מכה נוספת ליואב איגרא: גם רשות מקרקעי ישראל דורשת את פינוי הרפסודה הלבנה

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 1/7/2022 09:04 ● ערב ערב 3075
לאחר שדרישה שהוציא המשרד להגנת הסביבה לפינוי הרפסודה הלבנה כבר לפני למעלה משנה תקועה בהליך משפטי, כעת מצטרפת רשות מקרקעי ישראל למאמץ לפנות את הפיל הלבן ממימי מפרץ אילת ● בתביעה שהגישה לאחרונה בבית המשפט השלום בבאר שבע היא טוענת כי המקום משמש לפעילות עבריינית וכי מדובר בפלישה למקרקעין בת עשרות שנים בגינה לא שולמו דמי שימוש מעולם ● איגרא: ''ביהמ''ש ביקש שנציע מקומות עגינה חלופיים, אבל במשרד להגנת הסביבה מתעלמים...40 שנה הרפסודה עוגנת במקומה והמינהל מעולם לא אמר מילה“
מכה נוספת ליואב איגרא:  גם רשות מקרקעי ישראל  דורשת את פינוי הרפסודה הלבנה

בחודש ינואר 2021 הוציא המשרד להגנת הסביבה מכתב התראה לרפסודה הלבנה העוגנת עשרות שנים בצמוד למרינה באילת, מכתב דרישה לפינויה בשל כך שהוקמה ללא היתרים ותוכניות ומאחר והיא מהווה פגיעה בסביבה החופית של מפרץ אילת. בחודש ספטמבר אותה שנה, ולאחר שבעלי הרפסודה יואב איגרא, התעלם מדרישת המשרד, הוצא צו פינוי שדרש את פינויה בתוך 60 יום, שאם לא כן איים המשרד לפנות את הרפסודה בעצמו. אלא שמאז ועד היום לא נעשה דבר והרפסודה הנטושה עודה עוגנת במקומה ומהווה את אחד מהפילים הלבנים המכוערים בלב מפרץ אילת.
לאחרונה, הצטרפה למאבק לפינויה גם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הדורשת אף היא את פינוי הרפסודה בטענה כי המדובר בפלישה למקרקעי מדינה ובגזל של משאב ציבורי יקר.

 

לא מצליחים להסדיר את הרפסודה 


הרפסודה לבנה עוגנת במפרץ אילת כבר מאז 1982. המדובר במנה בגודל 1,800 מ"ר הבנוי בשלושה מפלסים הנטוע בקרקעית הים באמצעות עמודי ברזל. בחודש דצמבר 2020 שקעה אחת הרגליים מה שהוביל לעבודות שנדרשו לשם ייצובה. בחברה של איגרא ביקשו לנצל את התקופה הקרובה לשיפוצה, אך הדבר עורר עליהם את המשרד להגנת הסביבה שדרש את פינויה ועצר את העבודות במקום. 
בעברה שימשה הרפסודה כמקום לבילוי הופעות ומסחר והופעלו בה מגלשות ומסעדות, והיא החליפה בעלויות לאורך השנים, כאשר בין היתר החזיק בה יצחק תשובה. ב-1996 היא נרכשה על ידי איגרא בעל מלון הרודס באילת, שביקש להשיב עטרה ליושנה ולהפכה בתמיכת הוועדה המקומית בעיריית אילת, למרכז התוסס שהיתה בראשית ימיה. בעוד שבעיריית אילת ביקשו לקדם את התוכנית ואף אישרו אותה, מי שעצר את החגיגה היתה הוועדה לשמירה על הסביבה החופית בישראל (הולחו"ף) שדחתה את התוכנית בטענה כי המקום אינו יכול לקבל זכויות מסחר מאחר והוא שוכן בלב המפרץ, תוך גרימת פגיעה לסביבה החופית. ערר שהגיש איגרא לוועדה הארצית כנגד ההחלטה נדחה. הליכי הסדרה וכן הליכים משפטיים נוספים שניהלה הרפסודה מאז לא הצליחו להגיע לכדי הכרעה לטובת הסדרת פעילותה מחדש, אך גם לא לפינויה. 

 

"פלישה למקרקעין ללא תשלום דמי שימוש"


בתביעה שהגישה כעת רמ"י נטען כי הקרקע עליה עוגנת הרפסודה לא הוענקה מעולם לחברה המחזיקה בה ולמעשה המדובר בפלישה למקרקעין לכל דבר ועניין. עוד נטען כי הרפסודה גורמת לפגיעה בסביבה החופית וכן כי היא מהווה מקום לפעילות עבריינית ללא היתר בנייה וללא הרשאה של הרשות. 
רמ"י מציינת בתביעתה את ההליך בו החל המשרד להגנת הסביבה כנגד הרפסודה עוד ב-2021, ומדגישה כי הליך זה עודנו מתנהל לאחר שאיגרא הגיש כנגדו בקשה לביטולו. ברמ"י מסבירים את ההליך המקביל שהחליטו לנהל מול הרפסודה בכך ש: "למרות שמשמעותו של הצו להסרת פגיעה בסביבה החופית, היא סילוק הרפסודה ממקומה, לא ניתן לחזות כעת את תוצאות ההליך התלוי ועומד בפני בית משפט השלום בבאר שבע, ולרשות האמונה על קרקעות המדינה, קיימת עילת תביעה עצמאית הנוגעת לפלישתה של הנתבעת לקרקעות מדינה“.
עוד טוענת הרשות כי הרפסודה עושה שימוש מסחרי בקרקעות המדינה ללא קבלת הסכמתה ומבלי ששילמה דמי שימוש, תוך שהיא שוללת משאב טבע רגיש ומונעת את השימוש בו מהציבור. "תביעה זו הוגשה על מנת להשיב את מקרקעי הייעוד לטובת הציבור הרחב ולהפסיק את הפגיעה בים כמשאב בעל ערך ייחודי", צוין בכתב התביעה. כן צוין, כי "פסיקה ענפה הכירה בחשיבות האינטרס הציבורי בשמירה על הסביבה החופית לטובת הציבור הרחב ומניעת ייחודם לטובת קבוצות מצומצמות בעלות אמצעים, כאשר הפסיקה חיזקה את פעולות הרשויות, לשם מיגור התופעה", נכתב בתביעת הסילוק.

 

איגרא: "מה שביהמ"ש יקבע מקובל עלינו"


בשיחה עם ערב ערב באילת התייחס השבוע יואב איגרא לשני ההליכים: "אנחנו נמצאים כיום בהליך משפטי מול המשרד להגנת הסביבה בבאר שבע והשופטת שם הציעה שאנחנו נציע שלושה מקומות חלופיים בהם הרפסודה תעגון ושהמשרד ועיריית אילת יאשר אחד מהם, אלא שהמשרד להגנת הסביבה לא הגיב להצעתה. לעניין ההליך החדש שהגיש רמ"י הוא כלל לא ברור לי. 40 שנה הרפסודה עוגנת במקומה והמינהל מעולם לא אמר מילה. מדובר בכלל בכלי שיט ולא במבנה והיא משלמת דמי עגינה כחוק לעיריית אילת, כך שלא ברור לי מה לרמ"י להתלבש על העניין. אנחנו לא מבינים מאיפה זה הגיע, אלא אם מסתכלים על זה כשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, במטרה לתת מקל יתר לטענות שלהם בהליך מולנו. אנחנו מבחינתנו מתקדמים בהליך בבית המשפט השלום בבאר שבע ומה שהוא יחליט יהיה מקובל עלינו.

המקומות החלופיים שהצעתם מקובלים על עיריית אילת?
כן. עיריית אילת מאוד בעד השמשת הרפסודה הלבנה, גם במיקום הנוכחי שלה. הם תומכים בעמדתנו בהליך ומעוניינים כי תשוקם ותשוב לפעילות מלאה.
יואב איגרא מנהל בימים אלו הליך משפטי נוסף – תביעת פיצוי בגובה עשרות מיליוני שקלים - כנגד המדינה, בעניין פרויקט אחר שלו שבוטל לאחר שאושר – בניית המלון בעמק ססגון, שהמאבק הירוק כנגדו נשא פרי.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת