מחדל זרוע המנוף העובר מעל גן ילדים חוזר בשנית

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 14/9/2023 16:25 ● ערב ערב 3137
מה יכול להיות חמור יותר מאשר לגלות שבכל בוקר עוברת זרוע ענקית של מנוף מעל גן הילדים בו לומדים ילדכם? ● לגלות שכבר לפני תשעה חודשים השמיעו הורי הילדים בגן זעקה גדולה ודרשו כי ילדיהם יועברו לגן חליפי, אלא שלא זו בלבד שעיריית אילת לא מצאה אז פיתרון להורים, אלא שגם השנה, למרות שבקרבת מקום היה גן ריק, ניצלה עיריית אילת את העובדה שההורים החדשיםלא מכירים את הסיפור ואיישה שוב את הגן ● ההורים החדשים בגן שגילו את המחדל רק ביום הראשון של שנת הלימודים, דורשים ממש כמו קודמיהם, להעביר את הילדים לגן חליפי ● עיריית אילת: ''מבדיקה של כל הגורמים, לא נשקפת כל סכנה בפעילות המנוף ועדיין ננקטו הפעולות הללו למען השקט הנפשי של ההורים”
מחדל זרוע המנוף העובר  מעל גן ילדים חוזר בשנית
פחד אלוהים. העגורן חולף מעל הגן

תשעה חודשים עברו מאז פרסמנו ב'ערב ערב' את המחדל בגן מוריה בשחמון. באמצע שנת הלימודים גילו ההורים לחרדתם כי אתר הבנייה הצמוד לגן הילדים בשחמון, עליו נבנה הבית שאמור היה אמור להיות מיועד עבור דיור מוגן לקשישים (אך הפך לבניין דירות רגיל לכל דבר), הפך למטרד מסוכן, כאשר לצד ענני אבק ורעש העבודות בשטח, גילו ההורים לחרדתם שזרוע ענקית של מנוף מסוג עגורן חולפת בכל בוקר מחדש, אגב עבודה במתחם, מעל הגן, ולא רק חולפת אלא מרימה מטען כבד ואגב כך מסכנת את הילדים בגן. 
עד כדי כך היה המצב חמור, שהגננת פחדה לקחת על עצמה סיכונים מיותרים והשאירה את הילדים במשך רוב שעות הלימוד סגורים בגן מחשש להוציאם לחצר. את זה לא היו ההורים מוכנים לקבל. לנוכח המצב המסוכן הייתה דרישת ההורים מעיריית אילת מפורשת- להעביר את ילדיהם לאחד ממבני הגנים הנטושים הנמצאים בקרבת מקום. אלא שבעיריית אילת לא מיהרו להעביר את הילדים לגן חליפי. תחת זאת הבהירה דוברת העירייה  כי "למקום הגיעו ממונה הבטיחות בעירייה וקב"ט מוסדות החינוך, ובהתאם לכך ניתנו הנחיות לקבלן כולל הרכבת מגבילי צידוד המיועדים להגביל את תנועת המנוף". עוד הבטיחו בעיריית אילת כי ניתנה לקבלן התרעה להפסקת עבודה במידה והמקרה יישנה".
ממשרד העבודה נמסר: "הרשות המקומית היא האחראית לשלומם של התושבים ומפקחי הרשות צריכים לבדוק שאין סכנה מחוץ לאתר הבנייה. בכל מקרה", הובטח מדוברות משרד העבודה, "נבקש שישלחו מפקח למקום לבדוק את הנושא".

 

 

ההורים אדישים


עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שממעקב שעשינו בהמשך, עלה כי לא בכל פעם באמת עמדו פועלי הקבלן בהבטחתם. "הם אמרו שהם שמו מעצורים במנוף, אבל זה לא באמת היה נכון, כי ברגע שהם רצו שהמנוף יעשה סיבוב של 360 מעלות זה היה קורה", מספרת השבוע אתי, אמא לילד שלמד בגן בשנה שעברה והייתה ממובילי המחאה. "בזמנים של הגן הם ניסו להקפיד שהמנוף באמת לא יעבור מעל הגן, אבל מה על האבק, הרעש הנוראי? לומר לך שהייתי רגועה כשהילד היה בגן? ממש לא. לאורך כל השנה היו לי פרפרים בבטן ורק חיכיתי שהשנה הזו תיגמר בשלום. כל יום הייתי חרדה שלא יקרה אסון ורק בשעה 16:00 כשהייתי מגיעה לאסוף את הילד אחרי הגן והצהרון הייתי נושמת לרווחה. זה היה סיוט, נשבעת".

לשאלה מדוע לא המשיכו את המאבק מול העירייה עד להעברת הילדים לגן חליפי, אומרת אתי: "לצערי לא היו איתי מספיק הורים שילחמו חוץ משתי אימהות נוספות. הורים אדישים. כל אחד בעולם שלו בעיסוקים שלו וכמה את יכולה להילחם כמעט לבדך כשברור לך שבסופו של דבר החזקים ינצחו. האמת שרציתי להעביר אותו גן, אבל את יודעת איך זה, הימים חולפים והשנה נגמרה ואני מודה לאלוהים בכל יום על שעברנו את השנה הזו בשלום ושיהיה ברור, זו הייתה שנת גיהנום גם לילדים. לפעמים היו מוציאים אותם לחצר, לפעמים לא, אבק, לכלוך, רעש ושלא נדבר על הדברים שהיו מעבירים שם בגובה שרק מלראות את זה הלב היה צונח. ליבי ליבי עם ההורים שצריכים לעבור את זה עכשיו ואין מישהי כמוני שמבינה מה עובר עליהם".

 

רבותי ההיסטוריה חוזרת


מי שלא הכירו את סיפור המאבק של הורי גן מוריה בשנה שעברה היו הוריהם של 20 ילדי גן מוריה החדשים שהגיעו לגן בתחילת השנה ונחרדו ממש כמו בשידור חוזר, לגלות את זרוע המנוף הענקית חולפת שוב מעל הגן. "נחשפנו לזה רק ביום הראשון של תחילת הלימודים", אומרת השבוע שירה מזרחי, אמא לילד הלומד בגן, שיחד עם הורים נוספים שלא הכירו כלל את מאבק ההורים בנושא בשנה שעברה, מיהרו שוב לפנות בתלונות לעיריית אילת. "זה לגמרי מחדל", מבהירה שירה שהרעידה את אמות הסיפים של כל גורמי החינוך בעיר והביאה לכך שכבר השבוע הוזמנה נציגות הורים למפגש חירום עם נציגי העירייה. "אז הם ישבו שם חושבים שיצליחו למרוח אותנו בכל מיני תשובות סתמיות", אומרת שירה שזרקה לעבר הנהלת העירייה, אין סוף מסמכים המורים לטענתה על כך שלא ניתן למקם גן ילדים בקרבה כזו מסוכנת לאתר בנייה, על אחת כמה וכמה כשזרוע ענקית של עגורן חולפת מעל הגן. "אם נראה להם שאנחנו נשב בבית דואגים בכל יום מאסון שעלול לקרות לילדים שלנו, הם חיים בסרט", היא הבהירה השבוע וציינה כי רק לאחר שהבינה את גודל הבעיה והסכנה, היא גם הבינה מדוע רק 20 ילדים לומדים בגן. "הרי זה ברור. הורים שהכירו את הסיפור מיהרו להוציא את ילדיהם מהגן. בעירייה ניצלו חבורה של 20 הורים תמימים שלא הכירו את המצב. זה בדיוק גם מסביר לי איך קרה שאין בגן שלנו ולו ילד אחד של עובד, או עובדת עירייה".

 

העירייה: "לא נשקפת כל סכנה"


כשהורי גן מוריה הבינו כי הבעיה כבר הייתה מוכרת בשנה שעברה וכי בעירייה לא טרחו לטפל בה, הבהירה שירה כי השנה תפעל ולא תנוח עד שהילדים יועברו לגן חליפי. "שיהיה לך ברור, מתחת לבית הספר ים סוף אליו בסופו של דבר יגיעו ילדי הגנים מהשכונה היה גן פנוי וריק. היו לעירייה תשעה חודשים מאז תחילת המאבק של הורי הגן בשנה שעברה כדי להכשיר את הגן לקליטת הילדים שלנו השנה. אבל למה שהם יתחשבו בילדים? תחת זאת בעיריית אילת העדיפו להכשיר את הגן לקליטת פעילות קשישים. שלא יובן לא נכון, אין לי שום דבר נגד פעילות הקשישים המבורכת, אבל להם יכלו למצוא בקלות מקום אחר אם רק היו חושבים לרגע על הצורך להעביר את ילדי גן מוריה לגן הריק הזה" לטענת שירה, כשפנתה לראש העירייה אלי לנקרי וגם שוחחה איתו טלפונית, הבהיר לה ראש העירייה: "במה אתם שונים מילדי הגן בשנה שעברה?".
במכתב סיכום שקיבלו הורי הגן לאחר המפגש עם הגברדיה העירונית הובהר להם שעיריית אילת מצידה שתעשה כל שניתן על מנת לשמור על ביטחונם של הילדים ואגב כך תדרוש התקנת מעצורים לצידי זרוע המנוף (דרישה שכבר הופנתה לקבלן בשנה שעברה) ואף תאסר תנועת זרוע העגורן מעל גן הילדים עד השעה 14:00 בכל יום לימודים. עוד צוין, כי מדובר רק בעוד חודש עבודה של העגורן אז יסיים את עבודתו במקום ויצא מהשטח. אלא שאת הורי גן מוריה זה לא מרגיע.

מעיריית אילת נמסר בתגובה לטענות: "הנושא האמור הגיע לפתחו של אגף החינוך בעירייה, כבר בשנה שעברה והוא טופל על ידי ממונה הבטיחות במוסדות חינוך שקבע הגבלות יחד עם מינהל ההנדסה בעירייה, לפיהן פעל הקבלן. השנה עלה שוב הנושא על ידי הורים חדשים ובפגישה של גורמי המקצוע כולל ראש מינהל שח"ק בעירייה והמפקחת על גני הילדים עודכנו הורי הגן, כי סוכם עם הקבלן שעבודות המנוף ייעשו לאחר שעות פעילות הגן או בימים בהם הגן לא פועל כמו ימי חול המועד. פעילות הצהרון תימשך כסדרה ותתקיים בתוך הגן עד לפירוק העגורן לאחר החגים. בהתאם להנחיית ראש העירייה, פקח בנייה מטעם העירייה ילווה ויפקח על הנעשה. לא מיותר לציין, כי מבדיקה של כל הגורמים, לא נשקפת כל סכנה בפעילות המנוף ועדיין ננקטו הפעולות הללו למען השקט הנפשי של ההורים.”


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש