התוכנית לפיתוח חוף קצא''א מתקדמת, אבל מה עם פתיחת החוף האקולוגי?

מאת: רותם נועם ● 22/3/2024 04:25 ● ערב ערב 3164
עיריית אילת ורשות הטבע והגנים הגישו לוועדה המחוזית דרום את התוכנית המפורטת להמשך פיתוחו של חוף קצא''א, על שני חלקיו שאמורים להיות פתוחים לציבור ● בתוכנית, פיתוח המזח כהמשך לטיילת עם גישה למים, שירותי חוף והצללה והכי חשוב - הכרזה של השטח הימי במקום כשמורת טבע והטבעת שוניות מלאכותיות לצד עמודי המזח
התוכנית לפיתוח חוף קצא''א מתקדמת,  אבל מה עם פתיחת החוף האקולוגי?
הדמיית המזח בחוף קצא''א המתוכנן ● צילום: מייזליץ כסיף אדריכלים

   הולכת ומתקדמת וכנית ההסדרה המפורטת של חוף קצא"א, שחלקו הדרומי כבר פתוח לציבור ואף הוסדר בחלקו, בעוד שחלקו הצפוני, המיועד כ"חוף אקולוגי", טרם נפתח לציבור, וממתין כי במשרד להגנת הסביבה יאשרו כי רמת הזיהום בחוף והדימנטים ירדה באופן שמאפשר כניסת קהל לתחומיו. כיום עומד החוף סגור, ובקצא"א מעריכים את סיום ניקויו בלמעלה משנה. 
   למרות זאת, בעיריית אילת, שקיבלה לידה את הפעלת החוף וברשות הטבע והגנים כבר החלו בהכנת תכנית מפורטת שלאחר שתאושר בוועדה המחוזית, תתיר לבנות על שטח החוף מבני ציבור, מקלחות ושירותים וכן סככת הדרכה וקיוסק (התוכנית מדגישה כי תאסר מכירת כלים חד פעמיים במקום). בנוסף, מציעה התוכנית, לצד גינון והנגשה, גם הסדרה של אזור כביש 90 לרבות שטח החנייה שצמודה לריף הדולפינים ועד לאזור החוף הסגור שבשימוש קצא"א כיום. 
   התוכנית אף מגדירה לשטח ייעודים של שמורת טבע, תוך שהיא מציעה "שימוש במזח המנופים הקיים כאטרקציית תיירות ייחודית המונגשת לטובת הציבור הרחב, באופן שיהפוך אותו ממתקן הנדסי נטוש ומפגע סביבתי למזח ציבורי ייחודי בדגש אקולוגי, אשר יהווה אייקון תיירותי בינלאומי לעיר אילת בפרט ולישראל בכלל". בקצהו של המזח ייבנה מזח עגול שיסייע לרוחצים וצוללים לצאת ממנו אל הים. "מבואה זו תפותח כבמת ישיבה על פני הים, בה ניתן יהיה לקיים הדרכות, הסברים והנחיות טרם כניסת המבקרים אל המים.", נכתב בדברי ההסבר לתוכנית.

 

עדיין מזוהם ולא ידוע מתי יפתח לציבור. “החוף האקולוגי” ● צילום: רותם נועם

 

   בקצה המזח תבנה תוספת מרפסת תצפית ובנוסף, תוסדר מרפסת תצפית בגג בקצה מבנה המזח. מנופי המזח יעברו שיפוץ, שימור ושימוש חוזר פיסולי לתליית פעמונים, פסלי רוח וכד'.
בנוסף, צפוי החניון הקיים כיום בצמוד לגדר ריף הדולפינים להיות מועתק אל צדו המערבי של כביש 90, צעד זה יאפשר שער כניסה למתחם 'עין סוף', שיכלול מרכז מבקרים ותשתית לתחבורה ציבורית חכמה המתוכננת לאזור. 
   שטחו של החוף האקולוגי, הסגור כיום לציבור, יהיה מיועד לפעילויות חינוך והסברה המתוכננות בחוף, כאשר מעבר להשמשת המבנים הקיימים בחוף ופיתוח אזורי הישיבה המוצלים במסגרת ההיתר, יפותח בשטח החוף האקולוגי גם מזח ייעודי להסברה וחינוך בשמורה הימית וכן מבנה נוסף שישמש כמרכז חינוכי-סביבתי, תיירותי וקהילתי אשר יעסוק בחינוך והסברה להיכרות ושמירה על הסביבה הימית.
בחלק החוף הציבורי, הפתוח, ייבנו שירותי חוף, כגון מקלחות ומלתחות ושירותים, שבילי הנגשה, ומצללות חוף לשימוש הציבור הרחב וכן מזנון חוף שייבנה בעורפו.

 

צילום:  מייזליץ כסיף אדריכלים
צילום:  מייזליץ כסיף אדריכלים

 

   אם ישנה בשורה בתוכנית הרי היא בכך שהיא כוללת בשטחה שמורת טבע ייחודית בהתאם לתמ"א 13 שגודלה כ-180 אלף מ"ר ימי. בין היתר, כוללת השמורה את עמודי המזח עליהם התפתחו אלמוגים רבים לאורך השנים. בנוסף, נחשב אזור הכרית בחוף קצא"א, לבית גידול לבעלי חיים ששכיחותם באתרים הפתוחים לקהל נמוכה ביותר. בעקבות ההכרזה תותר במקום שחיה קלה, שנירקול, צלילה ושיט לא מנועי ורט"ג תהיה אחראית על האכיפה במקום, לרבות בזמן העבודות בחוף. הדיג במקום יאסר לגמרי. יצוין כי צוללים המכירים את המקום עוד מהשנים בהם היה סגור לציבור מקוננים על ההחלטה לפתוח אותו לפני מספר שנים, שגרמה לנזק אדיר לשוניות שהתפתחו במקוןם כמעט באין מפריע לאורך 50 שנה (זכור לרעה בעיקר המקרה בו קבלנים של קצא"א שברו אלפי אלמוגים לאחר שכלונסאות השתחררו מהמזח ופגעו בעמודי התווך של המזח ובאלמוגים שגדלו עליהם). 

   למרות ההכררזה על המקום כשמורת טבע, מציינת התוכנית כי "כחלק מפיתוח החוף האקולוגי והמזח כמוקד לפעילות תיירות טבע ייחודית, ניתן יהיה לפתח במרחב הימי באזור המזח שונית מלאכותית ייחודית ומעוצבת אשר תעצים את המופעים שנוצרו על רגלי המזח ותשמש כמוקד לשיקום אקטיבי של שוניות אלמוגים. השונית המלאכותית תונגש לצוללנים ומשנרקלים דרך מבואת הכניסה המוצעת בקצה המזרחי של המזח ('המזח העגול'). ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש