אלוף ההסברה מאילת מנצור אשקר מציג מיליון צפיות בסרטון הסברה בערבית

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/11/2023 05:23 ● ערב ערב 3146
כשמנצור אשקר (41), דרוזי גאה מאילת, ביקש לחזור ארצה מגרמניה כדי לעלות על מדים ולהצטרף לחבריו ביחידה המובחרת בצה''ל, הוא גילה שכל השורות כבר תפוסות ● רגע אחר כך החליט אשקר, קצין בדרגת סרן, שאם הוא לא יכול להילחם בחזית הוא ילחם באפיק ההסברה ● מאז תחילת המלחמה הוא מעלה בכל יום סרטון הסברה אחד בשפה הערבית, מציג את עצמו כערבי ישראלי ומסביר לכל העולם עד כמה טוב לערבים שחיים במדינת ישראל ● לאחרונה זכה סרטון שלו למיליון צפיות והיד עוד נטויה ● ''זה בדיוק הזמן בו ערביי המדינה צריכים לקבל את ההחלטה הנכונה, לתמוך במדינה ולהוכיח לכל העולם שאין מדינה טובה לערבים כמו מדינת ישראל'', הוא אומר
אלוף ההסברה מאילת מנצור אשקר מציג מיליון צפיות  בסרטון הסברה בערבית
''נכון להיום אם לא על מדים, זו משימה לא פחות חשובה'' ● צילום מסך מתוך ראיון בערוץ 13
תגיות:

בגיל 41 החליט מנסור אשקר, קצין ביחידה מובחרת בצה"ל, בן העדה הדרוזית, הבן של מדינה אשקר, המוכרת בכינוייה 'הדרוזית של אילת', שהוא יכול לרתום את החלום שלו לעסוק בהפקת סרטונים ביוטיוב ובאינסטגרם לטובת המלחמה המתחוללת בישראל. רגע אחרי שיצר קשר עם היחידה שלו וביקש לחזור ארצה מגרמניה כדי לעלות על מדים, אבל הבין שהחבר'ה שלו כבר 'בפנים' וכל השורות תפוסות, החליט אשקר שמה שהוא לא יכול לעשות עם הנשק הוא יעשה בעזרת ההסברה והשפה הערבית השגורה בפיו. מאז ועד היום, הקפיד מנסור להעלות בכל יום סרטון הסברה אחד. בלי הרבה ניסיון קודם ועם הרבה רצון טוב הוא התחיל לעלות את הסרטונים שלו כשאחד מהם הגיע כבר למעל מיליון צפיות והיד עוד נטויה.

 

בן למשפחה שורשית גאה


מנצור נולד בעוספיה, בן למשפחה דרוזית שורשית וגאה במדינת ישראל. סבו מצד אמו היה קצין בדרגה גבוהה, הדרוזי הראשון שהדליק משואה ביום העצמאות. בגיל שנתיים וחצי הוא הגיע לאילת עם משפחתו, למד כאן בבית הספר היסודי ואחר כך בתיכון אלון וכשהגיע לכתה ט' עבר ללמוד בקציני ים בעכו, משם עלה על מדים היישר ליחידה מובחרת בה שירת שלוש שנים בסדיר והמשיך לעוד שלוש שנים בקבע. בסיום שירותו הצבאי חזר לאילת, הוציא בעיר תואר ראשון בפסיכולוגיה והמזרח התיכון, נתן את התעודה לאמו מדינה ויצא לפני עשור לעבוד כקצין אבטחה על ספינות טיולים בעולם. מאז, במשך עשור, הוא בעיקר בחו"ל, מגיע לבקר לפרקים. ולמרות הריחוק, כשמלחמת חרבות ברזל פרצה, היה למנסור ברור שהוא חוזר ארצה ועולה על מדים. אלא שהמציאות זימנה לו בחו"ל תפקיד חשוב אחר- בהסברה.
בסרטון ההסברה שלו שזכה עד היום כבר ללמעלה ממיליון צפיות באינסטגרם וביו טיוב נראית מדינה, אמו של מנצור, מבקשת ממנו לשמור איתה על קשר יום יומי ולעדכן אותה שהוא בסדר. רגע אחר כך מסביר מנצור לצופים שאמא שלו מכריחה אותו לשמור איתה על קשר יום יומי כי היא דואגת לו. "היא לא דואגת לי כי אני ערבי", ממהר מנצור להסביר לצופים, "אלא בגלל שאני ישראלי. ויש הבדל. אני ערבי ישראלי. וכשאני מטייל בעולם ומגיע למקומות, אני לא חושש מכך שאני ערבי, אבל אם אומר שאני ישראלי, אני לא אהיה כל כך בטוח", הוא אומר ומסביר בהמשך הסרטון לצופים כי אין כמו מדינת ישראל טובה ובטוחה לערבים הישראלים בניגוד לאמירות אחרות.

 

''אני מאמין ויודע שיש לא מעטים בקרב ערביי ישראל שמסכימים עם העמדה שלי'’

 

מה בעצם גרם לכך שדווקא הסרטון הזה זכה לכל כך הרבה צפיות? אני תוהה ומנצור מסביר מגרמניה הרחוקה: "נתחיל מזה שהסרטון מתחיל בדאגה של אמא וזה כבר מושך את הצופים. בהמשך מגיע הפרדוקס שאומר שאם אין אנטישמיות בעולם, איך קורה שאם אני מדבר בחו"ל ערבית, הכל בסדר ואם אני מדבר עברית אני בסיכון? והקביעה הזו משתיקה את כולם. וכשדובר ערבית אומר את הדברים האלו זה נשמע הכי אמין".

לא חששת לעסוק בנושא פוליטי 'חם' כל כך?
"האמת היא שבשלב מסויים תכננתי לפרוש מהעבודה על האוניות ולהתחיל קריירה של סרטונים ביו טיוב. במקום לעשות סרטונים על אבהות וטיולים, אני מוצא את עצמי עכשיו עושה סרטונים על החמאס. בהתחלה קצת חששתי להיכנס לפינה הזו, להיות מזוהה ואולי גם לשרוף את עצמי בהמשך, אבל אז אמרתי לעצמי שאם יש כזה רוע בארץ אני לא יכול שלא לעזור. במקרה הכי גרוע, ביום שאחרי אתחיל מחדש. כרגע יש דברים חשובים לעשות".

בסרטונים שלך אתה מציג את עצמך כערבי ישראלי ולא כדרוזי. מאיפה זה מגיע?
"זו שאלה טובה. כרגע בעולם לא ברור בדיוק מה זה דרוזי. העולם מחפש לשנוא את ישראל כמדינה שהיא רעה לערבים. איך שלא נסתכל על זה, הדרוזים שייכים לקבוצה הכללית שנקראת ערבים. אמנם בפועל לדרוזים יש קצת סלידה מההכללה הזו, אבל זו המציאות ולעולם זה לא ממש משנה אם אתה דרוזי ישראלי או ערבי ישראלי ואני באמת חושב שזה הזמן הכי חשוב לערביי ישראל להתחיל להשתלב, להשמיע את הקול שלהם ולעמוד עכשיו יותר מתמיד לצדה של המדינה שהיא באמת הכי בסדר שאפשר עבור הערבים הישראלים שחיים בה. עמדה כזו מצד ערבי ישראל תעשה רק טוב לשני הצדדים. לכן היה לי פחות חשוב להבליט את העובדה שאני דרוזי. הדרוזים כבר קיבעו את המעמד שלהם בארץ, עכשיו הגיע תורם של ערביי ישראל ולכן חשוב לי שכל ערבי ישראלי שרואה את הסרטונים שלי, פשוט יקח את הנייד שלו ויספר לכולם, בשפה הערבית כמה טוב לו כערבי לחיות במדינת ישראל. לקול הערבי בארץ יש עכשיו את החשיבות הכי גדולה מאז קום המדינה".

אתה באמת מאמין שזה יכול לקרות אצל הערבים בארץ?
"אני מאמין ויודע שיש לא מעטים בקרב ערביי ישראל שמסכימים עם העמדה הזו. יוסף חדד הוא סנונית ראשונה. אני מאמין שדווקא עכשיו כשערביי ישראל ראו איך החמאס רצח בדואים ומוסלמים הם אולי כבר מבינים שהם יותר בצד של הישראלים מאשר בצד של הערבים".

אתה מרגיש שבזכות העובדה שאתה מדבר בסרטונים בערבית יש להם יותר השפעה?
"לחלוטין. כשאתה מדבר ערבית ומספר כמה טוב לך בישראל זה גורם לאנשים לעצור לרגע ולתהות. זה הרי לא מה שהם הכירו עד היום".

מה הלאה?
"יש עוד לפחות 100 סרטונים על האש. מאחר ואני לא עוסק בהפקת סרטונים אלא עושה את זה באהבה, אני משתדל לעשות סרטון אחד ביום. אמנם זה לא מה שחשבתי שאעשה בתקופה הזו אבל נכון להיום אם לא על מדים, זו  משימה לא פחות חשובה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש