איך אפשר לחיות עם שירותים באמצע הסלון?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 27/8/2021 09:33 ● ערב ערב 3032
מה יכול להיות יותר גרוע מאשר לגלות שחברת עמידר מתכוונת לחלק את הבית בו את חיה מזה 18 שנים לשתי דירות נפרדות?● להבין שעכשיו הם מתכוונים לתקוע לך את חדר השירותים באמצע הסלון ולהקטין לך את החלל אליו אליו היית מורגלת כל השנים לפיסה זעירה בה כמעט ולא ניתן לחיות ● את זה בדיוק גילתה לחרדתה תושבת אילת, שאמנם הבינה את הצורך בחלוקה וגם הסכימה, אבל עכשיו היא לא בדיוק מבינה איך היא אמורה לגדל יחד איתה, בדירת שני חדרים אומללה, בגודל של 35 מטרים בקושי, את נכדתה הקטנה ואת בנה העבריין הסובל מבעיות נפשיות ● משרד השיכון: ''מבדיקה שערכנו עולה כי לא התקבלה בקשה בשמה לצירוף של נכדתה לחוזה השכירות, בנושא זה עליה לפנות אל עמידר''
איך אפשר לחיות  עם שירותים באמצע הסלון?
''לא גרות כאן חיות אלא בני אדם ובחלוקה שהם מתכננים זה פשוט בלתי אנושי לחיות''. הדירה המחולקת
תגיות: עמידר רווחה

18 שנים חיה תושבת אילת בטור ישן שקיבלה מעמידר. כאן היא גידלה במשך כל השנים את ארבעת ילדיה. לאחרונה, לאחר שהילדים גדלו וחלקם כבר עזבו את הבית, הבהירו בעמידר לנילי (השם בדוי. השם המלא שמור במערכת) כי הבית בו היא חיה כבר גדול מדי עבורה ובשל מצוקת הדיור הקיימת, הם מתכוונים לחלק אותו לשניים. 

 

הדירה קטנה שכר הדירה זינק


נילי אמנם התקשתה לקבל את רוע הגזירה, אחרי הכל, לא פשוט להצטמצם כל כך אחרי 18 שנים בהם חיית בבית נוח, אבל כמו שהיא אומרת השבוע: "הבנתי את המצב. אני מודה בכל יום למדינת ישראל על שאיפשרה לי לגדל את הילדים בתנאים האלו". לכן היא גם הסכימה לחלוקה מבלי שהבינה בדיוק במה דברים אמורים. לטענתה, רגע אחרי שחתמה על ההסכם צמח פתאום הסכום אותו היא נדרשת לשלם לעמידר. מסכום של כ – 300 ש"ח בחודש עבור הטור, מזה כחצי שנה היא נדרשת לשלם קצת מעל 1,000 ש"ח, כאילו היא חיה עכשיו בשתי דירות נפרדות. לא הועילו לה כל ניסיונות ההסבר והשכנוע ונילי כמו אשה טובה, משלמת ונאלצת לשתוק. אלא שאם לא די בזה, לאחרונה הגיעו המשפצים לבית ונילי גילתה לחרדתה כי בעמידר מתכוונים להשאיר אותה עם סלון וחדר שינה אחד בלבד. מאחר ובחצי הזה של הדירה שתישאר לה אין חדר שירותים וגם לא מקלחת, מצאו המשפצים מיקום 'מצויין' לחדר החסר- באמצע הסלון. כאן הם כבר סימנו את השטח, כשהם מקטינים לנילי את הסלון ביותר מחצי, וממש כאן הם מתכוונים לבנות לה את חדר השירותים והמקלחת החדשים של הבית. 

 

3 נפשות ב-35 מ'


בסך הכל, אחרי השיפוץ המיועד היא צפוייה להישאר עם בית שיגיע אולי לגודל של כ– 35 מטרים. כאן היא אמורה להצליח לחיות ולגדל את נכדתה אותה קיבלה לפני מספר חודשים למשמורת מבית המשפט לאחר שאמה של הילדה בת ה– 11 נמצאה כלא כשירה נפשית להמשיך ולגדל אותה. גם את בנה בן ה- 38 שהשתחרר לפני כשלוש שנים מבית הסוהר לאחר שישב 17 שנים בגין רצח, היא צריכה להחזיק כאן כי הבן מאז שחזר למציאות לא מוצא את עצמו. 
"הוא סובל מבעיות נפשיות קשות, לא מוצא את עצמו בחיים וצריך להסתדר עם קצבה של 700 ש"ח בלבד שהוא מקבל בכל חודש והיא בקושי מספיקה לו לתרופות", אומרת נילי בכאב. ככה היא מחזיקה כבר שנים את הבית שלה על כתפיה. עובדת גם בניקיון וגם כמט"בית אצל אשה באילת, רק כדי שתוכל להחזיק את הראש שלה מעל פני המים ולעזור לילדיה ולנכדתה הצעירה. 

 

 

איבדה את בעלה בתאונה


את בעלה היא איבדה לפני שנים בתאונת דרכים לאחר שנדרס כשעבר את הכביש בצפון במקום בו גרו. למעלה מ-35 שנים שהיא באילת, גידלה כאן את ילדיה וניסתה כמה שפחות ליפול על רשויות הרווחה. "שילמתי בכל חודש את כל מה שהייתי צריכה לשלם. אף פעם לא הייתי חייבת כלום לאף אחד", היא מספרת ומודה לעמידר על כל השנים בהם העניקו לה ולילדיה את הטור אותו היא ייפתה וטיפחה במרוצת השנים. 
לפני כמה שנים היא ביקשה לקנות אותו וגם הייתה זכאית לכך. היא כבר חתמה על כל המסמכים הנדרשים, אלא שלא ענתה כשהגיעו נציגי עמידר לדירה וגילו כי היא הרחיבה את המטבח ללא אישורים. הם דרשו ממנה לפרק אותו כי רק אז יוכלו לאשר לה את הקנייה. "כל שקל שהיה לי השקעתי כדי להגדיל את המטבח הזה ולסדר אותו", היא מספרת השבוע בכאב, אך מאחר ובאמת רצתה לקנות את הטור, היא דאגה לפרק את המטבח, רק כדי להיקלע עכשיו למסכת של בירוקרטיה שלא איפשרה לה מאז ועד היום לרכוש את הדירה. "עכשיו הם מבקשים לחלק אותה ולקחת ממני חצי", היא אומרת בכאב. "הם טוענים שהילדים שלי גדלו ואני כבר לא צריכה את כל הגודל הזה, וזה נכון, אבל מצד שני הם גם לא יכולים להשאיר אותי עם חדר אחד בלבד". 

 

פנתה לכל גורם אפשרי


נילי מספרת כי פנתה לכל גורם אפשרי בעמידר והציגה בפניהם את צו בית המשפט שנתן לחסותה את נכדתה. "סיפרתי להם את כל המצב שלי, את זה שאם יהיה לי רק חדר אחד לא אוכל לגדל את הנכדה שלי והרווחה יקחו לי אותה ואין סיכוי שאסכים. סיפרתי להם את זה שאני נאלצת לתת מקום מגורים לבן שלי שלא מוצא את עצמו בחיים האלו והוא סובל מבעיות נפשיות. מה בסך הכל ביקשתי שאם עזרו לי עד היום שגם ימשיכו לעזור לי? אבל כאן זה נעצר. אף אחד לא מקשיב לי".
נילי מראה לי את הטור שיש לו חצרות ענקיות. האחת קידמית וחצר גדולה אחורית. לא ברור על מה ולמה אף אחד לא מוצא לנכון להגדיל את הבנייה על חשבון החצרות ולאפשר לנילי לקבל חדר נוסף או אפילו שניים ואת השירותים מתעקשים לבנות לה בדיוק באמצע הסלון. "הייתי איתם הכי בסדר. הבנתי את המצוקה שלהם ואת הצורך בדירה נוספת וחתמתי על אישור להקטין לי את הדירה, אבל אף אחד לא אמר לי שככה יעשו לי את זה. לא גרות כאן חיות אלא בני אדם ובחלוקה שהם מתכננים זה פשוט בלתי אנושי לחיות", היא אומרת בכאב.


ממשרד השיכון נמסר: "ראשית נציין כי משרד הבינוי והשיכון וחברת עמידר מכירים ומלווה את הפונה שמתגוררת בדירת הדיור הציבורי . מבדיקה שערכנו עולה כי לא התקבלה בקשה בשמה לצירוף של נכדתה לחוזה השכירות, בנושא זה עליה לפנות אל עמידר. נדגיש כי לפי חוק הדיור הציבורי ניתן לפצל דירות מאוחדות במקרה שמתגורר בה זכאי אחד בלבד או זכאי עם קרובו, כאשר נדגיש כי ילדים בגירים אינם נכללים במניין הנפשות המזכה רכישת דירה מאוחדת.
במסגרת המאמצים לסייע לאלפי המשפחות הממתינות בתור הדיור הציבורי והמאמצים להגדלת המלאי, משרד הבינוי והשיכון פועל באמצעות עמידר החדשה להשיב למלאי דירות הנמצאות בידי דיירים המתגוררים בדירה שאוחדה עם דירה נוספת, במקרים בהם גודל אחת הדירות מתוך השתיים מהווה פתרון מגורים ראוי על פי הזכאות העדכנית.
משרד הבינוי והשיכון סבור כי הגדלת מלאי הדיור הציבורי הינה מטרה ראויה וחשובה, וכי ראוי לנהוג בנכסי מדינה שנבנו בכספי משלם המיסים ומיועדים למתן פתרונות דיור לאוכלוסיות הנזקקות ביותר בישראל, בחרדת קודש.
כיום ממתינות כ- 5,700 משפחות לקבלת דירה בדיור הציבורי. משרד הבינוי והשיכון מחויב לנהל את מלאי הדירות, המהווה משאב ציבורי יקר, באופן יעיל ומיטבי לטובת הדיירים והממתינים, תוך איזון בין הצרכים השונים.
במקרה האמור, מדובר בנכס אשר קיימות בו זכויות בנייה המאפשרות הקמה של שתי יחידות מגורים נפרדות וראויות, נדגיש כי אין המדובר בצו פינוי כי אם בדרישה להשבת דירה שנייה שברשות הדיירים ללא הצדקה, והם יוכלו להמשיך להתגורר באחת הדירות. ומשרד הבינוי והשיכון יבצע את כלל  ההתאמות הנדרשות. נדגיש כי הדירה השנייה תאוכלס ע"י זכאי דיור ציבורי הממתין לפתרון נגיש בעיר.
לעניין תשלומי שכר הדירה, ביחידה בה בחרה גברת אמש לגור לא השתנה שכר הדירה. נציין כי עם אישורה של גברת אמש לשיפוצים, והתחלתם, התעדכן גובה שכר הדירה ליחידה הנוספת בהתאם להחזקת שתי יחידות שלא לפי הנוהל". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש