בוטלה טיסת ארקיע הראשונה מרמון לבטומי

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: רותם נועם ● 5/8/2022 09:30 ● ערב ערב 3080
יתכן והשמחה הגדולה סביב טיסות הקיץ הבינלאומיות של חברת ארקיע לחו''ל, שהיו אמורות לחזור כבר בקיץ הזה לשדה התעופה רמון, היתה מוקדמת מדי ● תושבי אילת שמיהרו להזמין מקומות בטיסה הראשונה מרמון בקו אילת-בטומי, הופתעו לגלות בסוף השבוע, כי החברה החליטה לבטל את טיסתה הראשונה, לטענתם, ככל הנראה מאחר והטיסה לא הייתה מלאה ● ''זו תעודת עניות לחברה שלא המתינה עוד קצת בניסיון למלא בכל זאת את הטיסה'', אמרו השבוע תושבים מאוכזבים, חלקם כבר הזמינו בחו''ל מלונות ● יהודה מורדי, חבר מועצת עיר, שהיה אמור גם הוא לטוס על הטיסה הבהיר: ''כדי שלא לפגוע בתדמיתה, טוב היתה עושה ארקיע אם הייתה מוציאה בכל מקרה את הטיסה ומראה רצינות. לתושבים יהיה קשה לסמוך על החברה שתוציא במועד את הטיסות הבאות כמתוכנן'' ● נוסעים שניסו השבוע להזמין בכל זאת מקומות בטיסות הבאות גילו כי האתר אינו מאפשר זאת ● כעת, נשאלת השאלה כיצד מתכוונת החברה לפצות את הנוסעים שנשארו בבית, ומדוע לא ניתן להזמין טיסות מרמון לחו''ל באתר החברה? ● מארקיע הובהר: ''הוחלט לדחות את הפעילות בשבוע ממספר שיקולים, ביניהם תשעה באב שחל ביוםראשון הקרוב”
בוטלה טיסת ארקיע הראשונה מרמון לבטומי

בקול תרועה רמה בישרה לאחרונה עיריית אילת, כי בקיץ הקרוב יזכה שדה התעופה רמון לעדנה מחודשת ויזכה לממש את ייעודו כשדה תעופה בינלאומי. על פי פרסומי העירייה, נענתה חברת ארקיע לבקשת ראש העירייה אלי לנקרי והסכימה להרים את הכפפה ולהיות החלוצה בטיסות בינלאומיות שאמורות להתקיים כבר בקיץ הזה לשני יעדים לחו"ל- לרנקה בקפריסין ולבטומי שבגאורגיה. "אני מאמין שבעקבות ארקיע תגענה גם חברות התעופה אל על וישראייר", אמר ראש העירייה, אלי לנקרי, שברך את החלטת החברה על הבעת האמון. עוד הוסיף ראש העירייה והדגיש: "החייאת שדה התעופה רמון והגדלת היקף הפעילות הבינלאומית היא משימה לאומית ואינטרס ברור עבור כל אזרח במדינת ישראל".על פי המתכונן, אמורה ארקיע להפעיל בשלב ראשון 6 טיסות שבועיות לבטומי ולרנקה. 

 

הפתעה- הטיסה הראשונה בוטלה


ביום ראשון הקרוב ה- 7/8 אמורה הייתה חברת ארקיע להוציא בקול תרועה רמה את טיסת הקיץ הראשונה שלה משדה התעופה רמון באילת לבטומי שבגאורגיה, אלא שלהפתעת תושבי אילת שמיהרו להיות החלוצים על הטיסה והזמינו לא רק טיסות, אלא גם לינות בבתי מלון בבטומי וכיסוי ביטוחי, ביום חמישי שעבר הם קיבלו הודעה מאכזבת מנציגת החברה כי הטיסה בוטלה. שביט שמחי, תושב אילת, גילה את ההחלטה יום אחד לפני קבלת ההודעה הרשמית וזעם. "אף אחד לא טרח אפילו להסביר מדוע ולמה הטיסה בוטלה". שמחי הצליח לבטל את הזמנת המלון שביצע וגם ביטל את הכיסוי הביטוחי. "בארקיע אמנם הציעו לתת לי חלופה של טיסה לבטומי מנתב"ג אבל לא הייתה לי שום כוונה לשלם את ההפרשים שכן הטיסה מנתב"ג עולה יותר", אמר. שמחי שביקש החזר כספי גם קיבל אותו לאחר מספר ימים. עכשיו הוא תוהה האם הוא אינו זכאי לקבל פיצוי כזה או אחר מהחברה שהרסה לו לטענתו את החופשה המתוכננת. "בארקיע אמנם טוענים כי אני לא זכאי לפיצוי מעבר לכך שכספי הוחזר, אבל אני בהחלט מתכוון לבדוק את הסוגיה משפטית", הוא מבהיר. 
אבל יותר מעניינים כספיים היו שמחי וגם תושבי אילת אחרים שהזמינו מקומות בטיסת הבכורה של ארקיע מרמון לחו"ל מאוכזבים מעצם הביטול. "הייתי מבסוט לגלות שנוכל לטוס עכשיו מרמון צ'יק צ'ק לבטומי", אומר שמחי המאוכזב. "אני אוהב מאוד את היעד ואם אפשר היה לטוס מאילת זה היה מקצר הליכים ומרחקים הופך את הטיסה לנוחה הרבה יותר. הם כנראה לא עשו שיעורי בית וציפו להיענות גדולה יותר. אני סבור שאם ארקיע הייתה ממתינה קצת יותר זמן לפני שהם מיהרו לבטל את הטיסה, תושבי אילת נוספים היו מזמינים מקומות והטיסה היתה יכולה לצאת לדרך. בינתיים אנחנו נשארים בבית. לצערי פעם נוספת ארקיע הוכיחה שהיא עושה מה שהיא רוצה כי היא יכולה".

 

"מי יסמוך מעתה על החברה בטיסות הבאות?"


חבר מועצת עיר, יהודה מורדי, היה אמור גם הוא לטוס בטיסת הבכורה המרגשת של ארקיע לבטומי והופתע מעצם הביטל המוקדם. "תושבי אילת ידועים ככאלו שנזכרים להזמין מקומות ברגע האחרון", מזכיר מורדי. "למה לבטל טיסה שבועיים וחצי לפני? למה ארקיע לא חיכתה עוד קצת כדי לבדוק מה באמת קורה?". מורדי שהזמין גם הוא כבר כיסוי ביטוחי ולינה באחד המלונות היוקרתיים בבטומי, גילה שאינו יכול לבטל את ההזמנות ונענה להצעת ארקיע להחליף את הטיסה המבוטלת מרמון בטיסה לבטומי מנתב"ג. "הם אמנם חשבו בהתחלה שאני אשלם את ההפרשים הכספיים", אומר מורדי, "אבל הבהרתי להם שזו חוצפה בכלל לבקש. הם עשו בדיקה מהירה וחזרו אלי עם תשובה שאני לא צריך לשלם את ההפרשים הכספיים", הוא מספר. "שמחתי מאוד לשמוע על ההחלטה לטוס מרמון לבטומי. זה יעד שהרבה אילתים אוהבים ולו מהסיבה שהעיר מזכירה את אילת. ברגע ששמעתי על הטיסה היה לי ברור שאני חייב להיות על הראשונה. הרגשתי פורץ דרך. יש בבטומי יזמים ואנשי עסקים ששמחו להגיע ישירות לאילת וכבר היו אמורים לחזור איתי לעיר בטיסה חזרה. אילת יכולה ללמוד הרבה מתנופת הבנייה והפיתוח שמתקיימים בתקופה הזו בבטומי. הקשר שהיה נוצר בעקבות קיצור זמני הטיסה והטיסות הישירות מאילת יכל לעשות רק טוב לשדה ולעיר. ביטול הטיסה שינה כמובן את התוכניות של המשקיעים שלא יגיעו דרך נתב"ג והבלאגן שבו". 
לדברי מורדי ארקיע שגתה מעצם ביטולה של הטיסה הראשונה. "מי מבטל טיסת בכורה? גם אם מדובר בהפסד כלכלי בטיסה הראשונה, החברה הייתה צריכה להראות שהיא רצינית ועומדת בהטחותיה. ארקיע שתדמיתה פגועהבלאוו הכי בעיני תושבי אילת עשתה לטעמי טעות, שכן אחרי ביטול הטיסה הראשונה, מי יסמוך עכשיו על החברה בטיסות הבאות לחו"ל?".

 

לא ניתן עוד להזמין דרך האתר


מי שבכל זאת ניסה השבוע להזמין טיסות ארקיע מרמון לבטומי או ללרנקה שבקפריסין דרך אתר החברה, גילה כי המשימה בלתי אפשרית. גורמים בשדה התעופה סייגו את האפשרות כי התוכנית תצא בסופו של דבר לפועל והזכירו כי השבוע שוב נקלעה החברה לקשיים בעקבות מחאת הטייסים שלא התייצבו לטיסות פנים ארציות. "החברה מסובכת מעל הראש והאתגר הזה שלקחה על עצמה לטוס טיסות קיץ בהתרעה כל כך קצרה מרמון לחו"ל לא יוסיף לקשיים שלה", אמר השבוע ל'ערב ערב' גורם בשדה התעופה שציין: "לא אתפלא אם החברה החליטה שתודה ולא תודה הם מוותרים על הרעיון".

פנינו למנכ"ל חברת ארקיע עוז ברלוביץ על מנת להבין ממה נבעה ההחלטה לבטל את הטיסה הראשונה של ארקיע לבטומי? ביקשנו להבין כיצד והאם בכלל מתכוונת החברה לפצות את נוסעיה בגין ביטול הטיסה והאם בשורה התחתונה ארקיע תטוס בקיץ הזה כמובטח מרמון לשני היעדים בחו"ל? 

מנכ"ל החברה השיב בתגובה לשאלות: "הוחלט לדחות את הפעילות בשבוע ממספר שיקולים ביניהם תשעה באב שחל ביוםראשון הקרוב. הנוסעים שנרשמו קיבלו הודעה מראש".

 


 

שביתת הטייסים לא עוזרת למצב


ביום שני השבוע, הודיע ארקיע כי: "טייסי ארקיע פתחו הבוקר בשביתה פראית וכ 9 טייסים הודיעו על מחלה פתאומית החברה נאלצת לבטל הבוקר 2 טיסות לרודוס." עוד הוסיפו בחברה כי: "למרות קיומו של הסכם הבראה בתוקף ל 7 שנים הכולל התחייבות לשקט תעשייתי והימנעות מכל שביתה ועיצומים ועוד בטרם יבשה הדיו על מזכר הבנות שנחתם לאחרונה בחודש אפריל 2022 שבמסגרתו באה החברה לקראת הטייסים והחזירה את שכרם כמעט לתקופת טרום קורונה, פתחו הבוקר טייסי החברה בשביתה פראית בשיא עונת התיירות. אנו קוראים להסתדרות להפעיל את מרותה על ועד הטייסים  ולהפסיק מידית את העיצומים. אנחנו מתנצלים בפני הנוסעים ועושים את כל המאמצים על מנת לדאוג ללקוחותינו לטיסות חלופיות ולהגיע לחופשת הקיץ" . 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת