יו''ר הרכבת: ''רכבת לאילת עד 2040''

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 26/11/2021 09:57 ● ערב ערב 3044
הצהיר על הדברים בוועידת התחבורה של YNET וידיעות אחרונות ● לצד גידול צפוי של 266% במספר הרכבות בישראל ● ועם זאת, נראה, כי הנושא אינו מצוי על סדר יומו של שר האוצר אביגדור ליברמן
יו''ר הרכבת:  ''רכבת לאילת עד 2040''
המבקר קבע: עיכוב הרכבת מעכב את אילת

יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, עו"ד משה שמעוני, התייחס בוועידת התחבורה שערכו YNET וידיעות אחרונות, לפרויקטים האסטרטגיים הצפויים לרכבת ישראל בשני עשורים הקרובים. "כיום אנחנו מסיעים כ-600 רכבות נוסעים ביממה, ועד שנת 2040 נסיע יותר מ-2,200 רכבות ביממה", אמר. 

 

גידול של 1,600 רכבות עד 2040


שמעוני התייחס בדבריו גם להרחבת רשת המסילות הארצית: "עד שנת 2040 צפויה להתרחב רשת המסילות עד לקריית שמונה בצפון, ואילת בדרום, ולשנות לחלוטין את המארג התחבורתי של מדינת ישראל. למעשה, אנחנו מצמצים את המרחק לפריפריה עם כל קילומטר מסילה נוסף שאנו מניחים...אצלנו ברכבת ישראל צמצום הפער החברתי בין המרכז לפריפריה הוא לא סיסמה, זו עשייה יומיומית."
שמעוני חשף את נתוני ההיסעים ברכבת ישראל כיום: "הרכבות שלנו מסיעות 1,000 נוסעים על כל רכבות בממוצע, לעיתים בשעות השיא אף 1,500 ו-2,000. כל רכבת שלנו מורידה, או לפחות מונעת עלייה לכבישים, של 1,000 מכוניות בממוצע, ו-20 אוטובוסים. בפעם הבאה שאתם נוסעים באיילון, או בדרך לבאר שבע או חיפה, ורכבת חולפת לידכם, היזכרו במספרים האלה ודמיינו שבנתיבים שלידכם יש עוד 1,000 כלי רכב.
כיום אנחנו מסיעים כ-600 רכבות נוסעים ביממה, בסוף החומש הקרוב אנחנו צפויים להסיע מעל 700 רכבות ביממה, ועד שנת 2040 מעל ל-2,200 רכבות ביממה. הביטו על המספרים, והבינו את המהפכה שלפנינו."
בחודש יולי השנה, אישרה הוועדה המחוזית דרום להפקדה את המקטע הראשון בתוכנית מסילת הרכת לאילת. המדובר בקטע הראשון שמאושר להפקדה ואשר מחבר בין העיר באר שבע למישור רותם בנגב הדרומי, דרך דימונה. בכך, מהווה המקטע את חלקו הצפוני ביותר של קו המסילה לאילת.

 

הצפי: 18-30 רכבות יומיות


בהחלטת משרד התחבורה ולשכת התכנון המחוזית דרום מחודש יוני 2018, נכתב כי תכנית המסילה לאילת מקודמת בשני חלקים: הקטע הצפוני, והקטע הדרומי, שאמור להסתיים באילת. על פי ההערכה, המקטע הצפוני יאושר בתוך שנה, כשעלותו המוערכת כ-2.7 מיליארד שקל, אך נכון להיום לא קיים עדיין מקור תקציבי מאושר למימונו.
המתכננים צופים כי ב-2030 ייסעו במסילה בין 18 ל-30 רכבות ביום. וכי וכמות הנוסעים תעמוד על 5.2 מיליון בשנה. מבחינת כמות  המטענים, הצפי על פי התכנית, הוא ל-198 אלף כלי רכב, 3,834 טון כימיקלים ו-108 מכולות לשנה. מינהל התכנון והמשרד להגנת הסביבה דרשו במסגרת התכנית כי נראותה של הרכבת בנוף תהיה בעלת נוכחות נופית קטנה, כך שתצומצם הפגיעה בערכי טבע ונוף למינימום נדרש. עוד עולה מהתכנית כי תחנת הרכבת של דימונה תמוקם ליד הפרץ סנטר, במרחק הליכה ממרכז העיר. 

 

לא בתכנית של ליברמן


עם זאת, יש לקחת דבריו של היו"ר בערבון מוגבל, זאת לאור כך שבחודש יולי השנה, פורסם בידיעות אחרונות, כי התכנית עליה שוקד שר האוצר, אביגדור ליברמן, בהשקעתה צפויים להיות מושקעים עשרות מיליארדי שקלים בפרויקטי תשתיות שונים ברחבי הארץ, אינה כוללת את הנחת פסי הרכבת לאילת. ההערכה, לפיכך, באוצר, היא כי לפחות לשנים הקרובות יורדת הבטחת העשורים לעיר אילת מסדר היום וחוזרת למקומה המוכר במכרת ההבטחות הלא ממומשות. 
כזכור, פרסם בחודש מאי השנה, מבקר המדינה, פרופ' מתן אנגלמן, דוח שעסק, בין היתר, בעיר אילת ובעיכוב שחל בפרויקט הרכבת אליה. מבקר המדינה הדגיש, כי הקמת מסילת רכבת לאילת, שדרוגו של כביש 90 ושיפור רמת הבטיחות לנוסעים בו, יוכלו לסייע בקידומה ופיתוחה של העיר אילת, באמצעות הנגשת העיר הפריפריאלית ביותר במדינה למרכזה וצמצום מספר תאונות הדרכים בכביש זה וכי שיפור הנגישות התחבורתית יעודד גם הגעת מתיישבים חדשים לעיר, כמו גם הקמת ישובים חדשים באזור. המבקר הדגיש, כי מן הראוי שמשרדי הממשלה ויתר הגורמים הרלוונטיים ובכללם משרדי ראש הממשלה, התחבורה, התיירות, האוצר והפנים, יפעלו כל אחד בתחומו לקידום יישום החלטת הממשלה והחלטות נוספות שהתקבלו בעניין מסילת הרכבת לאילת ושדרוג כביש 90, תוך קביעת תכולות הפרויקטים, מכלול השיקולים התחבורתיים, הכלכליים והחברתיים, שלביות ביצועם, דרכים למימונם, לוח זמנים לביצועם וכך גם מנגנונים ליישום ובקרה הנדרשים להבטיח מימושם.
כעת מתברר, כי תכנית העבודה של ליברמן אינה כוללת את קו הרכבת לאילת, שעלותו מוערכת בכ-35-40 מיליארד שקלים והיא כוללת את הכפלתן של המסילות הקיימות דרומית לבאר שבע וכן את חשמול המסילה הקיימת מבאר שבע לדימונה. כן דורש הפרויקט הבאתן של רכבות מהירות חדשות ובהן עשרות קרונות, לצדם תידרש רכישתו של ציוד רב ולא זול המיועד לחציבה וסלילה באזורים הסלעיים של הערבה הדרומית
.
במשרד האוצר אמרו לידיעות אחרונות כי המדובר בפרויקט לא כלכלי שאין בו צורך בעת הזו וכי הכסף שיועד לפרויקט נדרש כעת למיזמים דחופים יותר באזור המרכז ובצפון הארץ. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת