כשצה''ל מגשים לך חלום

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: דובר צה"ל ● 24/11/2022 11:29 ● ערב ערב 3095
צביקה נוטס תושב אילת, בן 54, חלם לשרת בשיריון, ממש כמו מרבית בני משפחתו ● אלא שבעקבות נכות פיזית נקבע לו פרופיל נמוך וצביקה העביר את שירותו הצבאי כאפסנאי, אבל אף פעם לא הפסיק לחלום על טנק ● לפני שלושה חודשים הוא ניסה את מזלו מול קצינת פניות הציבור של צה''ל, סא''ל מיטל שכטר, וראה איזה פלא ● בשבוע שעבר הוא הוזמן כאורח הכבוד של סמח''ט 460 בשיזפון, סא''ל איל כץ והגשים חלום שיריונאי ישן ● מי אמר שבצה''ל לא יודעים להגשים חלומות?
כשצה''ל מגשים לך חלום

הרבה מים עברו בים סוף מאז הבין צביקה נוטס הצעיר, שחלם להתגייס, כמו מרבית בני משפחתו לשריון, שבגלל נכות פיזית שנקבעה לו, חלום השיריון יישאר אצלו בגדר חלום רחוק. "למרות שמאוד רציתי להתגייס לשיריון, הצבא חשב עבורי אחרת", מספר נוטס שהעביר את שירותו הצבאי כאפסנאי. "לא היה משהו שרציתי יותר מאשר לעשות שירות משמעותי בצה"ל", הוא אומר ולא מסתיר את אכזבתו מהתפקיד שעשה. "אמנם לכל חייל בצה"ל יש חשיבות ועדיין לאורך כל חיי הרגשתי פספוס גדול", הוא מודה ומבהיר כי היום בדיעבד הוא חושב שלא היה צריך לוותר ולעמוד על רצונו לעשות שירות משמעותי. כך או כך, החיים עברו, צביקה התבגר ובנה משפחה אלא שלמרות כל אלו בפינה בראש תמיד נשאר אצלו החלום המפוספס. ככה עד שלפני כשלושה חודשים הוא החליט לפנות במייל לקצינת פניות הציבור של צה"ל. "זה היה משהו דיי ספונטני, בלי יותר מדי תכנונים, פשוט חשבתי לעצמי שאין לי בעצם מה להפסיד".

 

“לא חוששת מהגשמת חלומות, אני מתרגשת ומודה על הזכות”
“החיבור בין הצבא לקהילה חשוב מאוד”

"מנסים לתת מענה לכל פנייה"


מי שקיבלה את פנייתו של צביקה להיות בתוך טנק ולראותו מהכי קרוב שאפשר הייתה סגנית קצינת פניות הציבור של צה"ל דנה, כשביחד עם סא"ל מיטל שכטר, קצינת פניות הציבור הצה"לית החליטו לנסות לקדם את הנושא ולהגשים לצביקה את החלום. כמי שמשמת כקצינת פניות הציבור מזה כשנתיים מבהירה סא"ל שכטר: "שום פנייה אלינו לא נראית מוזרה. כל פנייה שאנחנו יכולים לתת לה מענה אנחנו פועלים לעשות את זה בשמחה וכך היה גם במקרה של צביקה. מאחר והוא תושב אילת רק טבעי היה שנפנה בבקשה לחטיבה 460 של השיריון הממוקמת בשיזפון שם הסמח"ט איל כץ הרים את הפנייה באהבה ובשתי ידיים ועזר לנו להגשים לצביקה את החלום. יש אלינו לא מעט פניות שעניינן צבא וחברה במסגרתן אנחנו נתקלים בשלל פניות מיוחדות ומרגשות וזה בדיוק חלק מהייעוד שלנו, במסגרת הרצון לקרב את צה"ל לקהילה".
מי שהרים את הכפפה באהבה היה סמח"ט 460 סא"ל איל כץ, תושב אילת ב– 4.5 השנים האחרונות שמבהיר השבוע: "החיבור בין הצבא לקהילה חשוב מאוד וזה בא לידי ביטוי לאו דווקא בדברים הרשמיים שנעשים אלא בדברים הקטנים והאישיים כדוגמת המקרה הזה. כשדנה מפניות הציבור התקשרה אלי וסיפרה לי על החלום של צביקה, התשובה המיידית הייתה- תביאו אותו. משם התחלנו לגלגל את הרעיון ולהנגיש את הגשמת החלום. זה מסוג החיבורים החשובים שמשרתים אותנו כצבא העם מצד אחד ומגבירים אצל הציבור את תחושת הביטחון גם אם היא לא ישירה", מסביר סא"ל כץ. "מדובר בחיבור וחוויה שמההתרשמות שלי גרמו לבן אדם תחושה של אושר עילאי. בסוף כולנו בני אדם, לכל אחד מאיתנו יושב משהו בבטן ובמייל אחד חלום של שנים זכה להיות מוגשם. משהו שיכול להיראות למישהו כלא מושג, יכול להיות מאוד פשוט עבור מישהו אחר וזה בדיוק מה שקרה במקרה הזה. אמנם יש יחידות שמבחינת העיסוק שלהן והסיווג שלהן לא יכולות לאפשר מפגש כזה, אבל אין לי ספק שבמסגרת האפשר כל יחידה הייתה נענית להגשמת חלום שכזה עבור אזרח. כמי שמשרת בצה"ל 22 שנים אני יכול לומר שיש בצה"ל המון מפגשים אישיים שמחברים לוחמי עבר, מחברים אליהם את האחר ואת השונה כשהרווח שלנו מהמפגשים האלו כמדינה הוא עצום. כשאני הולך לישון ויודע שהשפעתי ולו גם על אחרון החיילים עם מילה טובה, אני יודע שהרווחתי אותו בתור אזרח שיהיה לו אמון גדול בצה"ל, זו הגישה של הצבא שלנו וזו גם החובה שלנו כמפקדים".

 

''זה היה עבורי שיא הרגש. אשכרה הייתי בטנק''. נוטס

 

להסתכל לטנק בחום של הצריח


גם קצינת פניות הציבור שלא ויתרה על הגעה למפגש עם צביקה וגם סא"ל כץ והמפקד הצעיר שקיבל על עצמו להסביר לצביקה על הטנק לא יכלו שלא להתרגש לנוכח המעמד. "התחלנו בזה שצביקה נאסף על ידינו מביתו באילת והגיע לבסיס, קיבל הסבר על הנעשה בחטיבה 460 שהיא חטיבת הכשרה של כל לוחמי ולוחמות השיריון ונחשבת לחטיבה במוכנות למלחמה בהינתן האות. משם יצאנו לשטח, לכביש ההיקפי של הבסיס, שם נמצאים הטנקים. צביקה פגש מ"מ שלנו, מפקד בקורס קצינים שהסביר לו על הטנק ועל המתנה הנפלאה הזו שרוב רובה מיוצר כיום בישראל. לאחר ההסבר החיצוני הכנסנו את צביקה לטנק שם הוא קיבל הסבר הכי קרוב שאפשר על כל תפקידי הלוחמים בטנק ועל דרך הפעולה שלו והיה מאוד מרגש".

למה לא היה סיבוב?
"יש היבטים בטחוניים בגינם החלטנו הפעם שלא להעלות אותו לנסיעה על טנק. בסוף זו 'מכונה' גדולה ויש מי שזו יכולה להיות תחושה קלסטרופובית משהו להיות בתוכו. לפני היכרות מעמיקה אי אפשר לדעת איך זה ישפיע על הבן אדם ולכן העדפנו להסתפק בהיכרות וביקור בתוך הטנק".
עבור צביקה עצמו החוויה הייתה מרגשת במיוחד. "תמיד הרגשתי פספוס ממה שעשיתי בצבא, הייתי ממורמר על הצבא ועל האנשים שלא איפשרו לי לעשות את מה שרציתי לעשות במסגרת שירותי הצבאי, אבל היום, אחרי המפגש עם סא"ל כץ הכל השתנה. הכרתי סמח"ט מדהים, בן אדם מדהים ומערכת שבאמת רצתה להגשים לי חלום ולהשאיר את המשקעים מהעבר מאחוריי".

איך הרגשת במפגש?
"זה היה עבורי שיא הרגש. אשכרה הייתי בטנק, התרגשתי כמו ילד קטן שמתלהב מהצבא. 
המפגש הזה ענה לי על כל הציפיות ואפילו מעבר. כשישבתי לכתוב את הפנייה לקצינת פניות הציבור לא באמת האמנתי שייצא מזה משהו, אבל חשבתי לעצמי שאין לי מה להפסיד. ברגע שנכנסתי לטנק רציתי לחזור להיות בן 18, להיות חייל בשריון".
מי שיצאה מהמפגש נרגשת ביותר הייתה סא"ל מיטל שכטר, קצינת פניות הציבור שלא משנה כמה חלומות היא תצליח להגשים ובאיזה רבדים, היא תמיד תתרגש מעצם המעמד. 

יש על הפרק כבר הגשמת חלום נוסף אני תוהה וסא"ל שכטר אומרת בחיוך: "המטרה שלנו להמשיך את הייעוד שלנו, לקבל כל פנייה שמגיעה אלינו ולתת מענה בסוגיות שונות. החלום האמיתי שלנו הוא להיות כתובת לאזרחים בכל עניין שקשור לצה"ל  וגם עבור המשרתים. הדבר היפה בתחום שלנו שאתה מגיע בבוקר ולא יודע באיזה בקשה תיתקל. אנחנו מנסים לעשות את הטוב ביותר כדי להוציא כמה שיותר אנשים מרוצים".


את לא חוששת מזה שעכשיו תיבת הדואר שלך תתמלא בבקשות להגשמת חלומות?
"ממש לא. כל בקשה תיבחן עניינית ואם יש מקום ויכולת לבצע, נעשה את זה, דברים כאלו רק מאפשרים לי לבצע את ייעודי. אני לא חוששת מהגשמת חלומות, אני מתרגשת ומודה על הזכות".


לקינוח אני שואלת את צביקה מה המסר שלו מהחוויה שעבר והוא לא חשב פעמיים וענה: "פשוט לא לוותר אף פעם לנסות להגשים חלום. חשוב להעביר מסר לדור הצעיר לעשות שירות צבאי משמעותי, שישאיר אחרי השירות הצבאי טעם טוב ולא תחושת פספוס של העברת ככה סתם את הזמן. הצבא הוא של כולנו וחשוב שכל אחד יתרום את חלקו. מצד שני חשוב גם להדגיש שבשום דרך אני לא מקטין מחשיבות של תפקידים אחרים בצבא ובלבד שעושים את מה שעושים מכל הלב ובאהבה". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש