שוחרר כפן צדפות שנלכד ברשת במפרץ אילת

מאת: ● 2/10/2021 19:32 ● ערב ערב 3036
כפן צדפות זוהה לכוד ברשת ישנה בעומק 27 מטרים תוך כדי צלילה באילת ● צוללן שזיהה אותו דיווח לפקח רשות הטבע והגנים עומרי עומסי על המקרה ● שני פקחי שמורת האלמוגים צללו על מנת להציל את חייו יחד עם הצוללן לאחר מבצע מתחת למים חולץ הכפן מהרשת אל הים כפן צדפות זוהה לכוד ברשת ישנה בעומק 27 מטרים תוך כדי צלילה באילת ● צוללן שזיהה אותו דיווח לפקח רשות הטבע והגנים עומרי עומסי על המקרה ● שני פקחי שמורת האלמוגים צללו על מנת להציל את חייו יחד עם הצוללן ● לאחר מבצע מתחת למים חולץ הכפן מהרשת אל הים
קרדיט צילום: איתי אלוני
תגיות:

 


חן טופיקיאן מנהל שמורת האלמוגים רשות הטבע והגנים:
״אמש קיבלנו דיווח מצוללן על כפן ענק שנלכד בחוטי דייג באתר הצלילה "פרדייז".
היום 2.10.21 ירדו בצלילה שני פקחי שמורת האלמוגים  מור וערן יחד עם האזרח לנקודה בו הוא ראה את הכפן לכוד. הפקחית מור איתרה את הכפן וביצעה חיתוך זהיר של חוטי הדייג תוך ניסיון לחלץ את הכפן מבלי לפגוע בו. לאחר מספר דקות במים בעומק 27 מטר הצליחה הפקחית מור לחלץ אותו בחזרה למים בבטחה וכן לנתק את חוטי הדייג משאר האלמוגים בתקווה של יהוו מפגע לבע"ח נוספים".
חשוב לציין שבע"ח חולץ בעקבות ערנות של צוללנים חובבי טבע שגילו אחריות ודיווחו על כך לרט"ג. ראיתם בעל חיים פצוע או במצוקה דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*. מדובר בטיפול שדורש מיומנות מקצועית ולכן אין לנסות לבצע אותו עצמאית. אני מודה לאיתי שפעל נכון ופנה אלינו.

איתי אלוני צוללן שזיהה את הכפן לכוד ברשת:
אתמול צללתי באיזור המרינה הדרומית וזיהיתי לובסטר מסוג כפן צדפות תקוע ברשת ישנה בעומק 27 מטר.
דיווחתי לפקח רשות הטבע והגנים עומרי עומסי והיום חזרתי לנקודה עם פקחי הרשות. הצטערתי מאוד כשראיתי אותו לכוד בצלילה בלי שהיה לי איך לסייע. החילוץ עצמו היה מרגש ומאוד משמח.
הצלחנו לשחרר את הכפן מהרשת לטבע. עצוב מאוד לראות את השפעת מפגעי האדם ודיג לא חוקי על ערכי הטבע המוגנים.

כפן הצדפות משתייך לסדרת מעשירי הרגל הכוללת סרטנים גדולים ומפותחים. הראש והחזה מאוגדים לאיבר אחד (ראשחזה) המכוסה בשריון עבה אשר מגן על הגפיים והזימים. גפי הבטן משמשות לשחייה, בעוד רגלי החזה משמשות להליכה. למחושים הקדמיים צורת כפות רחבות, והוא חסר צבתות. מבנה גופו מוארך ומגיע עד 30 ס"מ. הוא חי באזורים סלעיים ובשוניות אלמוגים, בעומקים שבין חמישה ליותר ממאה מטרים. ביום הוא מסתתר בין הסלעים ועם רדת החשיכה הוא יוצא לחפש מזון.
הכפן ניזון מדגים מתים ורכיכות. באמצעות ציפורן ארוכה שברגלו הוא מסוגל לנתק שריר סוגר של צדפת ענק, לפתוח את הקשוות ולאכול את בשרה. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש