תעודת עניות לאילת: מקרה אלימות חמור בתיכון גולדווטר

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 14/9/2023 16:09 ● ערב ערב 3137
תלמיד בבית הספר גולדווטר הלומד בחינוך המיוחד, הותקף באכזריות על ידי קבוצת תלמידים צעירים ממנו, גם הם מהחינוך המיוחד בבית הספר ● המקרה ארע בחצר בית הספר, במהלך יום הלימודים, כשבמקום נכחו תלמידים שלא העזו להתערב ולעצור את האירוע הקשה ● בסרטון של האירוע שהופץ ברשתות החברתיות נצפים התלמידים המתקיפים בועטים ללא רחמים בכל חלקי גופו של התלמיד השרוע על הרצפה ואף בראשו ● רק במזל הסתיים המקרה בפציעתו הקלה של התלמיד ● תלמידה שהיתה עדת ראייה למקרה סיפרה השבוע ל'ערב ערב': ''לא היה לו סיכוי מול החבורה האלימה. זה היה אחד הדברים הכי מפחידים שראיתי בחיים, לא ידענו איך זה יגמר'' ● גורם במערכת החינוך העירונית הבהיר השבוע: ''רמת האלימות בבתי הספר בעיר, ובארץ בכלל, עלתה בצורה קיצונית מאז ימי הסגרים של הקורונה'' ● ממשרד החינוך נמסר: ''אנו רואים את האירוע בחומרה'' ● יו''ר פורום ההורים העירוני: ''המערכת עושה כל שביכולתה על מנת למנוע מקרים כאלו. המקרה מטופל על ידי כל הגורמים האחראיים'' ● מנהלת גולדווטר: ''המדיניות במערכת החינוך הינה אפס סובלנות כלפי אלימות מכל סוג שהוא”
תעודת עניות לאילת:  מקרה אלימות חמור בתיכון גולדווטר
הילדים בעטו בנער ללא רחמים ● צילום: מתוך סרטון התקיפה

זה קרה ביום חמישי שעבר בחצר בית הספר גולדווטר במהלך אחת ההפסקות. תלמיד בכתת החינוך המיוחד בבית הספר הותקף באלימות קשה אל מול עיניהם של תלמידים שנכחו באותה שעה במקום. התוקפים- תלמידים בכתת החינוך המיוחד הלומדים שלוש שכבות מתחת לתלמיד שהותקף. "זה נראה כמו סרט רע", מספרת השבוע תלמידה שהיתה עדה למקרה. "זה לא שאלימות בהפסקות זה משהו חדש בבית הספר, אבל במקרה הזה לא היה לתלמיד שום סיכוי אל מול החבורה האלימה. הם לא ראו בעיניים. הם הרביצו והרביצו וגם כשהוא נפל לריצפה הם המשיכו לבעוט בו בלי רחמים בכל חלקי הגוף וגם בראש". לשאלה מדוע אף לא אחד מהתלמידים שנכחו באותו זמן במקום לא ניסה להגן על התלמיד המוכה אמרה התלמידה: "נראה לך? מי היה לוקח סיכון?". בסירטון של המקרה שהופץ זמן קצר לאחר האירוע ברשתות החברתיות נשמעת אחת התלמידות צועקת לעבר חבורת המכים: "מה אתם דפוקים?", ואולם בפועל אף לא אחד מהנוכחים באזור ניסה לעצור את ההתעללות. בהמשך יספרו תלמידים בבית הספר ל'ערב ערב' כי ישנה אלימות קשה שנרשמת בבית הספר מצידם של ילדי החינוך המיוחד, בינם לבינם ובכלל.

 

המקרה הסתיים בנס


רק במזל הצעיר המוכה שהועבר לקבלת טיפול בבית החולים יוספטל הגיע לבית החולים כשהוא סובל מפציעות קלות בלבד ושוחרר לביתו בתום קבלת טיפול. ל'ערב ערב'  נודע כי הנהלת בית הספר לא דיווחה על האירוע למשטרת מרחב אילת ורק כאשר התלמיד הגיע לבית החולים יוספטל גבה ממנו עדות מפקד נקודת המשטרה בבית החולים. מרגע זה ואילך פתחה משטרת אילת בחקירת המקרה כשהיא מכניסה את הנהלת בית הספר לתמונה וזוכה לשיתוף פעולה מלא מצידה ומצד כל הגורמים. ממשטרת מרחב אילת נמסר: "מיד עם קבלת פרטי האירוע פתחו חוקרי הנוער במחוז אילת בחקירה במסגרתה נחקר חשוד (קטין) במעורבות באירוע. בתום חקירתו הוא שוחרר בתנאים מגבילים וחקירת האירוע נמשכת".

ממשרד החינוך נמסר: "אנו רואים את האירוע בחומרה. המקרה דווח לכל גורמי המקצוע הרלוונטיים לרבות משרד החינוך, עיריית אילת ומשטרת ישראל וטופל משמעתית מול המעורבים. כמו כן התקיימה פעילות הסברה חינוכית בכתות בית הספר. מקרה האלימות יטופל ויתוחקר על ידי מנהל המחוז וצוותו".

יו"ר פורום ההורים העירוני בן בר גיבה השבוע את פעילות כל הגורמים במקרה ואמר: "מדובר במקרה אלימות מזעזע שלצערנו התרחש זמן קצר בלבד לאחר תחילת שנת הלימודים. הנושא מטופל בצורה הטובה ביותר על ידי כל הגורמים החל מהמשטרה, דרך הנהלת בית הספר וצוותי החינוך. בעקבות המקרה ביצעו בבית הספר שיחות עם התלמידים בנושא האלימות ואף יצא מכתב להורי כלל תלמידי בית הספר על פי הנהלים. נושא האלימות והחרמות זוכה להתייחסות רחבה במערכת החינוך בעיר בתוכנית המופעלת כבר בגילאי בתי הספר היסודיים. הכוונה היא להתחיל לעבוד ולשפר את הנושא כבר מגיל צעיר כך שכשיגיעו לגילאי חטיבת הביניים והתיכונים, הנושא יוטמע בהם, בתקווה שתרשם ירידה. כמו בכל דבר אחר, גם במקרים האלו טיפול יסודי חייב לבוא מהשורש- מהגילאים הצעירים".

גורם בכיר במערכת החינוך בעיר ידע לספר השבוע ל'ערב ערב', כי מאז ימי הקורונה וישיבתם של התלמידים בבתים אגב למידה בזום, נרשמה עלייה דרסטית באלימות. "זה נכון לא רק לבתי הספר באילת אלא בארץ כולה", אומר הגורם שמבהיר: "התלמידים חזרו לבתי הספר מלאי אנרגיות שהם לא פרקו במשך כל ימי הקורונה ואת זה הרגישו טוב מאוד במסדרונות כל בתי הספר. אם חשבנו שהשנה זה ייראה אחרת, כנראה שטעינו. יתכן שהאגרסיות הפכו לצורת התנהלות שיש לטפל בה וכמה שיותר מהר. אני יכול לומר בוודאות שלפחות באילת כל המערכת מנסה לתת פיתרונות לנושא האלימות, אבל יש דברים שלא תלויים בנו עם כל הרצון".
מקרה האלימות בבית הספר באילת הצטרף השבוע לעוד שני מקרי אלימות קשים שנרשמו בחדרה ובבית אליעזר.

 

שיח על מקומם של הצופים באירועי אלימות, רוב דומם או תלמידים שמלהיטים את האווירה. אפרת זקס ● צילום: רותם נועם

 

אחריותם של הצופים באירועי אלימות


מנהלת בית הספר גולדווטר, אפרת זקס, התייחסה לאירוע: "מדובר באירוע מצער בו תקף תלמיד מכיתה ח' חינוך מיוחד, תלמיד מכיתה י"א הלומד גם הוא בכיתת חינוך מיוחד על רקע סכסוך בין השניים שהחל במהלך הקיץ מחוץ לכותלי בית הספר. ראוי לציין, כי התלמיד הפוגע התחיל את לימודיו בעיר אילת ובבית הספר יומיים לפני האירוע. לקטטה הצטרפו תלמידים נוספים שמעורבותם נבדקת ע"י הצוותים החינוכיים והמשטרה.
מרגע פרוץ האירוע בהפסקה השנייה (11:20) הגיע מיידית למקום, מורה תורן שסייר בגזרת תורנותו בחצר. הוא קרא לרכזת הביטחון של ביה"ס ושניהם טיפלו בתלמיד הנפגע שדימם מחתך מעל הגבה. הודעה הועברה להורי הנפגע והוא פונה מיידית לבית החולים. צוות חדר המיון הזמין את המשטרה ובית הספר עמד בקשר עם חוקרי הנוער במהלך כל הערב ביום האירוע.
לאחר בירור כל הפרטים שכללו שיח עם התלמיד הפוגע שלא שיתף פעולה ועם התלמיד הנפגע ששיתף במידע רק לאחר שנרגע, הועבר דיווח למפקח ביה"ס, למינהל שח"ק האמון על תחום החינוך בעירייה ולאגף חינוך מיוחד, לפיקוח על החינוך המיוחד במחוז, ולוועד ההורים של ביה"ס. במסגרת זו התקבל אישור ע"י מפקח ביה"ס ומפקחת החינוך המיוחד, להשעיית המעורבים מביה"ס לחמישה ימים.
יודגש, כי המדיניות במערכת החינוך הינה אפס סובלנות כלפי אלימות מכל סוג שהוא. במסגרת זו, למחרת האירוע, ביום שישי בבוקר נערכה הסברה בחדר המורים וביום ראשון בבוקר נפתח יום הלימודים בשיעור חינוך בכל כיתות ביה"ס, בו התייחסו לתופעת האלימות בביה"ס ובחברה בכלל, להשלכות לסכנות ולנזקים, לפוגע וגם לנפגע בהיבט הפיזי, הרגשי והפלילי. עוד התקיים שיח על מקומם של הצופים באירועי אלימות, לעיתים רוב דומם ולעיתים קבוצת תלמידים שמלהיטים את האווירה במקום להרגיע ולקרוא לסיוע. בנוסף, נשלח מכתב לכל הורי התלמידים בבית הספר עם הפרטים על האירוע והטיפול בו. בנוסף יתקיים דיון בקליטת התלמיד בשכבה ח' ובמתן מענים הולמים את מצבו".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש