בית המשפט המחוזי הקל בעונשו של גבר שתקף את רעייתו: ''משיקולי שיקום''

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 5/8/2022 09:51 ● ערב ערב 3080
שנת מאסר שנגזרה על גבר שתקף באלימות את רעייתו חמש פעמים, באחת מהן בעת שהותם במלון באילת, הומרה בערעור ב-9 חודשי עבודות שירות ● ביהמ"ש: "המערער עלה על דרך השיקום וישנו סיכוי של ממש שישתקם”
בית המשפט המחוזי הקל  בעונשו של גבר שתקף את  רעייתו: ''משיקולי שיקום''
המתלוננת הביעה דעות מעורבות לגבי המערער
תגיות:

הרכב של שלושה שופטים מבית המשפט המחוזי מרכז לוד, קיבל את ערעורו של גבר שהורשע בביהמ"ש השלום בנתניה בתקיפה של רעייתו בחמש הזדמנויות שונות והמיר את עונש המאסר בפועל שנגזר עליו בעבודות שירות לזמן קצר יותר וכן למאסר על תנאי. 

 

"איש לא יאמין לך אני עובד בשב"ס"


בין היתר הורשע הגבר לאחר שתקף את רעייתו כשההו ביולי 2019 בבית מלון באילת, אז במהלך ויכוח סטר לה ומשך בשערה, השליכה על המיטה ולקח את הטלפון הנייד שלה. למחרת, לאחר שסרבה האישה לשוחח עמו, שב ומשך בשערות ראשה. בהמשך אותו חודש דחף אותה הגבר בביתם על הספה, נטל את הטלפון שלה ויצא מהבית, משביקשה האישה כי ישיב לה את טלפון סטר לה, ירק בפניה וקרע שרשרת מצווארה, אחר כך קרע את חוצתה ונשך אותה בפניה. כשהודיעה לו במסרון כי תגיש נגדו תלונה במשטרה, השיב לה כי הוא מצטער וכי הוא אוהב אותה. 
בחודש אוגוסט 2018, במסגרת ויכוח שנתגלע בין הצדדים בביתם בנוגע לבחירת טבעות הנישואין, לקח המערער פטיש וניסה לשבור את טבעות הנישואין. המתלוננת בקשה לצאת מהבית ואז לקח המערער את תיקה האישי ואיים עליה שאיש לא יאמין לה כי הוא עובד בשב"ס ואם תתלונן עליו תהיה בדיוק כמו אמא שלו.
בשנת 2018 התגלע ויכוח בין הצדדים בנוגע לתשלום למובילים, במהלכו סטר המערער למתלוננת בפניה והפילה.
בשנת 2018 התגלע ויכוח בין השניים נוכח רצונה של המתלוננת כי המערער יחדל מעישון סמים בבית. במהלך הויכוח ניסתה המתלוננת להקליט את המערער במכשיר הטלפון שלה ומשהבחין בכך המערער נצמד למתלוננת, צעק עליה, דחפה והחל לשבור חפצים שהיו מונחים על השולחן. המתלוננת נסה מפני המערער לשירותים ונעלה את הדלת. המערער החל לדפוק על הדלת ופתח אותה, ואז ירק בפני המתלוננת ולאחר שיצאה מחדר השירותים דחפה לעבר הספה.

 

אביו רצח את אמו לנגד עיניו והתאבד


המערער הורשע בגין מעשיו אלה בביצוע שלוש עבירות של תקיפת בן זוג, עבירה אחת של תקיפה הגורמת חבלה של ממש לבן זוג, עבירה אחת של איומים ועבירה אחת של היזק לרכוש במזיד ונגזרה עליו בבימ"ש השלום שנת מאסר בפועל. אלא שערעור שהגיש לביהמ"ש המחוזי התקבל לאחרונה (25.7), תוך שהמחוזי מתחשב בהיסטוריה המשפחתית של אותו גבר, שלפני כעשור, רצח אביו את אמו ואחר כך התאבד והכל לעיני המערער. בעקבות האירוע הזה חווה המערער אובדנים רבים ומשמעותיים וכן עומס רגשי על שלא הצליח להציל את אמו.
בקבלו את הערעור ציין המחוזי את הטיפול והשיקום שעובר המערער כיום וכן את החרטה שהביע כלפי המתלוננת. באשר לאשיה, ציין שירות המבחן כי היא "חווה תחושות מעורבות כלפי המערער, אך תיארה כי שילוו בטיפול יסייע גם לתחושת הביטחון שלה." שירות המבחן התרשם מכנותה של המתלוננת ומיכולתה היום להגן על עצמה ולפנות לסיוע ולעזרה.
המחוזי ציין כי אירועי האלימות בהם הורשע הגבר לא היו חמורים במיוחד ורק אחד מהם הסתיים בחבלה לא חמורה, אף שנהג כך במתלוננת לאורך זמן, השתמש בה כחפץ השייך לו, ביזה והשפיל אותה. עם זאת מאז הוא השתלב בשתי מסגרות טיפוליות.

 

"היה מקום לחרוג לקולא ממתחם הענישה"


בקבלם את הערעור, כתבו השופטים שמואל בורנשטיין, מיכאל קרשן ועמית מיכלס, כי אף שביהמ"ש השלום קבע מתחם ענישה ההולם את מעשיו החמורים של האיש ולמרות שהתייחס בצדק רב למגמת ההחמרה בענישה במקרי אלימות במשפחה, הרי שהיה מקום לחרוג ממתחם הענישה מטעמי שיקום. 
במקרה דנן עמדו לפני בית המשפט קמא תסקירים מהם עלה כי המערער עלה על דרך השיקום וישנו סיכוי של ממש שישתקם. בהינתן חומרת המעשים טוב עשה בית המשפט קמא כאשר דחה את המלצת שירות המבחן לבטל את הרשעת המערער, אך לא מצאנו בגזר הדין הנמקה משכנעת מדוע לא ניתן היה במקרה זה לקבוע את העונש לפי שיקולי שיקומו של המערער.
כאמור, המעשים חמורים וחושפים דחפים אלימים בהם יש לטפל. ואולם, בהינתן העובדה כי המערער הודה בעובדות כתב אישום מתוקן וחסך לא רק זמן שיפוטי אלא גם את עדות המתלוננת, היעדר עבר פלילי מכל סוג או מין ובעיקר – הירתמות להליך טיפולי בחסות שירות המבחן, דעתנו היא כי נכון היה לחרוג במקרה זה מן המתחם שנקבע ולהורות על עונש עיקרי שניתן יהיה לרצות בדרך של עבודות שירות.
כאמור, נגזרו על האיש 9 חודשי מאסר שירוצו עבודות שירות, והוא יעמוד במבחן למשך תקופה של שנתיים וכן נגזרו עליו מאסר על תנאי והתחייבות שלא לעבור עבירה דומה בגובה 4,000 שקל למשך שלוש שנים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש