שחר צוברי יאמן את נבחרת הנשים של ישראל בגלישה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 15/10/2021 12:33 ● ערב ערב 3038
ביום חמישי זה קרה ● אחרי 28 שנים בהם הגלשן היה חלק בלתי נפרד מהרגליים שלו, שחר צוברי, הגולש האילתי, מדליסט הארד מבייג'ין תלה את המפרש ● במסיבת עיתונאים מרגשת הוא הודה: ''קשה להתרגל לזה שאין גלשן מתחת לרגליים ושהעור בידיים כבר פחות מחוספס'' ● אמו של שחר, ורד, הודתה לבנה בדמעות: ''תודה שלאורך כל הדרך היית בן אדם ורק אחר כך ספורטאי'' ● אבל היי, הים לגמרי לא נפרד מצוברי שימשיך להעביר עכשיו את האג'נדה שלו ואת כל שנות הוותק והניסיון כמאמן נבחרת הנשים של ישראל
שחר צוברי יאמן את נבחרת  הנשים של ישראל בגלישה
צוברי זקס רפא ורוני מאיר ● צילום: עמית שיסל

העיר אילת יכולה להתגאות. שחר צוברי, הגולש האילתי שהתחיל את דרכו בים כבר בגיל 7, כי איך הוא אומר: "אבא שתמיד אהב טבע, היה לוקח אותנו לגלוש כדי שלא נהיה מהילדים שיושבים על הברזלים בבית הספר", הוכיח לאורך קריירה תחרותית של 22 שנים, שעם כל הכבוד ליכולות, לתארים ולהישגים ברמה העולמית אליהם הגיע, הוא תמיד היה ונשאר צוברי הילד מאילת, האדם, החבר, זה שתמיד היה מוכן לעזור ולחלוק בעצות מקצועיות, בן נאמן להוריו ותושב אילת מסור גם כשכבר חי מחוץ לעיר הדרומית הקטנה בה גדל.

 

אפילו היריב הנצחי הגיע


ביום חמישי, אחרי 22 שנים של קריירה תחרותית ובסך הכל 28 שנים עם גלשן מתחת לרגליים, הודיע צוברי במסיבת עיתונאים שהוא תולה את הגלשן, מפסיק את הגלישה התחרותית אבל ממש לא יפסיק לגלוש, כי כל מי שמכיר את צוברי יודע שהגלשן והוא זה לכל החיים.
מסיבת העיתונאים שהתקיימה במרכז, דמתה יותר למפגש חיים שכאלו, שכן לצד ראשי ענף הגלישה שכיבדו את המעמד ובני משפחתו של צוברי, הגיעו לאירוע בין השאר גם מי שהיה במשך שנים מאמנו האישי רפא בלילוס, מאמן הכושר הנצחי שלו שלמה זקס ואפילו יריבו הנצחי בים של צוברי- נמרוד משיח, לא ויתר והגיע.
"קשה לסכם 20 שנות פעילות", אמר שחר במסיבת העיתונאים. "זה מרגיש כמו לסכם חיים שלמים. אבל קשה יותר להתרגל לזה שאין לך יותר גלשן מתחת לרגליים ושהעור בידיים כבר פחות מחוספס".

 

"שלם עם הרגע"


בגיל 35 כשארון המדליות שלו כבר מלא מלהכיל את הגביעים והמדליות משלל תחרויות, ביניהן אליפויות עולם, אליפויות אירופה וכמובן, מדליית הארד היקרה מאולימפיאדת בייג'ין, החליט שחר שלמרות שלא כבש את כל היעדים שסימן לעצמו ולמרות שהיה מעדיף לפרוש בשיא, הגיע זמנו לעצור. "למרות שאני מרגיש שלא הגעתי לכל המטרות שהצבתי לעצמי, אני מגיע שלם לרגע הזה", הוא אמר במסיבת העיתונאים. "רציתי להיות השנה אלוף עולם ואלוף אולימפי, אבל הבנתי שעם כל הצער שבדבר לא הצלחתי. אני מרגיש היום שברמה האישית השאיפות שלי הן להעביר לדור העתיד את הידע שלי ולהתקדם הלאה".
למרות לא מעט קשיים בדרך ויריבויות בתוך ומחוץ למים שחר הודה במסיבת העיתונאים למתחריו ואמר: "לאורך כל הדרך השתדלתי לזכור שאי אפשר לעצור סוס דוהר ולכן הבנתי שאין מה לבזבז אנרגיה על המתחרים שלי, אלא להתעסק באיך אני דוהר למרחקים. דווקא המצקצקים והמתחרים שלי לא הבינו כמה כוח הם נותנים לי, אז גם לכם תודה".

 

רצה את נבחרת הגברים, קיבל קן צרעות. צוברי במסיבת העיתונאים ● צילום: עמית שיסל

 

"לימדת אותנו אצילות מהי"


ורד צוברי, אמו של שחר, סיכמה את שנות הקריירה של בנה בדמעות והודתה לו: "תודה שלאורך כל הדרך היית בן אדם ורק אחר כך ספורטאי. תמיד ידעת להתייחס לדברים בבגרות האופינית לך. לימדת אותנו אצילות מהי, איך מפסידים בכבוד ואיך הדרך חשובה יותר מהתוצאה הסופית".
ואפילו נמרוד משיח, יריבו המיתולוגי של שחר בדרך לאולימפיאדת לונדון וריו, שידע מולו התחכחויות בים וביבשה הודה לשחר במעמד הפרישה ואמר: "עזרת לי לגלות הרבה חלקים באופי שלי".
ולמרות העצב, הדמעות, סגירת המעגל והפרידה, שחר ידע בדיוק מתי הוא מתזמן את הפרישה, כשרגע אחרי הוא כבר קיבל את התואר הנחשב- מאמן נבחרת הנשים של ישראל בגלישה.
אמנם בפועל הוא העדיף לקבל את נבחרת הגברים וגל פרידמן העדיף את נבחרת הנשים, אבל באיגוד השייט חשבו אחרת והחליפו בדרישות. אלא שלמרות הקושי והמשימה הלא פשוטה, האייסמן מאילת שידע תמיד לשמור על קור רוח ונחישות בים, מתכוון לשלוף את התכונות 'בילד אין' האלו שלו גם לכובע של המאמן.

אתה מקבל על עצמך קו של צרעות, נבחרת נשים שהן לא רק יריבות במים אלא בעיקר ביבשה. איך תתמודד מול זה?
"זה חלק מהאתגר ואני לא מתרגש מאתגרים. בסוף אני מסתכל על כל המצב הזה כעל אתגרים מקצועיים ומאוד רוצה להצליח כמאמן כמו שהצלחתי כספורטאי כשהמטרה הברורה שלי היא להגיע עם גולשת ישראלית מנצחת באולימפיאדה הבאה בפריס. בסוף, הכל מבחינתי מתקשר להכל ואני כמאמן צריך להיות קשוב, להיות שם עבורן ולעשות את העבודה הכי טוב שאפשר כי הן נכנסות למים עם כל המשקעים שהן מביאות מבחוץ. לשמחתי יש סביבי צוות מקצועי רחב שיוכל לתת מענה לספורטאיות ואת כל התנאים הכי טובים בדרך להצלחה".

תצליח לשמור על נייטרליות ולא להעדיף את הגולשות האילתיות על פני הגולשות האחרות?
"מזה אני לא חושש. אני נאמן להצלחות. כמאמן שרוצה להצליח מה שיוביל אותי זה מי הגולשת שתוכל להצליח, לנצח ולהיות הטובה ביותר. גולשת אחת בלבד מקבלת את הכרטיס לאולימפיאדה וזו תהייה הגולשת הטובה ביותר בלי כל קשר מאיפה היא באה. כמובן שזה יהיה בונוס אם זו תהיה גם גאווה אילתית, אבל זה לגמרי לא יהיה המניע".

 

הילד עם הגביע חלם וגם הגשים


את שחר צוברי פגשתי לראשונה בגיל 13 כשזכה בגביע בתחרות. כשירדתי לחוף לראיין את הילד הקטן, השזוף והצנום שהגביע היה כמעט בגודל שלו, שאלתי אותו מן הסתם את שאלת מיליון הדולר- לאן הוא רוצה להגיע כשיהיה גדול. בלי יותר מדי לחשוב ענה לי שחר הצעיר- "אני רוצה להיות אלוף אולימפי". כשחזרתי למערכת אמרתי לקולגות- "היום ראיינתי עוד ילד קטן וחמוד שחולם להיות אלוף אולימפי". אלא ששחר הוכיח לי לאורך השנים שהוא לגמרי לא רק חולם אלא עושה. לאורך השנים ליוויתי אותו בדבקות. כותבת עליו בכל תחרות, גאה בו, שמחה בשבילו, הופכת לחלק משני ומלווה בלבד מהקריירה שלו. הוא לא שכח אותי כשהגיע לשיא באולימפיאדת בייגין ולמרות שדחה בשלבים הראשונים ראיונות עם עיתונאים אחרים, לי, העיתונאית מהבית וממערכת 'ערב ערב' הוא נתן עדיפות. כזה היה שחר וכזה הוא היום.
היום הוא כבר אבא לניב בת השנתיים, נשוי מזה ארבע שנים ובזוגיות שמונה שנים וממשיך הלאה כשהוא לא נפרד מהים אותו הוא כל כך אוהב.

למה אמא ורד כל כך התרגשה במסיבת העיתונאים?
שחר צוחק: "היא התרגשה כשסיימתי כתה ו', כשסיימתי תיכון, מישהו הרי צריך להתרגש במשפחה שלנו וזה לא אני ולא אבא".

אתה כבר מרגיש שונה בלי הטייטל של ספורטאי תחרותי פעיל?
"ממש לא ולכן אני גם מרגיש שלם עם ההחלטה שקיבלתי. החיים שלי מלאים. יש לי תואר בממשל, יש לי קורס מאמנים, אשה, ילדה, משפחה, עבודה חדשה, אני נכנס לנעליים גדולות עם הרבה תחומי אחריות אבל זה העולם שלי ואני רוצה להביא את עצמי לתפקיד בצורה הכי טובה שאני יכול".

כמה זמן לא היית במים?
"אני כל יום במים ובכל מקרה אני לא מתכוון להפסיק לגלוש להנאתי בכל הזדמנות. אני אוהב את הים ואת המים והם חלק ממני, בין אם על הגלשן או על סירת המנוע, עכשיו כשאני מלווה את אליפות ישראל במכמורת".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש