יועץ החברות המבקשות לקדוח נפט בערבה: ''לא צפוי נזק אם ימצאו נפט''

מאת: רותם נועם ● 1/10/2021 12:37 ● ערב ערב 3036
במפגש זום שארגנה עמותת סבב''ע (סביבה בריאה בערבה) עם תושבי האזור, לקראת קידוחי הנפט הניסיוניים הצפויים להתחיל בקרוב, באזור שבין אילות לטבתה, התבטא אבי תגליות הגז במים לחופי ישראל, יוסי לנגוצקי, המשמש כיועץ לחברות המקדמות פרויקט קידוחי נפט בדרום הארץ ואמר: ''לא צפוי נזק אם ימצאו נפט או גז...זהו סתם עליהום. אנשים מחממים את עצמם ועושים פנטזיה. כל העולם חי עם זה ואין שום נזקים'' ● החברה להגנת הטבע: ''קוראת למשרד לשקול מחדש את החלטתו'' ● עמותת סבב''ע: ''התברר לנו שככל שמחפשי הנפט יתקדמו בתהליך, היכולת שלנו כתושבים להשפיע על עתיד ואופי האזור יילקח מאתנו”
יועץ החברות המבקשות לקדוח נפט בערבה: ''לא צפוי נזק אם ימצאו נפט''

בחודש הבא צפויות שתי חברות – ארבל חיפושי נפט וגז ושובל הנדסה, להתחיל בסקר סייסמי לאיתור נפט בשטח שגודלו 275 קמ"ר, באזור שמתרע בין יטבתה לאילות. את התכנית לחיפושי נפט בערבה והרישיונות שהונפקו ממנה, אישר משרד האנרגיה עוד בראשותו של השר הקודם יובל שטייניץ, אלא שכנשאלה על עמדתה בנושא השבוע, הבהירה שרת האנרגיה החדשה, עו"ד קארין אלהרר, כי אף שאין בכוונתה להנפיק רישיונות חיפוש נוספים,  אין בכוונתה גם להתערב ברישיונות שהתקבלו כדין בעת כהונת הממשלה הקודמת וכי היא תכבדם. גם ד"ר חנן גינת, יו"ר המועצה האזורית חבל אילות הבהיר כי לא יפעל נגד החברות הפועלות כדין, אף שגם לא יסייע להן. עמדה רשמית מחבל אילות טרם התקבלה שכן שם עדיין יושבים על המדוכה ומגבשים את עמדתם בנושא. 
על רקע זה, ארגנה ביום רביעי שעבר, עמותת סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) ,מפגש בין תושבי האזור המודאגים בו נטל חלק אבי תגליות הגז במים לחופי ישראל, יוסי לנגוצקי, המשמש כיועץ לחברות המקדמות פרויקט קידוחי נפט בדרום הארץ. במהלך המפגש התבטא לנגוצקי ואמר כי: "לא צפוי נזק אם ימצאו נפט או גז". עוד הוסיף: "זהו סתם עליהום. אנשים מחממים את עצמם ועושים פנטזיה. כל העולם חי עם זה ואין שום נזקים". 

 

"מחר איראנים מגיעים לירדן וחותכים את חבל אילות ממדינת ישראל... ואז חבל אילות יש לו מאגר והוא יכול להמשיך לחיות". לנגוצקי במאגר קידוח תמר

 

"כמו משאבת מים"


לנגוצקי הציג את עמדתו לפיה החיפושים הנם בטוחים לגמרי, תוך שהוא מתעלם מאזהרותיה של הקהילה המדעית הקוראת לעולם להפסיק לעשות שימוש בנפט ומוצריו הפוסיליים הכוללים שימוש בגז טבעי וזאת לאור ההתחממות הגלובאלית ונזקיה שאינם ניתנים להתעלמות עוד. מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת נייצ'ר מצא כי יש להשאיר את חלק הארי של מאגרי הגז והדלקים המאובנים שכבר נמצאו בעולם באדמה, על מנת למנוע התחממות קטסטרופלית.
לנגוצקי גם לא התייחס בדבריו לדליפות הנפט הרבות שאירעו בישראל לאורך השנים, כמו הדליפה הגדולה שארעה בעין עברונה בשנת 2014, דליפות כאלה גרמו לפגיעה נרחבת בסביבה ובאיכות החיים של תושבי האזורים הסמוכים. יצוין כי לטענת מדענים, ביצוע קידוחי נפט וגז בשיטות מסוימות מגביר את הסיכוי להתרחשותן של רעידות אדמה באזור הקידוח.
לדברי לנגוצקי, שאיבת גז דומה במהותה לשאיבה של מים: "על פי הבאר בה ימצאו גז, יבנו מתקן כמו משאבת מים. זה כל מה שיקרה". כשתושבים הביעו בפניו חשש מפני ההשלכות של חיפושי נפט, השווה לנגוצקי את המתנגדים לנטורי קרתא: "כשאני רואה את נטורי קרתא בירושלים רצים ועושים הפגנות כדי לא לתת לרכבת לעבור ברחוב שלהם, לי זה עושה רע מאוד". לנגוצקי אף עשה שימוש בנימוק ביטחוני על מנת להצדיק את חיפושי הנפט, כשתיאר תרחיש לפיו: "מחר איראנים מגיעים לירדן וחותכים את חבל אילות ממדינת ישראל, זה נשמע פנטזיה, אז אני מודיע לכם שיש לזה 2% סיכוי... ואז חבל אילות יש לו מאגר והוא יכול להמשיך לחיות".

 

תרשים שטח רישיון חיפוש הנפט שקיבלו החברות (מתוך התכנית)

 

"אתה לא מודאג לחיים של הנכדים שלך?"
רכזת עמותת סבב"ע, טל הולצמן, שאלה את לנגוצקי במהלך המפגש: "איך אתם ממשיכים עם קידום אנרגיה פוסילית בעולם שהולך ומתחמם, ושאנחנו רואים את כל ההשלכות האקלימיות שקורות? אתה לא מודאג לחיים של הנכדים שלך ושל הילדים בעתיד?", ולנגוצקי השיב לה: "בניגוד לכם אני לא מתכוון לשנות את העולם, אני בתחום המומחיות שלי עושה את הטוב ביותר ומנסה כמה שפחות לעשות מעשים רעים". עם זאת, ציין לנגוצקי כי הוא תומך באנרגיות מתחדשות, אף שהוסיף כי מדובר ב"תהליך איטי מאוד ובעייתי מאוד”.

מעמותת סבב"ע נמסר: "למדנו השבוע שיש לנו סיבות מצוינות לדאוג מהכוונה לערוך חיפושי נפט בין יטבתה ואילת. התברר לנו שככל שמחפשי הנפט יתקדמו בתהליך, היכולת שלנו כתושבים להשפיע על עתיד ואופי האזור יילקח מאתנו. מומחים שונים הסבירו על הסכנות שבתקלות שעלולות לפגוע במי תהום, בערכי טבע ובחיי התושבים".

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "החברה להגנת הטבע מביעה דאגה עמוקה מהחלטת משרד האנרגיה לאפשר את המשך הליכי חיפושי הנפט באזור הערבה, בשטח רגיש ביותר מבחינה סביבתית הכולל שמורות טבע ומסדרון אקולוגי חשוב, וקוראת למשרד לשקול מחדש את החלטתו". עוד נמסר כי "יש צורך להקפיא כבר בשלב הנוכחי את כל הליכי חיפוש הנפט, לרבות הסקרים הסייסמיים המתוכננים, ולא להמתין עד לשלב שבו היזם יקבל חזקה בשטח".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת