אורח נדיר מאפריקה

מאת: ● 10/5/2024 05:59 ● ערב ערב 3171
השבוע, דווחה תצפית ראשונה באילת ונדירה בישראל של חסידן וורוד על ידי מתנדב רשות הטבע והגנים אביב עציון
אורח נדיר מאפריקה
בדרך כלל אינו נודד. החסידן הוורוד באילת ● צילום: חן טופיקיאן מנהל שמורת האלמוגים

   אביב עציון מספר על המפגש הראשון עם הפרט שהגיע לראשונה לאילת: "הזמנתי את המסתור באגם אניטה בפארק הצפרות אילת כבר בשנה שעברה. בתקופת הנדידה יש ביקוש רב למסתורי הצילום.
המטרה הייתה לצלם איות צרעים שנודדות עכשיו באלפיהן ויורדות לשתות בפארק, באותו הבוקר הצטרפו אלי ערן גיסיס וחן טופיקיאן מרט''ג. איות לא הגיעו אבל החסידן הורוד הבודד שהגיע יום קודם בפעם הראשונה לאילת לאזור פארק הצפרות ונחת  ל"בקר" במסתור ריגש ביותר".
   חן טופיקיאן מנהל שמורת האלמוגים ופקח ערבה דרומית ערן גיסיס שני עובדי רשות הטבע והגנים שאוהבים לתעד את הטבע יצאו יחד עם מתנדב רט״ג אביב עציון לפארק הצפרות בתקווה לזכות לתעד עופות מיוחדים בתקופת הנדידה.

 

 


   חן טופיקיאן מנהל שמורת האלמוגים: ״הצטרפתי לאביב וערן למסתור בפארק הצפרות בכדי לצפות ולקוות שינחתו עופות מעניינים באגם כחלק מהנדידה העולמית. יום קודם לכן שמעתי מאביב שישנו פרט של חסידן ורוד באילת. התמזל מזלי ואכן הוא הגיע לביקור באגם בזמן שהייתי במסתור. תמיד כיף לחוות את הטבע ברוב עוצמתו, לגלות מינים חדשים ובוודאי לזכות לתעד אותם במצלמתי... ההתרגשות בשיאה.״
   דותן רותם אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים מוסיף כי מדובר במין של חסידת עצים אפריקנית שפרטים בודדים שלו מופיעים בישראל מדי כמה שנים. ככלל זהו מין שאינו נודד אך נראה שפרטים בודדים מצטרפים ללהקות נודדות של חסידה לבנה או מינים דואים אחרים וכך הם מגיעים מדי פעם גם לישראל. החסידן צד בבתי גידול עם מים רדודים. שיטת הציד שלו מבוססת על הנעת הרגלים והחרדת הטרף בבוץ ובמים וחישה באמצעות המקור. כאשר החסידן חש ביצור שניתן לאכול אותו הוא מבצע תנועת בזק עם המקור ומעלה את הטרף לגובה ממנו ניתן לבלוע אותו. באפריקה הוא מקנן על עצים וניתן לראותו גם בלהקות גדולות. ■


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו במייל או בווטסאפ


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש