תושבת אילת, דיירת עמידר, שאינה מסוגלת לרדת מדירתה בקומה הרביעית עדיין ממתינה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 27/10/2021 17:34 ● ערב ערב 3040
חמישה חודשים עברו מאז פרסמנו ב'ערב ערב' את סיפורה של נירה (השם המלא שמור במערכת) בת ה – 63, תושבת אילת, דיירת עמידר שאינה מסוגלת לרדת מדירתה בקומה הרביעית (בניין בלי מעלית) מזה כשנתיים, אלא שבפועל, המשרדים עדיין מדברים על מיקום בתור ועל המתנה לוועדות ● בעמידר אמנם שלחו לה קבלן שיתקן לה ליקויים בדירה, אבל מבחינתה של מי שאינה מסוגלת לצאת מדירתה, אלא אם כן היא מזמינה שירות אמבולנס, מדובר בלעג לרש ● אם לא די בכך, גם שירותי הרפואה לא מגיעים אליה כנדרש ● "היא חיה מתה", אומרת השבוע אחותה בזעם ● "כנראה עד שלא ננקוט בפעולה דרסטית כולם יישארו בתרדמת“
תושבת אילת, דיירת עמידר,  שאינה מסוגלת לרדת מדירתה  בקומה הרביעית עדיין ממתינה
כלואה בדירתה והעולם שותק. נירה
תגיות:

אם הייתם צריכים עוד סיפור על אזלת ידם של הגורמים המטפלים באנשים נצרכים, סיפורה של נירה, תושבת אילת בת ה – 63 הוא תמונת מצב מצויינת על איך נופלים אנשים בין הכסאות. מזה שנים שנירה מתגוררת בדירת עמידר קטנה בעיר בקומה הרביעית אלא שהחל מלפני ארבע שנים חלה הרעה במצבה הרפואי של נירה והטיפוס עד לקומה הרביעית ללא מעלית הפך עבורה כמעט בלתי אפשרי. לפני שנתיים כשהיא סובלת מבעיות חמורות בברכיים ובגב, בעיות סוכר, לב וכל אלו בנוסף לבעיות נפשיות, הפכה הירידה של נירה מהדירה לבלתי אפשרית. היא עלתה במשקל, הגיעה למשקל של 140 ק"ג ומזה כשנתיים היא לא מסוגלת לרדת ובטח שלא לעלות לדירתה בקומה הרביעית, עובדה שגרמה לה להסתגר בדירתה. היחידה שעוד מגיעה לעזור לה ולהיות שם עבורה היא אחותה שזועקת לכל עבר אלא שאף אחד לא שומע את זעקתה. "כבר לפני שנתיים יידענו את כל הרשויות בהחמרה הרפואית במצבה של אחותי", מספרת נירה בכעס. "הבהרנו הן לעמידר והן למשרד השיכון כי נירה חייבת לרדת לדירת קרקע כי היא לא מסוגלת לצאת מהבית. כבר שנתיים שהיא לא זכתה לראו תאת אמא שלנו כי אמא חולה ולא מסוגלת להגיע אליה ונירה הרי לא מסוגלת לצאת מהדירה. הפעמים היחידות שהיא יוצאת מהדירה הן לטובת טיפול רפואי, אז אנחנו מזמינים עבורה אמבולנס וחובשים שמטפסים עם מיטה מיוחדת עד לקומה הרביעית ומורידים אותה. מעבר לזה היא כלואה בדירה. זה עצוב מאוד ולא אנושי שמישהו צריך לחיות ככה והעולם שותק", מוחה האחות בכאב. 
מי שעוזר לאחיות הוא עורך הדין בדש שמנסה להפעיל אך ללא הועיל לחצים על משרד השיכון וחברת עמידר, על מנת שמישהו יבין שם את חומרת המצב.

 

לפני חמישה חודשים פירסמנו ב'ערב ערב' את סיפורה האומלל של נירה. בעמידר אמנם הבטיחו: "במהלך הימים הקרובים יגיע נציג מטעמנו לדירתה לטובת בחינת הצרכים והענקת מענה", אלא שבפועל לא דובים ולא ביקורת. לטענת אחותה של נירה אף לא גורם מטעם החברה הגיע באמת לדירה לבדוק את מצוקתה של אחותה. אם לא די בזה, הרי שהשבוע המתינה האחות בדריכות לקראת ביקור מתוכנן של נציג מטעם חברת עמידר בדירה. האחות שהייתה בטוחה כי הנציג יגיע לבחון את מצבה של אחותה ויבין עד כמה היא חייבת לעבור דירה, הופתעה כשזה הגיע על מנת לתקן נזקים בדירה. "זה כמו לטפל בכריתת רגל עם פלסתר", היא אמרה בזעם. "אחותי חייבת לעבור דירה ובמקום לטפל בבעייה האמיתית הם שולחים מישהו שיתקן יריטובת? עד כמה הזויים הם יכולים להיות?".
העובדה כי הדירה בקומה הראשונה בבניין בו מתגוררת נירה מתפנה, הפיחה בנירה ובאחותה תקווה כי אולי מישהו יואיל בטובו סוף סוף לאפשר לנירה לעבור לגור בדירה בקומה הנמוכה, אלא מרגע בו הגיע קבלן השיפוצים לדירה הבינו נירה ואחותה שהרעיון שעשוי היה לפתור את הבעיות של נירה עדיין רחוק.
"במדינה הזו מחכים שאנשים יעשו צעדים דרסטיים ויאיימו על חייהם כדי לשמוע אותם ולהבין את מצוקתם", אומרת האחות בזעם. "אין יום שעובר שאני לא מבינה את הדעד הדרסטי בו נקט איציק סעידיאן רק כדי שמישהו במדינה יתעורר".
עורך הדין בדש זעם על אזלת היד והבהיר: "האטימות הזו מצד הגופים האחראיים בלתי הגיונית. בכל יום שעובר אני עוצר מבעד האחיות לעשות משהו נמהר ומסוכן רק כי הן כבר באמת לא יכולות לסבול עוד את המצב. האם יכול להיות שבזמן שיש אשה כלואה בדירה שנתיים, במקום להבין את מצבה ומצוקתה ולהעביר אותה דירה, מגיעים כדי לתקן לה את הבית? מישהו באמת חושב שזה מה שיפתור את הבעייה?", זועם עו"ד בדש.

 

ומה על הטיפול הרפואי?


אם לא די במצוקת המגורים של נירה הרי שגם השירות הרפואי שאמור להיות מוענק לה על ידי שירותי בריאות כללית לא ניתנים לה על פי הנדרש. לטענת אחותה נירה במצבה שאינו מאפשר את יציאתה מהבית זכאית לביקור אחות וגם רופא אצלה בדירה אלא שלמעט אחות שמגיעה אחת לכמה זמן, שום רופא לא מגיע לבדוק את מצבה של נירה למרות שהיא מתקשרת לא פעם לרופא שטוען לדבריה כל הזמן שהוא עסוק. "שום רופא לא הגיע אליה לדירה בכל פרק הזמן הזה שהיא תקועה בבית. כל דבר שהיא צריכה היא מגיעה לחדר המיון. זו השיטה שלהם- שתיקח על חשבונה אמבולנס ותשלם. שירות כזה עולה בסביבות ה – 550 ש"ח הלוך וחזור. אני לא מדברת על מצבי חירום או הנשמה חלילה וחס. כואבת לה הרגל? אין מי שיגיע אליה? קחי אותה באמבולנס לבית החולים ותשלמי. פשוט תרופה ותחזרי הביתה. את אף אחד לא ממש מעניינות ההוצאות או העובדה שהיא זכאית לרופא שיגיע אליה הביתה אבל זה לא קורה.
 זה לא אמיתי שבן אדם צריך לחיות ככה ולאף אחד לא אכפת מכלום", זועקת האחות ומבקשת אחת ולתמיד לטלטל את הגורמים האחראיים. "אל תגרמו לנו לנקוט בצעדים דרסטיים. אל תגרמו לנו לעשות משהו שתצטערו עליו אחר כך וכשיישאלו כל השאלות תעמדו מנגד בלי תשובות. כולכם הרי מכירים את מצבה של אחותי, כולכם יודעים שהיא תקועה בבית שנתיים, לא מקבלת שירותי רפואה וכלום וכולכם שותקים. הגיע הזמן להתעורר".

בתגובה לטענות הרפואיות נמסר השבוע מדוברות שירותי ברפואה כללית באילת: "כל מקרה ופנייה שמתקבלים נבדקים לעומק. יש לפנות כמקובל לממונה על פניות הציבור גברת ליבי חפר".

בעניין הטענות בנושא הדיור נמסר ממשרד השיכון: "משרד הבינוי והשיכון מכיר ומלווה את הגברת המתגוררת בדיור הציבורי מאז שנת 1989.לפנים משורת הדין ולמרות שיועץ רפואי דחה מגורים בקומת קרקע נמוכה, אושרה לה החלפת דירה לקומה השנייה בשל מצוקתה הרפואית במרץ 2020. נכון לעתה היא שלישית בתור לדירה בקומה זו, וכאשר תתפנה דירה כזו היא תוזמן לראותה. כמו כן בקשתה המחודשת שהועברה לאחרונה בדבר החמרה במצבה הרפואי נמצאת בבדיקה ואנו נבקש לזרז אותה. בכדי להקל על מצוקתה בזמן ההמתנה לדירה, באם גברת מעוניינת, היא יכולה לשכור דירה בשוק החופשי ולקבל סיוע בשכר דירה ומקומה בתור יישמר".

מחברת עמידר נמסר בהקשר לטענות המועלות בכתבה: "אנו מכירים את מורכבות ורגישות הדברים, בהתאם עודכנו זהבה וגורמים ברשות המקומית, כי עד למועד בו תתפנה עבורה דירה מתאימה בדיור הציבורי, באפשרותה להיעזר בסיוע בשכ"ד ולהשכיר דירה בשוק החופשי.
יודגש כי במהלך תקופה זו ישמרו כל זכויותיה ושנות הותק שצברה בדיור ציבורי.
נבהיר כי החברה משכנת דיירים בהתאם להנחיות משרד הבינוי והשיכון ולמיקומם בתור הממתינים, כך שאין באפשרותנו להציע לזהבה דירה שמתפנה שלא על פי התור.
באחרונה הוגשה בקשתה להטבת תנאי דיור (קומה ראשונה/ קרקע) לוועדה האמונה במשרד הבינוי והשיכון ואנו ממתינים להחלטותיה.
באשר לעניין התחזוקתי, בחודש יולי בוצע איטום בגג המבנה שמעל דירתה וכן בחודש ספטמבר בוצע תיקון בתשתית מים נוספת.
בביקורת שערך השבוע נציגנו בדירתה, נמצא כי יש להמתין כשבועיים עד לייבוש מלא של המקום לטובת השלמת עבודות הצבע והטיח. אנו עומדים בקשר מולה ונעדכנה בהתאם".
בעניין האפשרות להשכיר דירה ולקבל סיוע בשכר דירה אמר עורך הדין בדש המסייע לנירה ואחותה במאבקן: "לא ניתן להשכיר דירה בה ניתן יהיה לבצע הרחבות דלתות ושינויים מרחיקי לכת בדירה כפי שנירה צריכה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש