ביהמ''ש: שמחה הראל ועיריית אילת פעלו כשורה בתגמול מלווי ''מסע ישראל''

מאת: רותם נועם ● 26/11/2021 12:08 ● ערב ערב 3044
בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, דחה השבוע את ההליך הקיבוצי שהגיש ארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים, כנגד עיריית אילת, משרד החינוך ומנהלת תיכון רבין, שמחה הראל, בטענה לתגמול חסר של מורים שליוו את מסע ישראלי בשנת 2017, שלא על פי הוראות ההסכם הקיבוצי בענף החינוך, ''עוז לתמורה'', שנחתם ב-2011 ● הארגון יאלץ לשלם באופן חריג הוצאות בגובה 40 אלף שקל, לאחר שביה''ד קבע כי התנהלות הארגון, והעומד בראשו באילת, אריה אלון, ''לקתה בחוסר ניקיון כפיים ושיקולים זרים בנקיטת ההליך הקיבוצי'', ששימש ככסות לסכסוך האישי שבין אלון להראל
ביהמ''ש: שמחה הראל  ועיריית אילת פעלו כשורה  בתגמול מלווי ''מסע ישראל''

נדחה ההליך הקיבוצי בו נקט ארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים בסמינרים ובמכללות כנגד עיריית אילת ומשרד החינוך, הליך שהוגש בתחילתו גם כנגד מנהלת תיכון רבין באילת, שמחה הראל, אך בהמשך היא הפכה בהסכמת הארגון ממשיבה ל"צד נדרש". 
בפסק דין נוקב, דחה השופט יוחנן כהן אחת לאחת את טענות הארגון, והצדיק את עיריית אילת, משרד החינוך ומנהלת בית הספר, שפעלו ללא דופי ובהסכמת המורים.

 

העירייה מצדדת בהראל


הסכסוך נסוב על "מסע ישראלי", שהתקיים  באוגוסט 2017, בתיכון רבין, אליו הוציאה מנהלת תיכון רבין באילת, שמחה הראל, שבעה מורים מלווים. מורים אלו תוגמלו עבור השתתפותם בטיול, אך במהלך ינואר 2018, הוציא הארגון מכתב דרישה ובו טענות כנגד התנהלותה של הראל וזכויות המורים המלווים שנפגעו. בין היתר טען הארגון כי: "המורים אולצו לעבוד בשעות ארוכות החורגות מאלו הקבועות בהסכמים, בעבודת לילה ובמנוחה שבועית בניגוד לכל דין". הארגון טען כי להסכמת המורים אין משקל שעה שהמדובר בסכסוך קיבוצי.
הראל מצדה פנתה למנהלת מחוז דרום במשרד החינוך ולראש העירייה דאז מאיר יצחק הלוי, וקבלה על מה שכינתה, המשך מסע הרדיפה של אריה אלון, העומד בראש הארגון באילת, כנגדה באופן אישי. הראל ציינה כי אף בית ספר אחר באילת לא נקרא לסדר בעניין דומה. הראל הדגישה כי כל המורים שהשתתפו במסע בחרו לעשות כן וכי תוגמלו באופן מלא.
עיריית אילת ומשרד החינוך צידדו בהראל וציינו כי אלון פועל להדחתה וכי זוהי מטרתו האמיתית של ההליך דנן ולא טובתם של המורים או מאבק על זכויותיהם. 

 

המקרה אינו מתאים להליך קיבוצי


בדחותו את ההליך, פסק השופט כי אין המדובר בסכסוך קיבוצי כלל וכלל וכי למעשה מדובר במצבור של תביעות אישיות, של שבעה עובדי הוראה. מאחר ועיקר הבקשה נוגעת לגמול לו זכאים אותם עובדי הוראה שנטלו חלק במסע ואין כל טענה עקרונית בדבר יישום הסכם עוז לתמורה, הרי שהתקבלה טענת העירייה ומשרד החינוך, לפיה המדובר בכסות בלבד למחלוקת האמיתית שהיא סכסוך פרט שאינו נכנס לגדר חוקת בתי הדים לעבודה. "גם אם יזכה המבקש בדינו ויינתן סעד הצהרתי הקובע כי המשיבים לא יישמו את הוראות הסכם עוז לתמורה באופן הנכון, לא יהיה מנוס מניהול הליך אישי שיכלול בחינת הגמול לו זכאים אותם עובדי הוראה שנטלו חלק במסע. בנסיבות אלה, אין מקום לניהול הסכסוך בדרך של הליך קיבוצי, שעה בה מדובר בסכסוך פרטני, הנוגע לקבוצה מצומצמת של עובדים, ולפיכך יש למחוק את הבקשה שהוגשה על הסף". 

 

העדר ניקיון כפיים של אלון


בית המשפט הוסיף וציין כי הארגון ציטט באופן מגמתי את הסכם עוז לתמורה והוא אף נתן דעתו לכך כי פעל כנגד בית ספר אחד בלבד. "המבקש גילה טפח והסתיר טפחיים, כאשר העלים עובדות חשובות מבית הדין, בכל הנוגע לסכסוך הפנימי בין נציג המבקש בעיר אילת – מר אריה אלון, לבין הגב' הראל. המבקש התייחס לנושא זה רק בשלבים מתקדמים של ההליך, אולם במסגרת בקשת הצד נמנע מלפרוש את מלוא התשתית העובדתית הרלוונטית. עיריית אילת צרפה לתשובתה ראיות רבות המצביעות על יחסים עכורים ביותר בין מר אלון לגב' הראל, החל במכתבים ששולח מר אלון למורי בית הספר ובהם הוא מציג את מנהלת בית הספר – כמי שנוהגת לרדות בצוות המורים, תוך התבטאויות קשות ופוגעניות." ביהמ"ש אף ציין את תביעת לשון הרע שהגיש אלון כנגד הראל כחודש לפני יציאת מסע ישראלי, מולה הגישה הראל תביעה נגדית. בהמשך נמחקו התביעות בפשרה. "אם אין כל קשר בין התביעה האישית שהגיש מר אלון כנגד הגב' הראל להליך דנן, ישאל השואל איזו סיבה המניחה את הדעת יש לצירוף הגב' הראל כבעלת דין בסכסוך קיבוצי", הקשה השופט. "נוכח העדר ניקיון הכפיים, אין ליתן למבקש הסעדים להם עתר במסגרת ההליך הקיבוצי". 

 

"לא נפל פגם בהתנהלות בית הספר"


עוד מצא השופט כי ההליך הוגש בשיהוי ניכר ולאחר שמסע ישראלי כבר יצא לפועל לאורך חמש שנים רצופות, זאת שעה שהשיח אודות אופן התגמול עבור ההשתתפות בו, היה ידוע לאלון. לגופו של עניין פסק השופט כי עיריית אילת פעלה בהתאם להוראות ההסכמים הקיבוציים וכי המורים קיבלו גמול ראוי עבור השתתפותם במסע, לסיכום נקבע כי: "לא נפל פגם בהתנהלות בית הספר ועיריית אילת, בכל הנוגע ליציאת בית הספר למסע ישראלי בשנת 2017, הוכח כי אישור היציאה לפעילות במסגרת המסע, נעשו בהתאם לאישור משרד החינוך". 
בסיום מצא השופט לפסוק באופן חריג הוצאות בהליך: "מצאנו כי המקרה שבפנינו חריג הוא...נוכח התרשמותנו מהיעדר ניקיון כפיים מצד המבקש, התנהלות הגובלת בחוסר תום לב, אשר יש בה כדי להצביע על שיקולים זרים בנקיטת ההליך הקיבוצי, מצאנו לחייב המבקש לשלם למשיבים הוצאות משפט בסך 20,000 שקל לכל אחת מהמשיבות". 
48034-04-18


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש