אילת לא מתקדמת במדד חופי ‘הדגל הכחול' לאיכות סביבה

מאת: רותם נועם ● 13/5/2022 11:20 ● ערב ערב 3068
עמותת אקו אושן בישראל, נציגת ארגון FEE הבינלאומי, פרסמה לאחרונה את רשימת החופים הזכאים להתהדר ב'דגל כחול', המעיד על כי המדובר בחופים ומרינות העומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר מבחינת שמירה על איכות הסביבה ● אם ב-2015-2016 כללה הרשימה המכובדת את חוף השחפים (דן/הרודס), חוף הדתיים ומרינה אילת, מאז ועד היום נותר בה רק חוף השחפים
אילת לא מתקדמת במדד חופי  ‘הדגל הכחול' לאיכות סביבה
הנפת הדגל הכחול בחוף הנפרד ב-2018

הבשורה הטובה היא כי לאילת חוף אחד ויחיד הזכאי גם בשנת 2022, להיכלל ברשימת החופים המכובדת הזכאית לדגל כחול מארגון איכות הסביבה הבינלאומי FEE, שנציגיו בישראל הם ארגון אקומושן. החוף הוא חוף מס' 3, המוכר בשמו המיתולוגי "חוף השחפים", הממוקם למרגלות מלונות הרודס ודן. 

 

חותמת ידידותית לסביבה


משמעות ההכרזה הינה כי החוף זה, המצטרף לרשימה בת 54 חופים, 3 מרינות ונמל אחד, הזכאים לאחוז בתואר הנכבד השנה. 
בין הקריטריונים הרבים שנבחנו, בולטים אלה הנוגעים לניהול והפרדת פסולת, נגישות קלה לציבור ואנשים בעלי מוגבלות, הקפדה על איכות מי הרחצה, ניקיון החוף וסביבתו ועוד. 
מטרת התוכנית הינה לעודד מודעות סביבתית ולקיחת אחריות על שמירת הסביבה החופית והימית בקרב משתמשי החופים, הקהילות המתגוררות בסביבתם ובקרב רשויות והארגונים העוסקים בניהול החופים.
הנפת הדגל הכחול מעניקה חותמת רשמית לכך שהחוף או המרינה הנם ידידותיים לסביבה, וכי הרשות האחראית על החוף או המרינה, מובילה בנושאי ניהול סביבתי ושירות לתושבים. 
תכנית דגל כחול הושקה בישראל לראשונה בשנת 2012 בפיילוט שהפך בשנה שלאחר מכן להכרזה שנתית. בשנת 2014, הצטרף חוף השחפים באילת (חוף מס' 3) לרשימה, ומאז, למעשה הוא שומר על מקומו בה ברציפות. 
נכון להיום ישנם למעלה מ-4,600 חופים, מרינות וכלי שיט ברחבי העולם המנוהלים לפי מתווה תכנית הדגל הכחול, בכ-46 מדינות. 
בהודעה שפרסמה אז עיריית אילת נמסר כי היא גאה להודיע: "חוף "השחפים" עמד בתקינה המחמירה של איכות מי רחצה, אשר נבדקים אחת לשבוע על ידי מחלקת התברואה בעירייה, בבדיקה לפי התקינה הישראלית ואחת לחודש בדיקה מפורטת לפי דרישות ה-  FEE. מלבד איכות מי רחצה, עומד חוף "השחפים" בסטנדרטים גבוהים אחרים של הארגון FEE כמו, שירותי הצלה ברמה גבוהה, ניקיון, פעילות חינוכית הסברתית בנושא חופים בחוף עצמו וברחבי העיר, הקמת ועדה לניהול החוף, הנגשה לנכים, איסור לינה בחוף, ועוד. את התהליך לקבלת התו הסביבתי והשמירה עליו מבצעת היחידה לאיכות הסביבה בעירייה לצד פעילות סביבתית ענפה ברחבי העיר ובמפרץ אילת."

 

הדגל הכחול למרינה באילת נשלל בשל גילוי שפכים

 

הדגלים נלקחו מיד לאחר שהוענקו


בשנת 2015 חל שינוי ממשמעותי לטובה במיקומה של אילת ברשימת החופים הזכאים להתהדר בדגל הכחול בישראל, לאחר שזה הוענק למרינה העירונית של אילת וכן לחוף הנפרד (חוף הדתיים) שבחוף מפרץ השמש.
בהודעה שפרסמה אז העירייה נכתב כי: "בכך זוכה המרינה של אילת למקום של כבוד לצד מרינה תל אביב ומרינה הרצליה שגם בהן מונף דגל כחול...הדגל הכחול מהווה סימן למצוינות המוכר על ידי תיירים ואנשי מקצוע בתחום והוא תורם לקידום התיירות מהארץ ומחו"ל תוך חיזוק תדמיתה של ישראל כמדינת תיירות חופים." עוד נכתב כי: "המרינה מספקת שירותי שמירה במשך 24 שעות, חשמל, מים, תדלוק, מקלחות, שירותים, ואפשרויות נוספות: אספקה ועזרה טכנית. בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים בניהול המרינה באילת המעניקים לה איכות גבוהה ביותר ועל כן גם ניתן לה תו האיכות – הדגל הכחול."
אלא שבתחקיר של ערב ערב באילת מאוקטובר 2015, נחשף כי חודשיים בלבד לאחר שקיבלו 'החוף הנפרד' באילת ו'המרינה העירונית' את תו האיכות הבינלאומי, 'דגל כחול', נערכה באילת ביקורת פתע של ההנהלה הבינלאומית של התוכנית, בעקבותיה הוחלט לשלול מהחופים את הדגלים, בין היתר, בשל שפכים שהתגלו במרינה. את ההחלטה לשלול את הדגלים, שמרה העירייה בסוד.
בשנת 2018, לאחר שהארגון העניק לחוף הנפרד שוב דגל כחול, פורסם ב'ערב ערב באילת' תחקיר שבחן את מצבו התחזוקתי הקשה של החוף וכן את המפגעים הרבים ממנו סבל. ארגון אקומושן הבטיח לבדוק את הנושא ואכן, אות הדגל הכחול הוסר מהחוף ולא הושב לו עד היום. גם המרינה לא הושבה לרשימה המכובדת עד היום. עובדה זו לא מפריעה לעיריית אילת לפרסם גם כיום באתרה כי החוף הנפרד' נהנה מדגל כחול, אף שכאמור זה הוסר ממנו מזמן.
בשנה שעברה הצליח החוף הצפוני מערבי - חוף 2, הכולל את חופי לאונרדו פלאז'ה, חנניה, וממן להשתחל לרשימה, אך השנה הוא כבר נמחק ממנה. 
השבוע כאמור, פורסמה רשימת חופי דגל כחול לשנת 2022, בה מופיע רק חוף השחפים (המופיע בה ברצף מאז 2014)  כבעל היתר לשאת דגל כחול באילת וזאת למרות חוק הכלים החד פעמיים שחוקקה העירייה ושאמור (כך על פי הבטחת העירייה) להיכנס לתוקף בספטמבר השנה, אז גם אמורה להתחיל אכיפתו באמצעות פקחים ייעודיים, מול מפעילי החופים והרוחצים. 

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

 

באתר העירייה חוף הנפרד 4 עדיין מופיע כבעל דגל כחול

 


 

תוצאות דגל כחול באילת לאורך השנים


2022/23 - השחפים
2021/22 - השחפים, צפוני-מערבי
2020/21 - השחפים
2019/20 - השחפים
2018/19 - השחפים
2017/18 - השחפים, הנפרד
2016/17 - השחפים, הנפרד, מרינה מסחרית
2015/16 - השחפים, הנפרד, מרינה מסחרית, מרינה תור ים (נשלל)
2014/15 - השחפים


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש