הסנונית הראשונה בדרך להפיכת אזור התעשייה למרכז החדש של אילת: מלון היין

מאת: רותם נועם ● צילום: דוברות המשטרה ● 13/1/2022 12:25 ● ערב ערב 3051
לצד התחדשות עירונית בשכונות ובמרכז העיר, מקדמת העירייה בעת הזו התחדשות גם בדרום אזור התעשייה הישן, שיהפוך לרובע עירוני הכולל מסחר, תעסוקה, מגורים ומלונאות, כמו גם שטחי ציבור שייתנו מענה לתושבי השכונה החדשה שתיבנה ● אחד הפרויקטים הראשונים המבטאים מגמה זו הוא מלון היין שצפוי לקום מעל ''יינות אילת'' ולהתנשא לגובה 8 קומות
הסנונית הראשונה בדרך להפיכת  אזור התעשייה למרכז החדש  של אילת: מלון היין
התכנית האמורה מתיישבת עם תכנית העירייה באמצעות מינהל ההנדסה, לתכנון מחודש של לב העיר. יינות אילת

אזור התעשייה הישן, מתוכנן להפוך בשנים הקרובות לאזור מעורב שימושים, אשר למרות כינויו, אינו מיועד לתעשייה ואופי האזור ישתנה בעתיד בהתאם למגמות עליהן הורתה תכנית המתאר החדשה של אילת. בוועדה המחוזית דרום, מאמינים כי "מדובר בתכנית אשר יכולה להוות מנוף להתחדשות במרחב הסובב אותה, זאת בשל השימושים המוצעים בה וגם בשל החזית הראשית והפעילה של המגרש אשר פונה לציר מרכזי במתחם, רח' הבורסקאי, רחוב אשר עתיד להיות אחד הצירים המקשרים בין שכונות המגורים שממערב למתחם לבין דרך הכניסה הראשית לעיר אילת ואזור בתי המלון ממזרחו" .  

 

חניה אחת על כל ארבעה חדרי מלון


מלון היין המתעתד לקום על שטח "יינות אילת" באזור התעשייה הישן, הוא סנונית ראשונה בדרך למימוש החזון וקידומו בוועדה המחוזית נמשך בימים אלו. 
על פי התכנית המתגבשת יתנשא המלון שאמור היה להיות בן 3 קומות, לגובה של 8 קומות, ובכללן קומת גג וכן שתי קומות תת קרקעיות. 
בסך הכל צפויים להיות במלון 92 יחידות אכסון מלונאיות שיתפרשו על פני שטח בנוי של 4,420 מ"ר שטח עיקרי, בתוכם 300 מ"ר המיועדים למסחר וכן עוד 3,250 מ"ר שטח שירות הכולל את שטח החניה של המלון. יחס החניות שיידרש ממתכנני המלון יעמוד בחמש השנים הקרובות על חניה אחת על כל ארבעה חדרים. הוועדה קבעה כי ניתן יהיה לשנות את מספר החדרים אך מבלי לשנות את זכויות הבנייה בשטח. 
באשרה את התכנית, קבעה הוועדה מחוזית בחודש יולי 2021, כי לאחר שנתקבלה החלטת הועדה המחוזית בדבר אישור תכנית המתאר החדשה של אילת, אשר מאפשרת במתחם זה שימוש מלונאי, התכנית הוגשה ללשכת התכנון בחודש מאי 2021, ועמדה בתנאי הסף. הוועדה מקומית בעיריית אילת המליצה אף היא להפקיד את התכנית להתנגדויות. 
עוד קבעה הוועדה כי לא ניתן יהיה למכור במלון יחידות נופש או יחדות "טיים שרינג", וכי על הבעלות במלון להיות בידי גורם אחד. 
הועדה ציינה, כי לפי עדכון נציג המשרד להגנת הסביבה לא קיימים בפועל שימושים המחזיקים בהיתר רעלים באזור. הוועדה ברכה על קידומה של התכנית "אשר תהווה מנוף להתחדשות מתחם התעשייה ותייצר מלונאות נוספת, השונה מזו שעל חוף הים, להעשרה וגיוון ההיצע המלונאי בעיר".

 

הציבור יוזמן לשולחנות עגולים


כחלק מהליך התכנון המחודש של אזור התעשייה הישן, הודיעה עיריית אילת כי בכוונתה לקיים מספר מפגשים עם בעלי העניין ובשיתוף הציבור. מפגש כזה התקיים בחודש שעבר (19.12) בהובלת היועץ החברתי - רוני בן שושן האמון מטעם החברה הכלכלית לאילת (חכ"א) על קשרי הקהילה בפרויקטים של התחדשות עירונית, הוצגו בפני בעלי הנכסים, החזון והעקרונות המרכזיים של התכנית. 

בנוסף התקיימו שולחנות עגולים, שחולקו על פי מתחמים בעלי מאפייני דומים, במטרה להבין תרחישים, צרכים, רצונות, וחששות ככל ויש של בעלי הנכסים במקום, לטובת מתן מענה בתב"ע יחד עם יצירת תכנית למתחם שוקק ובעל כדאיות כלכלית, לקידום ההתחדשות שלו. בכל קבוצה היה נציג של חברת ניהול הפרויקט ושמאות (פז כלכלה והנדסה), נציג של עורכי התכנית (דרמן ורבקל אדריכלים), נציג של מומחי השיתוף ואסטרטגיה עסקית (חברת BUILD ), ונציג עירוני ממינהל הנדסה בעירייה.  הצוות שמח לגלות התעניינות רבה מצד בעלי הנכסים לתכנית ועקרונותיה, כמו גם הבנה של המורכבות התכנונית לצד הצורך בגמישות, לטובת הפעילות הקיימת ולטובת צרכים עתידיים.
התכנית האמורה מתיישבת עם תכנית העירייה באמצעות מינהל ההנדסה, לתכנון מחודש של לב העיר מתוך תפיסה, כי צמיחה איכותית ונכונה של לב העיר עם פינוי שדה התעופה והחיבור בין שני חלקי העיר, תביא לשינוי מהותי בתפקודה ובמהותה של העיר, שתהפוך לעיר תיירות מובילה המשלבת בין אורבניות נפלאה ומעניינת לבין תיירות חוף חדשנית ובועטת. תהליכים דומים מתקיימים גם בשכונת "אופיר", במתחם הרחובות "ירושלים השלמה" ו"אילות" ובמרכז העיר. 

ראש העירייה - אלי לנקרי: "מדובר בתכנית מהפכנית שתהפוך את אזור התעשייה הישן למתחם פתוח וחדשני, תעודד פעילויות ויזמות במרחב הציבורי, ותחבר את התושבים לאזור. אני מאמין ששיתוף ציבור כחלק בלתי נפרד מהליך התכנון יביא לתכנית מיטבית ואיכותית המבטאת את שאיפות הציבור והופכת אותו לשותף בעיצוב עתידו". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש