חיידקים. הדגים, החסילונים והצלופחים נראים משתמשים בתמלחת לציד".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש