רוכש תיאטראות אילת מבהיר: ''אם עיריית אילת לא תשלח יד לכיס, אילת תישאר בלי קולנוע''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/11/2021 09:45 ● ערב ערב 3044
חודש לאחר שרכש וקיבל לידיו את תיאטראות אילת והבין כי כולם בעיר מצפים ממנו להיות פילנטרופ עולם התרבות של העיר, אבל אף אחד לא מוכן לשלוח יד לכיס, מבהיר השבוע היזם ואיש העסקים, אריק ממן, כי אם עיריית אילת לא תסייע לו בשימור עולם התרבות של אילת, בית הקולנוע ואולם האירועים היחיד בעיר ייסגר ● ''אני לא רוצה לבוא ממקום של מאיים, אבל מישהו צריך להבין שאני איש עסקים שלא אמור לסיים את החודש בהפסדים“
רוכש תיאטראות אילת מבהיר: ''אם עיריית אילת לא תשלח יד לכיס,  אילת תישאר בלי קולנוע''
אף אחד בעיר לא משלה את עצמו שמדובר באולם רווחי. פתיחת אולם הקולנוע באילת – 1989 ● צילום: שמוליק תגר

כשאריק ממן רכש את תיאטראות אילת ממשה צייגר, הוא האמין שיוכל להביא לעיר את אחת מרשתות בתי הקולנוע הגדולים בארץ. אלא שמהר מאוד המציאות האילתית הכואבת טפחה על פניו והוא, ממש כמו רשתות הקולנוע הגדולות אליהן פנה, הבינו שבמצב הנתון, העסק לא רווחי ולא כדאי. 

 

לפטור את האולם מארנונה


השבוע, רגע לפני שהוא סוגר את אולם האירועים ובית הקולנוע היחיד שנותר באילת, קורא ממן לעיריית אילת לקיים דיון בהול בנושא ולמצוא את הדרך הנכונה להציל את עולם התרבות בעיר. 
"מרגע בו קיבלתי את הקולנוע לידי הבנתי שלאורך לא מעט שנים, משה צייגר, הבעלים הקודם, אולי מתוך פטריוטיות, אולי כהמשך לאביו דוד, למעשה סבסד במשך שנים את הקולנוע, כדי שלתושבי העיר תהיה תרבות. אני לגמרי מבין את זה וגם אני לא מחפש להרוויח במקרה הזה, אבל כאיש עסקים אין לי שום כוונה להינזק. כדי לקיים את המוסד הזה שנקרא אולם תיאטראות אילת ועל מנת לשמור על התרבות בעיר, עיריית אילת חייבת להבין שהיא צריכה לשלוח את היד לכיס ולעזור. לכל עיר שמכבדת את עצמה במדינת ישראל, על כמה וכמה לעיר שהיא פריפריה אוטונומית כמו אילת, יש  אולם אירועים, כנסים ואירועים שהוא בבעלותה. באילת אין אולם כזה ועד היום העירייה הייתה משכירה את האולם על פי צרכיה במחירים נמוכים במיוחד. מנגד, בעירייה לא חשבו אף פעם שהמקום אינו רווחי ולכן אולי רק הגיוני יהיה לפטור את המקום מארנונה".

 

מצפה לקבל תקציב אירועים עירוני


אריק ממן מבהיר כי לאחר פניה שקיבל מראש העירייה אלי לנקרי, שטען בפניו כי קיבל עשרות טלפונים מתושבי אילת על כך שמרכז הארץ התקיים יום סרטים ישראלי בעלות של 10 ש"ח בלבד לכרטיס ובאילת זה לא קרה, הוא החליט להרים את הכפפה וגם באילת יתקיים כבר בקרוב יום הסרט הישראלי, ממש כמו קיום סרט בשלייקס למבוגרים בעלות של 10 ש"ח בלבד לכרטיס. 
"אנשים צריכים להבין שכולם רוצים וכולם צריכים אבל אני איש עסקים שלא אמור לסבסד בעצמי ולבדי את אירועי התרבות של העיר. אם ראש העירייה באמת קיבל עשרות טלפונים על כך שלא היה באילת יום הסרט הישראלי ואם לתושבי אילת הוותיקים אכפת שאין להם בעיר סרט בשלייקס, תתארי לעצמך מה יקרה כאן כשלא יהיה קולנוע בכלל ולא יהיה את אולם האירועים היחיד שעוד נותר בעיר לכמות גדולה יחסית של צופים".

אז מה למעשה אתה מצפה שיקרה כדי שהקולנוע לא יסגר?
"בראש ובראשונה אני מצפה לפטור מארנונה מתוך הבנה שאני גוף תרבותי חשוב וחיוני בעיר, שנית אני מצפה לקבל מהעירייה תקציב אירועים שנתי מכובד שיאפשר הפעלה של המקום והורדת אירועים לטובת תושבי העיר. אם זה יקרה אני יכול להבטיח שאצליח להוריד לאילת רשת בתי קולנוע מכובדת מהמרכז יחד עם השקעה באולם שתצדיק את עצמה. פניתי לעירייה, לראש העירייה, לסגן ראש העירייה מתן בארי, לגזבר העיריה, אף אחד אמנם לא אמר לא, אבל הם גם לא ממהרים, ומבחינתי, ההקרנות גרעוניות וזה לא יכול עוד להימשך".

 

עיר בלי אולם אירועים


רונית, חובבת סרטים מושבעת מחתה על האפשרות שאילת תישאר ללא בית קולנוע. "לא יעלה על הדעת שעיר במדינת ישראל תישאר בלי אולם קולנוע ובעיקר בלי אולם האירועים היחיד שהכיל עד היום שלל מופעים שלא יכולים היו להתקיים בשום אולם אחר בעיר כי אין היום באילת אולם אחר עם כמות כסאות כמו בתיאטראות. אני לא רוצה בכלל לחשוב מה יקרה לנו אם לא יהיה כאן האולם הזה".

רוני ואופיר, חובבי תוכנית 'הסרט הטוב' מחו ואמרו: "קיווינו כי בעלות חדשה באולם תפיח בו רוח צעירה והרבה אנרגיות. אף אחד בעיר לא משלה את עצמו שמדובר באולם רווחי. עיריית אילת לא יכולה להפסיק את התרבות בעיר. בניגוד לערים אחרות, לנו אין אולם קולנוע בעיר השכנה".

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגליון


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת