נדחתה תביעת לשון הרע של חבר המועצה לשעבר נגד משטרת אילת

מאת: ניר אמיתי ● צילום: עומר כרמון ● 2/4/2021 10:25 ● ערב ערב 3011
נדחתה תביעת לשון הרע שהגיש חבר המועצה לשעבר, אורן קסוס, כנגד משטרת אילת, לאחר שזו הפסיקה את התנדבותו במשטרה, לטענתו, על רקע אי סדרים שחשף בהתנהלות שוטרי התחנה והתנכלות של ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב אילת ● השופטת מצאה כי הפסקת ההתנדבות בוצעה כדין ולאור אי השתלבותו, כפי שנטען על ידי המשטרה ● עם זאת, לא נפסקו לקסוס הוצאות
נדחתה תביעת לשון הרע של חבר  המועצה לשעבר נגד משטרת אילת
''הטענה של התובע כאילו ''העיפו אותו'', מחשש שעלול להתלונן אין בה היגיון''. קסוס

בית המשפט השלום בבאר שבע דחה לפני כשבועיים את תביעתו של אורן קסוס, את משטרת ישראל ואת ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב אילת, זאב רובינשטיין,  בה טען כי משטרת אילת הפיצה נגדו עלילה שקרית מכיוון שסירב להשתתף בטיוח של התנהגות חמורה של שוטרת. קסוס דרש פיצוי בסך 100 אלף שקלים ופרסום מודעת התנצלות.

 

התנדב במשטרה עשר שנים


מפסק הדין עולה, כי קסוס התנדב במשטרה לאורך 10 שנים, עד שבמהלך חודש אוגוסט 2018, עת התנדב במחלקת הנוער, היה עד להתנהלות לקוי של שוטרת בתחנה, שלטענתו, השמידה סיגריות מגולגלות, החשודות כמכילות סם, שנמצאו על ידי סיירת הורים ברשותם של שלושה קטינים. קסוס התלונן על השוטרת ובעקבות האירוע ספג לדבריו יחס לא נעים מצד מפקד מחלק הנוער במרחב אילת, מה שהוביל לעזיבתו את המחלק והעברתו להתנדב במחלק הבילוש. אלא שלאחר מספר מועט של שמשמרות התנדבות במחלק הבילוש, ארע אירוע נוסף בעטיו הוגשה על ידו התביעה. 
במהלך חודש אוקטובר 2016 התקשר אליו קצין הבילוש והודיע לו על הקפאת התנדבותו בבילוש בעקבות "בעיית יחב"מ" (יחידת ביטחון מידע). קסוס נפגע מההודעה והביע את מורת רוחו בפני גורמים שונים. בעקבות כך הודיע קסוס למשטרה על הפסקת התנדבותו בה. קסוס טען כי ידו של מישהו בתחנה "שמחפש אותו", היתה מעורבת בקבלת החלטת ההשעיה נגדו. לא עזרה שיחת טלפון של נציג הבילוש שהתנצל על האופן שבו נמסרה לו ההודעה ואף לא כשהביע תקווה כי בעיית היחב"מ תיפתר בקרוב. בהמשך הובהר על ידי קצין ההתנדבות במשטרת אילת לקסוס כי אין כנגדו כל בעיית יחב"מ, אך הבהיר כי לא יוכל להמשיך להתנדב בבילוש וכי מראש הוגדרה תקופת ניסיון להתנדבותו ביחידה. קסוס מצדו נפגע עמוקות מההחלטה וחשב שיש דברים מעבר להחלטה, זאת בשעה שלא היה כל דופי בתפקודו והתנהלותו. בעקבות כך הגיש קסוס תלונה במח"ש וכן פנה במכתבים למפכ"ל ולשר לביטחון פנים, ובהמשך אף הגיש את התביעה במהלך 2017. 

 

השוטרת לא פוררה את הג'וינט


בדחותה את התביעה, פסקה השופטת רחלי טיקטין עדולם, כי באירוע עם הקטינים נתפס סם, ובתום האירוע נרשם דוח שרשרת סם. לפיכך נפסק כי לא הועלמו ראיות באירוע וכי השוטרת לא פוררה את הג'וינט. בכל הנוגע להפסקת התנדבותו בבילוש, שכנעה המשטרה את ביהמ"ש כי הפסקת התנדבותו של קסוס נבעה מקשיים אישיים/בעיית אמון/חשש לשימוש במידע פנים לצורך סכסוך אישי והשופטת מצאה כי ניתן לייחס לחששות אלה את המינוח "בעיית יחב"מ", אף שאפשר היה לומר את הדברים או לסווגם אחרת. השופטת אף התייחסה לכך שקסוס עצמו היה זה שהפיץ את עניין בעיית היחב"מ בקרב רבים אחרים. בכל הנוגע להעברת הנושא על ידי גורמי המשטרה, נפסק כי ההעברה היתה לגורמי פיקוד רלבנטיים ולפיכך עומדת למשטרה הגנות שונות בחוק לשון הרע, לרבות הגנת תום הלב. 

 

גורמים רבים במשטרה נסיו לסייע 


עוד מצאה השופטת, כי לא ניתן לקשור בין האירוע שארע במחלקת הנוער לאירוע שארע במחלקת הבילוש, שעה ש: "ככל והיה קשר בין האירוע לבין הקפאת התנדבותו של התובע ביחידת הבילוש, היינו מצפים שהתנדבותו במשטרה תוקפא כאשר הינו מתנדב במחלק הנוער, ולא שיעבירו אותו ליחידת הבילוש". עוד נקבע כי: "הטענה של התובע כאילו "העיפו אותו", מחשש שעלול להתלונן אין בה היגיון, שכן התובע יכול להתלונן בין אם הוא עדיין מתנדב במחלקת הבילוש ובין אם לא מתנדב במחלקת הבילוש." 
מהחומר עולה כי גורמים רבים במשטרה ניסו לסייע לתובע, שוחחו עמו, וביקשו להביא לך שימשיך להתנדב במשטרה התובע אולם לא התרצה והמשיך לתבוע את עלבונו. זכותו הלגיטימית לנקוט גם הליך משפטי, אולם לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי בכל המסמכים בתיק, ושקלתי את טענותיהם, אני מוצאת, כאמור לעיל, כי התובע לא זכאי לפיצוי בגין לשון הרע, בגין האירועים נשוא התביעה. עם זאת מאחר וגם לדעת השופטת ניתן היה לנקוט במינוח שונה כמו בירור יחב"מ במקום בעיית יחב"מ, לא מצאה השופטת לנכון לפסוק לקסוס הוצאות.


ת"א 61526-01-17


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש