צפו הערב בתחקיר כאן 11 על קצא''א

מאת: ● 1/6/2021 14:40 ● ערב ערב 3019
תחקיר ''זמן אמת'': האינטרסים הכלכליים ומערך הקשרים מאחורי עסקת הנפט בין ישראל לאמירויות● העסקה השנויה במחלוקת עלולה להוביל לנזקים ביטחוניים, סביבתיים, תיירותיים וכלכליים חמורים לישראל, אך גם טומנת בחובה רווחים נאים שיתגלגלו בעיקר לכיסיהם של אנשי עסקים פרטיים – שהבכיר שבהם אף נחשב למקורב לסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו.● התחקיר המלא הערב ב-21:00 בכאן 11
קרדיט צילום : זמן אמת כאן 11

תחקיר "זמן אמת" שישודר היום (שלישי) ב-21:00 בכאן 11 יוצא לחקור את האינטרסים הכלכליים ומערך הקשרים שעומדים מאחורי העסקה. בתחקיר מובאות הקלטות פנימיות הנחשפות לראשונה מתוך ישיבות שבהן נידונה עסקת הנפט, וכן תיעוד ראשון של הזרמת הנפט אל תוך מדינת ישראל ממכלית שהגיעה לאילת, ועליה 320 אלף טון נפט גולמי.

במסגרת העסקה, שבה מעורבות חברות ישראליות ואמירתיות פרטיות, וכן איש העסקים היהודי-מרוקאי יריב אלבז , שסייע ללשכת ראש הממשלה בעבר ואף ניסה לרכוש את ערוץ 10, הסכימה חברת קצא"א (קו צינור נפט אסיה-אירופה) הממשלתית להעביר דרך הצינורות שלה את הנפט שמוכרים למדינות אירופה חברות הנפט מהמפרץ הפרסי.

משק האנרגיה של ישראל אינו זקוק לנפט הזה, וישראל תשמש צינור תעבורה עבור עשרות מיליוני חביות של נפט שכלל אינו מיועד לשימוש בארץ. אלא שהמעבר של כמויות אדירות וחסרות תקדים של נפט הכלול בעסקה טומנת בחובה סכנות רבות לדליפת נפט ולאסונות אקולוגיים וכלכליים, הן בנקודות הקצה שאליהן מגיעות מכליות הענק במפרץ אילת (ממש בסמוך לשוניות האלמוגים הצפוניות ביותר בעולם ולחופי הרחצה הפופולאריים של העיר) ובאשקלון, והן לאורך צינור הנפט שעובר דרך מאות קילומטרים משטח מדינת ישראל וכבר גרם בעבר לאסון הסביבתי הגדול ביותר בתולדות ישראל – אסון עברונה.

התחקיר מעלה כי הסכנה הזו, שעלולה לעלות למשלם המיסים מיליארדי שקלים לו תתממש, אינה תיאורטית בלבד. בין היתר נחשף בתחקיר דו"ח מטריד של המשרד לאיכות הסביבה על מצבם המדאיג של הצינורות של קצא"א שסובלים מהתיישנות ומשחיקה מתקדמת. כמו כן, מתברר שהמשרד לאיכות הסביבה שאמור להתריע ולטפל בדליפה אפשרית כזו של נפט, לא ידע על העסקה ולא נערך לה וכי הציוד שקיים ברשותו לשם כך אינו יכול לעמוד באתגרים החדשים.

עוד חושף התחקיר את תעשיית ההשתקה והחיסיון התמוהים שסביב עסקת הנפט ובעיקר סביב חברת קצא"א: כך למשל מודים  כל שרי הממשלה הרלוונטיים כי לא ידעו על העסקה וכי היו מתנגדים לה לו ידעו על קיומה או נדרשים לאשרה. כמו כן נחשפים מסמכים המצביעים על הדרך שבה קצא"א נאחזת מזה שנים רבות בחיסיון היסטורי הקיים סביבה על מנת להשתיק גופים ומוסדות שמנסים לבקר את פעילותה או להצביע על הסכנות הכרוכות בה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת