גם לבעל זכות קדימה בכביש יש אחריות במקרה של תאונה

מאת: רותם נועם ● צילום: דוברות כיבוי והצלה ● 25/5/2023 17:32 ● ערב ערב 3121
חברת הביטוח של נהגת שנפצעה קל בתאונת דרכים שנגרמה על ידי נהג אחר, תישא באחריות של 10% לנזק שנגרם לרכבה, לאחר שביהמ"ש מצא כי נהגה במהירות גבוהה מהמותר, ולא ניסתה להאט, גם עת החל הנהג האשם, בפנייה שגרמה לתאונה, בצומת אזור התעשייה שחורת – כביש 90
גם לבעל זכות קדימה בכביש  יש אחריות במקרה של תאונה
תיעוד תאונת הדרכים בצומת שחורת מה-8.4.21
תגיות:

באפריל 21 התרחשה בצומת כביש 90 ואזור התעשייה שחורת באילת, תאונת דרכים בה נפצעה נהגת אחד הרכבים קל, כאשר ברכב הפוגע נפצעה נוסעת באופן קשה ושניים נוספים נפצעו באורח קל. בעת התאונה עצרה משאית על הצומת, בעוד הרכב הפוגע שהתקדם מאילת על כביש 90 החל בפניה שמאלה לתוך אזור התעשייה מבלי שהוא נותן תשומת לב מספקת לדרך. באותה עת נסעה הנפגעת ברכבה מצפון לדרום ופגעה בדופן ימין של הרכב הפונה, ושני הרכבים נהדפו ופגעו במשאית שעמדה בצומת. כנגד הנהג הפונה הוגש כתב אישום והוא הורשע באחריות לגרימת התאונה והוטלו עליו פסילה לחמישה חודשים ועונשים נלווים. מי שכאמור נפגעה קשה בתאונה היתה דווקא אשתו של הנהג שנמצא אחראי לתאונה. היא נותחה והיתה מאושפזת חודש, עברה שיקום ממושך ועודנה סובלת מכאבים. למרות התוצאה הפלילית של ההליך, מצא בית המשפט כי בהליך אזרחי ניתן למצוא אחריות משותפת שאינה משפיעה על ההליך הפלילי ואינה מוכרת בו. למרות שלא היתה מחלוקת על כך שהאישה שנהגה על כביש 90 היתה בעלת זכות קדימה, ביהמ"ש מצא לנכון לקבוע לה אחריות של 10% בתביעת חברות הביטוח ביחס לנזק שנגרם לרכבה, תוך שהוא מסביר כי היה עליה להבחין כי הרכב החל בפניה שמאלה וכי מעדותה עלה כי היא נסעה במהירות של 100 קמ"ש, שהיא מעל המהירות המותרת וכי לא בוצעה ניסיונות להאט או לבלום משהבחינה ברכב הפונה. 
ביהמ"ש ציטט הלכה שקבעה בעניין זה כי:  "העובדה שאדם הוא בעל זכות קדימה בצומת, גורם חשוב מאד הוא לשם קביעה, אם הוא נהג במידה דרושה של זהירות. מי שבידו הזכות העליונה זכאי להניח שתינתן לו זכות קדימה, עד שיתגלה היפוכו של דבר .... אף על פי שניתנת לאדם זכות קדימה בתוקף תקנות, עליו לנהוג בזהירות סבירה למען מניעת התנגדויות עם כלי רכב אחרים. אין הוא רשאי להוסיף ולסמוך על ההנחה, כי הרכב השני ייתן לו זכות קדימה, אחרי שגילה כי הנהג האחר אין בדעתו ליתן לו אותה .... הנהג שהוא בעל זכות יתר אינו מוצדק בהתקדמו בנסיעתו, אם הדבר גלוי באופן סביר כי עקב כך תיגרם התנגשות." כאמור, לאישה נקבעו 10% אשם תורם שיסתכמו ב-9,400 שקל, בהם תישא חברת הביטוח שלה. את יתרת הסכום שנתבע, בסך 84,500 שקל תשלם חברת הביטוח של הנהג שפנה וגרם לתאונה.
59577-07-21


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת