''רחוקה מהבית אבל קרובה יותר לעצמי'’

מאת: רותם נועם ● 24/2/2023 12:37 ● ערב ערב 3108
תכנית המלגות 'אתנחתא' באילת מזמנת לסטודנטים מסע להעמקה בזהות האישית והלאומית דרך היכרות עם ארון הספרים היהודי וגורמת להרגיש הכי קרוב שיש ● אחת הסטודנטיות: ''נוצרים שם חיבורים מדויקים ונכונים לנפש”
''רחוקה מהבית אבל קרובה יותר לעצמי'’
צילום: אתנחתא אילת

אילת ידועה כמוקד משיכה לצעירים רבים בזכות חיי הלילה, האטרקציות ומגוון של מקומות בילוי ואתרי נופש. לעומת מי שבאים לחופשה או סתם לקחת פסק זמן מהמולת היום-יום, ישנם צעירים רבים שהעתיקו את מקום מגוריהם לעיר הדרומית, ולו לכמה שנים, כדי לעבוד, ללמוד לתואר אקדמי או לשלב בין שניהם. כך גם הסטודנטים המשתתפים בתוכנית 'אתנחתא', מלגה לסטודנטים בעיר הפועלת בשיתוף עם מרכז הצעירים והעמותה האילתית "אל עמי אילת" הפועלת בעיר בתחומי רווחה וחינוך


“מה כבר יכול להיות"


מידי שבוע בימי שני, מתקבצים כ-30 סטודנטיות וסטודנטים במרכז הנמצא ברחוב נחשון בעיר, המשמש גם כסניף הדרומי ביותר של תוכנית 'אתנחתא'. תוכנית המלגות של אתנחתא מיועדת לסטודנטים שמעוניינים לשלב יחד עם לימודי התואר תוכנית הכוללת מפגש שבועי באווירה נעימה וברוח צעירה ולהעמיק בתחומי הזהות היהודית לצד פעילויות בקהילה. כמחצית מהסטודנטים בתוכנית אינם תושבי אילת במקור, אך הגיעו אליה מכל רחבי הארץ ולומדים באחד 
מהמוסדות האקדמיים בעיר. את המרחק המשמעותי מהבית, מההורים ומחיי החברה המוכרים החליפו החברים, הפעילויות והמפגשים השבועיים בתוכנית. 
אחת הסטודנטיות בתוכנית היא שירה גרוס (30), סטודנטית לתואר ראשון במדעי החברה באוניברסיטה הפתוחה באילת. שירה, נשואה לאיש צבא המשרת באזור אילת, עברה לעיר בעקבות בעלה לפני כארבע שנים. הפעם הראשונה שהיא נחשפה לתוכנית הייתה באמצעות קישור שנשלח באחת מקבוצות הוואטסאפ של סטודנטים בעיר. "כששקלתי בהתחלה לבדוק את זה, לא ייחסתי יותר מדי חשיבות לכך שמדובר בתכנים הקשורים ביהדות ומסורת" היא נזכרת. "אמרתי לעצמי 'מה כבר יכול להיות', חיפשתי מלגה שתעזור לי לממן חלק משכר הלימוד ושלא תצריך ממני התחייבות רבה כי בקושי יש לי זמן פנוי, וזה התאים לי בול". גרוס, אמא טרייה לילדה ועובדת במשרד הביטחון בתפקיד תובעני, עלתה ממולדובה בגיל 8 בסוף שנות ה-90 ורחוקה מאוד מאורח חיים דתי או מסורתי. 
שירה חזרה מהמפגש הראשון עם המון חוויות. "הכרתי שם אנשים מאוד מעניינים, כאלה עם דעות כמו שלי וכאלה פחות והייתה תחושה של סיפוק. כשסיפרתי לבעלי שאני הולכת על זה הוא התפלא: 'את? מה הקשר?!' אבל כמובן ברך על האתנחתא שאני צריכה, תרתי משמע".

 

לאורך כל הטיול דיברנו על סיפור יציאת מצריים והתחברנו לסיפור התנכ''י ● צילום: אתנחתא אילת

 

"מקום פתוח ומקבל"


המפגשים השבועיים בנויים לרוב מארבעה חלקים. החלק הראשון כולל פעילות חברתית משותפת כמו סדנת העשרה או הרצאת אורח בנושאי מורשת וזהות יהודית, ציונות והעצמה אישית. לאחר מכן מתכנסים הסטודנטים סביב השולחן לארוחת ערב חמה ומפנקת. חלקו המרכזי של הערב הוא הלימוד בחברותות, קבוצות לימוד קטנות להעמקה בנושא מסוים המשתנה בכל מפגש, דרכו נפתח בפני הסטודנטים עולם שלם של ארון הספרים היהודי. לאחר הלימוד מקיימים הסטודנטים שיח פתוח שתמיד מוביל לתובנות חדשות, דיון ער ושיתופים.

שרה מתארת את האווירה המיוחדת שנוצרת במפגשים. "זה מקום פתוח ומקבל שמאפשר לחזור לשורשים בקטע טוב, בלי שמישהו מסתכל עליך מלמעלה או מצפה ממך לדרך מאוד מסוימת, אלא להעמיק עם עצמי על המשמעות שלי לעם ולסביבה. סך הכל מדובר על ארבע שעות בשבוע שזה פסיק קטן בתוך הטרפת של היום-יום, אבל הם כמו מטען לנפש. אני צוברת חוויות, מקבלת השראה מדעות שונות ולומדת ביחד עם חבר'ה כמוני נושאים שמרימים אותי. זה נטו זמן בשבילי קודם כל, כי בסופו של דבר זו מלגה שבה 'המחויבות' היחידה היא כלפי עצמך וזה מה שהכי קסם לי" היא מסכמת.  
החודשיים האחרונים באתנחתא אילת היו גדושים באירועים ופעילויות מגוונות בעיר: טיול ג'יפים בהרי אילת, הדלקת נרות מוזיקלית בחנוכה, סדנת נגרות וחדר בריחה מיוחד. אחד הרגעים המשמעותיים השנה, היה ערב אסטרונומיה במדבר בשיתוף מדרשת אל ארצי, מרכז סיור ואירוח באילת. הסטודנטים יצאו להרי אילת ולקור המדברי בשעת ערב, התמקמו על מחצלות, הרימו מבט אל השמיים, צפו בכוכבים המקיפים אותם ושמעו הדרכה על גרמי השמיים באמצעות לייזר.

 

טיולים והיסטוריה


מנהלת מרכז אתנחתא באילת טלי ליפשיץ מתארת את הערך המוסף של הפעילות כחלק מהחוויה הכוללת של לימוד וההעשרה. "אנו נפגשים סביב רעיונות ולימוד גם דרך חוויות של שטח ויצירה. בחנוכה למדנו על האור שהולך ומתרבה במהלך החג, ואיך אורו המיוחד של כל אחד מאיתנו מבקש לצאת החוצה, להאיר ולהוסיף טוב. את האור המיוחד של חנוכה הרגשנו באתנחתא אילת היטב, בהדלקת נרות בליווי שירים ונגינה וחדר בריחה מרתק בעקבות המכבים".
דרך מגוון הפעילויות לשבירת השגרה כמו יציאה לשטח, נוצר רובד נוסף של העמקת התכנים וחיבור לשורשים בצורה מהנה. "יצאנו לטיול ג'יפים להכיר 'אילת אחרת'" מספרת טלי, "למדנו על ההיסטוריה והרקע התנכ"י המיוחד של האזור המופלא שבו אנו חיים, הכרנו את ההרים הסובבים אותנו ונהנינו ממזג האוויר שיש רק אצלנו בעיר הדרומית".
"זה לא עוד טיול של לעשות כיף בעליות ובירידות, אלא קיבלנו משמעות מהפן המקראי" מתארת נוי אביב, סטודנטית נוספת באתנחתא. נוי (28) הגיעה לאילת לפני חמישה חודשים, במסגרת תוכנית של משרד החינוך לעידוד מעבר של מורים לעבוד באילת ולתרום למערכת החינוך בעיר. נוי מורה לאנגלית בתיכון רבין, וסטודנטית לתואר שני במכללת לוינסקי באילת ללמידה הוראה ומנהיגות בחינוך. עם ההרשמה לסמסטר האחרון, היא חיפשה מלגת לימודים ונתקלה בפוסט של אחד מבוגרי התוכנית שהמליץ על אתנחתא באחת מקבוצות הפייסבוק המקומיות.

 

''נחשפתי לתכנים מעניינים בפן היהודי כמו זוגיות, חלומות, מידות וכוחות הנפש''. מפגש של אתנחתא ● צילום: אתנחתא אילת

 

"איש באמונתו יחיה"


"אני דוגלת ב'איש באמונתו יחיה' ומעולם לא הייתי אנטי לדת או ליהדות, אבל כן היו לי מעט מחשבות לפני כן האם זה נכון לי" משחזרת נוי. "בשתי השיחות הראשונות הבנתי שהלימוד הוא קודם כל על הדבר הכי יקר שיש וזה החיים שלך. בהמשך נחשפתי לתכנים כל כך מעניינים בפן היהודי כמו זוגיות, חלומות, מידות וכוחות הנפש שכלל לא הייתי מודעת להם". נוי מתארת כיצד במפגש האחרון התפתח שיח מרתק בין החברים, חילונים ברובם, בו נשמעו דעות מכל הסוגים  "אך כולם בלי יוצא מן הכלל, קיבלו את זה מתוך מקום אותנטי שאתנחתא מאפשרת – לשמוע את כל הדעות ודרכן להכיר את עצמך". 

נוי ושרה מתארות איך הפתיחות יוצרת קירוב וחיבור לזהות, בפן הישראלי והיהודי אך גם בפן האישי.  
שרה: "לאורך כל הטיול ג'יפים דיברנו על סיפור יציאת מצריים והתחברנו לסיפור התנכ"י ממש במקום בו האבות והאימהות שלנו הלכו וקיבלנו סקירה גיאוגרפית עכשווית. המרצים שאנו פוגשים לא מטיפים אלא בראש טוב ובגובה העיניים ומדברים בפתיחות על נושאים שכמתבוננת מהצד עד אותה נקודה, היו נראים לי כטאבו ביהדות. בסדנת הנגרות שהועברה באופן יצירתי וכיפי קרה דבר מדהים כשפתאום גיליתי תחום שאני טובה בו". 
נוי: "דרך המלגה אני מעמיקה בזהות שלי כישראלית עם נפש יהודי. במפגש האחרון דיברנו על כך לא משנה מהי דתך או אמונתך הפרטית - תהיה בן אדם טוב על ידי עזרה לזולת והסתכלות על הסביבה. 'חיה ותן לחיות' זה חשוב, אך חשוב לא פחות לפתוח את עצמנו למקומות נוספים כי ככה מתפתחים ומעניקים לעצמנו ערך מוסף בחיים".
הריחוק מהבית ומההורים לא זר לנוי שבעבר התגוררה לבדה בארה"ב במשך שלוש שנים. "כמעט בכל שישי בערב אני רואה חבר'ה מהתוכנית בקבלת שבת בחוף ואנחנו יושבים יחד, מבלים ויוצרים חיבורים. שקט כאן, יש באילת רוגע ולא את הלחץ של אזור המרכז. אין את המרדף אחרי להספיק דברים וזה גורם לי ליהנות מכל דבר באמת. במובן הזה המלגה והמהות שלה התאימו לי כמו כפפה ליד, כי אני אמנם רחוקה 'מהבית' אבל קרובה יותר לעצמי".

אתנחתא היא תוכנית שנתית לסטודנטים וסטודנטיות הפועלת ב-20 מרכזים ברחבי הארץ ובמסגרתה משתתפים הסטודנטים בסדנאות העשרה במורשת וזהות יהודית, ציונות והעצמה אישית ברוח ישראלית יהודית, שמאפשרת לשלב בין לימודי התואר למפגשים שבועיים באווירה צעירה. כחלק מהמפגשים נערכים פעילויות שוברות שיגרה שמטרתן לחדד ולהעמיק עבור הסטודנטים את רוח הנתינה, ההתנדבות והתרומה לקהילה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש