זהירות - פרגולות נושרות

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/11/2021 09:53 ● ערב ערב 3044
זה עלול היה להסתיים באסון כשפרגולת חנייה ענקית עשויית מתכת התמוטטה ברחוב אברהם אבינו בשחמון במהלך יום ראשון אחר הצהריים ● רק במזל לא היו באותו זמן אנשים תחת לפרגולה ● רכבים שהיו באותה שעה מתחת לפרגולה ניזוקו ● עילית לוי, דיירת ברחוב שרכבה ניזוק: ''זה לגמרי היה נס חנוכה'' ● עכשיו מבקשים דיירי השכונה להבין מי אישר לבנות כך את הפרגולה, שיסודותיה הרקיבו ממליחות הקרקע ● תושבים העידו השבוע: ''פרגולות חנייה כאלו נפלו גם במקומות נוספים בעיר. עיריית אילת חייבת לבדוק בכל השחמון את יסודות הפרגולות'' ● מרוואן נופי, הקבלן שבנה את הפרויקט: ''זה היה התכנון של עיריית אילת, עמדנו בכל הדרישות. לאחר שפרגולות כאלו נפלו גם במקומות אחרים בעיר, העירייה כבר לא דורשת פרגולות חנייה כאלו ענקיות. אני מציע לעירייה לחתוך את הפרגולות הענקיות שנבנו ברחבי העיר מטעמי בטיחות“ ● מהנדס עיריית אילת במענה לתושבים שפנו לעירייה: ''האחריות החוקית לביצוע עבודות תחזוקה תקינה של הבניין וכלל מערכותיו כולל בשטחים המשותפים והפתוחים אשר בתחום המגרש, הינה תמיד באחריותו של הבעלים המשותפים''
זהירות - פרגולות נושרות
''היו כבר בעבר כמה מקרים שפרגולות מתכת כאלו התמוטטו בשחמון''. הפרגולה שהתמוטטה השבוע באברהם אבינו

זה קרה ביום ראשון בסביבות השעה 16:00 אחר הצהריים בשכונת אברהם אבינו, כשלפתע נשמע ברחוב קול התמוטטות. שכנים שרצו לכיוון ממנו בקע הקול הופתעו לגלות כי פרגולת החנייה הגדולה, עשויית המתכת, שנבנתה על ידי הקבלן שהקים את הפרויקט, התמוטטה במפתיע. רק במזל לא היו בני אדם באותה שעה מתחת לפרגולה וחמישה רכבים שהיו בחנייה ניזוקו. 

 

אחד השכנים ניצל בנס


מספרת עילית לוי שמתגוררת ברחוב: "ישבתי בבית ופתאום שמעתי רעש חזק. חשבתי לרגע שזו משאית הזבל שהגיעה לרוקן אשפה אבל זה לא הסתדר לי עם השעה. רגע אחר כך שמעתי את השכנה צועקת "בואי מהר, הפרגולה נפלה לך על הרכב". עילית שמיהרה לרדת לחנייה לא האמינה למראה עיניה כשגילתה כי הפרגולה נחתה לה על מכסה המנוע של הרכב. 
"כמובן שמיד התחילו כל הטלפונים לכוחות הביטחון", היא מספרת. "ראשונה הגיעה ומהר המשטרה, אחריה אמבולנס טיפול נמרץ ורק במזל נמנע במקום אסון, שכן כמה דקות לפני שהפרגולה התמוטטה עבר שם אחד השכנים שניצל בנס. זה היה נס חנוכה, אין דרך אחרת לסכם את מה שקרה", היא אומרת.

 

לבדוק את הפרגולות בכל שחמון


בהמשך, הגיע למקום טרקטור שסייע לחלץ את הרכבים הפגועים שהיו מתחת לפרגולה הקורסת. תושבי השכונה שהיו מבוהלים מהמקרה ידעו לספר שזו לא פרגולת החנייה הראשונה שהתמוטטה בעיר. "היו כבר בעבר כמה מקרים שפרגולות מתכת כאלו התמוטטו בשחמון", סיפר מאי שמתגורר באזור: "מי שיסתכל על הנקודה בה יצא עמוד התמיכה של הפרגולה מנקודת הקיבוע לקרקע לא יאמין איך היא קובעה ככה למתכת שכולה החלידה ופשוט התפרקה. זו סכנת נפשות שחוזרת על עצמה וזה לגמרי רק עניין של זמן עד שמקרה כזה לא יתחיל ויסתיים בכלי רכב פגועים, אלא יגבה קורבן. רק אז אולי מישהו בעיריית אילת יתעורר ויבין שחובה לבדוק את כל העיגונים של הפרגולות האלו ברחבי השחמון ומתן חיזוקים על פי הצורך.“

 

כבר לא בונים אותן כאלו גדולות


מרוואן נופי, הקבלן שבנה את פרויקט אברהם אבינו הצר על המקרה ואף שלח לפנים משורת הדין כהגדרתו את הטרקטור שסייע לחלץ את הרכבים הלכודים מתחת לפרגולה הקורסת. לדברי מרוואן, מי שחתום על התכנון והאישורים של פרגולות החנייה המדוברות היא עיריית אילת. "כנראה שלאחר שהיו מספר קריסות של פרגולות כאלו בשחמון, מישהו בעירייה הבין שהן גדולות וכבדות מדי ולראיה היום בפרויקטים החדשים העירייה כבר לא דורשת עוד פרגולות כאלו גדולות", אמר מרוואן שהבהיר: "לי כבר אין שום אחריות לנושא. מדובר בפרגולות שהוקמו לפני 12 שנה על פי כל דרישות העירייה וכל האישורים שהיו נחוצים. לא ברור מהי בדיוק סיבת נפילת הפרגולה. אולי מישהו פגע ברגליים שלה אגב נסיעה, הרי לא הייתה באותו יום רוח חזקה. כך או כך, לא הייתי באותו יום באילת ואני עדיין לא באילת כך שלא יצא לי להגיע ולראות מקרוב. אולי מדובר בחוסר תחזוקה, אחרי הכל פרגולות כאלו לא נופולת ככה סתם מהיום להיום. זה היה לגמרי נס חנוכה שהמקרה לא הסתיים באסון בנפש. אני מציע לעיריית אילת לחזור לכל הפרגולות האלו הגדולות ולפצל אותן לשתיים כדי שמקרים כאלו שכבר קרו לא יחזרו שוב על עצמם.

במכתב שהוציא בעקבות הארוע ישראל חיון מהנדס עיריית אילת לתושבי הרחוב שפנו לעירייה נכתב:  "אנו פונים אליכם התושבים אשר בתחום מגרשכם הפרטי נמצא סוכך הצללה בשטח החניות. בפתח דברינו נדגיש כי האחריות החוקית לביצוע עבודות תחזוקה תקינה של הבניין וכלל מערכותיו כולל בשטחים המשותפים והפתוחים אשר בתחום המגרש, הינה תמיד באחריותו של הבעלים המשותפים אשר מחויבים להחזיק את הנכסים במצב המבטיח את שלום המחזיקים בו ואת שלום הציבור. לאור אירוע קריסת סוכך חניות ברובע 10 שבשחמון, אנו מתריעים כי עליכם לפנות למהנדס מוסמך הרשום בפנקס המהנדסים במדור בניין לצורך ביצוע הערכת מצב של סככות ההצללה שבתחום מגרשכם, לקבלת דוח המהנדס. ככל שיוחלט בהסתמך על דוח המהנדס מטעמכם כי נדרש לבצע עבודות תחזוקה או חיזוק, כאמור יש לבצע את התיקונים הנדרשים בהתאם להוראות המהנדס באופן מידי. העתק של דו"ח המהנדס ודו"ח התיקונים נדרש לשלוח למינהל הנדסה לצורך תיוק בתיק הבניין. אין באמור כדי לפטור מהחובה להוצאת היתר בניה לביצוע העבודות או חלקן, ככל שמדובר בעבודות הטעונות היתר על פי דין. לתשומת הלב, כל ההוצאות הכרוכות בביצוע עבודות התחזוקה כאמור, מוטלות על בעל הנכס ועליו בלבד מכוח אחריותו הבלעדית לתקינותו של הנכס."


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש