עובדי ניקיון בתביעה לבית הדין לעבודה: ''עיריית אילת וחברת י.ס.ד. הלינו את שכרנו''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: עומר כרמון ● 28/5/2021 08:52 ● ערב ערב 3019
בשתי תביעות שהוגשו לאחרונה לבית הדין האזורי לענייני עבודה בבאר שבע, תובעים שני עובדי ניקיון, מבקשי מקלט מסודן, את עיריית אילת ואת חברת י.ס.ד. אחזקות בשורה של סעיפי הלנת שכר ● בעיריית אילת דוחים את התביעה על הסף בטענה ''לא היו לנו כל קשרי עבודה מול התובעים אלא מול החברה הקבלנית'' ● החברה הקבלנית דוחה גם היא את הטענות
עובדי ניקיון בתביעה לבית הדין  לעבודה: ''עיריית אילת וחברת  י.ס.ד. הלינו את שכרנו''
פועלי קבלן זרים בשירות העירייה. למצולמים אין קשר לכתבה ● צילום: ארכיון / עומר כרמון

שני מבקשי מקלט מסודן שהועסקו במרוצת השנים האחרונות כעובדי ניקיון בעיריית אילת באמצעות החברה הקבלנית י.ס.ד. אחזקות בע"מ, הגישו לאחרונה כתבי תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע. באמצעות עורך הדין תמיר שטינוביץ, מעלים השניים שורה של הלנות שכר ופגיעה בזכויותיהם לאורך השנים בהן עבדו בעיריית אילת. 


בכתב התביעה של מוחמד סלי נטען בין השאר כי: "מאחר ולא הייתה לו השפה, ההשכלה או הידע הוא סמך כי ישולמו לו שכרו וזכויותיו". שני העובדים שעבדו על פי הנטען 7 ימים בשבוע, לא קיבלו לידיהם כנדרש כל הסכם עבודה או פרטים בעניין תנאי העסקתם. עוד נטען בכתב התביעה, בין השאר, כי המעסיק הפחית כספים משכר היסוד של התובעים באמתלה של 'פנסיה', 'קרן השתלמות', "ניכויי שהם בניגוד לדין". עוד נטען כי לא שולם להם מלוא הגמול עבור שעות נוספות וימים שישי שבת בהם עבדו. לא נצברו להם ימי חופשה ועוד שורה של סעיפים הנוגעים להלנת השכר ופגיעה בזכויותיהם. 
בכתב התביעה של מוחמד סלי נכתב: "הנתבעות בהסתמכן כי נוכח מעמד התובע והיעדר שליטתו בשפה ובדיני הארץ תוכלנה לחסוך זכויותיו ופיצויי הפיטורים של התובע וכל זאת ביודעין"....כלפי עיריית אילת נטען בכתב התביעה כי "התרשלה בפיקוח על הקבלן ועצמה עינייה מההפרה הבוטה של חוקי העבודה והמגן".
בכתב התביעה של סולימד אחמד טען בא כוחו, עו"ד שטינוביץ כלפי עיריית אילת: "העירייה התרשלה בפיקוח על הקבלן ועצמה עיניה מההפרה הבוטה של חוקי העבודה והמגן".


בכתב הגנתה, דחתה עיריית אילת על הסף את שתי התביעות בטענה כי לא היו לה קשרי עבודה עם התבועים אלא הם הועסקו על ידי חברת כוח אדם חיצונית מולה הייתה העירייה בקשר. "החברה היא הנושאת באחריות המלאה לתשלום מלוא זכויות עובדיה", נכתב בכתב ההגנה של עיריית אילת בתביעות. טענה זו של עיריי תאילת קיבלה חיזוק בכתב ההגנה של חברת י.ס.ד. אחזקות באמצעות בא כוחה עו"ד משה קריספין שהבהיר: "מאשר כי כל קשרי העבודה מול העובדים חל על החברה ולא על עיריית אילת", ואף הציע לבית המשפט להוציא את עיריית אילת מהתביעה על מנת שלא לסרבל את העניינים.
עוד בכתב ההגנה פרטה חברת י.ס.ד. אחזקות בע"מ שורה של טיעונים שנוגדים את טענות התובעים.
עכשיו יהיה על בית המשפט להחליט האם באמת מדובר כאן בניצול עובדים והלנת שכר ומה חלקה של עיריית אילת, אם בכלל, בפרשה.  


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת