הצד האחר של החרם: ''לפעמים אי אפשר להכריח ילדים להעמיד פנים''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: אילוסטרציה ● 10/6/2021 11:12 ● ערב ערב 3021
אירוע בר מצווה של אחד מתלמידי בתי הספר בעיר הפך בסוף השבוע שעבר לעוד מקרה לא נעים של חרם, כשאל האירוע שאורגן על ידי מתפללי בית הכנסת רבי מאיר בעל הנס לא הגיעו כמעט חברים של החוגג ● מתפללים בבית הכנסת מיהרו לבקש שיגיעו אנשים לשמח, בבית הספר נענו לקריאה וניסו לגייס תלמידים שנשלחו במיוחד, אבל היו גם מי שציינו השבוע: ''מדובר בילד אלים. לא כל אחד ראוי שישמחו בשמחתו”
הצד האחר של החרם: ''לפעמים אי  אפשר להכריח ילדים להעמיד פנים''
''ילד שמרביץ, שמעליב, שלא מתנהג בצורה הולמת אל חבריו, לא יכול לצפות מהם להגיע לחגיגה שלו''
תגיות: חינוך חרם

הודעות כואבות שהתפרסמו ביום חמישי בכל ערוצי התקשורת האפשריים בעיר קראו לתושבי אילת ולצעירים להגיע אל בית הכנסת רבי מאיר בעל הנס כדי לשמח חתן בר מצווה ביום חגו. פעם נוספת הייתה הסיבה להיעדר חוגגים במסיבה- חרם שעובר הצעיר על ידי חבריו לכתה. עשרות תושבים מכל חלקי העיר נענו לקריאה והגיעו לבית הכנסת כדי לעשות לצעיר שמח. בבית הספר בו לומד הצעיר גילו רק עכשיו את המצב ועשו כל שביכולתם על מנת לקבל אישורי הורים ולשלוח לאירוע תלמידים, גם אם אין להם קשר ישיר לחוגג. מאוחר יותר יהיה מי שיסביר לנו שלא לייחוס כי: "תמיד באים בתלונות לבית הספר אבל בבית הספר כלל לא ידעו על קיומו של האירוע".

 

להצליח לשים הכל בצד ליום אחד


אור מיימון, חבר בהנהגת ההורים העירונית ומתפלל בבית הכנסת רבי מאיר בעל הנס, היה מי שארגן יחד עם מתפללים נוספים בבית הכנסת את האירוע, לאחר פניה לעזרה מהמשפחה. בעלי מקצוע רבים בתחום נידבו ככל יכולתם ועזרו לקיום השמחה. אלא שככל שזמן העלייה לתורה התקרב, הבחין מיימון כי בשטח לא נמצאים כמעט אנשים להתפלל ולשמח את חתן בר המצווה. רק עכשיו, בשיחה עם ההורים, הבין מיימון כי ככל הנראה מדובר בחרם שעשו על הצעיר חבריו לכתה. הוא מיהר לפנות לעזרת תושבי אילת כשהוא קורא לכל מי שרק יכול להגיע ולשמח את ילד בר המצווה. והאילתים לא איכזבו גם הפעם. "העניין הוא שלא משנה מה הסיבה שגורמת לילדים להחרים. כשמדובר בחגיגה של פעם בחיים, חייבים להצליח לשים את הכל בצד ולשמח את הילד", הוא אומר השבוע ומפרגן לתושבי אילת שלא נותרו אדישים והגיעו לשמח את הצעיר ביום חגו. "קשה לי להבין", אומר השבוע אור, "איך יתכן שכשהמערכת מודעת למצב החברתי הלא טוב בו נתון הילד, בין אם באשמתו או לא. הם לא עושים הכל על מנת לנסות לגשר בין הצדדים ולהגיע לחגיגת בר המצווה כשהכל נשאר מאחור. שום דבר לא יכול להצדיק מציאות של התעלמות כזו מיום אחד בחייו של ילד", אומר אור בכאב. 

 

לא מדובר בחרם מאורגן


להרגשה זו הצטרפו השבוע גם מקורבים למשפחתו של הילד שידעו לספר כי בבית הספר הוזהרה אמו של התלמיד כי הילדים לא יגיעו לבר המצווה. "אין לך מה להזמין ילדים לחגיגה כי גם ככה אף אחד לא יבוא כי הבן שלך מושך אש", כך טוענים מקורבים למשפחה שנאמר לאם בבית הספר. "חבל מאוד שבמקום לנסות לפתור את הבעיה, בבית הספר יצאו באמירה שכזו", אומרת השבוע המקורבת למשפחה.

כך או כך, מרגע שבהנהלת בית הספר נודע המקרה, מיהרו גורמים לשחרר תלמידים באישור הורים על מנת שיגיעו במהרה לשמח את חתן בר המצווה באירוע שסופו של יום יצא מוצלח. מאוחר יותר ידעו גורמים מכיתתו של התלמיד המדובר לספר כי מדובר בילד אלים, מושך אש, שהתלמידים בכתה לא מצאו שום הצדקה להגיע ולשמח אותו בחגיגה הפרטית שלו. "תמיד יודעים לבוא בטענות והאשמות כלפי בית הספר והחברים המחרימים", סיפרה אחת האימהות. "הגיע הזמן שישמעו פעם גם את הצד השני, זה שמחרים ויבינו שאולי לפעמים אי אפשר להכריח ילדים להעמיד פנים ולחגוג במסיבה אליה הם לא ממש רוצים להגיע. ילד שמרביץ, שמעליב, שלא מתנהג בצורה הולמת אל חבריו, לא יכול לצפות מהם להגיע לחגיגה שלו", אומרת האם. "נכון שזה עצוב מאוד וגם כואב ואף אחד לא היה רוצה שילדו יהיה במקום הזה, אבל חשוב שיובן כי לא מדובר כאן בחרם מאורגן, אלא בילדים שאף אחד מהם לא רצה ללכת לאירוע. קשה להכריח ילדים ללכת לחגיגה בה הם לא רוצים להיות וזו תמונת המצב העגומה שהתקבלה בשטח".

ממשרד החינוך במחוז דרום לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש