אקטיביסט בחל”ת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 28/5/2021 09:13 ● ערב ערב 3019
קחו אקטיביסט, תוציאו אותו לחל''ת ותנו לו לחפש עשיה ● אחרי שנכנס להובלה של יער הפירות באילת, הרים אסף שוורץ, מורה בחל''ת (לגמרי מתוך בחירה) פרויקט לניקוי אמפיתיאטרון נטוש ולא מוכר בפארק בעיר ● עכשיו הוא מקווה ליצוק לתוכו תוכן, ומבחינתו, זו רק ההתחלה ● ''כשיש קהילה שאכפת לה ואנשים שרוצים לעזור, לא צריך לחכות לאף גורם רשמי'', הוא מבהיר
אקטיביסט בחל”ת
''עדיף מתרבות הבקבוקים השבורים שהיו פזורים כאן והסיגריות''. שוורץ והמתנדבים

מי שעבר ביום ראשון השבוע ליד הפארק בואכה בית הספר עציון גבר ראה בו תכונה בלתי מובנת. אנשים עם מטאטאים, שקיות אשפה, מעדרים, מנקים ומכשירים את האמפיתיאטרון הנטוש שבמקום. היו אלו שינשינ"ים (שנת שירות) של תנועות נוער בעיר וגם תושבים שנענו ליוזמה והגיעו לעזור, כשעל כל אלו מנצח בגאווה, אסף שוורץ, אקטיביסט מושבע שרק מחפש איפה לגעת ובמה לעשות טוב. אז נכון שלאחר המבצע עוד יש לא מעט דברים לעשות באמפי הזה, שאם להודות על האמת, אף פעם לא ידעתי שהוא בכלל קיים, צריך לצבוע ולתקן, אבל היי, תמיד צריך להתחיל ממשהו, וכשאסף בשטח, תהיו בטוחים שהעשייה בפול גז.

 

"אם רוצים להצטרף- אהלן וסהלן"


כשמדברים עם אסף על חלקה של עיריית אילת בתיקון ושדרוג מתקנים בשטחה, אין לו תלונות. הוא לא כאן כדי לבקר או לעשות נו נו נו למישהו. כאקטיביסט מוצהר הוא אף פעם לא מחכה שמישהו אחר יעשה וגם אף פעם לא בא בטענות, אלא פשוט יוזם ועושה. "אם רוצים להצטרף אלינו, אהלן וסהלן, אם לא רוצים, הכל בסדר. אנחנו לא מחכים ולא עוצרים אלא עסוקים בעשיה", הוא מסביר את התפיסה שגרמה לו כבר בין השאר להרים את נושא יער הפירות באילת, לאחר עזיבתו של קודמו ברעיון. 

 

אוספים פסולת, מנקים ומטאטאים


אם תהיתם איך ולמה הוא הגיע לאמפי הקטן והנשכח הזה, אסף מספר: "במהלך הקורונה חיפשנו מקום שיכול להתאים למפגש תחת מגבלות הקורונה באוויר הקהילתי. חשבנו על מקום קהילתי במקום בו אפשר לקיים פיקניקים, ירידים, פעילות קהילתית והגענו למקום הזה, שמעבר לזה שהוא מוזנח כבר שנים, הוא הפך מקום משיכה לצעירים ששותים ומעשנים. אז נכון שהיום הקורונה היא כבר פאסה, ועדיין מדובר במקום מקסים שיש לו פוטנציאל לגמרי לא ממומש וחבל שכך". 

 

השינשינ"ים כובשים את השטח


במסגרת הרצון לקדם פעילות קהילתית מצד אחד וגם להשמיש את המקום, איגד אסף ביום ראשון השבוע שינשינ"ים כמעט מכל הקומונות הפועלות בעיר, שאהבו את הרעיון, אליהם הצטרפו מורות חיילות של רשות הטבע והגנים, נוער איכותי של שומרי המפרץ ותושבי השכונה שהצביעו ברגליים והגיעו לסייע, רוני בן שושן, אחריא שיתוף ציבור בעיריית אילת סייע בהתארגנות ויחד הם יצאו לדרך, אוספים פסולת, מנקים ומטאטאים והופכי ם את האמפי הנטוש למשהו שראוי לשימוש וכעת כבר נכנס לתודעת תושבי השכונה. "אחרי שנהפוך את המקום לשמיש", מבטיח אסף, "נדאג ליצוק לתוכו תוכן. יש לנו בעיר קהילה נהדרת של אמנים ושחקנים שיכולים לנצל את המקום הזה, נרתום את קהילת אמני אילת 'סוף סוף' למטרה ולפעילות הקהילתית ואולי נצבע ונוסיף כאן יופי, אחרי הכל, הבנתי שעיריית אילת מעודדת את הנושא. לי עצמי יש כוונה להעביר כאן שיעורים בחינם בתחום שלי- המדעים ובעצם השמיים הם הגבול לדברים שיכולים להתקיים כאן".

 

הפך מקום משיכה לצעירים ששותים ומעשנים. אמפיתיאטרון לאחר הניקוי


11 שנים אסף מתגורר באילת, מורה למדעים ברבין שהוציא את עצמו לחל"ת כשהבין שהתפיסה שלו לא תואמת את תפיסת הכלל. את הזמן הזה של החל"ת הוא ניצל לקידום יוזמות ורעיונות קהילתיים. "אני לא עושה שום דבר לטובת הפרסום העצמי שלי, אלא כדי שהציבור יידע ויהיה מעודכן. הרעיון הברור שלנו כאן היה לתקוע יתד בשטח, להכשיר את המקום ולהביא אליו פעילות ציבורית וחברתית. זה בכל מקרה עדיף מתרבות הבקבוקים השבורים שהיו פזורים כאן והסיגריות".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש