איבחונים רבותיי, איבחונים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: אילוסטרציה ● 6/10/2021 22:05 ● ערב ערב 3037
הילד שלכם מתקשה לקרוא? לא משנה כמה אתם משתדלים, הקריאה שלו לא ממש שוטפת? חשבתם שאולי יש לו דיסלקציה? ● הילד שלכם לא מצליח לשבת ברצף על הכסא ולהכין שיעורים? בכל שניה הוא קם, העיפרון נופל לו, הדפים מתעופפים ואתם מורטים את השערות? חשבתם שאולי הוא היפראקטיבי? ● הילדה שלכם בוהה בשיעורים? המורים חושבים שהיא תלמידה טובה אבל בכל המבחנים היא נכשלת? חשבתם שאולי יש לה בעיות קשב וריכוז? ● איבחון נכון בזמן הנכון יוכל להפוך את החיים של ילדיכם וגם את שלכם להרבה יותר טובים ● ואין כמו רגע לפני החזרה לבית הספר כדי לעבור איבחונים
איבחונים רבותיי, איבחונים
יש לו קוצים בטוסיק כשהוא יושב להכין שיעורי בית, קחו אותו לאבחון אצל נוירולוג או פסיכיאטר

כשרוני עלה לכתה א' הוא לא הצליח לשבת בשיעורים. את מרבית זמנו הוא בילה במסדרונות בית הספר. לא משנה כמה המורים העירו לו, לא משנה איזה עונשים הוא קיבל, הוא לא הצליח להתרכז בלימודים ולמרות זאת הציונים שלו במבחנים היו מצוינים. "הוא סתם שובב ולא ממושמע", התעקשה המורה עם האמא. "ניחא אם הציונים שלו היו גרועים", היא הוסיפה, "אבל מאחר והציונים שלו טובים, הוא סתם שובב שצריך לדעת להעניש". 

 

אבחון אחד מספר גישות טיפול


אבל את אימו של רוני זה לא סיפק. ביום אחד היא ישבה מול המחשב וכתבה "ילד שובב עם ציונים טובים". או אז גילתה אמו של רוני שילדים חכמים שיש להם בעיות קשב וריכוז עלולים להטעות את המורים. רוני היה הבן הבכור בבית ולאמו לא היה כלל מושג מה זה אומר- בעיות קשב וריכוז. הדבר הבא שעשתה היא מיהרה למצוא באינטרנט מי יכול לאבחן את מצבו של הילד. לאחר שורה של איבחונים גילתה אמו של רוני להפתעתה כי לבנה השובב יש לא רק בעיות קשב וריכוז אלא הוא גם היפראקטיבי. " ADD, HDAD ועוד שלל מונחים שלא דימיינתי שקיימים בלקסיקון", היא מודה היום, אבל עוד יותר, היא מודה על כך ששמעה לאינסטינקטים האימהיים שלה, שרמזו לה על כך שרוני הוא לא סתם עוד ילד שובב. עוד יותר היא הודתה על החלטה לקחת אותו לאיבחון, שהצביע בדיוק על מצבו של הילד. "אמנם הדעות מכאן ואילך נחלקות", מספרת. "יש מי שעוברים לטיפול תרופתי בריטלין על שלל צורותיו ויש מי שלא מוכנים לגעת בזה. כך או כך, הדבר החשוב ביותר הוא שהילד יהיה מאובחן וההורים כמו גם המערכת יידעו בדיוק מול איזה אתגרים הוא צריך להתמודד". 
את שלב האיבחונים עבר רוני בחופש הגדול. "זה הכי טוב", מבהירה האם. "לדעת מה 'החבילה' שלך רגע לפני החזרה לבית הספר. להגיע כבר בימים הראשונים למחנכת ולסגל עם האיבחונים ועם התשובות כדי שידעו בדיוק איך להיערך עם רוני לקראת שנת הלימודים הבאה. וזה לגמרי עוזר. 
מרגע שרוני אובחן והבינו שהוא לא סתם שובב ש"צריך עונש", הוא שובץ בשיעורי עזר. המורה דאגה להושיב אותו בקדמת הכתה, כדי שכמה שפחות יופרע מכל מה שקורה מסביב, הוא קיבל תוספת זמן במבחנים וכשהיו הרבה שיעורים, חלק מהמורות טרחו לסמן לו את מה הכי חשוב שהוא יעשה כי לכולם היה ברור שאחרי 10 דקות בלבד כבר אין עם מי לדבר", היא אומרת.

למה לנו איבחון עכשיו?
הורים רבים חוששים מאיבחון. מה יקרה אם יגלו לילד משהו, אלא שההיפך הוא הנכון. רק לאחר איבחון, יוכל הילד לקבל את הטיפול והיחס המתאימים לו. עבורו זה יהיה הסוף לתסכולים ולעובדה שעד היום אף אחד לא הבין שהוא לא באמת מתכוון להשתולל, להציק או שהוא לא אשם בזה שלמרות כל המאמצים הוא לא מצליח לקרוא בלי שגיאות. 
רשת הטיפולים שלאחר האיבחון כוללת שורה ארוכה של אפשרויות: החל מטיפול רגשי, הוראה מתקנת, טיפול תרופתי, לעיתים תידרש קלינאית תקשורת ולא פעם נדרשים ההורים, במקביל, לעבור הדרכת הורים מקצועית כדי לדעת איך להתמודד עם המצב החדש ואיך להתנהג טוב יותר עם הילד המאובחן על מנת שלא להוסיף לו על התסכולים.

 

אם הילד שלכם מדבר בסין במקום בשין, קלינאית תקשורת עשויה לפתור את הבעיה

 

אם תהיתם באיזה מהאיבחונים אתם צריכים לבחור- אל תשברו את הראש. אתם לגמרי יכולים להתייעץ עם רופא המשפחה, לאחר שתתארו לו את הקשיים עם הילד, הוא יעזור לכם בדרך לאיבחון המתאים, וגם אל תחכו שזה יגיע מבית הספר, שם, עם כל הכבוד, לא תמיד מצליחים לעלות על הבעיה. 
שתפו אותם בקשיים ואולי אז יפול אצלם האסימון שהקשיים שאתם חווים עם הילד בבית זהים לקשים שהוא עובר בבית הספר. כאן יסייעו לכם לבחור את האיבחון הנכון. ואם אתם לא סומכים על כל אלו, פשוט שבו מול המחשב, הקליקו את הבעיות שיש לילד במנוע החיפוש וגלו עולם שלם. ואם בכל זאת התבלבלתם, הנה לכם רשימת האיבחונים האפשריים:

איבחון דידקטי
אם לילד שלכם יש קשיים לימודיים, אתם קוראים אתו עוד ועוד ספרים ועדיין הוא לא מצליח לקרוא ברצף, מתקשה בהבנת הנקרא ולא מצליח להיפטר משגיאות הכתיב, זה האיבחון המומלץ. האיבחון הדידקטי כולל הערכה של יכולת הלימודים של הילד בקריאה, כתיבה, חשבון, הבנת הנקרא אבל גם בוחן את יכולת הזיכרון שלו- לטווח קרוב וטווח רחוק, יכולת הריכוז שלו, יכולת ההתארגנות ועוד.

אבחון פסיכולוגי
אם ההתנהגות של הילד שלכם תינוקית מדי, אם הוא מתקשה ליצור קשרים חברתיים ואתם בכלל בספק אם הוא אמור להיפרד כבר בשנה הקרובה מהגן לטובת בית הספר, אלו בדיוק כמה גורמים שמצריכים מכם לפנות לאיבחון פסיכולוגי, איבחון שמשלב את התחום השכלי אבל גם את התחום הריגשי של הילד. באיבחון הזה הוא יעבור גם מבחן אינטילגנציה ומבחני התאמה ליכולות שלו בהתאם לגילו על מנת לאבחן אם קצב ההתפתחות שלו תואם. 
חשוב מאוד לערוך איבחון כזה בעיקר לפני המעבר מהגן לבית הספר כדי לא להקפיץ את הילד שלב מוקדם מדי. תהיו בטוחים שאף ילד בישראל לא סיים את הלימודים שלו בגיל 25 ככה שאין לכם לאן למהר אתו. חשבו על זה שתמיד עדיף שיישאר עוד שנה מהנה אחת בגן מאשר יעלה לבית הספר לא בשל מספיק ויסבול שכלית, רגשית וחברותית.

איבחון פסיכודידקטי
אם הילד שלכם גורר אחריו קשיים לימודיים בקשת רחבה של מקצועות, זה לגמרי האיבחון שעליו לעבור. האיבחון הפסיכודידקטי מסייע באיבחון לקויות למידה וכולל בין השאר בדיקת תפקודים רגשיים, יכולות לימוד, יכולות קוגנטיביות, אינטילגנציה ועוד.

אבחון קשב וריכוז
אם הילד שלכם מפריע בכתה והמורה לא מפסיקה להתלונן, אם הוא לא מצליח להשאר מרוכז עד לתום שלב הכנת שיעורי הבית ולא מצליח לסיים את המבחנים בכתה ואולי הוא בכלל חולמני וגם אם נדמה שהוא סופר שקוע בשיעור, החומר נכנס לו מאוזן אחת ויוצא מהאוזן השנייה- כדאי שתבדקו אולי הכל מתחיל ונגמר בגלל בעיית קשב וריכוז. את האבחון הזה יערוך רופא מומחה בתחום- פסיכיאטר או נוירולוג, וברוב המקרים ייעשה במהלכו שימוש במבחן מול מחשב שמאפשר קבלת תמונת מצב על יכולת תפקודי הקשב והריכוז של הילד. 

אבחון היפראקטיביות
הילד שלכם תזזיתי, טורדן, עליו נאמר- יש לו קוצים בטוסיק? כשהוא יושב להכין שיעורי בית הוא קם בכל רגע כדי לעשות משהו אחר? המחק נופל לו בכל שניה או העיפרון? בדיוק עבורכם ישנו האיבחון לבדיקת ההיפראקטיביות. גם כאן מדובר באבחון שנעשה על ידי פסיכיאטר או נוירולוג והוא יסייע לכם להבין את התופעות הלא ברורות האלו שנדמה לכם שהילד עושה כדי להרגיז. תופתעו לגלות עד כמה אין לו שליטה על זה וזה בכלל עניין מולד.

אבחון ריפוי בעיסוק
אם הילד שלכם מופרע על ידי סוגי בד שונים. אם תווית על בגד חדש נוגעת בגופו ומוציאה אותו מדעתו, אם הוא מתכוון להרביץ חלש אבל נותן בומבות מכל הלב, אם יש לו בעיות התארגנות, קושי עם קואורדינציה גסה או עדינה או שניהם יחד, אם הוא חייב חיבוק בכל רגע או להיפך- בורח ממגע, כדאי שתנסו אבחון של ריפוי בעיסוק. האבחון הזה ייגע בדיוק בכל הבעיות שהזכרנו. האבחון הנכון ולאחריו הטיפול הנכון יסייעו לילד כבר מגיל צעיר להתמודד עם הקשיים שלו וישפרו את ביטחונו העצמי.

אבחון תקשורת - קלינאית תקשורת
אם הילד שלכם מדבר בסין במקום בשין, אם השפה שלו אינה ברורה, אם הוא כותב לא קריא, מחזיק את העיפרון בחוזקה ומתעייף לאחר כתיבה של כמה שורות, אבחון אצל קלינאית תקשורת עשוי לפתור לו את הבעיה. הטיפול אצל קלינאית התקשורת לאחר האבחון, תסייע לילד שלכם לדבר נכון, לכתוב קריא, לאחוז את העיפרון נכון על מנת שלא להתעייף מהר וללחוץ עליו חזק מדי והיא אפילו תלמד אותו לשבת נכון מול השולחן. כ לאלו יסייעו לילד לישר קו עם חבריו לכתה, לקרוא טוב יותר ולכתוב לא רק טוב ונכון יותר לא להיות מסוגל לכתוב לאורך זמן.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש