הרופאה של קבוצת הפועל אילת בכדורסל לא הוכרה כעובדת

מאת: רותם נועם ● 21/4/2022 08:05 ● ערב ערב 3065
נדחתה תביעתה של הלית נקר, ששימשה כרופאת קבוצת הכדורסל של אילת שהובאה בתקופת המאמן עודד קטש והמשיכה עם שרון דרוקר, להכיר בה כעובדת ● נקר תבעה 150 אלף שקל, אך ביהמ''ש מצא כי שימשה כמתנדבת לאורך רוב התקופה וכי יחסיה עם הנהלת המועדון והשחקנים היו חבריים ● עם המאמן דרוקר אף ניהלה קשר רומנטי ● בהמשך, משהתחייב יו''ר הקבוצה, דאז, מוטי אמסלם ז''ל, לשלם לה עבור שירותיה, נפסק כי בסיס ההתקשרות היה של ספק נותן שירותים ולא של עובדת, וכי ניפקה חשבוניות על עסק שאינו שלה ● לפיכך, נקבע כי נקר תקבל סכום של 6,000 שקל בלבד, בגין שלושת חודשי עבודתה האחרונים טרם לידתה, עליהם לא היתה מחלוקת בין הצדדים
הרופאה של קבוצת הפועל אילת  בכדורסל לא הוכרה כעובדת
''בנסיבות העניין מצאנו כי יש לתת משקל נמוך יותר לעדותו לאור הקשר המיוחד שהיה בין השניים''. דרוקר

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע דחה את תביעתה של הלית נקר, כנגד מועדון כדורסל אילת 2016 בע"מ (חברה למען הציבור), להכיר בה כעובדת של המועדון, לאחר ששימשה כרופאת הקבוצה במשך 20 חודשים (מתוכם 16 בפועל), בין השנים 2016-2018. 
בתחילה הגישה נקר תביעה קטנה על סך של פחות מ-10,000 שקלים בעבור ארבעה חודשי עבודה שלא שולמו לה, אך בהמשך מחקה אותה והגישה תביעה על סך כ-150 אלף שקל לבית הדין לעבודה, ובה טענה לאי תשלום שכר עבודה, זכויות סוציאליות ופיצויים מכוח פיטורים שלא כדין. מי שהביא את נקר לעבודה בקבוצה היה המאמן דאז, עודד קטש, ומנהל הקבוצה אלכסנדר שטנדל.

 

"ללא שימוע וללא הודעה מוקדמת"


נקר טענה, כי לא קיבלה שכר עבור עבודתה ופנתה בשל כך עוד במרץ 2017 לשטנדל וביקשה ממנו לברר מתי זה ישולם, אך הלה לא הסדיר את התשלום, ולפיכך, הודיעה לו באפריל 2017 שלא יפנה אליה בענייני עבודה עד להסדרת הנושא. 
לאחר הפצרות רבות, סוכם בינה לבין מוטי אמסלם ז"ל, שהיה יו"ר הקבוצה דאז, כי החל מחודש אוקטובר 2017 יעמוד שכרה על 2,000 שקל בחודש כנגד חשבונית שתפיק. מאחר ולא היתה בעלת חשבוניות, סוכם שהחשבוניות יופקו מחברה של אבי בעלה לשעבר, אלא שהמועדון סירב לשלם לה עבור חודשים נובמבר 2016-ספטמבר 2017 והיא קיבלה שכר רק בעבור חודשים אוקטובר 2017-ינואר 2018 בלבד, בסך כולל של 8,000 שקל, וללא זכויות סוציאליות. 
באותם מועדים היתה נקר בהריון והמשיכה לתת שירותים רפואיים לקבוצה עד למועד הלידה בראשית מאי 2018, שירותים אלה כללו הגעה למשחקי הקבוצה. גם במהלך תקופת הלידה וההורות, נענתה נקר לבקשת המועדון והמשיכה להגיע למשחקי הקבוצה. 
עוד טענה, כי במהלך אוגוסט אותה שנה גילתה שהמועדון החל מעסיק רופא אחר תחתה, ולמעשה, פיטר אותה ללא שימוע וללא הודעה מוקדמת, זאת על אף שסיכמה עוד ביולי 2018 עם נחמן אינדיק, ששימש באותה עת כיו"ר הקבוצה במקום אמסלם שנפטר, כי תחזור לעבוד בתום תקופת הלידה וההורות. 
לאחר פיטוריה פנתה נקר לגורמים שונים בקבוצה בבקשה להסדיר את שכרה, תחילה לגיא מלר חבר ההנהל ורו"ח הקבוצה, ובהמשך גם לאינדיק ולמזכירת הקבוצה. 

 

"נוצר ניגוד עניינים"


מנגד, טען המועדון כי שירותיה של נקר הוענקו ברוב התקופה הנטענת על בסיס התנדבותי, שכן נקר ביקשה להתנדב במועדון והסכימה שלא לקבל שכר. עוד נטען, כי לא היה כל צורך אמיתי בשירותיה, שכן השחקנים מבוטחים בביטוח רפואי הכולל מתן שירותים רפואיים וכי לא היה תקציב לשכרה.
עוד טען המועדון כי נקר נתנה שירותים במשך מספר חודשים בלבד כנגד חשבונית וקיבלה תשלום כמסוכם, אך בכל מקרה לא שימשה כעובדת במועדון. המועדון אף טען כי החשבונית שהנפיקה היתה של עסק שאינו שלה וזאת בניגוד לדיני המס. 
את הסיבות להפסקת עבודתה תלו במועדון בכך שבחודש דצמבר 2017 מונה מאמן חדש לקבוצה, שרון דרוקר, וכי "בין התובעת לבין מר דרוקר התפתחה מערכת יחסים רומנטית, ועל רקע כך, בשל ניגוד העניינים שנוצר, הוחלט בחודש מאי 2018 להפסיק את ההתקשרות עם התובעת. זאת בנוסף לקושי שנוצר עקב הנפקת החשבוניות של עסק שלא היה של התובעת". 

 

עבדה עשרה חודשים ללא שכר ולא תבעה?


בדחותו את מרבית התביעה, מצא השופט יעקב אזולאי, כי נקר היתה בגדר מתנדבת בתקופה שבין נובמבר 2016 עד ספטמבר 2017, ומאז קיבלה תשלום כפי שסוכם עם אמסלם ז"ל, השופט מצא כי קשריה עם קטש, אמסלם, דרוקר ושטנדל נשאו אופי חברי ולא פורמלי וכי בין הצדדים לא נחתם הסכם, וזאת אף לפי עדותה שלה, לפיה הסתמכה על הסכם בעל פה מול אמסלם. 
ביהמ"ש תמה כיצד זה שלא קיבלה שכר במשך עשרה חודשים ולא טרחה לתבוע אותו, וכשפנתה בתביעה לביהמ"ש לתביעות קטנות, העמידה תביעתה על סך של פחות מ-10,000 שקלים, כל אלה מלמדים כי גם לגישתה שימשה במעמד של מתנדבת. עוד מצא השופט, כי בכל הנוגע לחודשים פברואר – מאי 2018, המועדון לא התכחש לעובדה כי היה עליה לקבל את שכרה המוסכם בסך 2,000 שקל לחודש ואף ביקש ממנה להמתין שיהיה כסף בקופה. גם התכתבותה עם גיא מלר העלתה כי החסם לתשלום היה אי הנפקת חשבוניות כדין ולא בשל מחלוקת האם העניקה שירותיה בתשלום או בהתנדבות. 
למסקנה זו הגיע השופט גם מתוך כך שנקר הועסקה כרופאה באותה עת בביה"ח יוספטל בעיר וזו היתה עבודתה העיקרית, ומתוך כך שהתנהלותה מול שחקני הקבוצה כפי שנחשפה בהתכתבויות ווטסאפ, התנהלה ברוח חברית ואף בשעות הקטנות של הלילה ולא מטעמי חירום. 
"קשה להתעלם מן הרושם שנוצר, שכן התובעת גילתה דעתה כאשר הגישה את התביעה הקטנה, שהיא זכאית לתשלום בגין 4 חודשים בלבד, מבלי להתייחס כלל לתקופה שקדמה לחודש אוקטובר 2017. דברי התובעת משקפים לא יותר מאשר תקווה ואולי כמיהה הלוטה בערפל, לקבל שכר בתקופה ששימשה כמתנדבת", נפסק. 
רק חודש לאחר מכן נכנסה לתוקף ההסכמה מול אמסלם להפוך את הקשר לבתשלום ואולם גם עבור תקופה זו נקבע כי לא ניתן להגדירה כיחסי עובד מעביד, אלא כהענקת שירותים של קבלן כנגד חשבונית. 

 

עדותו של דרוקר: "מגמתית"


ביהמ"ש מצא לנכון להתייחס למערכת היחסים האישית שבין הלית נקר למאמן שרון דרוקר: "ראוי לשים לב לכך שמר דרוקר והתובעת היו בני זוג, ועדותו לבשה אופי מגמתי על רקע הקשר הרומנטי שהיה ביניהם. אמנם, הדבר אינו שולל ככלל את עדותו, אולם בנסיבות העניין מצאנו כי יש לתת  משקל נמוך יותר לעדותו לאור הקשר המיוחד שהיה בין השניים".
לסיכום, דחה השופט כמעט את כל תביעתה של נקר, למעט שלושת החודשים האחרונים לעבודתה טרם לידתה, תקופה עליה לא היתה מחלוקת גם מצד המועדון, זולת העובדה שנקר לא סיפקה חשבוניות כנגד התשלום שהיתה אמורה לקבל. לפיכך, פסק לה ביהמ"ש סכום של 6,000 שקל עבור חודשים פברואר – אפריל 2018ו זאת כנגד הצגת חשבונית כדין. לאור תוצאה זו החליט השופט שלא לפסוק הוצאות למי מהצדדים בהליך.  
סע"ש 17332-09-19


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש