הצילום התת ימי שהציל את חיי צב הים

מאת: רותם נועם ● 27/10/2021 17:39 ● ערב ערב 3040
בשבת האחרונה, בעת צלילה חופשית בעומק הים, זיהה פקח רשות הטבע והגנים צב בעומק 18 מטר במצוקה בשל קרס המחובר לדג שנתקע בפיו ● פעולת הצלה מהירה הצילה את הצב ● ''לא מדובר פה בסיפור בדים, אלא במערכה נוספת במלחמתם של צבי הים בציוד הדיג'' ● בחברה להגנת הטבע דורשים: ''לאסור את הדיג כליל במפרץ אילת“
הצילום התת ימי שהציל את חיי צב הים
רשות הטבע והגנים מבקשת מאזרחים שמצאו צבי ים במצוקה שהסתבכו בפסולת – לא לשחרר אותם באופן עצמאי. הצב והקרס ● צילום: עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

בשבת האחרונה יצא פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים לצלילת עומק במפרץ אילת, במהלכה נתקל בצב ים ממין קרני המצוי בסכנת הכחדה כשהוא נאבק בקרס שנתקע בפיו. 

 

"לשמחתי הקרס יצא מהפה"


מספר עומסי: ״יצאתי לאימון צלילה חופשית ביום שבת בבוקר ופתאום ראיתי צב ים ממין קרני שכידוע הוא צב בסכנת הכחדה חמורה באילת אוכל דג מירנון מטבעוני. אני תמיד שמח לתעד בעלי חיים במפרץ אילת, במיוחד כשידוע לי שמדובר בבעל חיים הנחשב נדיר כצב קרני. סיימתי את הצלילה וכשעליתי למעלה לנשום אוויר התבוננתי בתמונה ראיתי שמשהו מחובר לפה שלו. חשדתי שיש כאן בעיה. צללתי שוב על מנת לבדוק את מצב הצב. להפתעתי ראיתי כי הדג אותו הצב מנסה לאכול מחובר לקרס דייגים שנתפס בפה שלו וכל גופו מלופף בחוטי דיג וציוד נוסף. הבנתי שאני צריך לחלץ את הקרס מהפה ולשחרר את הצב. לאחר שעליתי לנשום אוויר ירדתי שוב אל הצב ובפעולה מתחת למים הצלחתי להוציא את הקרס והחוט מפיו. מדובר בפעולה מקצועית שאני מוכשר לבצע אותה במסגרת תפקידי ואין לבצע אותה עצמאית. המון תודה לחוקרת עשבי הים נטע לי ליפקין שהייתה שם רוב הזמן כדי להיות צוללת בטיחות ואבטח אותי.
לשמחתי הקרס יצא מהפה. שחררתי את הקרס והחוטים מדג המירנון והחזרתי את פגר הדג לקרקעית, לשמחתי ראיתי שהצב ממשיך חוזר לאכול אותו הפעם בבטחה״.
לא מדובר פה בסיפור בדים, אלא במערכה נוספת במלחמתם של צבי הים בציוד הדיג. הדייג שלכד את המירנון המטבעוני שחרר אותו לים עם הקרס.

 

 צילום: עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

 

מין בסכנת הכחדה


צב הים הקרני הינו מין של צב הנמצא בסכנת הכחדה חמורה, הצב הקני הינו צב טורף הניזון מאלמוגים רכים ופגרי בעלי חיים שונים, בשטח ישראל במפרץ ידוע לנו על כ 14 פרטים קבועים. פגיעה בצב בודד עלולה להוות פגיעה קשה באחוזי האוכלוסייה.
קרסי דיג הם אחד מגורמי הפגיעה העיקריים בצבי הים באזורינו. צבים נתפסים בחכות ובקרסי הדיג המחוברים לכבל סטטי. היות וגם הצבים נמשכים אל הפיתיון ונושכים אותו – אבל אותו פיתיון הרי מחובר לקרס, וברגע שהצבים תופסים את הפיתיון הם בעצם בולעים יחד אתו את חוד הקרס. הקרס עלול להיתקע בעומק הושט של הצב ולחורר את המבנים השונים של מערכת העיכול שלו.
מלבד הסכנה הנובעת מהקרס שנבלע, גם חוט הדיג מאיים על הצבים, שכן הוא עלול סביב הגפיים והצוואר שלהם ולגרום לנמק ואף לחנק. יתרה מזאת, הצב עלול לבלוע את חוט הדיג עצמו, מכיוון שהחוט מחובר לקרס שנעוץ בוושט או בגרון של הצב. חוט הדיג לא יכול לעבור בשלמותו דרך מערכת העיכול ועלול לגרום למותו של הצב.
רשות הטבע והגנים מבקשת מאזרחים שמצאו צבי ים במצוקה שהסתבכו בפסולת - לא לשחרר אותם באופן עצמאי. הסרת החוטים החוסמים את זרימת הדם על ידי גורמים לא מוסמכים עלולה לחרוץ את דינו של הצב ולהביא למותו. הרעלים והחיידקים שהצטברו ברקמה החסומה מתפשטים עם זרם הדם המתחדש אל הגוף ומסכנים את בעל החיים. ואם הצב כן שוחרר מהחוטים החוסמים בשטח – חשוב לא להחזירו לים, אלא ליצור קשר עם מרכז ההצלה באמצעות מוקד רשות הטבע והגנים *3639. 


 

החברה להגנת הטבע: לאסור דיג במפרץ אילת


במסמך תגובה שהוציאה החברה להגנת הטבע בחודש שעבר, בתגובה למסמך מדיניות שהכין מינהל התכנון במשרד הפנים לרצועת החוף התיירותית של אילת, מוצאת החברה להתייחס למה שהיא מכנה "סכנה בטיחותית למשתמשי פנאי ונופש" במפרץ אילת – השימוש בציוד דיג הכולל רשתות, חוטים קרסי דיג וכד' ציוד שננטש על ידי דייגים. "התקלות שכזו עלול גרום לפציעה ואף למוות", מזהירים בחברה, "תקריות כאלו כמעט ואינן מדווחות אם הן לא מסתיימות באסון ולכן חסר מידע רב לגבי התדירות שלהם".  
בכל הנוגע להגבלת הדיג במפרץ, טוענת החברה, כי "המלצת מסמך המדיניות של המינהל, להרחיק את פעילות הדיג לטווח של 300 מ' מהחוף כדי שלא לפגוע במיתוג האקולוגי של המפרץ, אינה מספקת. אם יש בעיה, יש לטפל בה טיפול שורש ולא להסתפק בהרחקתה מהעין", נכתב. "עמדתנו היא שיש להמליץ במסגרת מסמך המדיניות על הפסקה כוללת של פעילות הדיג במפרץ אילת. 
בכל הנוגע לדייגים המסחריים, קובעת החברה, כי: "מכיוון שמדובר במספר בודד של דייגים, המשתמשים בציוד דיג לא סלקטיבי ופוגעני במיוחד, יש לפצות אותם כפי שנעשה לדייגי מכמורת בים התיכון ולהשבית מידית את פעילות הדיג המסחרית במפרץ". 
בכל הנוגע לדיג הפנאי, "אנו סבורים שהמיתוג של אילת כעיר תיירות אקולוגית...אינם מאפשרים הוצאת רישיונות דיג מהחוף לשם התנסות ברמה היומית הקבועה. קבוצת צוללים או משנרקלים, המחליפה חוויות לאחר סיור תת מימי...לא אמורים לראות את הדגים נשואי החוויה תלויים על קרס החכה בחוף או בסירה, לכן, יש להמליץ על איסור מוחלט של פעולות דיג פנאי במפרץ אילת, לרבות בתווך החופי, בכל ציוד שהוא".  
החברה אף מציינת כי היא מתנגדת לפרקטיקת ה"תפיסה והשחרור" הנוהגת כיום לגבי מינים מוגנים במפרץ אילת, בטענה כי היא גורמת ל: "תמותה משמעותית או לפגיעה ברבייה ותפקוד של הדגים "המשוחררים" לאחר לכידתם".  כך למשל, טוענת החברה כי: "הסיכוי שחכה במים תלכוד דג שאינו מין מטרה ושהוא ערך טבע מוגן או מין בעל תפקוד אקולוגי בבית הגידול הקרקעי, הוא סיכוי גדול...(וכי) אין שום דרך לוודא שקרס שמשולשל מסירה עוצר מטר, או 5 מטר מעל הקרקעית, ולא 40 ס"מ מעליה או על הקרקעית עצמה", מאחר ולא ניתן לאכוף את האיסורים המוצעים, החברה מבהירה כי: "יש לאסור כליל על דיג בשטחים מוגנים אלה...לכן, החלופה המועדפת לניהול השטחים האלה הוא שמורת טבע מלאה, לרבות בעמודת המים, אשר תאפשר פעילות פנאי מלאה בעמודת המים (למעט דיג שיאסר באופן מוחלט". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת