ושוב- אילת נותרה עם סניף דואר אחד בלבד

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 16/3/2023 19:52 ● ערב ערב 3111
שמונה חודשים אחרי פתיחתם של שני סניפי דואר חדשים בעיר, הפעם על בסיס של סניף דואר בתוך חנות פועלת, שוב נסגרו הסניפים ואילת נותרה עם סניף דואר מרכזי אחד ● תושבים שניסו לתאם תור לדואר האחד והיחיד שנותר בעיר, גילו כי התור הקרוב יהיה רק לעוד מספר ימים קדימה ● אם לא די בסגירת הסניפים בשל צעדי התייעלות של חברת דואר ישראל צומצמו בסניף היחיד שעות הפעילות וכוח האדם ● ''זו תעודת עניות לחברת דואר ישראל על הפקרת עיר של 60 אלף תושבים'', אמר השבוע רוני בראון, תושב אילת שקורא לעיריית אילת לעשות מהלך ולפעול מול חברת הדואר למען התושבים: ''במרכז יכולים לנסוע לעיר קרובה כדי לקבל שירותי דואר, באילת אנחנו תקועים ללא מענה'' ● את תגובת חברת דואר ישראל לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון ● דואר ישראל: ''מתנצלים על אי הנוחות ועושים ככל שניתן על מנת להפעיל יחידת דואר נוספת בהקדם האפשרי''
ושוב- אילת נותרה  עם סניף דואר אחד בלבד
פשוט לא הולך באילת. סניף הדואר בסופר צאלים שנסגר

שמונה חודשים אחרי שנפתחו באילת שני סניפי דואר חדשים, האחד בחנות לומדעת באזור התעשייה והשני בסופר צאלים, נסגר השבוע הסניף בסופר צאלים בשל בעיות כוח אדם. לאחר שמבנה לומדעת נשרף לפני כארבעה חודשים וסניף הדואר החדש שרק נפתח נסגר, שוב נשארה העיר אילת עם סניף דואר מרכזי אחד שלא עומד בדרישת התושבים. תושבים שביקשו השבוע לקבוע תור לדואר גילו לחרדתם כי התור הקרוב ביותר ישנו רק בעוד מספר שבועות.

 

כרוניקה של כישלון ידוע מראש


לא פחות משמונה סניפי דואר בזכיינות נסגרו באילת במרוצת חמש השנים האחרונות. למי שכבר הספיק לשכוח, סניפי דואר בזכיינות פעלו במרכז מור, במרכז צופית תחתית, במרכז גיא לי, בקניון שער העיר, במרכז דגנית, באזור התעשייה ובל נשכח את שני הסניפים האחרונים שנפתחו אבל כבר נסגרו בלומדעת ובסופר צאלים. לאחר שהוכח כי לפחות באילת סניפי דואר בזכיינות לא מצדיקים את קיומם הכלכלי כסניפי דואר בפני עצמם, הפעם נפתחו שני הסניפים החדשים על בסיס של סניף דואר בתוך חנות פועלת מתוך אמונה כי בדרך זו תיפתר בעיית הכדאיות הכלכלית. אלא שסניף לומדעת נשרף ימים אחדים לאחר פתיחתו והשבוע נסגר גם סניף הדואר בצאלים, לא בגלל אי הצדקה כלכלית, אלא הפעם בשל מחסור בכוח אדם, בעיה שגרמה לזכיין להרים ידיים ולהודיע לחברת דואר ישראל על סיום 'הרומן' הקצר ביניהם. לדברי גל, הזכיין, לאחר ששתי העובדות במקום עברו את ההכשרה המיוחדת שנדרשת על ידי דואר ישראל במשך שלושה חודשים ולאחר שהוא עצמו השקיע סכום לא מבוטל של כסף בהקמת דלפקי השירות בחנות, הוא מצא את עצמו חדשות לבקרים ללא עובדות ונאלץ לוותר על שאר עיסוקיו ולמלא את מקום העובדות. "לצערי הרב הפעילות תפסה תאוצה, יותר ויותר אנשים התחילו להגיע אלינו וברכו על כך שיש מענה נוסף בעיר, אבל לא יכול להיות שאני כזכיין מוצא את עצמי יושב שעות מאחורי הדלפק ונותן שירות כי אין לי עובדים". גם להכשיר מחדש עובדים זו משימה לא פשוטה שאורכת שלושה חודשים, מצריכה השקעה כספית לא קטנה ושוב, לא מבטיחה לו שהפעם העובדים יהיו רציניים. "לצערי המחסור בכוח אדם זו הבעיה הכי גדולה מולה נאלצים להתמודד היום בארץ בעלי עסקים בתחומים שונים, בארץ בכלל וגם באילת", אומר גל שמבהיר: "ביקשתי מחברת דואר ישראל שיעזרו לי למצוא עובדים שכבר עברו את ההכשרה המתאימה, אבל לצערי זה לא קרה". השבוע בלית ברירה הוריד גל את השלטר על הסניף שפעל בתוך הסופר שלו.

 

סניף לומדעת ● צילום רותם נועם


העיר אילת לא יכולה להישאר עם סניף דואר אחד


אם בחודשים האחרונים הצליח סניף הדואר בצאלים להוריד ולו במקצת מהלחץ שהיה על סניף הדואר המרכזי, הרי שכעת אילת חוזרת שוב אחורנית ונשארת עם סניף דואר אחד שלא יעמוד לעמוד בדרישה. את זה גילו כבר השבוע תושבים שביקשו לקבוע תור לדואר וגילו שיוכלו לעשות כן רק בעוד מספר שבועות. אם לא די בעובדה כי אילת נותרה עם סניף דואר אחד בלבד, הרי שגם תוכנית ההתייעלות בחברת דואר ישראל פגעה בסניף הקיים. לפני מספר שבועות פוטרו שלוש עובדות וותיקות בסניף, שעות הפעילות שלו קוצרו ביום יום, וביום שישי הסניף כבר לא עובד, כל אלו מתוך רצון לקצץ במשכורות העובדים. "זו שערורייה שאין כמותה", מחה השבוע תושב אילת רוני בראון על המצב הקיים בעיר. בראון שביקש לקבוע תור לדואר גילה כי התור הקרוב הפנוי יהיה רק בעוד שלושה שבועות. "לא ברור לי איך יכול להיות מצב כזה לפיו עיר שלמה של –כ-55 אלף תושבים מקבלת שירותי דואר מסניף דואר אחד בלבד". בראון ותושבים נוספים בעיר, הפנו השבוע קריאה אל ראש עיריית אילת, אלי לנקרי, לחזור ולהתערב במצב החמור כפי שעשה לפני מספר חודשים ובעקבות כך נפתחו שני הסניפים האחרונים בעיר. "הגיע הזמן שמישהו יבהיר לחברת דואר ישראל שתושבי אילת אינם הפקר", אומרת בכעס רונית אביאל, תושבת העיר. "הם שוכחים שתושבי אילת לא יכולים לתת קפיצה לסניף הדואר הסמוך בעיר השכנה. לא יכול להיות שתושבים במדינה יישארו ללא יכולת לקבל שירותי דואר במשך שבועות בשם הכסף. פעם נוספת הוכח ששיטת הזכיינות באילת לא עובדת", אומרת רונית שכמו תושבים אחרים בעיר דורשת כי חברת דואר ישראל תפתח על חשבונה סניף נוסף בעיר או לפחות תדאג להחזיר את שעות הפעילות הקודמות ואת העבודה בסניף ביום שישי.


השבוע גם נשמעו קולות להעביר עצומה בנושא אל משרד התקשורת ולדרוש את התערבות השר בסוגייה. "אנחנו תושבי מדינת ישראל כמו כל תושבי המדינה ומגיעים לנו השירותים הבסיסיים האלו. אם משרד התקשורת בחר להפריט את הדואר, שמשרד התקשורת יימצא לנו פתרונות", אומר בראון בכעס.
ובינתיים, אם גם אתם צריכים את שירותי הדואר, מומלץ לכם להתאזר בהרבה סבלנות ולקחת בחשבון שהתור הבא שתמצאו יהיה רחוק, ממש רחוק.


מדואר ישראל נמסר בתגובה: "לצערנו, בשל בקשת זכיין להפסיק הפעלת סוכנות דואר בעיר, ובשל שריפה שאילצה את סגירת הסוכנות הנוספת, פועל כעת באופן זמני סניף דואר יחיד באילת. אנו מתנצלים על אי הנוחות ועושים ככל שניתן על מנת להפעיל יחידת דואר נוספת בהקדם האפשרי. במקביל, נפעל לפתוח בימים הקרובים מרכזי מסירה נוספים לאיסוף חבילות בעסקים קטנים ברחבי העיר".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש