ירידה בדרך לבגרות - אילת רשמה ירידות כמעט בכל הפרמטרים של הבגרויות

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 14/9/2023 16:04 ● ערב ערב 3137
תלמידי אילת רשמו בשנת תשפ''ב ירידות כמעט בכל הפרמטרים של הבגרויות, כך עולה השבוע מנתונים שפרסם משרד החינוך ● לאחר עלייה חדה בשנה שעברה בה הציגה אילת אחוז מרשים של זכאות לבגרות, שעמד על 79.9%, השנה נרשמה ירידה ל- 77.5% זכאים לבגרות ● הפן החיובי - אילת עדיין מעל הממוצע הארצי של הזכאים לבגרות שעומד על 75.9% ● הנתון המדאיג יותר הוא בסעיף הנשירה, שם ממשיכה מגמת העלייה שעומדת בשנת תשפ''ב על 1.5% שהם 0.4% מעל הממוצע הארצי ● בשיחה עם ראש מנהל החינוך ד''ר דרורי גניאל, ימים ספורים לפני פרסום התוצאות לשנת תשפ''ב, טען גניאל בהתייחסותו לירידה הקודמת, כי ''מדובר בנתונים ישנים, ובכל מקרה מדובר בנתונים זניחים”
ירידה בדרך לבגרות - אילת רשמה ירידות כמעט בכל הפרמטרים של הבגרויות
ירידה בכמעט כל הפרמטרים בחינוך בשנת תשפ''ב
תגיות:

 77.5% מתלמידי אילת (כולל תלמידי החינוך המיוחד) היו זכאים בשנת תשפ"ב לבגרות. כך עולה מדו"ח נתוני הבגרויות לשנה המדוברת שפרסם השבוע משרד החינוך. אמנם מדובר בנתון יפה שממקם את תלמידי אילת מעל ממוצע הזכאות הארצי העומד על 75.9% ועדיין במישור העירוני, מדובר בירידה לעומת השנה הקודמת, אז עמד אחוז הזכאים לבגרות באילת על 79.9%, ובכלל, מתוך עיון בכל הפרמטרים של הבגרויות, מערכת החינוך של אילת לא יכולה לחייך כל הדרך להצלחות, שכן כמעט בכל הפרמטרים רשמו תלמידי אילת בשנה תשפ"ב ירידה. יש לציין, כי בניכוי תלמידי החינוך המיוחד בעיר עמד שיעור הזכאים לבגרות באילת לשנת תשפ"ב על 82.6% ואול גם נתון זה עדיין נמוך משיעור הזכאים בשנה שעברה, שעמד על למעלה מ-85%.

 

התדרדרות משמעותית בזכאים לבגרות מצטיינת


כך למשל בסעיף הזכאות לבגרות מצטיינת ירדו תלמדי אילת מנתון של 8.3% בשנת תשפ"א ל-5.1% בלבד, נתון שנמצא די רחוק מהנתון הארצי  העומד על 13.5%.

בסעיף נשירת תלמידים מלימודים, נמשכת מגמת העלייה המדאיגה מנשירה בבתי הספר באילת, שהציגו גם בשנת תשפ"ב את המשך עליית נתון הנשירה שהגיע ל1.5%, עלייה של 0.4% לעומת שנה קודמת. לנוכח העובדה שרק לפני שנתיים הצליחה אילת להעמיד את רף הנושרים על 0.7% בלבד, אין ספק שבאגף החינוך יצטרכו לעשות בדק בית ולשאול את השאלות הנדרשות. במסיבת עיתונאים שערכו ראש מינהל שח"ק, ד"ר דרורי גניאל וראש העיר, אלי לנקרי, עם פתיחת שנת הלימודים וימים אחדים לפני פרסום הנתונים המעודכנים לשנת תשפ"ב, נשאל ד"ר גניאל על ידי 'ערב ערב' לגבי מגמת העלייה באחוז הנושרים (אז עוד ביחס לנתוני תשפ"א). עוד בטרם פרסום העלייה הנוספת בפרמטר זה, אמר גניאל כי הוא אינו מכיר את הנתונים האלו וכי מדובר בנתונים ישנים וכי בכל מקרה "מדובר במספרים זניחים". אלא שלא בטוח שכשאחוז התלמידים הנושרים באילת עומד על 0.4% מעל הממוצע הארצי, עדיין מדובר בנתונים זניחים. מכל מקום, עלייה במספר התלמידים הנושרים, מביאה בהכרח לעלייה באחוז הזכאים לבגרות מקרב התלמידים הנותרים רשומים במערכת. 

 

תלמידי אילת מרמים יותר


גם בתחום טוהר הבחינות נרשמה עלייה באילת של פי 2 בסעיף מחברות הבגרות הפסולות. כך קרה שאילת הציגה בשנת תשפ"ב נתון של 0.4% מחברות בחינה פסולות, נתון שהוא פי 2 לעומת שנה קודמת, אז עמד נתון הפסילות על 0.2%. למרות זאת, אילת עדיין נמצאת בסעיף זה מתחת לממוצע הארצי העומד על 0.7% מחברות בגרות פסולות.
ירידה נרשמה באילת גם בזכאות הבגרויות עם 4 יחידות לימוד אנגלית 22% לעומת 22.2%, נתון שהוא מעל הממוצע הארצי העומד על 19.8%. גם בזכאות לבגרות הכוללת 5 יחידות לימוד אנגלית רשמו תלמידי אילת ירידה מ- 49.3% ל- 45%, נתון הנושק לממוצע הארצי העומד על 44.6%. 
בזכאות לבגרות עם 4 יחידות לימוד במתמטיקה רשמה אילת ירידה עם 16.7% לעומת 19% שנה קודם, בעוד שהממוצע הארצי עומד על 20.6%. לצד זאת עלייה נרשמה דווקא בזכאות לבגרות עם 5 יחידות לימוד במתמטיקה מ8.9% ל- 11.2%, עלייה שנמשכת באילת בהדרגה לאורך 8 השנים האחרונות. למרות העלייה היפה, עדיין אילת משתרכת מאחור אל מול הממוצע הארצי העומד על ה17.3%.
שיפור חל בקרב תלמידי אילת בסעיף ההתמדה. כאן נרשמה עלייה קלה מ86.8% ל-87.4% בשנת תשפ"ב בעוד שממוצע ההתמדה הארצי עומד על 80.8%.

 

נחיתה במקצועות הטכנולוגיה


שנת תשפ"ב לא היתה השנה החזקה עבור תלמידי אילת בלימודי הטכנולוגיה. כמות הזכאים להסמכה טכנולוגית באילת נחתה ל- 66.3% לעומת 76.1% ועדיין, אם להשוות את הנתון אחרי הירידה, מדובר בעלייה משמעותית שרשמו תלמידי אילת במרוצת 8 השנים האחרונות, אז עמד נתון המוסמכים בעיר על 42.1% בלבד.
למרות הירידה באחוז הזכאים להסמכה טכנולוגית באילת, דווקא אחוז זכאי ההסמכה המצטיינים עלה (עם 5 יחידות לימוד מתמטיקה ואנגלית) מ- 8.3% ל- 10.2%, אם כי הממוצע הארצי עדיין מקדים את אילת בצורה משמעותית ועומד על 12.5%.
בסעיף זכאי ההסמכה הטכנולוגית המאפשרת קבלה ללימודי טכנאים והנדסאים, רשמו תלמידי אילת צניחה מ- 62.8% ל- 55.6% זאת לאחר ששנה קודם לכן נרשמה עלייה יפה ל- 62.8%. הממוצע הארצי בסעיף זה עומד על 57.7%.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת