עתירה: תושבת אילת אינה מסוגלת לצאת מביתה כבר למעלה משלוש שנים, ובעמידר אין מענה

מאת: רותם נועם ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 1/7/2022 09:12 ● ערב ערב 3075
עורך הדין יוסי בדש הגיש השבוע עתירה כנגד משרד הבינוי והשיכון, חברת עמידר ומשרד הרווחה, בעניינה של זהבה, תושבת אילת בת 65, השוקלת 138 ק''ג ואינה מסוגלת לצאת כבר למעלה משלוש שנים מפתח דירת עמידר בה היא מתגוררת בקומה הרביעית וללא מעלית ● זאת מאחר ובעמידר ובמשרד הבינוי והשיכון לא מצליחים למצוא עבורה דירת קרקע ● זאת למרות שתחקיר 'ערב ערב' חשף החודש כי ישנן מספר דירות קרקע של עמידר בעיר, העומדות ריקות מזה זמן רב ואינן מושמשות ● עמידר: ''הפונה הגישה בקשה למעבר דירה, שתידון בקרוב“
עתירה: תושבת אילת אינה מסוגלת  לצאת מביתה כבר למעלה  משלוש שנים, ובעמידר אין מענה
''אף רופא לא רוצה לבוא אלי הביתה עד שאני אמות?'' זהבה בביתה

סיפורה של זהבה (השם המלא שמור במערכת) נחשף ב'ערב ערב באילת' במאי 2021, לאחר שעורך הדין יוסי בדש מאילת, פרסם את סיפורה המדהים של האישה, אשר מפאת משקלה ומצבה הבריאותי, אינה מסוגלת לצאת מפתח דירת עמידר בה היא מתגוררת כזכאית של משרד הבינוי והשיכון, דירה הממוקמת בקומה הרביעית ללא מעלית בבניין 714 הוותיק.

 

"מחכים שאני אמות"


זהבה, הסובלת מעודף משקל קיצוני, סובלת בנוסף גם מבצקות ברגליים וכן מבעיות גב וכן מבעיות נפשיות, אינה מסוגלת לעלות ולרדת במדרגות, ולפיכך, כלואה בדירתה כבר למעלה משלוש שנים. בחברת עמידר, לה שייכת הדירה, מכירים את הבעיה, אלא שבמדינה של בירוקרטיה ופקידים, עברו כבר ארבע שנים, אך משום מה, לא נמצאה עבורה דירת קרקע או דירה בקומה הראשונה. זהבה עצמה מטופלת ברווחה כבר משנת 2004.
''שום מטפלת או אחיות לא מוכנות לטפס את כל הקומות האלו בדרך אליה'', סיפרה בראיון ל'ערב ערב באילת', אחותה דליה, שהיא הנפש החיה היחידה שזהבה זוכה לראות בשנים האחרונות והמשמשת גם כאפוטרופוסית שהגישה בשמה את העתירה.
זהבה עצמה סיפרה אז בסרטון וידאו שפרסם עו"ד בדש: "תדאג שהרופאים יגיעו לפה, זה לא בסדר, אני מסתובבת עם בעיות בגב כבר הרבה זמן, הם לא רוצים לבוא בכלל, זה בגלל המדרגות? אני לא יודעת למה. אני מחייגת אליהם ועונים לי אין רופאים, תלכי לבית חולים, אבל אני לא יכולה לצאת מהבית, בסוף התעצבנתי, אף רופא לא רוצה לבוא אלי הביתה עד שאני אמות? "

 

דירת קרקע ריקה של עמידר בשכונה א' – הדיירת נפטרה לפני חצי שנה

 

מה עם הפתרון שהבטיחה עמידר?


בחברת עמידר התחייבו אז כי לרשות זהבה יועמד סיוע כספי בשכירת דירת קרקע בשוק החופשי עד למועד שבו תתפנה עבורה דירה בדיור הציבורי. "נבהיר כי במהלך התקופה הזו זכויותה ושנות הוותק שצברה בדיור הציבורי יישמרו לה"., הובטח אז.
עוד נמסר אז מחברת עמידר, כי: "במהלך הימים הקרובים יגיע נציג מטעמנו לדירתה לטובת בחינת הצרכים והענקת מענה בהתאם". 'ערב ערב' ימשיך לעקוב אחר הפרשה.
בכתבת המשך שערכנו לאחר שלא חלה התקדמות בטיפול במצבה, נמסר, ממשרד הבינוי והשיכון, בין היתר,  כי הוא: "מכיר ומלווה את הגברת המתגוררת בדיור הציבורי מאז שנת 1989.לפנים משורת הדין ולמרות שיועץ רפואי דחה מגורים בקומת קרקע נמוכה, אושרה לה החלפת דירה לקומה השנייה בשל מצוקתה הרפואית במרץ 2020. נכון לעתה היא שלישית בתור לדירה בקומה זו, וכאשר תתפנה דירה כזו היא תוזמן לראותה. כמו כן בקשתה המחודשת שהועברה לאחרונה בדבר החמרה במצבה הרפואי נמצאת בבדיקה ואנו נבקש לזרז אותה".

 

יכולה לצאת לטיפולים רק באמצעות מנוף


אלא שלטענת עו"ד בדש מאז ועד היום לא חלה כל התקדמות בטיפול בזהבה. בעתירה שהגיש השבוע כנגד משרדי הממשלה האחראים על הטיפול בזהבה, טען כי: "דרישותיה של העותרת לקבלת דיור חלופי לא נענות וזאת למרות קיומן של מספר דירות בקומת קרקע באילת שאינן מאוכלסות".  עוד ציין כי הדרך היחידה בה יכולה לצאת זהבה מביתה היא לבדיקות רפואיות אליהן היא מוצאת מהבית באמצעות מנוף המוריד אותה לאמבולנס. לפיכך מבקש עו"ד בדש באמצעות אחותה של זהבה, סעד מביהמ"ש לעניינים מנהליים בבאר שבע, לחייב לאלתר את עמידר ומשרד הבינוי והשיכון להעביר את זהבה לדירת קרקע המותאמת לצרכיה.  

 

הדירות הריקות של עמידר באילת


בתחילת החודש, חשף תחקיר של 'ערב ערב באילת' שורה של כתובות של דירות עמידר באילת העומדות ריקות במשך תקופה ארוכה מבלי שמשרד הבינוי והשיכון יקדם את שיפוצן, בין יתר הדירות אותרה גם דירת קרקע בכתובת 257 בעיר העומדת ריקה למעלה מחצי שנה אף שהדיירת הקודמת שלה נפטרה. עוד נמצאו שתי דירות ברחוב עין יהב בשחמון וכן המבנים ששימשו את גני אור החיים עד לפני מספר שנים ומהם פונו. מבנים אלו עומדים כבר מספר שנים כשהם סגורים ומסוגרים רק משום שבמשרד הבינוי והשיכון ועמידר לא מצאו לנכון להשמישם למטרת מגורים.

מחברת עמידר נמסר בתגובה: "נציגנו מלווים את הפונה ומודעים למורכבות ורגישות הנושא. הפונה הגישה בקשה למעבר דירה, שתידון בקרוב בוועדה של משרד הבינוי והשיכון.נדגיש כי אנו פועלים בהתאם להחלטות והנחיות משרד הבינוי והשיכון, כזרוע ביצועית".
 
ממשרד הבינוי והשיכון לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

ממשרד הרווחה הפנו אותנו למשרד הבינוי והשיכון בהסבירם כי הם רק הצינור התקציבי המועבר למשרד האחראי על שיכון הזכאים.
53463-06-22


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש