לחכות בתור לרופא עם קולה וסנדויץ' ביד

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: דובר צה"ל ● 24/2/2023 12:41 ● ערב ערב 3108
אם עד היום נאלצו חיילים שמשרתים בגזרה הדרומית לנסוע כל הדרך עד לבאר שבע כדי לקבל שם טיפול מרופאים מומחים, הרי שבחצי השנה האחרונה הם נדרשים לכל היותר לנסוע 50 דקות (מאילת), עד למרפ''א ערבה- המרכז הרפואי האזורי, שלא רק מנגיש את שירותי רפואת המומחים למשרתים בפריפריה הדרומית, אלא עושה את זה בקלאס ● תארו לעצמכם שאם אין לכם רכב להגיע איתו למרכז הרפואי, יתאמו לכם הסעה ספיישל אל המרכז הרפואי ובחזרה ממנו היישר לבסיס האם ● ואם לא די בזה, כשהחיילים ממתינים בתור לרופא, הם מוזמנים להתכבד בסלט או סנדוויץ פלוס שתייה קלה על חשבון הבית ● ''אני גאה בזה שיש היום בצה''ל ובחיל הרפואה הבנה שצריך להשקיע את מקסימום המשאבים בחיילים שבפריפריה'', אומר בגאווה מפקד המרפ''א סא''ל דניאל אלבו, שאין לו שום בעיה לישון חמישה ימים בשבוע בבסיס סגור ולעשות את כל הדרך דרומה לבסיס מביתו שבמודיעין
לחכות בתור לרופא עם קולה וסנדויץ' ביד

אם תסעו על כביש 12 בואכה בסיסי הדרום, תגלו אי שם בסמוך לבית הספר להנדסה קרבית, את מרפ"א ערבה. המרכז הרפואי האזורי החדש, ששינה עבור חיילי אזור הדרום, מאז הקמתו לפני כחצי שנה, את שם המשחק בכל הקשור לרפואת מומחים. עד כדי כך שינה, שבכל המשובים שמתקבלים במרפ"א, משווים החיילים את השירות שניתן להם, הן מקצועית והן השירות הנלווה לו, כאל רפואה פרטית. "בתקופה האחרונה יש בצה"ל עיסוק אינטנסיבי עליו אני מברך, שרואה את חוויית השירות של החיילים. צה"ל מבין כיום את חשיבות רווחת המשרתים ובצה"ל עושים כיום כל שניתן על מנת לתת לחיילים את כל מה שמגיע להם", אומר בגאוות יחידה, מפקד מרפ"א ערבה סא"ל דניאל אלבו וממהר לסייג: "אם כי בעיני רפואה זו לא רווחה אלא דבר שהוא בגדר 'מאסט'. רפואה חייבת להיות זמינה ואיכותית".

 

החיילים מוזמנים לבחור לעצמם סלט או כריך ושתייה קלה

 

רפואה בשבילך


בשנת 2022 התחיל לפעול בחיל הרפואה פרויקט 'רפואה בשבילך' שמטרתו המוצהרת לשפר ולקרב את הרפואה אל החיילים. הרעיון להקים מרכז רפואי אזורי בדרום, קרוב יותר למשרתים בגזרה שבין אילת בדרום ועד עין יהב בנקודה הצפונית, כולל כל הבסיסים בואכה עובדה, היה אחד הדברים הראשונים שהוליד הפרויקט. בחודש יוני האחרון גזרו העוסקים בדבר את הסרט ומרפ"א ערבה הפכה לעובדה קיימת על פני השטח. "המבנה החדש שלנו נבנה על בסיס מבנה ישן ששימש כמרפאה שנתנה מינימום שירותים רפואיים", מספר סא"ל אלבו. "על בסיס אותו מבנה השקיעו מלאכת מחשבת של שיפוץ עמוק ויסודי, השקיעו המון מחשבה ומשאבים כדי להביא את המבנה למצבו החדש כיום. אחרי השיפוץ יש לנו מבנה מדהים שלא פוחת ברמתו משום סניף נחשב של קופת חולים כזו או אחרת בארץ. 
מרפ"א ערבה שנותן את שירות רפואת המומחים לסדירים ואת שירות רפואת המשפחה לאנשי צבא הקבע, מקיף בסך הכל כ-15 אלף לובשי מדים בגזרה הדרומית. "היופי אצלנו שתחת קורת גג אחת מקבלים שירות רפואי כל סוגי החיילות בצה"ל", אומר מפקד מרפ"א, סא"ל דניאל. "את יכולה למצוא אצלנו לוחמי זירת ים סוף (זי"ס) של חיל הים, אנשי חיל האוויר, טייסים, נווטים, אנשי בח"א 10 (בסיס חיל האוויר), לוחמים בהכשרות השונות בשיריון, בסיס הנדסה קרבית, סיירים ועד לכל מרחב אוגדה 80 של פיקוד הדרום כולל גדוד ברדלס, גדוד האיסוף הקרבי וכבוד גדול הוא לנו לתת לכל אלו את השירותים הרפואים הנדרשים", הוא מדגיש.

 

תואר שני ברפואת חירום, ובדרך לדוקטורט. סא"ל דניאל אלבו

 

אז מה בעצם השגנו בהקמת המרפ"א?


סא"ל דניאל: "קיצרנו באופן משמעותי את המרחק. כדי שחייל יגיע קודם לכן לבדיקה אצל רופא מומחה הוא היה צריךלהגיע לבאר שבע, מרחק של בין 3  שעות לשעתיים מהבסיסים. אגב כך, הם נאלצו להפסיד ימי הכשרה, הייתה פגיעה בזמינות הלוחמים שלא לדבר על כך שהם היו צריכים להגיע בתחבורה ציבורית. מדובר כאן באיבוד תפקוד של חייל למשך יום או יומיים רק כדי להגיע לבדיקה אצל רופא מומחה. במרפ"א לא רק הוספנו שירותי רפואה אלא שאני גאה לומר בפה מלא שיש אצלנו חוויית שירות שאין בשום מקום אחר בצה"ל. אני לגמרי גאה בזה שיש בצה"ל ובחיל הרפואה, הבנה שצריך להשקיע את מקסימום המשאבים בחיילים שבפריפריה. כשחייל קובע אלינו תור, אני מפקד המרפאה, שולח באמצעות האנשים שלי שאטלים ישירות לבסיס בו משרתים החייל או החיילת על מנת לאסוף אותם מהשער ולהביא אותם ישירות אלינו. לא עוד תחבורה ציבורית שעוברת דרך כל הבסיסים ומתארכת. ערב לפני השאטל החייל מקבל תזכורת לתור ומיקום המתנה לשאטל. כשהחייל מגיע למרפ"א מקבלת את פניו מנהלת השירות שלנו- אזרחית עובדת צה"ל בשם אורנה,
תושבת הישוב באר אורה, שמקבלת את פני החיילים בלבוש אזרחי. בזמן ההמתנה לתור, החיילים מוזמנים לבחור לעצמם סלט או כריך ושתייה קלה והכל על חשבון הבית. אין סיבה שחיילים שמגיעים אלינו יבזבזו כסף על מכונות כשאנחנו יכולים לתת להם את הדברים האלו. וכשהם ממתינים לתורם הם יכולים לצפות בטלוויזיה, ליהנות מערוצי רדיו ולהכנס בכיף לרופא כשמגיע תורם".
ואם תהיתם איזה שירותים כבר יכולים להינתן במרפאה שבלב הערבה, תופתעו אולי לגלות,אבל כמעט כל שירות רפואי אפשרי ניתן במרפ"א ומה שעדיין לא ניתן עוד ינתן. "אצלנו כמעט כל תשובה ניתנת במקום מבלי לטרטר את ה חיילים לתורים נוספים", מסביר סא"ל דניאל. "אם חייל מקבל מרשם הוא יכול להוציא את התרופה מיידית בבית המרקחת שלנו. כל תרופה שיש בצה"ל יש גם אצלנו ומאחר ואנחנו פועלים כבסיס סגור זה אומר שהשירות ניתן מהשעה 8:00 בבוקר ועד 20:00. אם צריך לעשות בדיקת דם, עושים במקום ומקבלים את התשובות. מערך הדימות שלנו כולל החל מצילומים רגילים דרך אולטרה סאונד ואפילו אולטרה סאונד ואגינלי לטובת רופא הנשים. רשימת הרופאים המומחים שלנו כוללת: רופא נשים, נוירולוג, אורטופד, אורטופד ברך, רופא עור, רופא עיניים, מומחים ברפואה פנימית או משפחה וכבר בקרוב יתווספו לרשימה גסטרו ועדיין לא דיברנו על רפואת השיניים אצלנו במרפ"א שניתנת על ידי קצין בדרגת סרן, ד"ר מתי וולוביץ, רופא שיניים מצויין כולל בטיפולי שורש. בקרוב תתווסף כירורגיית פה ולסת כשכבר היום אפשר לעשות אצלנו עקירה כירורגית. אנחנו כל הזמן מגדילים ומרחיבים את השירותים שלנו כדי שלחיילים בקצה תהייה הרפואה הכי טובה שרק אפשר לבקש.

 

כמעט כל תשובה ניתנת במקום מבלי לטרטר את ה חיילים

 

מי ממתין שבוע לרופא מומחה?


אם באזרחות המתנה לרופא מומחה יכולי להארך חודשים, במרפ"א ערבה מבטיח המפקד דניאל, משך ההמתנה לא עולה על שבוע שבועיים לכל היותר, כשהצוות כל הזמן עם יד על הדופק ואם מתעורר צורך ברופא מומחה מסויים הוא מוזמן לפני הזמן, ככה זה כשיש שליטה ובקרה לאורך כל הדרך.
אגב, לכל הרופאים במרפ"א ערבה יש סמכות לתת גימלים או להמשיך את ההפנייה לאישפוז בבית חולים אם מתעורר הצורך. אנשי הקבע בגזרה עליה חולשת מרפ"א ערבה מקבלים כאן את הרפואה הראשונית באמצעות רופא פנימי או רופא משפחה, "זאת מתוך הבנה שבניגוד לחיילים הסדירים הצעירים שמקבלים את הטיפול הראשוני על ידי הרופא בבסיס, לאנשי הקבע שהם מבוגרים יותר, יש בעיות שונות מאלו שיש לחייל צעיר. בכל מקרה גם איש בצבא קבע יכול לקבל מענה רפואי בבסיסו".
גם מאגר הרופאים שמשרתים במרפ"א ערבה לא משאיר מקום לספקות לגבי ייחודיות המקום כמו שמתאר סא"ל אלבו: "הפנים היפות של מדינת ישראל באות לידי ביטוי אצלנו- יש לנו רופא אורטופד מקסים שהוא אילתי במילואים שמגיע פעם בשבועיים לפחות, כמותו יש לנו עוד כמה רופאים במילואים. יש לנו רופאים בקבע שכולם עושים סבב בין המרפאות ומגיעים גם אלינו, יש אצלנו אזרחים עובדי צה"ל, תמהיל מרוכז שמעסיק אותנו כל הזמן. אמנם לא פשוט להביא את כל הרופאים, אבל בסופו של יום כולם מתייצבים על פי הצורך".
את התור למרפאה אפשר לזמן באמצעות האפליקציה או להשאיר הודעה בווטסאפ של המרפאה ונציג חוזר לחיילים ומתאם זמנים.
סא"ל דניאל אלבו התגייס להנדסה קרבית ולאחר מכן יצא לקורס חובשים. במהלך השנים הוא התקדם בתפקידים בתחום הרכפואה, ביניהם שימש כקרפ"ח עזה דרומית שם שירת במהלך צוק איתן. עם תואר שני ברפואת חירום אלבו לומד עכשיו לדוקטורט בנושא. בחודש מאי הוא שובץ להיות מפקד מרפ"א ערבה, מפעל אותו ליווה בהקמתו. אין פלא שעבור סא"ל אלבו מרפ"א ערבה הוא ה'בייבי' עליו גאוותו, עד כדי כך הוא מאמין בצורך ובחשיבות של מרפאה אזורית בדרום, שאין לו שום בעיה עם העובדה שמדובר בבסיס סגור, מה שאומר מבחינתו חמישה ימים בשבוע להיות סגור בבסיס ולנסות 'לגנוב' אולי אפטר פעם בשבוע וגם אין לו שום בעיה עם העובדה שהוא מתגורר במודיעין, שאיך אומרים בעדינות, לא שוכנת מעבר לפינה. "תענוג גדול להיות בנעליים שלי", מבהיר מפקד מרפ"א ערבה, "כי אני רואה רפואה טובה מתקיימת בכל יום וזה מרגש לדעת שהחיילים שלנו בידיים הכי טובות שיש".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש