מנהל מחלקת הגינון לשעבר בעיריית אילת: העצים שנשתלו לאורך טיילת הכביש העוקף יגרמו לנשירה לחצרות שכונת נווה מדבר

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מירב לוי דיאמנט ● 13/5/2022 10:39 ● ערב ערב 3068
למרות שבשכונות רבות בעיר התושבים מתלוננים על מיני העצים המנשירים שעיריית אילת שותלת ברחובות, קרוב מדי לבתים, בעיקר כי הם זולים, גם לאורך טיילת הכביש העוקף החדשה התעקשו מתכנני הטיילת לשתול בעיקר עצי ינבוט ופיקוס הידועים בנשירת העלים שלהם ● רגע לפני שיהיה מאוחר מדי, קורא השבוע ניסים ביטון, מנהל מחלקת הגינון לשעבר בעיריית אילת, להעביר את העצים הצעירים לאזורים אחרים בעיר, ובכל מקרה, להרחיק את הצמחייה מהבתים ● ''מי החליט שטוב ובסדר להציק לתושב?'', הוא זועם ומאשים: ''זה מה שקורה כשאין בעיריית אילת מי שיעבור על הנחיות המתכנן בעניין צמחייה''
מנהל מחלקת הגינון לשעבר בעיריית  אילת: העצים שנשתלו לאורך טיילת  הכביש העוקף יגרמו לנשירה  לחצרות שכונת נווה מדבר
עצים נשירים ברחוב ששת הימים בשחמון. הדיירים סובלים

אם תעברו בימים אלו לאורך רחוב ששת הימים בתחום שכונת השחמון, תגלו שהמדרכות והכבישים מכוסים בנשירה צהובה, תולדה של עצי האלביציה הצהובה, ששתלה עיריית אילת ברחוב. אלא שאם לא די בנשירה העונתית הזו שאולי יוצרת מראה רומנטי משהו, אבל לגמרי לא נעימה לבעלי הבתים הסמוכים שנאלצים לנקות את החצרות שוב ושוב, גם בימים בהם אין נשירת פרחים, נאלצים התושבים המתגוררים בבתים הפרטיים לאורך הכביש, להילחם במה שהם מגדירים "תופעת הנשירה הטורדנית' של העצים ועדיין לא דיברנו על שורשי העצים שמוגדרים כ'אלימים' ו'מתפשטים' ולכן מומלץ לשתול אותם באזורים רחבים ולא בסמוך לבתים. "זה מה שקורה כשבעירייה לא חושבים צעד אחד קדימה ובוחרים לשתול ברחובות עצים שמוכרים כעצים בעלי נשירה מתמדת", מסביר השבוע ניסים ביטון, מי ששימש במשך 10 שנים כמנהל מחלקת הגינון בעיריית אילת ומאחוריו רזומה של 30 שנה בתחום. 

 

עכשיו גם דיירי נווה מדבר יסבלו


אלא שלמרות הבעייתיות המוכרת ברחבי העיר עם מיני העצים הנושרים, מתעקשת עיריית אילת, משום מה, להמשיך ולשתול את אותם עצים- ינבוטים ופיקוסים בעיקר, ולראיה, טיילת הכביש העוקף החדשה, גם שם נשתלו, ממש לאחרונה, בצמוד לחומה החוצצת בין הטיילת לבתים, העצים הבעייתים. 
"בשחמון זו כבר בעיה מוכרת וידועה", אומר השבוע ביטון, "שם כבר קשה להחזיר את הגלגל אחורנית. לא ברור לי, על מה ולמה, למרות הבעייתיות, ממשיכה עיריית אילת לעצום עיניים וחוזרת על הטעות. בפירוש אסור היה לשתול את העצים האלו על הטיילת בכזו קירבה לבתים. ידוע שאלו עצים שהנוף שלהם יירד לבתים השכנים. הרוח שם צפונית קבועה והעלים ימצאו דרכם לחצרות הבתים הסמוכים. גם שם בעוד לא הרבה שנים, יתחיל מאבק מול העירייה, כמו שקורה במקומות רבים אחרים בעיר בדרישה לכרות את העצים. אני לא מצילח להבין, אם לכולם מוכרת הבעיה, למה ממשיכים לחזור עליה? זה לא העיקר לשתול, אלא חשוב לשתול עם מחשבה כמה צעדים קדימה. מי החליט שטוב ובסדר להציק לתושבים?", הוא אומר בכעס ומבהיר: "תושבי נווה מדבר לא כאלו מבינים בצמחיה. על פניו אולי נראה להם שהירוק הזה יפה וגם נחמד, אבל אני יכול לומר לך בוודאות, שלא ירחק היום בו הם יבינו את הטעות שנעשתה. למה בן אדם צריך למכור את הבית שלו בגלל שלכת בלתי פוסקת של עלים בחצר, רק כי העירייה לא חשבה וחזרה שוב על טעויות עבר ידועות".

אני שואלת את ניסים איך יתכן שטעויות כאלו משמעותיות חוזרות על עצמן והוא מבהיר: "האדריכל מדהים, והוא לא תמיד מודע לבעיות בנושא הצמחייה. מי שצריך לשים לב לדברים האלו ולשנות זו עיריית אילת. בעירייה חייבים לקבל החלטות שיהיו לא רק לטובת הנוף העירוני, אלא בעיקר לטובת התושבים וכאן, חד משמעית, אין את המחשבה הזו על התושב. אם מישהו שלא מבין כלום בצמחייה וגננות יושב על התוכניות עם האדריכל, לא עשינו כלום".

ועכשיו לא מאוחר מדי לתקן?
"אז זהו, שזה בדיוק הזמן לתקן. אפשר להוציא את הצמחים ולהעביר אותם למקום אחר, שלא יהיה בקרבת הבתים. יש עצים שגדלים בצורת פירמידה והנוף שלהם (השורשים - מ.ל.ד) לא יגיע לבתים השכנים. לא חסרים עצים מתאימים גם מבחינת האילוצים של העיר, צריך לתת על זה את הדעת וכאן אין שום מחשבה. טוב עשתה העירייה שתחמה את הטיילת בחומה מבתי הדיירים בשכונת נווה מדבר, אבל מה כל זה יעזור אם בעוד כמה שנים שורשי העצים שנשתלו ירימו את החומה? הגיע הזמן שבעיריית אילת יבינו שחובה לפצל את המכרזים בין מכרז לעבודות הפיתוח לבין מכרז לגינון. עם כל הכבוד למפתח, ולא משנה מי הוא, הוא אף פעם לא יבין בנושאי צמחייה כמו איש שעוסק רק בתחום הזה".

 

''אם מישהו שלא מבין כלום בצמחייה וגננות יושב על התוכניות עם האדריכל, לא עשינו כלום''. ביטון. עצים צעירים נשירים בטיילת העוקף. קרובים מידי לחצרות הבתים ולחומה

 

תושבים בעיר: "נשירת העצים פוגעת לנו באיכות החיים"


אם מישהו עוד היה צריך הוכחה לסבל שנגרם לתושבים בעיר כתוצאה מעצים מנשירים שאינם מתאימים לסביבה, כדאי להם לפנות לדיירים שמתגוררים לאורך רחוב ששת הימים בשחמון ולשמוע מהם כיצד הפכו החיים לצד עצים מנשירים לסיוט עבורם. ורד דה פז מתגוררת בבית קרקע בסמוך לכביש הראשי, לאורכו שתלה העירייה כבר לפני שנים עצים מסוג אלביציה צהובה. מאז הפכו החיים שלה ושל הוריה למלחמה בלתי פוסקת בעלים. "גידרתי, הגבהתי את הגדר, בניתי פרגולה ואפילו רישתתי ברווח שבין הגדר לפרגולה כדי לנסות למנוע את כניסת העלים לחצר, אבל זה לא עוזר כי כשיש רוח העלים עפים מעל הפרגולה ונוחתים בחצר", היא מספרת השבוע בכעס. "אני יכולה לנקות את החצר כל יום כל היום וזה לא עוזר. שנייה אחרי שאני מנקה שוב יש המוני עלים בחצר. זה סיוט. אני לא מצליחה להבין למה עיריית אילת תקעה כאלו עצים ליד הבתים, כשכל אחד יכול להבין שזה לא הולך ביחד ושזה לא מתאים למקום קרוב כל כך לבתים". 

 

ומה יהא על האלרגיים?


אמה של ורד שסובלת מבעיות נשימה, לא יכולה לשבת בחצר כי העלים האלו ומה שהם מביאים איתם לא מקלים לה על הנשימה. "קנינו בית קרקע כדי לשבת בחצר וליהנות ממנה, אבל בפועל זה לא מתאפשר", אומרת ורד בכעס. לטענות האלו שלה מצטרפים דיירים נוספים לאורך הרחוב שגם הם סובלים מבעיית העלים הנושרים.
 "אנחנו מתקשרים אין סוף פעמים למוקד העירוני ומתלוננים ואחת לכמה שבועות שולחים לכאן גוזם שמוריד כמה ענפים וזהו. הרי זה כמו פלסתר לשבר, זה לא נותן כלום", זועמת ר. דיירת ברחוב. "כואב הלב לראות איך באזורים אחרים העירייה כורתת את העצים. אבל גם זה לא ממש עוזר כי העץ גדל חזרה. מצד שני לעקור את העצים האלו היום זה כבר כמעט בלתי אפשרי כי השורשים האלימים כבר שלחו זרועות לכל עבר".
ורד מספרת כי לפני כמה חודשים הייתה לה בעיה בביוב, כשאיש המקצוע הגיע לבדוק מה הבעיה, התברר ששורשי העצים סתמו את הביוב. "הם שולחים שורשים ארוכים לכל כיוון,  מרימים את המדרכות ועושים רק צרות", היא אומרת ומתקשה להאמין שלמרות המצב הזה שמוכר היטב לטענתה לעיריית אילת, בעירייה ממשיכים לנטוע עצים כאלו בקרבת בתי מגורים בעיר.
"אנחנו חייבים פיתרון מהיר ואמיתי", אומרת השבוע ר. בכעס. "שלא ישלחו שוב מישהו להוריד כמה ענפים, אלא ימצאו פיתרון פעם אחת ולתמיד לבעיה הזו שהעירייה עצמה יצרה אצלנו", דורשים הדיירים.
וניסים שב ומזהיר: "תראו אותם היום, זה בדיוק מה שיקרה עם הבתים בנווה מדבר בעוד לא הרבה שנים. זה הזמן לעשות חושבים ולתקן את הטעות וטובה דקה אחת קודם".

את תגובת עיריית אילת לטענות לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.  


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת