אייל סורגיט ממשיך הלאה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 16/3/2023 20:33 ● ערב ערב 3111
ארבעה חודשים אחרי שנבחר לקדנציה הרביעית שלו בתפקיד יו''ר פורום ההורים העירוני של אילת ולמרות שהבהיר כבר אז כי הפעם זו באמת תהיה הקדנציה האחרונה, הקדים אייל סורגיט את פרישתו והודיע עליה לחברי הפורום כבר בשבוע שעבר ● אחרי 7 שנים בתפקיד המחייב, אחרי שהוביל את הפורום בראשותו לזכייה באות המתנדב העירוני ולאחר שנהיה להורה האילתי הראשון והיחיד בהנהגת ההורים הארצית, החליט אייל שהוא פורש כדי שיוכל להמשיך הלאה ● בראיון פרידה ל'ערב ערב' מסכם סורגיט מעל 3000 ימים של מחויבות בלתי פוסקת להורים ● מדבר על ההישגים ועל מה שלא הצליח עוד להשיג, מודה בפה מלא: ''יש לאילת מערכת חינוך מצויינת'' ומעביר את השרביט למחליפו- בן בר ● ומה על פוליטיקה? את זה הוא לא שולל ומודה כי החלום שלו להיות ביום מן הימים מחזיק תיק החינוך בעירייה
אייל סורגיט ממשיך הלאה
''שבראש סדר העדיפויות שלי לטפל בנושא האלימות''. בן בר (משמאל) ואייל סורגיט

לקראת סוף הקדנציה האחרונה שלו בתפקיד יו"ר פורום ההורים העירוני הבהיר אייל סורגיט קבל עם וחברים כי הוא מתכוון לפרוש מתפקידו. אלא שלפני ארבעה חודשים, בבחירות האחרונות לתפקיד יו"ר הפורום הוא שוב נבחר ברוב קולות וגם הפעם הבהיר כי זו תהיה הקדנציה האחרונה שלו בהחלט בתפקיד. אלא שאת מה שהוא לא עשה קודם, עשה הפעם אייל סורגיט דווקא מוקדם מהמצופה כשהודיע בשבוע שעבר בפורום ההורים העירוני על פרישתו שנה מוקדם מהמצופה. מי שנבחר באותו מעמד להיכנס לנעליו הגדולות  של סורגיט הוא בן בר, יו"ר וועד ההורים בבית הספר מצפה ים בשנה האחרונה וחבר וועד ההורים בבית הספר מזה שנים ארוכות. "הוא בחור מדהים שרוצה לקדם ולשנות וזה בוער בו ואין ראוי ממנו לתפקיד", אומר השבוע סורגיט על מחליפו ומבהיר כי החילופים ייכנסו לתוקף רק בתחילת חודש מאי על מנת שהוא יוכל לחנוך את בן היטב ולהשאירו מוכן לתפקיד.

 

הגיע הזמן לומר שלום


למרות שנדמה כאילו אייל סורגיט נולד לתפקיד יו"ר פורום ההורים העירוני, הוא נזכר איך נכנס בכלל לתפקיד יו"ר וועד ההורים בבית הספר הרי אילת, כשהבן שלו, בהווה על מדים היה אז רק בכתה ב'. "מאחר ואף אחד אחר לא הרים יד, החלטתי לעשות את זה. חשבתי לעצמי שנו טוב, אעמוד ליד מכונת הפופקורן באירועים", הוא צוחק, אלא שמהר מאוד הוא הבין את גודל התפקיד והאחריות. שש שנים אחרי אותו צעד שעשה בבית הספר נבחר אייל סורגיט לפני 7 שנים לתפקיד יו"ר פורום ההורים העירוני כשהוא נכנס באומץ לנעליו הגדולות של קודמו בתפקיד- רועי אפלבאום. ולמרות שהיום עוד נותרו לו שתי בנות במערכת, מה שאומר לכאורה שהוא יכל להמשיך לתפקד בפורום ההורים או לפחות רק בוועדי ההורים הבית ספריים (אוטוטו הוא ייפרד גם מתפקיד יו"ר וועד ההורים של בית הספר רבין) עוד כמה שנים טובות, אייל החליט שזה בדיוק הזמן לומר יפה שלום ולהיפרד. "החלטתי שהגיע הזמן שלי להמשיך הלאה ולנסות לתרום באפיקים אחרים", מסביר מי שנחשב עד היום לאילתי היחיד שנבחר להנהלת הנהגת ההורים הארצית ונחשב תחת הכובע הזה לאחד הגורמים הדומיננטים בהנהגת ההורים.

לפני כשנה כבר רצית לפרוש מה קרה אז?
"אז דברים לא הסתדרו והיו חילוקי דעות ביני לבין כל מיני גורמים, הייתה תקופה קשה של משבר הקורונה אבל בסוף דברים הסתדרו בצורה הטובה ביותר ואני המשכתי".

איך תמלא את החלל הזה?
"זה חלל גדול. אני לא יודע עד כמה אנשים יודעים אבל לתפקיד יו"ר פורום הורים עירוני יש הרבה משקל כשעושים אותו נכון ותפקיד מאוד חשוב. ראשי העיר שלנו אמרו לא פעם שהנהגת הורים חזקה וטובה כמו שיש לנו חשובה יותר מכל דבר אחר בעיר. ראש העירייה לשעבר, מאיר יצחק הלוי, היה אומר לי אתם נותנים תפוקה משמעותית יותר מכל אחד אחר בעיר".

בעירייה העריכו?
"העריכו ומעריכים. לאורך כל הדרך היה לנו שיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים בעירייה, הדלתות של כולם תמיד פתוחות בפנינו החל מאגף החינוך וכלה בראש העירייה, כל גורם שהייתי צריך להתממשק איתו נתן לי ולנו כפורום הכרה מלאה. בזכות זה קידמנו המון דברים. לאורך כל הדרך אנחנו הפרוז'קטור שמאיר את הדרך לעירייה ולמערכת החינוך בעיר. ברגע שהיינו מצביעים על בעייה, הבעייה הייתה נפתרת. קשה למנות את כל ההישגים של הנהגת ההורים ולא כולם מבינים על כל התחומים שאנחנו למעשה חולשים עליהם: אם זה שיפוצי קיץ, בטיחות הילדים, ביטחון הילדים, כספי הורים, טיולים שנתיים, ספרי לימוד, מסיבות, בטיחות בכבישים- כל השיפוצים שנעשו בכבישים ליד בתי הספר אלו דרישות שלנו, אנחנו מציפים את הבעיות פעם אחר פעם אם זה שינויים בגנים, כמות מטורפת של מידע סביב השעון. אני עבדתי סביב השעון 24 שעות".

ומה היה בתקופת הקורונה?
"עם כל הצניעות הייתי ממובילי הדעה בקבינט הקורונה העירוני. ללא נציגות שלי כיו"ר עירוני דברים לא היו נראים טוב כמו שהם נראו. במשך שנתיים ישבתי בקבינט הקורונה וכל ההחלטות התקבלו בשיתוף פעולה מלא שלנו או בדרישה שלנו. קבינט הקורונה היה אחד החוויות הטובות שקרו לי, 3 פעמים בשבוע, זה היה אינטנסיבי, אבל באותה נשימה גם היה חשוב מאוד מאוד".

כשנכנסת לנעלי יו"ר פורום ההורים העירוני מה רצית להשיג?
"האמת שלא ידעתי שהתפקיד כזה אינטנסיבי, אבל הוא אינטנסיבי מבחירה. אמנם זו התנדבות מלאה לאורך כל השנים אבל כשאתה יוצק תוכן לתפקיד ולא מחזיק בטייטל בלי לעשות איתו כלום אתה עסוק כל הזמן. ההורים ראו בי כתובת לכל בעיה ופנו אלי לפעמים בדברים מהותיים ולפעמים על שטויות. היו מצבים ששכחו שיש בבתי הספר מנהלים ומורים והיו פונים אלי. אני חושב שעזרתי למאות ואולי לאלפני הורים בבעיות פרטניות ואני שמח שהייתה להם הכתובת לעזור ואני בטוח שגם בן, מחליפי, יעשה אותו דבר כמוני בדיוק".

ההישג הגדול שלכם כפורום?
"אני לא רוצה 'לגנוב' את הקרדיט, אבל אם לא היינו לוחצים בית ספר חב"ד לא היה נכנס לשיפוץ, ממש כמו בית הספר גולדווטר. אבל כל אחד יבוא ויגיד "היו תוכניות מגירה, מי אתם בכלל?", אז בואי נאמר בבירור שהרבה מתחזוקות המבנים וחיזוקי בתי הספר, כמו גם שיפור הבטיחות בחזיתות בתי הספר - זו עבודה שלנו. הרבה מההקלות בתשלומי הורים, ובאילת משלמים באמת סכומים סבירים והגיוניים- זה שלנו, התפעול של כל נושא הקורונה זה אנחנו, הלמידה, הפניות, המון דברים זה אנחנו, דרישות שלנו. עם כל הצניעות, הנהגת ההורים באילת היא מהדומיננטיות והחזקות בארץ, ואני חבר הנהגה ארצית, אני יודע".

מה לא הצלחתם עדיין להשיג?
"לגרום לילדים לבוא בטוחים לבית הספר. לצערי זה עדיין לא קורה בגלל האלימות הפיזית, האלימות ברשתות, אמנם זו בעייה ארצית אבל נקודתית באילת לא הצלחנו להתגבר על זה וזו אחת הנקודות שאעסוק בהן במשך כל השנים גם במקום האחר שאהייה בו. ביטחון ובטיחות הילדים זה יהיה נושא שלא אפסיק לעסוק בו".

מה מצב האלימות באילת?
"יש עליה. אחרי הקורונה יש עליה בכל הארץ וגם באילת. ראינו כמה אירועים מתוקשרים והיו גם אירועים פחות מתוקשרים, גם פי אני רוצה לשבח את אגף החינוך על השקיפות, כל מקרה חריג מיד מדווח באותו רגע לי וליו"ר וועד ההורים הבית ספרי. הגענו למצב של שקיפות כל כך טובה שאני יכול למפות ולומר לך איפה יש אלימות ואיפה אין אלימות ואחרי שאני יודע את כל אלו אני יכול לומר בפה מלא- לצערי בתי הספר היום הם לא מקום מספיק בטוח".

אז מה עושים?
"צריך להתחיל עם הרשויות ועם חברי הכנסת. אם הם מרשים לעצמם להתנהג כמו עבריינים אז ממי נלמד? למה שהם יחוקקו חוק נגד הרשתות החברתיות אם הם האלימים הכי גדולים ברשתות? שוחחתי עם כמה חברי כנסת מתוך כוונה להגיע לוועדת החינוך ולקדם מהלך".

ילד בן 13 התאבד, איך מגינים על הילדים מפני דברים כאלו?
"זה חלק מנושא המוגנות וביטחון הילדים. זה כולל החרמות, השפלות, כל הדברים האלו. אמרתי לא פעם- ילדים יתאבדו או יירצחו. אי אפשר לייפות את הדברים. אנחנו בסכנה קיומית ברמה הארצית בכל נושא אלימות הילדים. כחבר הנהגת ההורים הארצית אני ער למאמצים שעושים במישור הארצי. במישור הארצי קידמתי עשרות דברים. אין חוכמות, צריך לחוקק חוקים- טיקטוק מגיל 14, עבירות ברשתות צריכות להיחשב כעברות לכל דבר. היום ברשתות הכל פרוץ, הכל מותר. צריך להיכנס לרשתות ולעשות צנזורה חד משמעית, להגביל גילאים, לחוקק חוקים על הרשתות, זו אלימות לכל דבר ועניין ולהחמיר את האכיפה ואת הענישה".

 מה יש לך לומר על חברי הפורום שהלכו איתך לאורך השנים?
"מדובר בקבוצת אנשים מהאיכותיים ביותר בעיר. העיר זכתה בהם. רק חברי הפורום חשופים באמת לעשייה שלהם. אמנם כיום הרשויות, המנהלים וצוותי החינוך מאוד מעריכים את העשייה שלנו כי הם חשופים אליה, ההורים עדיין לא מכירים את העשייה של האנשים האלו שמקדישים כל כך הרבה זמן בהתנדבות מזמנם החופשי, לישיבות, באים, הולכים, כל פנייה של ההורים, תשלומים, כל כסף שיוצא מבית הספר היו"ר חתום עליו, השקעה ענקית של אנשים שבחרו לתת מעצמם ללא כל תמורה. אלו אנשים שראויים לכל הערכה וברור שבלעדיהם שום דבר לא היה קורה. קיבלתי מהם תמיכה אין סופית להחלטות שלא תמיד היו מקובלות על כולם והיו קשות. קיבלתי מהחברים גיבוי מלא לאורך כל הדרך, נתנו לי להנהיג ולהוביל בצורה בלתי רגילה. ולא תמיד הסכמנו על הכל, כל אחד מביא לפורום את עצמו ואת הדעה שלו. הערכים והכבוד שיש בינינו כקבוצה של 45 אנשים לא קיימת, אין לנו מריבות קללות וכלום בניגוד למקומות אחרים בארץ".

עד כמה לקחת את התפקיד ברצינות?
אייל צוחק: "נראה לי שלקחתי אותו יותר מדי ברצינות, עד כדי כך שגם נפגעתי מזה כלכלית. התפקיד הזה עלה לי בכסף, בחיי המשפחה שנפגעה לא פעם, ימים ושעות, שבתות וחגים שאני בטלפון ויוצא ונכנס והקרדיט מגיע למשפחה שלי ולאישתי שתמכו בשיגעון הזה".

לפני כשנה קיבלתם לראשונה את אות המתנדב, אז מה, זו פעם ראשונה שהכירו בכם?
"לא. מכירים בנו בהרבה דרכים ומקומות אבל זו פעם ראשונה שקיבלנו על זה תעודה. בכל בית ספר יש הערכה והוקרה לכל יו"ר בית ספר בכל שנה, בתי הספר מעריכים ומוקירים, יש את הערכה תמיד ואת הדלתות הפתוחות. התחושה היא שאם יודעים שפורום ההורים מבקש לא אומרים לא, זו הנהגת הורים הרי עבור מי אנחנו עובדים- עבור ההורים ואני רוצה לשבח את כל צמרת מנהל החינוך ואת ראש העירייה הנוכחי והקודם ובעיקר את מנהלות בתי הספר על שיתוף פעולה בלתי רגיל והנה אני אומר את זה בקול רם- מערכת החינוך באילת מצויינת. אני חשוף ברמה הארצית למערכות חינוך בכל הארץ, אין תקציבים, אין סייעות, אין תקשורת עם העירייה, אין חוגים, אין חינוך בלתי פורמאלי. מערכת החינוך שלנו מצויינת. אי אפשר להתווכח לא עם התקציבים, לא עם העשייה, כוח האדם האיכותי- המנהלות וצוותי ההוראה, החינוך הבלתי פורמאלי, אנחנו מקבלים את זה כמובן מאליו אבל אלו דברים שלא קיימים בכל הארץ. הפערים היחדים שיש לנו עדיין כאן הם בתחום החינוך המיוחד, אם זה נושא המטפלים הפרא רפואיים וגם בזה נעשית עבודה, וכל נושא האלימות שקיים בכל הארץ. גם בקורונה היינו סמל ודוגמה לכל הארץ, החרגנו דברים ברמה הארצית וביקשו ללמוד מאיתנו את המודל של אילת, איך אנחנו מצליחים למרות הכל. מערכת החינוך באילת היא מהטובות בארץ ואני לוקח אחריות על מה שאני אומר".

איך פתאום תשב על הגדר?
"אני לא מתכוון לשבת על הגדר אלא לשנס מותניים ולהמשיך בעשייה בדרכים אחרות.  אני מאוד מקווה שלא אהייה פוליטי אלא השאיפה להיות בצמתים שאוכל להשפיע מהם על מערכת החינוך. אני לא אדם פוליטי, לא מבין בפוליטיקה, לא יכול לחשוב על מצב שאני צריך לשבת בקואליציה ולהצביע על דבר שאני לא מאמין בו".

יש לך הצעות פוליטיות?
"יש הצעות והיו הצעות אבל אני לא מתייחס אליהן כי כרגע אני נאמן לתפקיד שלי. פורום ההורים ואני מנועים פוליטית, ועד שאני לא שם את המפתחות אני לא מדבר פוליטיקה. אחת החוזקות של הפורום הזה שהוא מנוע פוליטית לחלוטין, ולכן אני מתפטר חצי שנה לפני הבחירות לראשות המקומית כדי לא לערבב בין פורום ההורים לפוליטיקה ולהיות הגון כלפי כולם".

אז אתה רומז שבכל זאת יש פוליטיקה בקלפים שלך?
"יש כוונות, אני לא יודע להגיד עדיין לאן ואיך, שום דבר לא ייסגר עד שלא אסיים את תפקידי. טובת הילדים תישאר תמיד לנגד עיני וזו המטרה שלי בכל צעד שאעשה, זה כבר בדי אן איי".

ואם פוליטיקה, מה החלום שלך?
"לקבל את תיק החינוך. אני בסיום תואר ראשון בחינוך, חברה ונוער בסיכון".
איך עושים הכל- עובדים, מתפקדים בפורום ההורים 24/7, לומדים? "
"אנחנו לא מהאנשים שישנים צהריים, קמים בשעה 10:00 והולכים לישון מוקדם. אני מהאנשים שקמים בשש בבוקר והולכים לישון אחרי חצות ומוצא זמן לכל דבר".


 

 

יו"ר פורום ההורים הנכנס בן בר: "אני מגיע עם המון אמביציה לעשות"

 

עם רקורד של שש שנים בוועדי ההורים, מהן שנתיים כסגן יו"ר וועד ההורים בבית הספר מצפה ים והשנה משמש כיו"ר וועד ההורים של בית הספר, בן בר (47), יליד העיר אילת, אבא ל – 4 ילדים, נבחר פה אחד על ידי חברי פורום ההורים העירוני להחליף את אייל סורגיט בתפקיד יו"ר פורום ההורים. על ההחלטה שקיבל להוביל את הפורום אומר בן השבוע: "לא משעמם לי, ממש לא, אבל אני באמת חושב שאני יכול לתרום למערכת החינוך העירונית בהובלת הפורום. אני חלק מהפורום מזה שנתיים, ראיתי איך הדברים מתבצעים, ראיתי איזו אמביציה יש להורים שבפורום ואני מאמין שאני יכול להוביל אותו למקומות טובים".

ברור לך שאתה נכנס לנעליים גדולות שמשאיר קודמך בתפקיד?
"אני פחות אוהב לשמוע את המושג הזה. אייל הוא אגדה וכבודו מונח אבל אני מגיע עם הנעליים שלי ומאמין שעם הרבה צעדים קטנים אגיע למטרה ואשמור על הדרך של פורום ההורים".

מה אתה שם לעצמך למטרה?
"בראש ובראשונה אני רואה את טובת הילדים לנגד עיניי יותר מכל אירגוני המורים. כולם צודקים וכולם בשלהם אבל לא על חשבון הילדים. כמובן שבראש סדר העדיפויות שלי לטפל בנושא האלימות. נעשה כל מה שניתן כדי למגר את התופעה. לא עוד אלימות פיזית, אלימות מילולית ואלימות במדיות השונות".

עוד הוסיף: "אני מגיע לתפקיד עם המון אמביציה לעשות. יש בפורום ההורים צוות מדהים ואני בטוח שביחד נעשה הכי טוב שאפשר למען ילדי העיר".

על קודמו אמר: "אני מודה לאייל על שנים של עשייה ברוכה ונתינה אין סופית עהבור ילדי העיר תוך עמידה מול כל הגורמים העירוניים והארציים בצורה נחושה ומכבדת. אין לי ספק שאייל ימשיך לתרום לעיר בדרכו החדשה ואני מאחל לו הצלחה בשם כל חברי פורום ההורים העירוני ובשם כל ילדי אילת. תודה אייל, זכינו".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש