הקרב על מלחת עברונה קורע את חבל אילות

מאת: רותם נועם ● 20/1/2023 05:34 ● ערב ערב 3103
בימים אלו ניטש קרב ירוק חדש בחבל אילות, כאשר מצד אחד המועצה האזורית חבל אילות המבקשת להפוך את אחד השטחים היפים במלחת עברונה לקרקע חקלאית וכבר קיבלה את ברכת הוועדה המחוזית, ומנגד פעילים וארגונים ירוקים הנלחמים על אזור ייחודי שהולך ונכחד ● מה ינצח הכלכלה או הטבע, עדיין לא ברור, מה שבטוח, שאף צד לא מתכוון לוותר
הקרב על מלחת עברונה קורע את חבל אילות
צילום: דב גרינבלט החברה להגנת הטבע

קרקע בגודל 2,000 מ"ר ניצבת בימים אלו במוקד סכסוך מתגלגל בין המועצה האיזורית חבל אילות לפעילים וארגוני סביבה הקוראים לעצור את כוונת המועצה לסמן שטח זה כשטח חקלאי. על פי התוכנית, שאושרה עוד ב-2015 מייעדת המועצה את השטח בעבור שתילה של 460 דונם זיתים, 300 דונם כרמי ענבים ואף שוקלת לגדל במקום עצי רימון ומנגו. הקרקע עצמה ממוקמת בסמוך לקיבוץ אילות, המאכלס 400 תושבים, שכבר כיום מפעיל 1,400 מטעים (ברובם תמרים), 60 דונם חממות ובית אריזה למיון תוצרת התמר. השטח עצמו הינו חלק מ-4,000 מ"ר שחלקם הנותר מיועד לשמורת טבע.
בעוד שבמועצה מדגישים את ההכרח להגדיל את הפעילות הכלכלית של הקיבוץ וכן את העובדה כי המדובר בתכנית מאושרת שכבר נתנה דעתה על שמירה של חלק מהשטח כשמורה, הרי שהירוקים מביטים על פיסת טבע אחרונה, ייחודית בכל ישראל, המהווה את מלחת הערבה הכמעט אחרונה בארץ. מקום זה משמש בית גידול למערכת ביולוגית שלמה שתפגע בעקבות שינוי ייעוד הקרקע.
וזאת יש לדעת, שלוש מלחות היו בעבר בערבה, מלחת אילת, מלחת עברונה ומלחת יטבתה. הראשונה נהרסה כליל עם בניית העיר אילת, והשתיים הנותרות הן האחרונות מסוגן.

 

פיתוח חקלאי מוליד חשש להתמוטטות המערכת האקולוגית גם באזורים צמודים. מלחת עברונה ● צילום: דב גרינבלט החברה להגנת הטבע

 

חשש ממשי להתמוטטות המערכת האקולוגית


בחודש נובמבר שנה שעברה, בדיון שנערך בוועדת הקרקעות של המועצה, כבר עברה ההחלטה להקצות את השטח כשטח חקלאי, אלא שההחלטה כבר הספיקה להקפיץ הן את רשות הטבע והגנים והן את החברה להגנת הטבע שמתנגדות למהלך. בין היתר ציינו הגופים את אוכלוסיית הצבאים החיה באזור המיועד, המונה למעלה מ 240 פרטים ומצויה בסכנת הכחדה. בארגונים הירוקים לא שוכחים לציין את אסון הנפט בשמורת עין עברונה מ-2014, שאותותיו עדיין ניכרים בשטח השמורה הרגישה, ומסבירים כי הפיכת השטח הצמוד לקרקע חקלאית רק תחריף את הפגיעה בשטחים הפתוחים ותביא להרס בתי הגידול וביכולת השיקום של האזור כולו. ברשות גם מזהירים מפני הטרנד הנוכחי לקדם כל פיתוח מואץ על חשבון הטבע באיצטלה של פיתוח תיירותי "המשך הפיתוח התיירותי והפיתוח החקלאי בפרט, עשוי להשפיע גם על חווית המבקרים באזור ומיתוגו כיעד תיירות", מזהירים ברשות, ומזכירים גם את הקמתו של שדה רמון שחסם כמעט כליל את המעבר דרומה ויצר עומס נוסף על בעלי החיים במקום. אפילו עבודות שדרוג כביש הערבה, שהפכו אותו לנתיב 4 ערוצי עם גדר הפרדה בטיחותית, יצרה שינוי משמעותי מבחינת בעלי החיים באזור. לכן, הם מדגישים, כי פיתוח חקלאי מוליד חשש ממשי להתמוטטות המערכת האקולוגית במלחת עברונה, ולא רק בשטח עצמו אלא גם באזורים צמודים הנפגעים מזיהומי אור ורעש ומחדירתם של חומרי הדברה,  חיות בית, ומינים פולשים כעורבים ומיינות, לשטחי בר.

 

הרחבת מספר הנתיבים בכביש הערבה והצבת גדר מפרידה פגעו ביכולת הניוד של בעלי חיים באזור ● צילום: דב גרינבלט החברה להגנת הטבע

 

יעברו עוד עשרות שנים עד להתאוששות השטח


החברה להגנת הטבע מגדילה ודורשת כי כל השטח המיועד יוכר כשמורת טבע "בעברונה קיים ריכוז גדול של עצי שיטה: שיטה סוככנית ושיטה סלילנית", מסבירים בחברה. "במרחב נמצאת אחת האוכלוסיות הגדולות ביותר של צבי הנגב, שניזונים מפירות השיטים. האסון בעברונה התרחש בשנת 2014. יעברו עוד שנים ארוכות עד לשיקום השטח. למעשה, שנים ארוכות הן הערכה נדיבה. בפועל, יתכן שיעברו עוד עשרות שנים עד להתאוששות השטח. על כן, השטחים שלא נפגעו נדרשים לשמש מקלט לשיקומם של ערכי טבע שנפגעו ולאישוש אוכלוסיותיהם". בחברה להגנת הטבע מבקשים לקדם תוכנית חלופית, שתאפשר את הרחבת השמורה בכפוף לשטחים חלופיים שיקבל קיבוץ אילות כפיצוי. 

מהמועצה האזורית חבל אילות נמסר בתגובה: "במועצה כ-1,250,000 דונם שמורות טבע, שהן 50 אחוז משטחה. בימים אלה הושלם האישור בוועדה המחוזית בתמיכתנו על עוד 12 אלף דונם של שמורות טבע בערבה, מתוך רצון לשמור על בעלי החיים, הצמחים והנופים הייחודים באזורנו. המועצה מחויבת להסכמים שהיא חתומה עליהם, ובהם הסכם משנת 2015 עם רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות שבו הוגדרו שטחים נרחבים כשמורת טבע עברונה ו־2,000 דונם לחקלאות. אנו מצטערים על הרצון לפתוח הסכם זה ונאמנים לדברים שסוכמו. ככלל, אנו תומכים תמיכה מלאה בהגדלת שמורות טבע במקומות שניתן לעשות כן". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש